κανναβη προδρομος των σκληρων?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    κανναβη προδρομος των σκληρων?

    πιστευετε πως η κανναβη αποτελει προδρομο στην ηρωινη κ τα σκληρα ναρκωτικα? ποιες οι δικες σας εμπειριες? εγω παραμενω περιστασιακος χρηστης κανναβης, και λογω τη ψυχολογιας μου δεν εχω αναζητησει κατι δυνατοτερο, πιστευετε πως η χρηση κανναβης σε κανει επιρρεπη σε πιο σκληρες ουσιες? τι λενε τα παιδια που εχουν ζησει τη εξαρτηση απο ηρωινη? θα βοηθουσε πιστευετε η αποποινηκοποιηση της κανναβης ή θα κανε χειροτερα τα πραματα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Απο την στιγμη που βρισκεται στην κατηγορια των ψυχοτροπων ουσιων δεν βρισκω τον λογο να αποποινικοποιηθει.. Ουτε και μπορουμε να μιλησουμε για μαλακες ή σκληρες ουσιες αφου οργανισμος με οργανισμο διαφερει , αρα η επιδραση ειναι και διαφορετικη.
    Το ιδιο μπορουμε να σκεφτουμε και για την ροπη που εχει ο καθενας να κυλησει..Αλλοι κανουν ενα τσιγαρο που και που , αλλοι ομως μπορουν να το εξελιξουν και σε αλλες ουσιες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι το θεμα αυτο αποποινικοποιησης η οχι ειναι το θεμα οτι μετα απο αρκετα χρονια χρησης μπορει μια μερα να ανακαλυψεις οτι την ακουσες χοντρα κ μετα χαιρετισματα.
    το ιδιο θα μπορουσε να συμβει κ με το αλκοολ μετα απο χρονια χρηση μπορει μια μερα να ανακαλυψεις οτι σε επιασαν τα νεφρα σου πχ κ μετα αστα

    να σου πω ενα παραδειγμα λιγο ασχετο με το θεμα αλλα για να καταλαβεις..
    εγω πχ περασα μια ζωη σχεδον στην οθονη του υπολογιστη αφου ηταν σχετικο με αυτο που σπουδασα καπια στιγμη λοιπον αφου περασε μια 10 ετια ανακαλυψα οτι τα ματια μου απο τη προσηλωση εγιναν καλοκαιρινα χωρις καμια προηδοποιηση πιο πριν κ ετσι κοιταγα την οθονη πιο χαλαρα χωρις να τη καρφωνω αλλα η καταπονηση παρεμηνε... αλλα τουλαχιστον δεν επιδηνωθηκα κ αλλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    νταξει και το αλκοολ ψυχοτροπο ειναι αλλα επειδη ειναι κοινωνικα αποδεκτο απο ολους, δεν απαγορευεται

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    νταξει και το αλκοολ ψυχοτροπο ειναι αλλα επειδη ειναι κοινωνικα αποδεκτο απο ολους, δεν απαγορευεται
    Συμφωνω σε αυτο!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    φιλε αλεξανδρε βασικα δε πιστευω πως εγκυμονει αλλος κυνδινος στη κανναβη εκτος της εμφανισης καποιας ψυχολογικης διαταραχης, και εννοειται πως πρεπει να χεις κ προδιαθεση, στο ξεκουδουνο λιγο δυσκολα να σε πειραξει

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμ δεν αποκλειεται να εχω προδιαθεση στο ξεκουδουνο αφου δεν ειμαι για πολες καταπονησεις γενικοτερα... οστοσο αν ο σκοπος της ζωης σου ειναι να γινεις μπρους λι για να μη σε πιανει τιποτα ειναι αλλο θεμα αυτο..
    κυνδινος υπαρχει βασικα απλα εξαρταται απο το ποσο αντεχει καπιος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    εγω πινω που κ που κανναβη παντως αν κ ψυχωσικος δεν νομιζω πως κανει τοσο κακο ιδιετερα σε χαμηλες δοσεις μαλλον καλο θα λεγα μου κανει,αισθανομαι κατι η σκεφτομαι κατι διαφορετικο απο το φλατ των αντιψυχωσικων....δεν συνιστω και σε σας να κανετε το ιδιο βεβαια, καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οπως ειπες κ δεν ξερεις πως μπορει να αντιδρασει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Καποιοι παραμενουν μονο στην καναβη επειδη τους καλυπτει και δεν αναζητουν κατι αλλο , οι περισσοτεροι ομως δοκιμαζουν και αλλα στην πορεια ειδικα στις μικροτερες ηλικιες οποτε οχι στην αποποινικοιποιηση γιατι θα κυλησουν και σε πιο βαριες ουσιες περισσοτερα ατομα.Εσυ δεν εχεις δοκιμασει κατι αλλο? Εγω πχ που εχω κανει ελαχιστες φορες καναβη εχω δοκιμασει και τζινα 2 φορες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    εγω νιωθω πως δεν μου χρειαζεται κατι παραπανω οντως κ δεν εχω δοκιμασει ποτε μου αλλα σκληρα ναρκωτικα, τον περισοτερο καιρο δεν ημουν κ σε θεση βεβαια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Ελαχιστοι ειναι αυτοι που παραμενουν σε αυτο, ξερω λιγους που εμειναν εκει καθως αλλοι γνωστοι μου εχουν δοκιμασει και md και τζινες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    νομιζω πως περισοτερο οι πιτσιρικαδες προσπαθουν να δοκιμασουνε τα παντα γτ δεν εχουν καλη επιγνωση των κινδυνων, και ισως να μην εχουν κ αισθηση του κινδυνου γενικα, βεβαια δεν λειπουν κ εξερεσεις εχω φιλο ο οποιος ηταν χασικλης μια ζωη κ στα 35 θυμιθηκε να πεσει στη πρεζα αφου εκανε οικογενεια κ παιδια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Αυτο πρωτη φορα το ακουω δεν επεσε σε ηλικιες που ηταν ευκολο να επηρεαστει και επεσε σε συνειδητοποημενη ηλικια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    το χω ακουσει ξανα εγω μερικοι νομιζουνε πως θα βρουνε λυση στα προβληματα τους με την ηρωινη ή νομιζουνε πως ειναι πολυ "εξυπνοι" για να πιαστουν στη φακα

  15. #15
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    πιστευετε πως η κανναβη αποτελει προδρομο στην ηρωινη κ τα σκληρα ναρκωτικα? ποιες οι δικες σας εμπειριες? εγω παραμενω περιστασιακος χρηστης κανναβης, και λογω τη ψυχολογιας μου δεν εχω αναζητησει κατι δυνατοτερο, πιστευετε πως η χρηση κανναβης σε κανει επιρρεπη σε πιο σκληρες ουσιες? τι λενε τα παιδια που εχουν ζησει τη εξαρτηση απο ηρωινη? θα βοηθουσε πιστευετε η αποποινηκοποιηση της κανναβης ή θα κανε χειροτερα τα πραματα?
    Το κακο ξεκιναει απο την προσωπικοτητα του καθε χρηστη.Ειναι οτι κατι του λειπει και νιωθει οτι μονο ετσι θα περασει καλα ή θα ξεφυγει.Οι πιο αδυναμοι χαρακτηρες ειναι πολυ πιθανο να πεσουν σε κατι βαρυτερο οταν η κανναβη δε θα τους καλυπτει.

    Ειμαι κατα της αποποινικοποιησης,γιατι στην κατασταση που ειμαστε οι περισσοτεροι απο μας αυτην την περιοδο,το τελευταιο που μας λειπει ειναι να ειμαστε με ενα μπαφο στο χερι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 15:38
  2. ινδηκη κανναβη με zyprexa
    By nickrahm in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2014, 20:28
  3. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 19:02
  4. κάνναβη, γιατί ταμπού;
    By too_brave in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-10-2009, 15:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •