χαος - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 87 of 87

Thread: χαος

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by NeurobiologicallyImpaired View Post
    Κόπηκε το μήνυμα μου για κάποιο λόγο. Τέσπα, αυτό είχα γράψει

    @εσωτερική_σήψη: Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή μεικτού τύπου(f25.2 στο DSM). Παίρνω invega,ladose,lamictal και depakene. Ισχυρό φαρμακευτικό κοκτέιλ. Παρ'όλα αυτά η κατάσταση μου είναι σταθερή τα τελευταία 3 χρόνια.
    @Κύκνος: Για την σχιζοσυναισθηματική διαταραχή μπορείς να διαβάσεις στο google. Γενικά είναι μία ασθένεια μεταξύ σχιζοφρένειας και διαταραχών της διάθεσης αν και γενικά είναι καλύτερα αυτά να τα διαβάζουν οι γιατροί/ψυχολόγοι, άτομα δηλαδή με τις προαπαιτούμενες γνώσεις και τις σχετικές σπουδές.
    Εδώ το λινκ από wikipedia http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%...B1%CF%87%CE%AE
    Ευχαριστώ για το λινκ, κατάλαβα μέσες άκρες...
    Το lamictal το παίρνω κι εγώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    παιδια οσο αφορα την μεταχειρηση στους ασθενης απο το προσωπικο του νοσοκομειου, εχω και εγω να σας επιβεβαιωσω τα οσα υπωθηκαν για την αθλια συμπεριφορα. Ειχα παει με την κοπελα μου που πασχει απο διπολικη να γραψει φαρμακα στο δρομοκαιτειο και αυτο που ειδα με εκνευρισε τερμα. Οι νοσοκομοι-ες φερονταν με τον πιο ασχημο τροπο στους ασθενεις, τους εβριζαν οταν εκεινοι δεν συνενουσαν να παρουν τα φαρμακα, τους κοροιδευαν και γελουσαν πολυ. Καποια στιγμη δεν αντεξα και την ειπα σε μια νοσοκομα, "γιατι του φερεσαι ετσι? δεν σεβεσαι την κατασταση του?" και μου απαντησε λεγοντας μου "ελα κατσε εσυ εδω μαζι τους για μια ωρα και μετα ελα να με ρωτησεις ξανα". Οταν δυσανασχετουσαν τους εδεναν στα κρεβατια τους. Τα παραθυρα ολα ντυμενα με καγκελα φυλακης.

  3. #78
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    32
    εμενα με πηγαν απο δραμα-καβαλα 5 ηρεμιστικες και μετα θεσσαλονικη 424 μου της βαρουσε ο νοσηλευτης και γελουσε.στο νοσοκομειο δεν μπορο να πο οτι μου φερθηκαν ασχημα αν εξαιρεσεις το δεσιμο στην αρχη.αλλα οι μπατσοι μεγαλα μ.....α καναν θαρεις και πιασανε τον πασαρη ενα μπατσικο 2 μηχανες μπηκε μεσα ενα νταγλαρη με εβρισε και με εβγαλε απο το σπιτι με ριξαν κατω χειροπεδες κτλ

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @νευρο και εγω σχιζοσυναισθηματικη εχω μανιακου τυπου και παιρνω και γω λαμικταλ επαιρνα και ντεπακιν αλλα μου το βγαλανε γενικα εχω παρει πολλα κατα καιρους ασε σκ... το ινβεγκα σε βοηθησε εμενα καθολου

    @κυκνε η σχιζοσυναισθηματικη ειναι σχιζοφρενεια με δ/χες διαθεσης.

    @σαντε λυπαμαι που το περασες αυτο..

  5. #80
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @νευρο και εγω σχιζοσυναισθηματικη εχω μανιακου τυπου και παιρνω και γω λαμικταλ επαιρνα και ντεπακιν αλλα μου το βγαλανε γενικα εχω παρει πολλα κατα καιρους ασε σκ... το ινβεγκα σε βοηθησε εμενα καθολου

    @κυκνε η σχιζοσυναισθηματικη ειναι σχιζοφρενεια με δ/χες διαθεσης.

    @σαντε λυπαμαι που το περασες αυτο..
    To invega είναι μακραν το καλυτερο αντιψυχωσικο που εχω παρει. Και έχω πάρει πολλά όπως Zyprexa, Risperdal, Rispelen, Solian, Seroquel, Abilify, Haldol. Εχω να παρουσιασω συμπτωματα ψυχωσης παρα πολλα χρονια. Γενικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Το χειρότερο αντιψυχωσικό για την περίπτωση μου ήταν το Ρισπερνταλ και το Haldol πάντως....Καθόλου λιμπιντο, πολλά εξωπυραμιδικά συμπτώματα/ μυοκλονικές κινήσεις τρόμος στα χέρια και αρκετή αύξηση βάρους. Δυστυχώς πρέπει να περάσει αρκετός καιρός αν όχι χρόνια για να βρεθεί το κατάλληλο σχήμα φαρμάκων που να "κάθεται" καλά σε σένα... Χρειάζεται χρόνος και αρκετοί πειραματισμοί από πλευράς ψυχίατρου...

    Υ.Γ.: Με το Haldol είχα πάθει και δυστονία για λίγες μέρες...πολύ πόνος ! Θυμάμαι, μου είχαν κάνει ένεση Akineton και ανακουφίστηκα
    Πάντως πιστεύω ότι τα μισά μας ψυχολογικά προβλήματα είναι οργανικής αιτιολογίας , δηλαδή, προκαλούνται από την ασθένεια(ψύχωση κλπ, ασθένεια όπως ο διαβήτης ), και ένα άλλο μεγάλο ποσοστό είναι από τις παρενέργειες(αύξηση βάρους, στυτική δυσλειτουργία κλπ) ,ακούσιο εγκλεισμό και την απαράδεκτη αντιμετώπιση οικογένειας/κοινωνίας προς αυτόν/αυτήν που χει την ψυχολογική αρρώστια.
    Last edited by NeurobiologicallyImpaired; 18-05-2015 at 21:32.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @νευρο και εχω παρει πολλα αντιψυχ ρισπερνταλ αλοπεριντιν σεροκουελ ινβεγκα αμπιλιφαι νοζιναν ρισπερνταλ ενεσιμο και τωρα λεπονεξ... τι τραβαμε εγω ακομη εχω συμπτωματα ψυχωσης χωρια τις παρενεργειες της κλοζαπινης.. απο θεμα κιλων τα περισσοτερα τα εβαλα και γω απο το ρισπερνταλ και εννοειται ηταν το πιο αντικουκου

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το λεπονεξ μου το δωσανε σαν τελευταιο χαρτι και αυτο ειναι που με αγχωνει και με κανει να θελω να τα παρατησω ολα και να ψοφησω...

  9. #84
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    το λεπονεξ μου το δωσανε σαν τελευταιο χαρτι και αυτο ειναι που με αγχωνει και με κανει να θελω να τα παρατησω ολα και να ψοφησω...
    τελευταιο χαρτι κατα την γνωμη μερικων γιατρων οχι ολων....

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μηπως παιδια οι νοσηλευτες με κανενα 50αρακι λαδωμα σου φερονται καλυτερα ;

    εσωτερικη να εχεις ελπιδα και πιστη. ολα θα πανε καλα. η ζωη ειναι με το μερος σου. η φυση ειναι δυνατη και εσυ εισαι μερος της φυσης και η δυναμη της ζωης ειναι πολυ μεγαλη.

    μετα απο καθε χειμωνα υπαρχει η ανοιξη και μετα απο καθε νυχτα υπαρχει το πρωϊ.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαους και δημητρη θενκς για τα λογια σας...

  12. #87
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by NeurobiologicallyImpaired View Post
    Πάντως πιστεύω ότι τα μισά μας ψυχολογικά προβλήματα είναι οργανικής αιτιολογίας , δηλαδή, προκαλούνται από την ασθένεια(ψύχωση κλπ, ασθένεια όπως ο διαβήτης ), και ένα άλλο μεγάλο ποσοστό είναι από τις παρενέργειες(αύξηση βάρους, στυτική δυσλειτουργία κλπ) ,ακούσιο εγκλεισμό και την απαράδεκτη αντιμετώπιση οικογένειας/κοινωνίας προς αυτόν/αυτήν που χει την ψυχολογική αρρώστια.
    +1000!!!!!

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. πώς να συμπεριφερθώ χωρίς να επιτείνω το χάος?
    By Tonya in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 11-09-2013, 18:53
  2. Και οι εκαστοτε κυβερνησεις ανακαλυπτουν το...χαος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2010, 15:47
  3. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 09:15
  4. χαος,η ζωη μου...
    By Xαος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 90
    Last Post: 04-06-2008, 16:15
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
    By BladeII in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2006, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •