Olanzapine
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Olanzapine

  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46

    Olanzapine

    Καλησπέρα σας
    Παίρνει κανείς αυτό το φάρμακο? Έχει ως παρενέργεια αύξηση βάρους?
    Last edited by Stephania; 02-05-2015 at 13:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ δεν παίρνω το συγκεκριμένο φάρμακο αυτή τη στιγμή.Το έπαιρνα για ένα διάστημα παλιότερα για την ψύχωση και ναι μία από τις παρενέργειες του είναι κ η πρόσληψη βάρους.Οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ω , ναι , ειναι το zyprexa , αμφιλεγομενο φαρμακο , και ναι , ανοιγει την ορεξη .
    Το πηρα για 15 μερες , και το σταματησα γι αυτο τον λογο .

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Εγώ δεν έχω ψύχωση και μου το έδωσε για να κοιμάμαι το βράδυ. Θα το διακόψω και εγώ, για τους λόγους που είπατε και εσείς. Εξάλλου δεν είναι λέει το σημαντικό φάρμακο που πρέπει να παίρνω. (ο,τι ναναι).Απλά ο ψυχίατρος που μου το έδωσε επιμένει πως δεν αυξάνει το βάρος.
    Ύπνο που τον έκανα τόσο καιρό..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Έχω φτάσει στα όρια να καταγγείλω το γιατρό, γιατί έχω συμπτώματα που είναι ανυπόφορα και εκείνος να επιμένει πως είνια ιδέα μου, απλά έχω μελαγχολία κτλ.
    Με αποτέλεσμα, να ψάχνω μονη μου από δω και από κει, σε πηγές που μπορεί να αποτελούν παραπληροφόρηση και να ταυτίζονται τα συμπτώματα μου.
    Είναι αυτό κατάσταση? Να έχω πάρει κιλά, να εχει αυξηθει η όρεξη όσο ΚΑΙ ΜΟΝΟ οσο καιρό να παίρνω και να μου λεει: Ε ΚΑΛΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ 2 ΜΕΤΡΑ, ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΦΑΣ.
    Μην συνεχίσω και συγχυστώ.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Έχω φτάσει στα όρια να καταγγείλω το γιατρό, γιατί έχω συμπτώματα που είναι ανυπόφορα και εκείνος να επιμένει πως είνια ιδέα μου, απλά «έχω μελαγχολία» κτλ.
    Με αποτέλεσμα, να ψάχνω μονη μου από δω και από κει, σε πηγές που μπορεί να αποτελούν παραπληροφόρηση και να ταυτίζονται τα συμπτώματα μου.
    Είναι αυτό κατάσταση? Να μαθαίνω από άλλους τι έχω και πως να το αντιμετωπίζω, και ο γιατρός να λεει: «ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ που δεν εισαι καλα, μίλα σε κανενα άνθρωπο, δεν είναι κακό»??.
    Να έχω πάρει κιλά, να εχει αυξηθει η όρεξη όσο ΚΑΙ ΜΟΝΟ οσο καιρό τα παίρνω και να μου λεει: «Ε ΚΑΛΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ 2 ΜΕΤΡΑ, ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΦΑΣ».
    Μην συνεχίσω και συγχυστώ.


    ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ λέει. Θα τρελαθώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω το παιρνω και ναι αυξανει το βαρος και την ορεξη απλα σε ποσα mg το παιρνεις?Οσο πιο λιγα mg τοσο το καλυτερο.Θα στο εδωσε για λιγο μην ταραζεσαι δεν προκειται να παχυνεις απο τη μια μερα στην αλλη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    stefania , αυτο ειναι αντιψυχωτικο , δλδ βαρυ φαρμακο , και πρωτη φορα ακουω να το δινουν για υπνο !! να δουμε τι αλλο θακουσουμε απο τους γιατρους !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επισης , εμενα τουλαχιστον , τα αντιψυχωτικα ( καταθλιψη εχω ) , αν παρω σημερα το βραδυ ενα , αυριο κιολας πειναω σαν λυκος .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @στεφ το ζυπρεξα ειναι απο τα σπανια αντιψυχωσικα που δεν εχω παρει και κυριος λογος ειναι οτι βαζει κιλα..
    ποσα μγ παιρνεις; επισης λιγο τραβηγμενο να στο δινουν για τον υπνο ενω υπαρχουν τοσα αλλα με λιγοτερες παρενεργειες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Εμένα για υπναγωγο μου έδινε το seroquel (αντιψυχωτικό που επίσης αυξάνει την όρεξη σε μεγάλες δόσεις) των 25mg κάθε βράδυ. Για το zyprexa μου είχε πει ο γιατρός μου ότι αυξάνει την όρεξη και συνεπώς το βάρος.
    Με το seroquel των 25 για όσο διάστημα το πήρα δεν αυξήθηκε η όρεξή μου. Μου έφερνε ύπνο, αλλά κάποιες φορές το επόμενο πρωί που ξυπνούσα ήμουν σαν ζόμπι για αρκετές ώρες μετά και μετά όταν άρχιζε να δραστηριοποιείται ο εγκέφαλος, δεν ακολουθούσε το σώμα...

    Μίλησέ του για να σου δώσει κάποιο άλλο φάρμακο που να σου ταιριάζει και να λειτουργεί καλά σε σένα. Αν δε σε καταλαβαίνει ή βλέπεις ότι δε συνεργάζεστε, μπορείς να βρεις κάποιον άλλο γιατρό και να διασταυρώσεις και γνώμες.
    Να θυμάσαι ότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εγω το παιρνω και ναι αυξανει το βαρος και την ορεξη απλα σε ποσα mg το παιρνεις?Οσο πιο λιγα mg τοσο το καλυτερο.Θα στο εδωσε για λιγο μην ταραζεσαι δεν προκειται να παχυνεις απο τη μια μερα στην αλλη.
    Καλημέρα mihalis
    Το παίρνω περίπου έξι μήνες, από 5mg το πήγα στο 10mg. Tα 5 δεν με έπιαναν και τα 10 με ρίχνουν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΕ ΛΗΘΑΡΓΟ, δεν μπορώ να συνέλθω και μετά που θα ξυπνήσω.
    Σημερα επεστρεψα στα 5mg.
    Έχω πάρει κάτι παραπάνω από 10 κιλά, προσεχω ΧΡΟΝΙΑ να τρλωω υγιεινα και λίγο κα8ως και γυμνάζομαι συστηματικά. Πώς να μπήκαν τα κιλά άραγε?
    Last edited by Stephania; 02-05-2015 at 14:04.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    stefania , αυτο ειναι αντιψυχωτικο , δλδ βαρυ φαρμακο , και πρωτη φορα ακουω να το δινουν για υπνο !! να δουμε τι αλλο θακουσουμε απο τους γιατρους !
    Γειά σου Macyaver, εχουμε αφησει μια συζητηση για τα φυτικά, δεν το εχω ξεχάσει.
    Και όμως, μου το δινει καθαρα για τον υπνο. Εξαλλου λεει πως εχω διπολική κατάθλιψη, και επομένως ήδη παίρνω το wellbutrin μαζι με το dezepil.
    Έπειτα απο επιμονη συζητητση για τις αυπνιες μου, που τι το θελα και εγω να μπλέξω τις αυπνιες με τον ψυχιατρο, μου έδωσε το Lapozan Oro, μονο γι αυτο το λόγο.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @στεφ το ζυπρεξα ειναι απο τα σπανια αντιψυχωσικα που δεν εχω παρει και κυριος λογος ειναι οτι βαζει κιλα..
    ποσα μγ παιρνεις; επισης λιγο τραβηγμενο να στο δινουν για τον υπνο ενω υπαρχουν τοσα αλλα με λιγοτερες παρενεργειες
    Λογω τιμής καθαρά για τον ύπνο. Έπαιρνα μια τον 5mg μα τον 10mg να δω πιο με πιανει. Κατεληξα στο 10αρι.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Mriya καλημέρα.
    Το έχω πάρει και εγώ το seroquel καθαρά για τον ύπνο, δεν με έπιανε (αν το πιστεύεις) ο ύπνος και όταν ξυπνούσα παθαινα ακριβώς .ομως αυτό που περιέγραψες:το επόμενο πρωί που ξυπνούσα ήμουν σαν ζόμπι για αρκετές ώρες μετά και μετά όταν άρχιζε να δραστηριοποιείται ο εγκέφαλος, δεν ακολουθούσε το σώμα...
    Έφτασα στο σημείο, να λέω αν είναι να μου απορυθμίζουν αυτες τις βασικες λειτουργιες του οργανισμού μου, τον ύπνο και το φαγητό, ποιος ασχολείται με την κατάθλιψη? Εδω τρωω πεινάω σαν λύκος και πεφτω σε νάρκη για πάνω απο 12 ώρες, ποιος την χ@ζει την καταθλιψη??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. mirtazapine,olanzapine?
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 27-06-2014, 13:56
  2. olanzapine και ritalin μαζι?
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2013, 19:07
  3. αντιψυχωσικα (caprilon olanzapine) εχει παρει κανεις??
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2011, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •