Η υπομονή έχει και τα όρια της.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1

    Η υπομονή έχει και τα όρια της.....

    Καλησπέρα,

    Μάλλον ήρθε η ώρα μου. Με τον υπεροχο άντρα μου είμαστε μαζί 5 χρονια. Στο διάστημα αυτό παντρευτηκαμε, μετακόμισα στο σπίτι του, μακριά από τους δικούς μου, κάναμε ένα υπέροχο παιδί και σταδιακά ξέκοψα από όλους και όλα (έτσι ήθελα). υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. ΔΕΝ ΈΧΟΥΜΕ ΚΟΥΖΙΝΑ. Ο άντρας μου είναι πανέξυπνος και είχε κάνει μια κατασκευή στο υπόγειο του σπιτιού για να κάνουμε πρόχειρα τη δουλειά μας. Και τη κάναμε ώσπου ήρθε το παιδί. Να θηλαζω και να μη μπορώ να φάω κάτι, να θέλω να ακούμπησω ένα ποτήρι κάπου και να μη μπορώ, να θέλω να του φτιάξω πρωινό και να μη μπορώ. Να θέλω να μαγειρέψω σα τον άνθρωπο και να μη μπορώ. Να προσπαθώ να συμμαζέψω το σπίτι μου και να μη μπορώ. Το παιδί είναι 11 μηνών σήμερα και με το ζόρι βάλαμε μπροστά τη κουζίνα μετά από ένα μεγάλο τσακωμο. Το θεωρεί φυσιολογικό αυτό που περνάω, έχει απαίτηση να είναι το σπίτι στην εντέλεια, και μου λέει συνέχεια να κάνω υπομονή. Εγώ έχω πλέον καταρρεύσει, δε μπορώ να μιλήσω , δε μπορώ να κάνω ένα βήμα και καμιά δουλειά στο σπίτι, εμια συνέχεια νευριασμενη και κακοκεφη και παθαίνω κρίσεις θυμού, πετάω πράγματα και χτυπάω τον εαυτό μου. ( να σημειωθεί ότι όλο το χειμώνα δούλευα μαζί του και είχα κοπέλα που πρόσεχε το μωρό. Απόθηλασα τον 6ο μήνα αναγκαστικά.) Τον αγαπάω και εκείνον και το παιδί μας αλλά έχω καταρρεύσει και δε ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όταν λες δεν έχετε κουζίνα, τι εννοείς;
    Δεν υπάρχει δωμάτιο ή χώρος με νεροχύτη, ψυγείο, ηλεκτρική κουζίνα, ντουλάπια και πάγκο μέσα στο σπίτι;
    Πώς είναι αυτό δυνατό; Ακόμη και μια μικρή γκαρσονιέρα προκειμένου να νοικιαστεί σε ανθρώπους, πρέπει να διαθέτει ένα μικρό κουζινάκι.
    Και πώς ζούσατε ανθρώπινα 5 χρόνια σε ένα τέτοιο σπίτι; Είναι ημιτελές; Τι κατασκευή είναι αυτή στο υπόγειο, δεν είναι ούτε αυτή κουζίνα;
    Περίεργα μου ακούγεται όλο αυτό.
    Πανέξυπνος και υπέροχος, αλλά να ζείτε 5 χρόνια χωρίς κουζίνα, λίγο ακραίο μου φαίνεται.
    Και να πρέπει να τσακώνεστε για κάτι τόσο αυτονόητο.
    Τουαλέτα διαθέτει το "οικοδόμημα";

  3. #3
    Εννοώ ότι υπάρχει ο χώρος για κουζίνα απλά δεν την έχουμε κατασκευάσει. Στο χωρο αυτο εχουμε βαλει μονο ψυγειο. Είμαστε μέσα τα τελευταία 3 χρονια και είναι καινούρια κατασκευή. Ναι τουαλέτα έχουμε. Όλο το υπόλοιπο σπίτι είναι κλεισμένο Κανονικά. Έχω μόνο επιπλα. Δε με ενοχλεί αυτό, θέλω να το φτιάξω σιγά σιγά. Απλά δε μπορεί να μου λέει εμένα κάνε υπομονή και εκείνος να μουρμούριζει στη 1η ατέλεια. Το θεωρώ ακραίο. δεν είμαι φαντασιοπληκτη. Ξέρω τι μου γίνεται. Δεν είναι εύκολες εποχές και δεν υπάρχουν χρήματα, αλλά τουλάχιστον ένας πάγκος με ένα νεροχύτη σε ένα σπίτι είναι τα πιο βασικά πράγματα. Ακούγεται υπερβολικό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εμένα μου ακούγεται υπερβολικό ότι άντεξες τόσον καιρό χωρίς κουζίνα!
    Από κει και πέρα, το να σου πω εγώ ή κάποιος άλλος ότι έχεις δίκιο, δεν ξέρω αν λύνει τα προβλήματα συνεννόησης που έχετε.
    Εγώ δεν θα ανεχόμουν για παράδειγμα, να έχει κάποιος τέτοιες απαιτήσεις από εμένα όπως το να είναι το σπίτι στην εντέλεια, μια και δεν θεωρώ μόνο δική μου υποχρέωση τις δουλειές του σπιτιού σε μια συμβίωση. Από την άλλη, κι εγώ δεν θα άντεχα να ζω με κάποιον ακατάστατο και βρώμικο, όσο υπέροχος και να ήταν.
    Αλλά, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλο κ αυτο ανεβασες θεμα στο φορουμ επειδη δεν εχεις κουζινα
    σε μια κουταλια νερο πνιγεσε οριστε αγοραζεις κατι ματια κουζινας σαν αυτα κ λυνεις το προβλημα...
    [
    να δω τι αλλο θα διαβασω ακομα....
    Last edited by αλεξανδρος_77; 09-05-2015 at 19:15.

  6. #6
    Ευτυχώς δεν είναι ακαταστατος και βρώμικοΣ. Ευτυχώς. Και πότε δε πρόκειται να μετανιώσω που ειμαι μαζί του. η ερώτηση μου αφορά την αντίδραση μου όσον αφορά την αφτιαχτη κουζίνα. Γιατί και πριν από καιρό ξαναξεσπασα και του είπα ότι αν κατάρρευσω τι θα γινει; η απάντηση που πήρα ήταν, γιατί εγώ δε κουραζομαι; πότε δε τον αμφισβήτησα, και πάντα τον υποστήριζα και τον υποστηρίζω. Απλά ζήτησα κατανόηση και δε τη βλέπω πουθενά

  7. #7
    Αλέξανδρε Καλησπέρα, ακούγεται γελοίο. Συμφωνώ. Δεν το έχω συζητήσει πουθενά αλλού κα με κανένα. Ούτε καν με τους δικούς μου. αποφάσισα να το συζητήσω εδώ γιατί έγινα επικίνδυνα νευρική και έχω ένα παιδί 11 μηνών.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Απο ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πάγκος , ντουλάπια κτλ έτσι; ενα σπίτι δεν είναι καθόλου λειτουργικό χωρίς κουζίνα!! Καλύτερα να μην εχεις σαλόνι! Οικονομικοί είναι οι λόγοι που δεν προχωρά στην δημιουργία της;

  9. #9
    Ναι mnimonio καθαρά οικονομικοί, αλλά ζώντας σε μια οικογενειακή επιχείρηση χωρίς συγκεκριμένες απολαβές κουμάντο δε μπορείς να κάνεις. Και ξαναλέω αυτό δε με νοιάζει. Με νοιάζει που δεν υπάρχει ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ. εκεί τρελαίνομαι και χάνω τον έλεγχο. Καλύτερα να κοιμόμουνα στο τσιμέντο. Ειλικρινά

  10. #10
    (Τα έπιπλα μου τα πήραν οι γονείς μου, γι αυτό τα έχω. )

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αχ.. Αχ!! Εξαρτάται οικονομικά απο τον σύζυγο; συνηθισμένο αλλά πολύ κακό.. Τέλος πάντων μια απλή κουζίνα και με εναν ξυλουργο να σου φτιάξει και 5 ντουλάπια δεν θέλει και καμιά περιούσια.. Δεν θέλει να έχει το φαγακι του και να τρώτε σαν οικογένεια;

  12. #12
    θέλει και το φαγακι του και το μεζεδάκι του και τη σαλατα του. Δεν ήθελε να κάνουμε πρόχειρο δουλειές στο σπίτι και γι αυτό δεν έκανε τίποτα και από την άλλη η κατασκευή που πρέπει να γίνει είναι μεγάλη. Σύνολο εξόδων 20.000 ευρώ. Απλά όταν κάνεις υπόμονη με ένα μωρό 11 μηνών και ο άλλος σου πετάει κουβέντες από το σωρό, εκεί απλά επαναστατεις. Δεν αντέχεις. Έτσι πιστευω. Εδώ που ζούμε δύσκολα κάνεις κάτι επαγγελματικα και ανεξάρτητα από τον άντρα σου. Πολύ μικρή κοινωνία 100 ατόμων.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by ΜΑΙΡΟΥΛΑ View Post
    Αλέξανδρε Καλησπέρα, ακούγεται γελοίο. Συμφωνώ. Δεν το έχω συζητήσει πουθενά αλλού κα με κανένα. Ούτε καν με τους δικούς μου. αποφάσισα να το συζητήσω εδώ γιατί έγινα επικίνδυνα νευρική και έχω ένα παιδί 11 μηνών.
    οκ τοτε παρε ενα ματι κουζινας με 60ε δεν νομιζω οτι ειναι φοβερο ποσο τη παιρνεις μονη σου κ δεν εχεις κ κανενα αναγκη αντε να παρεις κ καμια τοστιερα κ τη βολεψες...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οκ τοτε παρε ενα ματι κουζινας με 60ε δεν νομιζω οτι ειναι φοβερο ποσο τη παιρνεις μονη σου κ δεν εχεις κ κανενα αναγκη αντε να παρεις κ καμια τοστιερα κ τη βολεψες...
    Και τι να το κάνει το ενα μάτι μόνο; για να του βράζει αυγουλακι;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τι λες εχει κ με 4 ματια αν ψαξεις με 100ε
    ειναι αυτο που δε μπορω να καταλαβω με τους περισσοτερους προτιμουν το τιποτα απο το λιγοτερο.
    πχ υπαρχουν κ πλαστικα ραφια που ειναι πολυ φτηνα
    αν θες να τη βγαλεις φτηνα μυαλο χρειαζετε απλα...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπομονή
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-03-2013, 06:15
  2. ΑΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟ..ΥΠΟΜΟΝΗ!ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. :)
    By Ζετακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 26-10-2012, 10:55
  3. Συναδελφοι , υπομονη σε 5,10 χρ ερχονται
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2011, 23:33
  4. υπομονη.επιμονη..
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 06-03-2008, 21:01
  5. υπομονη ή τελος?
    By angus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2007, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •