καλησπερα σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3

    καλησπερα σας

    γεια σας σε ολους ειμαι νεος χρηστης του blog και με απασχολει ενα πραγμα.νοσηλευτικα για σχετικα μικρο διαστημα σε ψυχιατρικη κλινικη( 2 μηνων περιπου)λογω τοξικου σοκ.. και μετα το εξιτηριο χορηγουμουν zyprexa αρχικα των 20mg και σιγα σιγα μειωνοταν αλλα λογω των παρενεργειων(πηρα κοντα 15 κιλα σε λιγοτερο απο 9 μηνες,εχασα τη μιλια μου και τη σκεψη μου τελειως)τα εκοψα γιατι θελω να ζησω τη ζωη μου...το λεγειν και η σκεψη επανηλθαν σε ικανοποιητικο βαθμο(τα εχω κοψει κοντα 7 μηνες)αλλα με την ενεργεια και τα περιττα κιλα εχω ακομα προβλημα..χρειαζομαι την γνωμη ενος ειδικου η καποιου με παρομοιο προβλημα που το χει ξεπερασει..ευχαριστω :)
    Last edited by xristoforos; 01-04-2015 at 05:43.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου χριστόφορε και καλώς ήρθες στο φόρουμ, νομίζω θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις το θέμα σε μια από τις πιο εξειδικευμένες ενότητες το φόρουμ, έτσι ώστε να το δούνε παιδιά που έχουν περάσει κάτι ανάλογο, ρίξε μια ματιά στις ενότητες των ψυχώσεων, ψυχοδραστικών ουσιών, διαταραχών πρόσληψης τροφής μήπως υπάρχει κάτι σχετικό με το θέμα σου. Και καλή δύναμη στο να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου, ειδικοί δεν απαντούν εδώ, αλλά συνήθως οι συμπάσχοντες... κάτι σαν γκρουπ αυτοβοήθειας θα μας ονόμαζα εδώ :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3
    ευχαριστω πολυ breath . πρωτη φορα μπαινω και δεν ηξερα πως λειτουργει :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Γεια σου xristofore και καλως ηρθες.Απο τι επαθες τοξικο σοκ?Εκανες αποπειρα?Εγω παιρνω zyprexa εδω και 6 χρονια και εχω βελτιωση.Βεβαια κι εμενα μου προκαλει αλογια και ελλειψη καλης μνημης συγκεντρωσης αλλα τι να κανω?Εξακολουθω να το παιρνω.
    Για να μπηκες εδω κατι σε απασχολει.Δεν νιωθεις καλα τωρα?Εγω παντως μονος μου δεν το κοβω το φαρμακο γιατι ημουν χαλια και για να ορθοποδησω μου πηρε χρονια.
    Παντως για να σε καθησυχασω μην κοιτας τηι γραφει στο βιβλιαριο υγειας σου αλλα το πως σε βλεπει ο ψυχιατρος σου και κυριως τι συμπτωματα εχεις.
    Κι εγω εβαλα 30 κιλα αλλα τι να κανω πανω απο ολα η ψυχικη υγεια.

  5. #5
    ΑΛΛΩΣΤΕ κ να κοπουν τωρα εκ πειρας σας λεω που ειχα οτι τα κιλα δεν βγαινουν...οποτε κ απο αυτην την αποψη καλο ειναι να παιρνουμε τα φαρμακα μας(στραβα κουτσα)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by xristoforos View Post
    γεια σας σε ολους ειμαι νεος χρηστης του blog και με απασχολει ενα πραγμα.νοσηλευτικα για σχετικα μικρο διαστημα σε ψυχιατρικη κλινικη( 2 μηνων περιπου)λογω τοξικου σοκ.. και μετα το εξιτηριο χορηγουμουν zyprexa αρχικα των 20mg και σιγα σιγα μειωνοταν αλλα λογω των παρενεργειων(πηρα κοντα 15 κιλα σε λιγοτερο απο 9 μηνες,εχασα τη μιλια μου και τη σκεψη μου τελειως)τα εκοψα γιατι θελω να ζησω τη ζωη μου...το λεγειν και η σκεψη επανηλθαν σε ικανοποιητικο βαθμο(τα εχω κοψει κοντα 7 μηνες)αλλα με την ενεργεια και τα περιττα κιλα εχω ακομα προβλημα..χρειαζομαι την γνωμη ενος ειδικου η καποιου με παρομοιο προβλημα που το χει ξεπερασει..ευχαριστω :)
    για ενεργεια και βάρος ,,κανεις γυμναστική και διατροφή !! μπορεί εσυ να χρειαστείς μεγαλυτερη προσπαθεια βέβαια αλλα αυτό συμβαινει με οποιονδήποτε "πέφτει" σε άλλα στανταρς από αυτά που είχε βάλει ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3
    Από ναρκωτικά το είχα πάθει το τοξικό σοκ φίλε μου..εντάξει εσύ μπορείς να κάνεις ότι θες πάντως εγώ χαζός και χοντρός δε μένω κ ήδη έχω χάσει 7 κιλά σε ένα μήνα με σωστή διατροφή και ποδήλατο και παιδιά ειλικρινά μην τα παίρνετε τα πρεζόκουμπα όλα στο μυαλό μας ειναι πείτε στους ψυχιάτρους να τα βάλουν εκεί που ξέρουν χειρότερα μας κάνουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τι είναι το τοξικό σοκ ρε παιδιά;;Λίγο που έψαξα είχαν σεξουαλικό χαρακτήρα τα συμπτώματα,για βακτήριο έλεγε.
    Μπορείς να μας μιλήσεις για τα συμπτώματά σου;;Είχες ξεφύγει από την πραγματικότητα;;Είχες σύγχυση;;ψευδαισθήσεις;;
    Οι περισσότεροι που παίρνουμε φάρμακα σαν το zyprexa εδώ μέσα πάσχουμε από κάποιας μορφής ψύχωση η οποία είναι χρόνια κ δεν έχει βρεθεί ακόμα θεραπεία.
    Η αλογία και η δυσκολία στη σκέψη είναι κ ένα σύμπτωμα της ψύχωσης και δεν προκαλείται μόνο από τα φάρμακα όπως επίσης και η έλλειψη ενέργειας.
    Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν ειδικό και κακώς τα έκοψες μαχαίρι γιατί συνήθως υποτροπιάζουμε όταν γίνεται αυτό.Εμείς εδώ δεν είμαστε ειδικοί και μόνο εκ πείρας μπορούμε να απαντήσουμε μέσα από τις εμπειρίες μας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Όσο για το να μη παίρνουμε τα φάρμακα θα έλεγα ότι για πολλούς είναι ίσως ο μόνος τρόπος για να ξανακερδίσουν την ζωή τους μετά την τραυματική εμπειρία του ψυχωσικού γεγονότος.Είναι βαριά φάρμακα με πολλές παρενέργειες αλλά οι περισσότεροι δεν μπορούμε να κάνουμε κ αλλιώς.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @χριστοφορε συμφωνω με τα παιδια
    αν και μπορεις να βρεις ενα φαρμακο που δεν παχαινει εγω ας πουμε με την κλοζαπινη αδυνατισα

Similar Threads

  1. Καλησπέρα,Καλησπέρα!
    By Georg.87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2014, 08:18
  2. καλησπέρα σας
    By ΠΕΤΡΑΝ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 24-01-2012, 15:24
  3. Καλησπέρα σας...
    By kotzanastas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-12-2011, 18:23
  4. ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    By Ellhnas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2011, 18:30
  5. Καλησπερα..
    By Ifigeneia24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-2006, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •