Κάνναβη και ψύχωση - Ερωτήσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    6

    Question Κάνναβη και ψύχωση - Ερωτήσεις

    Με συγχωρειτε που διεγραψα την συζητηση αλλα τη βοηθεια που ηταν να παρω νμζω οτι την πηρα και σας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο και αφιερωσατε χρονο. Επειδη δεν πρόκειται για καθαρα προσωπικο μου θεμα δε θελω να υπαρχει για παντα δημοσια.δεν ξερεις καμια φορα. Το μονο που ηθελα να πω ειναι πως διαβαζοντας αυτες τις μερες αρθρα και μεσα απο αυτο το φορουμ και απο αυτα που εζησα μεσα στο σπιτι, ειναι πως ειστε ολοι μικροι ηρωες και πως μονο να φανταστω μπορω τι εχετε βιωσει.. απο μενα κουραγιο και ευχομαι ολα να πανε καλα.
    Last edited by Magia1234; 27-05-2015 at 10:11.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε μπορω να καταλαβω πως γινετε να τις τρωτε κ να αναρωτιεστε τι πρεπει να κανετε θελει κ ρωτημα? να τον στηλετε στη κλινικη για να ησυχασετε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Magia πρεπει οπωσδηποτε να νοσηλευτει σε κλινικη για αρχη μεχρι να βρουνε οι γιατροι την καταλληλη θεραπεια γι αυτον και να μπορεσει να ορθοποδησει.Απευθυνθειτε στον ψυχιατρο για να παει σε κλινικη.Μην σου φαινεται βαρυ αυτο,στην αρχη ετσι φαινεται σε ολους μας αλλα δεν ειναι τιποτα κακο.Οπως καποιος πηγαινει στο νοσοκομειο για καποιο σωματικο προβλημα ετσι πηγαινει και σε κλινικη για ψυχολογικο προβλημα.Μπορει να κανει κακο σε αλλους ή στον εαυτο του.Για το καλο του ειναι.Αν δεν πειθετε που ειναι το συνηθες θα πρεπει να μπει με εισαγγελικη εντολη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    6
    ..............................
    Last edited by Magia1234; 27-05-2015 at 09:52.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορεις να μου λυσεις μια απορια η βιαιη συμπεριφορα εμφανιστηκε ξαφνικα η ηταν ετσι εδω κ χρονια?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    6
    ......................
    Last edited by Magia1234; 27-05-2015 at 09:57.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Γεια σου Μαγια.Εχω ζησει και γω παρομοιες καταστασεις, ψυχωσικος λογω χρησης κανναβης, χωρις να υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια μου.Αρχισα και εγω απο εφηβικη ηλικια, καθημερινη χρηση σε υπερβολικο βαθμο θα ελεγα. Στα 16 χρονια της παθησης ειχα δυο νοσηλειες στην σταυρουπολη. Η πρωτη ηταν ζορικη, μεχρι να βρουν οι γιατροι κιολας πιο αντιψυχωσικο μου ταιριαζει. Στη δευτερη νοσηλεια πιο καλα, υποφερτα θα ελεγα, δικο μου δωματιο και οι γιατροι και το νοσηλευτικο προσωπικο μια χαρα, φιλικοι, ευδιαθετοι και πανω απ ολα κατανοηση.

    Τωρα στις ερωτησεις που εθεσες, ο αδερφος σου μπορει να μην χρειαζεται να νοσηλευτει, αλλα πρεπει οπωσδηποτε να επισκευθει ψυχιατρο να του ρυθμισει φαρμακευτικη αγωγη για αρκετο καιρο μεχρι να του φυγουν τα συμπτωματα.

    Το αλλοπεριντιν διεγραψε το, ειναι φαρμακο απο το 1970 και εχει φοβερες παρενεργειες. Κοιταξτε για φαρμακα 2ης γενιας.

    Παντως μενω με την απορια, τοσο καιρο βασανιζεται, γιατι δεν συναινει ο ιδιος να επισκευθει γιατρο?.. απο ενα σημειο και μετα τα συμπτωματα της ψυχωσης γινονται ανυποφορα, δεν νοηται να αντιμετωπιστουν χωρις φαρμακευτικη αγωγη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,775
    Η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να ανακατευτείς εσύ καθόλου εσύ αλλά οι γονείς σου θα πρέπει να του εξηγήσουνε την κατάσταση ώστε να παίρνει τα χάπια του μόνο τους και να κόψει το χασίς. Σίγουρα η κατάσταση του είναι πολύ σοβαρή! Μπορείτε να τον πάτε σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας ή στο ψυχιατρείο της Σταυρούπολης κάνουνε καλή δουλειά!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    6
    .................
    Last edited by Magia1234; 27-05-2015 at 09:59.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    6
    ..........................
    Last edited by Magia1234; 27-05-2015 at 10:01.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειμαι γιατρος για να ξερω αλλα υποθετω οτι αυτη η κυστη στον εγκεφαλο θα προκαλεσε αυτη τη βιαιη συμπεριφορα αλλα ρωτα κανενα γιατρο να σου απαντησει σε αυτο πως σχετιζονται ολα αυτα μεταξυ τους για να μαθεις τουλαχιστον πως εφτασε σε αυτο το σημειο.
    Πριν 1 χρόνο αποκαλύφθηκε ότι έκανε χρήση χασίς από έφηβος και αρκετά συχνά. Όταν το μάθαμε ο γιατρός είπε ότι όλο αυτό που συνέβαινε οφειλόταν στη χρήση
    θα μουν πολυ περιεργος να μαθω πως ακριβως συσχετιζονται ολα αυτα μεταξυ τους εγω αμφιβαλω τωρα αν ειναι ο εαυτος του μετα απο τοση χρηση υπο κανονικες συνθηκες αν δεν ειχε κανει χρηση δε θα ηταν τωρα ετσι....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    6
    ............................
    Last edited by Magia1234; 27-05-2015 at 10:00.

  13. #13
    katarxin na eisatai sigouroi oti to paidi den tha ksanarxisei na kanei xrisi kai meta na dei psixiatro

Similar Threads

  1. κανναβη προδρομος των σκληρων?
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 20-09-2015, 18:38
  2. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 15:38
  3. ινδηκη κανναβη με zyprexa
    By nickrahm in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2014, 20:28
  4. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 19:02
  5. Ερωτησεις!Πολλες ερωτησεις!!
    By Alexandra312 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-2013, 00:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •