ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ-ΚΩΝ/ΝΟΣ 39 ΕΤΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ-ΚΩΝ/ΝΟΣ 39 ΕΤΩΝ

    Χαρακτηριζω τον εαυτο μου εσωστρεφη , εχω αρκετες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις πανω σε θεματα φιλοσοφιας-ψυχολογιας-κοινωνιολογιας-παιδαγωγικης και σε αλλες επιστημες, αλλα εχω και πολλες εμπειριες σε ολους τους τομεις της ζωης , νιωθω ενας ανθρωπος με αυτογνωσια ΑΛΛΑ δυστηχως δεν τα βγαζω περα με μια ασχημη πλευρα του εαυτου μου τη συμπεριφορα μου που με διωχνει απο τους γυρω μου. Αλλωτε εχω καλη διαθεση < ολα καλα > αλλωτε μετρια < περιπου καλα > αλλωτε χαλια < εδω ειναι τα δυσκολα > και αυτες οι εναλλαγες γινονται απο το πουθενα μερικες φορες-εστω για το μυαλο μου, με αποτελεσμα να χανω τους γυρω μου και δυστηχως δεν παει αλλο < ειναι αληθεια > ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ενα τελευταιο περιστατικο πριν μια εβδομαδα περιπου με εχει φτασει στο σημειο και λεω, οι δρομοι ειναι οι εξης <1> μενω οπως ειμαι και μονος! αλλα δυστηχως δεν αντεχεται-καλη η μοναξια μου αρεσει αλλα θελω και την αγαπη απο τους αλλους
    <2> να δωσω ενα τελος στην ζωη μου γιατι πολλες αποτυχιες απο αυτην μου τη σταση μαζευτηκαν και με πνιγουν, νιωθω ττο βαρος της απορριψης απο τους γυρω μου σε βαθμο που δεν εχει αλλα περιθωρια
    <3>καποιος να με βοηθησω να δω αυτο που ειναι μπροστα μου αλλα δεν το βλεπω

    Υ Γ Η συμπεριφορα μου στους φιλους γνωστους συναδελφους ειναι αποτομη !

    Οποιος μπορει να βοηθησει ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΜΕΣΑ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτα ομως που γραφεις δε μου κολανε κ τοσο μεταξυ τους εισαι ενας ανθρωπος με αυτογνωσια (?) ενω η ασχημη πλευρα του εαυτου σου διωχνει τους αλλους απο κοντα σου...? σε κανονικες συνθηκες οταν κολας με καπιον ερχεσαι πιο κοντα του ακομα κ αν παιζεις θεατρο κ παριστανεις οτι δε τον θες κ καθε ασχημη πλευρα σε φερνει πιο κοντα του ειδικα οταν το αποφευγεις κ ολας.το γιατι συμβαινει αυτο ειναι σχετικα μυστηριο ειναι απλα ο νομος της ελξης οχι απαραιτητα ερωτικη ελξη .αν αυτο δε συμβαινει τοτε κατι δε παει καλα με το ολο θεμα η ο εαυτος που εχεις ειναι διαφορετικος απο αυτον που πιστευεις οτι εχεις η αυτοι που τους μιλας δεν ειναι καταληλοι για τη περιπτωση σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου φιλος. Νομιζω οτι εισαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο σου. Αν εχεις θεμα και εχεις καταλαβει ποιο ειναι νομιζω οτι το πας πολυ καλα το θεμα. Εχεις κανει το μεγαλυτερο βημα για να διορθωθεις αν ομως παλι δεν μπορεις δοκιμασε να πας σε εναν ψυχολογο. Μπορει να σου πει πραγματα που εσυ δεν τα ειχες σκεφτει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ρε ψηλε εδω εχουμε φαει απορριψη απο το θεο και δε μασαμε κι εσυ σ απποριψανε εικοσι μαλακεσ οπυ ναι ο περιγυροσ σου
    και τα παιξεσ απο τι εισαι φτιαγμενοσ απο ζαχαρη συμβουλη αμα νιωθεισ οτι δεν τα λεσ καλα μιλα μονο τα τυπικα και πανω στη δουλεια
    καποια στιγμη θα το ξεπερασεισ με λιγη προσπαθεια η με πολλη μη βιαζεσαι βασισου στον εαυτο σου και την εμπειρια ζωησ που εχεισ αλλιωσ δουλεια δε γινεται και προσπαθησε να εισαι οσο πιο χαλαροσ γινεται θα κλαψεισ θα πονεσεισ θα ματωσεισ αλλα εισαι εσυ δε μπορεισ να προδωσεισ τον εαυτο σου
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Ευχαριστω πολυ που καποιος με ακουσε, εστω και αν ειπα λιγα για μενα αλλα ειναι πολυ δυσκολα εκει εξω με τον χαρακτηρα μου < εδω πατρα >, εφτασα στα 38 με αρκετες εμπειριες < παντου χωμενος σεξ-ντραγκς-νυχτα-εγασια-σχολειο-γειτονια> στα παντα ολα μεσα! και απο γνωσεις σε ικανοποιητικο βαθμο για τον πανω απο τον μεσω ορο ελληνα. Αυτογνωσια εχω σε μεγαλο βαθμο < θελω να πιστευω > αλλα παντα στο δικο σου προβλημα παντα! κολας-ειναι μπροστα στα ματια μου αλλα δεν το βλεπω και ετσι πηρα το θαρρος να τα πω καπου αφου απο φιλους-ΝΟ! Το προβλημα μου ειναι η συμπεριφορα μου στους απενατι μου οποιος και να ειναι, αν εγω δεν νιωθω καλα < ενταξει δεσαμε και για σημερα> παρεξηγηση και τα επακολουθα! το να μην ειμαι καλα δεν εχει σειρα , εχω κρατησει ημερολογιο για καιρο αλλα κανενα λογικο συμπερασμα. Εχω διαβασει αρκετα ψυχολογια σε βαθμο αναλυσης < τωρα μελεταω-παραψυχολογια > .
    Δεν μπορω να διαχειριστω αυτη μου την αντιδραση.
    Εχω φτασει στα ορια μου
    και οσο και να λεω πως οτι και να γινει εγω στην επομενη που θα γινει θα το αντιμετωπισω διαφορετικα-ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!
    ΔΥΣΤΗΧΩΣ!
    Και ετσι εχω φταση στην αποφαση η ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ εφοσον δεν μπορω να ζω ετσι-πολυ ψυχοφθορο Η να συμβει κατι που να παρω τα χαμπαρια μου!
    για την ωρα τιποτα και δυστηχως εχω εναλλακτικη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    επειδη εχω πονο πιεσ και μια ουισκαρα και για μενα και προσ θεου μην κανεισ καμια μαλακια ειτε προσ εσενα ειτε σε αλλουσ
    φιλικαhttps://www.youtube.com/watch?v=rM50x0n0oXA
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Σε ευχαριστω πολυ αγνωστε φιλε αλλα ειναι λιγο πια βαθεια το θεμα, με το να καπνισω ενα μπαφο, να πιω κανα ποτακι μονο αναβολη δινω στο προβλημα και αυτη η μεταθεση χρονου κανει το προβλημα ακομα μεγαλυτερο, ολο και πιο αβασταχτο.

  8. #8
    Quote Originally Posted by κωνσταντινος αρβανιτης View Post
    ......>, εφτασα στα 38 με αρκετες εμπειριες < παντου χωμενος σεξ-ντραγκς-νυχτα-εγασια-σχολειο-γειτονια> στα παντα ολα μεσα! και απο γνωσεις σε ικανοποιητικο βαθμο για τον πανω απο τον μεσω ορο ελληνα. Αυτογνωσια εχω σε μεγαλο βαθμο < θελω να πιστευω > αλλα παντα στο δικο σου προβλημα παντα! κολας-ειναι μπροστα στα ματια μου αλλα δεν το βλεπω και ετσι πηρα το θαρρος να τα πω καπου αφου απο φιλους-ΝΟ! ..... Εχω διαβασει αρκετα ψυχολογια σε βαθμο αναλυσης < τωρα μελεταω-παραψυχολογια > .
    Δεν μπορω να διαχειριστω αυτη μου την αντιδραση.
    .....
    Την παραψυχολογία τι να την κανεις? Αφού διάβασες όλα τα υπόλοιπα και τίποτα δεν αλλαξε! Απλα για να εμπλουτιζεις τις γνωσεις σου δλδ?..
    Εχεις παει σε ψυχολογο? (όχι ψυχιατρο εννοω).
    Αφού εισαι περπατημενος της ζωης τοτε ευκολα ξεπερνας ενα προβλημα! Φτανει να βρεις ή να σου βρει καποιος τον τροπο κανοντας τον πράξη (γι αυτο μιλησα για ψυχολογο).
    Αυτογνωσία έχεις ως προς το ότι εντόπισες το πρόβλημα, όχι όμως ως προς το πως να το λύσεις.
    Πχ κρίνε απο τις αντιδρασεις των αλλων στη Χ, στη Ψ, στην Λ κλπ συμπεριφορες σου. Οταν αντί για Χ αντέδρασες κάπως αλλιωτικα, ας πούμε με Ν τροπο, εστω κι αν παει καιρος απο τοτε, εκει ειδες αποδοχή, προσιτοτητα, φιλια εκ μερους του αλλου. Αυτο τον Ν τροπο εφαρμοζε τον. Βάλε το σαν στοχο, βημα βημα, όπως λεμε καθε αρχη και δυσκολη μεχρι να το συνηθισεις και να σου γινει βιωμα. Κάπου εδω μου φαινεται πως αναφερεται αυτο που ειπες πως "ειναι μπροστα στα ματια μου", εγω εννοώ η λύση!!
    γιάννης

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μεχρι τωρα δεν εχω πειστει για τιποτα απο οσα γραφεις αν μου ελεγες πχ οτι το θεμα που ειχες ειναι οτι ολοι ειναι απαστασιοποιημενοι κ σχετικα στο κοσμο τους κ αυτο τους δυσκολευει στη ζωη σου θα το πιστευα
    ομως γραφεις οτι διαβασες τα παντα κ μετα δε τα καταφερες ΠΟΤΕ... πραγματα που δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο..
    η ψυχολογια γενικοτερα σε βοηθαει να γνωρισεις καλυτερα τον εαυτο σου κ να καταλαβεις καλυτερα τις δυνατοτητες σου κ αυτο φαινετε σε οσα κανεις οσο ανακαλυπτεις τον εαυτο σου γινεσαι ικανος να καταφερεις οτι εχεις στο μυαλο σου οχι στα λογια γιατι στα λογια ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει να δηλωνει οτι θελει να παρουσιαζει τον εαυτο του οπως θελει αλλα απο το τι κανει θα καταλαβειες το τι ισχυει κ το τι οχι αρα οσο κανεις πραγματα μπορεις ανετα να πεις οτι εισαι ο πιο ασχετος που υπαρχει κ δε γνωριζεις απολυτως τιποτα γιατι οσο βλεπουν τα οσα κανεις θα καταλαβενουν ολοι οτι τρολαρεις....
    αρα ασε τις περιτες δηλωσεις περι γνωσεων κ κανε πραγματα σε πραξεις κ εφοσον τα κανεις αν αξιζουν μετα μπορεις να δηλωνεις οτι σου κατεβει δεν εχει απολυτως καμια σημασια αυτο...
    αρα δε καταλαβενω για πιο λογο δηλωνεις ολα αυτα δεν υπαρχει κανενας λογος να πεισεις κανενα για οτιδηποτε οπιος θελει θα πειστει απο μονος του οτι κ αν σε ακουει να λες κ οπως κ αν παρουσιαζεις τον εαυτο σου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    9
    Καλησπέρα Κωνσταντίνε.
    Φαίνεται πως αυτό που σε προβληματίζει είναι με ποιον τρόπο διώχνεις όπως λες τους άλλους από γύρω σου. Το ότι όπως λες έχεις γνώσεις κλπ δεν έχει καμία σχέση με όλο αυτό. Σημασία έχει να καταλάβεις πώς λειτουργείς στις σχέσεις σου με άλλους και να συνειδητοποιήσεις ότι είναι στο χέρι σου να αλλάξεις. Μοιάζεις πολύ απογοητευμένος, όμως το γεγονός ότι έγραψες αυτό το μήνυμα ζητώντας ουσιαστικά μια "βοήθεια" (ακόμη κι αν εκφράζεις σκέψεις αυτοκτονίας) δείχνει ότι έχεις ανάγκη από κάποιον να σου πει πως υπάρχει ελπίδα. Σίγουρα είναι δύσκολο να μπεις στο μονοπάτι της αυτογνωσίας και της αυτοβελτίωσης και σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις μόνος. Αν το θες πραγματικά, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νομιζω Κωνσταντινε οτι περνας μια φαση παροξυσμου του προβληματος σου . Μονο και μονο που τα γραφεις , σιγουρα σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα , προσωρινα βεβαια . Αφου εχεις επιγνωση του προβληματος σου , τοχεις λυσει κατα το ημισυ . Δεν σε γνωριζω , για να δωσω συγκεκριμενη κατευθυνση , αλλα η λυση που προτεινεις δεν ειναι αποδεκτη , τουλαχιστον για τον χαρακτηρα μου . Ειμαι βεβαιος οτι αργα η γρηγορα , θα την βρεις την ακρη . Δεν εχεις ουτε εναν κολλητο ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by κωνσταντινος αρβανιτης View Post
    Ευχαριστω πολυ που καποιος με ακουσε, εστω και αν ειπα λιγα για μενα αλλα ειναι πολυ δυσκολα εκει εξω με τον χαρακτηρα μου < εδω πατρα >, εφτασα στα 38 με αρκετες εμπειριες < παντου χωμενος σεξ-ντραγκς-νυχτα-εγασια-σχολειο-γειτονια> στα παντα ολα μεσα! και απο γνωσεις σε ικανοποιητικο βαθμο για τον πανω απο τον μεσω ορο ελληνα. Αυτογνωσια εχω σε μεγαλο βαθμο < θελω να πιστευω > αλλα παντα στο δικο σου προβλημα παντα! κολας-ειναι μπροστα στα ματια μου αλλα δεν το βλεπω και ετσι πηρα το θαρρος να τα πω καπου αφου απο φιλους-ΝΟ! Το προβλημα μου ειναι η συμπεριφορα μου στους απενατι μου οποιος και να ειναι, αν εγω δεν νιωθω καλα < ενταξει δεσαμε και για σημερα> παρεξηγηση και τα επακολουθα! το να μην ειμαι καλα δεν εχει σειρα , εχω κρατησει ημερολογιο για καιρο αλλα κανενα λογικο συμπερασμα. Εχω διαβασει αρκετα ψυχολογια σε βαθμο αναλυσης < τωρα μελεταω-παραψυχολογια > .
    Δεν μπορω να διαχειριστω αυτη μου την αντιδραση.
    Εχω φτασει στα ορια μου

    και οσο και να λεω πως οτι και να γινει εγω στην επομενη που θα γινει θα το αντιμετωπισω διαφορετικα-ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!
    ΔΥΣΤΗΧΩΣ!
    Και ετσι εχω φταση στην αποφαση η ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ εφοσον δεν μπορω να ζω ετσι-πολυ ψυχοφθορο Η να συμβει κατι που να παρω τα χαμπαρια μου!
    για την ωρα τιποτα και δυστηχως εχω εναλλακτικη.
    κωνσταντινε, καλησπερα.
    εκφραζεσαι πολυ ακραια, για θεματα που δειχνουν απολυτως διαχειρισιμα.
    αλλα με βοηθεια..

    αν καταλαβα καλα απο τα μηνυματα σου, το βασικο σου θεμα που προκαλει τα προβληματα στις σχεσεις σου ειναι η διαχειριση θυμου.
    ΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!!
    εχεις ενα προβλημα, το εχεις εντοπισει. η αντιδραση σου ειναι να διαβασεις ψυχολογια μηπως μπορεσεις να το αντιμετωπισεις???? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΗΔΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ, ΕΣΥ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙς ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και μαλιστα για τον εαυτο σου?
    και ψυχιατρος να ησουν, θα απευθυνοσουν σε αλλο ψυχιατρο αν ασθενουσες. δεν μπορεις να θεραπευσεις τον εαυτο σου!!!
    ειδικα αν προσανατολιστηκες πλεον στην παραψυχολογια, ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....

    αν σε πονουσε το δοντι και σε τρελαινε στον πονο, θα διαβασες βιβλια οδοντιατρικης μηπως καταφερεις να το κανεις καλα, μονος σου???
    απευθυνσου σε εναν καλο ειδικο ανθρωπε μου και θα δεις οτι τροποι υπαρχουν.
    σκεφτεσαι ακραια : "δεν μπορω να διαχειριστω τον θυμο μου- διαβασα μερικα βιβλια και δεν εγινε τπτ, ας πεθανω καλυτερα"
    δηλαδη σαν να λεμε :"εβγαλα μια παρανυχιδα, σα να να χειροτερευει, μπορει να παθω καμια ζημια, ας αυτοκτονησω να μην την παθω"
    μα τι σκεψεις ειναι αυτες????
    ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ?

  13. #13
    ευχαριστω για την ανταποκριση για αλλη μια φορα. Σιγουρα και εγω εχω φτασει στα ακρα μου και τα ακρα εχουν και ακραια αποτελεσματα - ακραιες σκεψεις δυστηχως!
    Το επομενο βημα μου ειναι μια συμβουλη απο καποιον ειδικο, να με ξεμπλοκαρει και αφηνω κατα μερους την εναλλακτικη του αυτοχειρα και .... βλεπουμε.
    Ευχαριστω για την ανταποκριση για αλλη μια φορα, ηταν μεγαλη βοηθεια και ανασα για μενα στο μακροβουτι που εχω κανει.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολες φορες βλεπω οτι τα καλυτερα πραγματα πολοι ανθρωποι εχουν τη ταση να τα παρουσιαζουν ως επιπολαια κ ανουσια αλλα δε φανταζονται το τι χρησιμοτητα μπορει να εχουν ολα αυτα ειναι αυτο που λενε οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια αλλα ο καθενας μπορει να υποστηριζει οτι εχει διαβασει οτι θελει ακομα κ πυρινικη φυσικη...
    η λεξη δε μπορω να τα καταφερω ειναι τελειος ασυνδιαστη με τη ψυχολογια..

    για να θεραπευτεις απο ενα πραγμα πρεπει αρχικα να το πιστεψεις ειναι τοσο απλο κ απο ελαχιστους κατανοητο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εγω να σου πω κατι φιλικα τελειωσ τιοπτα δε λυνεται με το θανατο
    ενα μυαλο λιγοτερο αξιζει;υπαρχει και τραγουδι που λεει οτι
    θεσ να αυτοκτονησεισ;μαγκια σου
    αλλα θα αφησεισ περισσοτερο αερα για μενα
    περισσοτερεσ γυναικεσ για μενα
    περισσοτερο φαι για μενα
    και αλλα διαφορα που βαριεμαι να γραφω
    πεσ αμα θεσ να τ ακουσεισ
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπερδεμενη σεξουαλικοτητα - Απελπισμενος
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 329
    Last Post: 09-10-2012, 00:04
  2. Είμαι απελπισμένος
    By Noname30 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 01-06-2012, 23:20
  3. Είμαι απελπισμένος με το σχολείο!
    By dimitris_19 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 23
    Last Post: 24-10-2011, 16:06
  4. απελπισμένος
    By anti in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 16-01-2010, 16:19
  5. Είμαι δυστυχισμένος και απελπισμένος
    By oddserver in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 17-05-2007, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •