Νευρωση στομαχου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8

    Νευρωση στομαχου

    Γεια σας, ειμαι 20 χρονων και εχω νευρωση στομαχου εδω και ενα χρονο. . Εχω παει σε εγκριτους γαστρεντερολογους, εχω κανει και γαστροσκοπηση και μου ειπαν οτι δεν εχω καποιο προβλημα.Αγχωνομαι χωρις λογο με το παραμικρο, κυριως οταν ειμαι σε κλειστους χωρους. σε αιθουσες και λεωφορεια, πανικοβαλομαι και ζαλιζομαι. Εχω διαβασει και αλλες περιπτωσεις φιλων και θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να το αντιμετωπισω και σε τι γιατρους να απευθυνθω? ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Mεγάλη πιθανότητα υπάρχει να είναι ψυχολογικό το πρόβλημά σου και πιθανά αυτό επιρρεάζει και το στομάχι σου. Το άγχος επιρρεάζει και το στομάχι και όλο το σώμα μας. Μπορεί να προκαλέσει από πονοκέφαλο και ταχυκαρδίες μέχρι και προβλήματα στο γαστρεντερικό και διάφορα.Σε ειδικούς ψυχικής υγείας θα πρέπει να απευθυνθείς. Εκεί μπορεί και σε λίγο καιρό μιλώντας για τα προβλήματά σου να το ξεπεράσεις, μπορεί να χρειαστεί και κάποια παραπάνω προσπάθεια. Συνήθως άνθρωποι που δεν \"ανοίγονται\" εύκολα έχουν σωματικά συμπτώματα. Και μόνο που θα μιλήσεις κάπου γι\'αυτά που σε απασχολούν μπορεί να σε βοηθήσει. Αν πάλι είναι κάποιο πρόβλημα που δεν λύνεται εύκολα μπορεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή να ξεπεράσεις τα συμπτώματα. Οι γαστρεντερολόγοι έχουν κάποιες τέτοιες γνώσεις.δεν σε κατεύθυναν?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    8
    Αρχικα ειχαμε επικεντρωθει στο στομαχι γιατι ειχα φουσκωματα συνεχεια. Τον τελευταιο μηνα παρουσιαζω αυτες τις φοβιες και καταληξαμε σε αυτο το συμπερασμα. Η αληθεια ειναι οτι δεν ανοιγομαι ευκολα. Και το μονο προβλημα που ειχα ηταν με μια κοπελα, ουτε αγχος για σχολη εχω, ουτε για τις παρεες. Τωρα αν αυτο το προβλημα προκληθηκε εξαιτιας της κοπελας, τι να πω??
    Να ρωτησω και κατι αλλο. Καπου στο ιντερνετ εψαξα οτι η νευρωση μπορει να καταπολεμηθει πινοντας καθε πρωι ενα ποτηρι βρασμενο βασιλικο. Να προσπαθησω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Τα βότανα δεν κάνουν κακό.Εμένα βασιλικό πάντως μου δινε η μάνα μου για να έχω καλύτερη μνήμη, όταν διάβαζα για τις εξετάσεις στο σχολείο. Για τη νεύρωση στομάχου δεν έχω ακούσει τίποτε. Για καλό και για κακό να απευθυνθείς και σε ειδικό ψυχικής υγείας. Μπορεί να θεραπευτεί και το στομάχι και οι φοβίες σου. Μην το αφήνεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •