Παθολογικη ζηλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209

    Παθολογικη ζηλια

    Οπως λεει και ο τιτλος, απο που ξεκινα η παθολογικη ζηλια και μεχρι που μπορει να φτασει?
    Πως μπορει να χαρακτηριστει καποιος ως παθολογικος/η ζηλιαρης/α

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Σε αυτο το ερωτημα θα απαντησω μονο απο τα προσωπικα μου βιωματα. Εγω θα ελεγα στις σχεσεις μου ειμαι ζηλιαρα μονο αν τον αλλον τον βλεπω διαχυτικο με το αλλο φυλο. Εκει δεν δισταζω να ψαχνω κινητα και ταμπλετ. Ακομα και μπροστα τους, δηλ δεν το κανω κρυφα. Φωναζω οταν δω like sto facebook σε καμια γυμνη, απειλω αλλα μεχρι εκει. Τα παντα περιοριζονται στο λεκτικο επιπεδο. Αααααα μολις θυμηθηκα οτι μια φορα που ειχα δει οτι ειχε σκουντηξει 10 κοπελες στην σειρα στο facebook του πεταξα το ταμπλετ με δυναμη πανω του και εφυγα. Δεν νομιζω να ειμαι παθολογικα ζηλιαρα τα κανε και φωναζα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορει να χαρακτηριστει ως καπιον που δεν προσπαθησε ποτε να ικανοποιησει τον εαυτο του εμινε ετσι κ κατα βαθος θελει κ οι αλλοι να βρισκονται στην ιδια θεση μ αυτον ουτε χιλιοστο παραπανω.

    ετσι κ αλλιως δε γινεται να ψαχνεις 24 ωρες καταναλονοντας τζαμπα ενεργεια αργα η γρηγορα θα κουραστεις κ κατι θα διαφυγει της αντιλιψης σου με το να εχεις το νου σου συνεχεια στο τι κανουν οι αλλοι κουραζεσε τελικα αρα αφου δε γινετε να τα βλεπεις ολα δεν εχει νοημα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ να μη πω οτι το μεγα χαρακτηριστικο του ειναι οτι προσπαθει συνεχεια να δυσκολεψει τη ζωη των αλλων.. αυτα τα ολιγα.. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by aifel View Post
    Σε αυτο το ερωτημα θα απαντησω μονο απο τα προσωπικα μου βιωματα. Εγω θα ελεγα στις σχεσεις μου ειμαι ζηλιαρα μονο αν τον αλλον τον βλεπω διαχυτικο με το αλλο φυλο. Εκει δεν δισταζω να ψαχνω κινητα και ταμπλετ. Ακομα και μπροστα τους, δηλ δεν το κανω κρυφα. Φωναζω οταν δω like sto facebook σε καμια γυμνη, απειλω αλλα μεχρι εκει. Τα παντα περιοριζονται στο λεκτικο επιπεδο. Αααααα μολις θυμηθηκα οτι μια φορα που ειχα δει οτι ειχε σκουντηξει 10 κοπελες στην σειρα στο facebook του πεταξα το ταμπλετ με δυναμη πανω του και εφυγα. Δεν νομιζω να ειμαι παθολογικα ζηλιαρα τα κανε και φωναζα
    αυτο νομιζω ειναι απλως ζηλια και δεν εμπιπτει στο καμματι της παθολογιας..
    για να χαρακτηριστει κατι παθολογικο πρεπει να ειναι εντονο και να εχει συνεχεια. επισης οι παθολογικα ζηλιαριδες νομιζω πως θυμομουν με το παραμικρο οχι μονο ο,τι αφορα το αντιθετο φυλο..
    ας πουμε μπορει καποιος ετσι να ζηλεψει επειδη π.χ η κοπελα του σημερα προτιμησε να βγει με τις φιλες της κι οχι με τον ιδιο (σε φαση γιατι με απερριψες?) .
    και νομιζω πως τα ξεσπασματα μπορει να ειναι πολυ ασχημα.. φωνες, βρισιμο, μεχρι και ξυλο.....
    τελος ενας παθ. ζηλιαρης μπορει να νευριασει ακομη και με πραγματα που δεν υπαρχουν. για παραδειγμα να κατηγορει οτι η κοπελα του εχει γκομενο που τον συνανταει στην δουλεια της χωρις ωστοσο να υπαρχει ενα τετοιο προσωπο. απλως να του μπει αυτη η ιδεα στο μυαλο και να αρχισει τις καχυποψιες και της κατηγοριες..

    (δεν το εχω ψαξει γενικως αυτο το θεμα, αλλα πανω κατω αυτα θα υπεθετα)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    @aifel τα βιωματα σου εχουν να κανουν με κοινη ζηλια, ειχες "πατηματα" και απλα αντιδρουσες, η παθολογικη ζηλεια εχει να κανει περισσοτερο με την εμμονη πιστευω. Οπως σωστα ανεφερε η 66psy δεν ειναι μονο η ερωτικης φυσεως ζηλεια αλλα στο γενικο συνολο του χαρακτηρα. Απο που ξεκιναει ομως η παθολογικη ζηλεια και μεχρι που μπορει να φτασει, ειναι το ερωτημα μου.

Similar Threads

  1. ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-2014, 16:24
  2. παθολογική ζήλεια;
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-03-2013, 22:59
  3. Παθολογική ζήλεια (?) / Έλλειψη εμπιστοσύνης
    By kabelsalat in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2011, 23:26
  4. ΖΗΛΙΑ
    By kostasathina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 22-01-2011, 14:10
  5. Ζήλια!!!!!
    By a_friend in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2006, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •