Θέλω τη γνώμη σας!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1

    Θέλω τη γνώμη σας!!!

    Καλησπέρα σε όλους και όλες! Είμαι καινούριο μέλος. Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ για ένα θέμα που αντιμετωπίζω.
    Μπήκα στην τρίτη δεκαετία της ζωής μου και θεωρώ ότι έχω απίστευτη ενέργεια για ζωή. Θέλω να ερωτευτώ, να ζήσω, να δημιουργήσω. Τα επαγγελματικά μου πάνε άψογα, τα προσωπικά μου όμως όχι. Έχω βγει από μια μακροχρόνια σχέση εδώ και δύο χρόνια και από τότε δεν έχει τύχει να μπω σε άλλη σχέση. Θέλω να διευκρινίσω ότι έχω ξεπεράσει τον προηγούμενο, θέλω να ερωτευτώ ξανά και να κάνω μία καινούρια αρχή. Το πρόβλημά μου είναι ότι η αρχή δεν γίνεται εδώ και πολύ καιρό. Να επισημάνω ότι είμαι πολύ εμφανίσιμη κοπέλα (και δεν το λέω "από ψώνιο"). Έχω κάποιο φιλικό κύκλο (όχι βέβαια πολύ μεγάλο), αλλά δεν έχει τύχει να με ενδιαφέρει κάποιος (να σημειώσω ότι δεν έχω ανεβασμένο πήχη). Θεωρώ ότι οι γνωριμίες γίνονται μέσα από παρέες. Αλλά στη δική μου περίπτωση, δεν υπάρχει κάποιος άλλος για να γνωρίσω.
    Βγαίνω έξω με φίλες μου (συνήθως κάθε Σάββατο), αλλά δεν με πλησιάζει κανείς. Ενώ με κοιτούν έντονα, δεν κάνουν ένα βήμα για να με προσεγγίσουν.Το ίδιο συμβαίνει και στα δύο χόμπυ που έχω μέσα στην εβδομάδα. Προχθές, χαμογέλασα εγκάρδια σ' ένα αγόρι που με κοίταζε έντονα (και δεν είναι η ιδέα μου!) κι όμως δεν ήρθε να μου μιλήσει, ενώ είχε σίγουρο θέμα συζήτησης (π.χ. το κοινό μας χόμπυ). Το αγόρι της κολλητής μου πιστεύει ότι, ενώ φαίνομαι πολύ προσιτή κοπέλα, εκπέμπω σοβαρότητα και ο άλλος διστάζει να με πλησιάσει. Και τι πρέπει να κάνω γι' αυτό; Δεν γίνεται να αλλάξω ως προς αυτό. Με άλλους ανθρώπους που το έχω συζητήσει μου λένε ότι είναι σύμπτωμα της εποχής: οι άντρες πλέον δεν προσεγγίζουν εύκολα τις γυναίκες. Να σημειώσω ότι το πρώτο βήμα δεν θέλω να το κάνω εγώ, θεωρώ ότι είναι αντρική υπόθεση. Εγώ μπορώ να δώσω μόνο το πράσινο φως. Κι όμως δεν γίνεται τίποτα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι πιστεύει πάνω σε αυτό; Σας ευχαριστώ θερμά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Κοιταξε ειναι πολυ συχνο αυτο που περιγραφεις και αναμενομενο οταν παμε σε ηλικιες πανω κατω στα 30. Στα μαθητικα χρονια και σαν φοιτητες το να γνωριστεις ειναι πιο ευκολο, πιο πολλες οι επιλογες, μετα που μπαινεις σε αλλο προγραμμα ζωης κατα κανονα στενευουν τα περιθωρια. Φευγεις δηλ απ τον κυκλο του σχολειου κ του πανεπιστημιου κ περιμενεις απ τη δουλεια, τους φιλους κ συγγενεις που κ στους φιλους νομιζω παλι γινεται ενα ξεσκαρταρισμα σε σχεση με το παρελθον. Το ενα θεμα λοιπον ειναι τι δυνατοτητες γνωριμιας εχεις οπως ειναι δομημενη η ζωη σου και μετα ειναι κ στο πως ειναι οι αντρες και εσυ. Το παιδι αυτο που σ αρεσει στο χομπυ που κανεις φανταζομαι θα το ξαναδεις, δε σημαινει οτι επειδη δε σου μιλησε εκεινη την ημερα οτι αποκλειεται να ξαναμιλησετε, ασε που κι αυτος αμα δε σε ξερει απο πριν δισταζει οπως κ συ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    καλησπερα denisia.
    προσωπικα δεν πιστευω πολυ στα "συμπτωματα της εποχης". σχεσεις γινονταν και γινονται και τωρα και ελπιζω να γινονται και στο μελλον.
    το βλεπω και σε μενα και γυρω μου, οτι δεν αλλαξε κατι στις σχεσεις. αυτο που αλλαζει ειναι η δικη μας διαθεση και σταση, ισως.
    ως προς αυτο ομως, τουλαχιστον ως προς την διαθεση σου, απαντησες ηδη οτι και εχεις ξεπερασει το παρελθον και εισαι διαθεσιμη για κατι νεο.
    αν εχει αρχισει βεβαια να σε καταβαλει το αγχος κι αυτο προβλημα ειναι, γιατι οταν αγχωνομαστε σε θεματα σχεσεων αυτο φαινεται εξω και ειναι απωθητικο στους περισσοτερους. οχι και σε ολους, πανως ειναι ενα θεμα..
    αφου εισαι απο τους τυχερους που ακομα εργαζονται, θα ερχεσαι σε επαφη με πολυ κοσμο. γιατι δεν επιδιωκεις καποιες γνωριμιες απο εκει?
    τα χομπι σου ειναι μια ακομα καλυτερη λυση, επισης.
    και τι σημαινει το οτι δεν σε πλησιασε καποιος που σε κοιταζε? απολυτως τιποτε κατα τη γνωμη μου. μπορει να σε πλησιασει καποια επομενη φορα.
    κι εγω ξενερωνω να πλησιασω πρωτη εναν ανδρα και σε καταλαβαινω σε αυτο.
    σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχουν χαθει ακομα οι ανδρες που θελουν το αντιστοιχο, δλδ να μην τους κυνηγαει μια γυναικα, αλλα να την διεκδικησουν οι ιδιοι, οποτε, σε αυτους απευθυνεσαι..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    63
    Αχ.... :(
    Σε καταλαβαίνω.Ειναι πολύ λογική η ανησυχια σου.
    Μονο δυο πράγματα θα μπορούσα να επισημάνω.
    Πρώτον,σιγουρέψου οτι εισαι χαλαρή και δεν εκπέμπεις μια αυρα του στυλ"αντρα θελω τωρα τονε θελω" γιατι οσο να 'ναι η απελπισια ειναι εντελώς απωθητική
    Δευτερον ,μη βιαζεσαι.Ειναι και αυτο απωθητικο και φέρνει τα αντιθετα αποτελεσματα.

  5. #5
    Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες κι ευγενικές απαντήσεις σας!
    Το θέμα είναι ότι έχω όλη την καλή διάθεση για νέες γνωριμίες, απλά δεν μου δίνονται οι ευκαιρίες. Και εννοείται πως δείχνω χαλαρή, χωρίς τάσεις άγχους και απελπισίας, άλλωστε νιώθω ότι είμαι στην καλύτερή μου φάση, πατάω γερά στα πόδια μου, ξέρω τι θέλω. Και δεν έχω άμεσες βλέψεις για γάμο και οικογένεια, αυτά όλα μπορεί να συμβούν και αργότερα, δεν με απασχολεί αυτό το θέμα καθόλου. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι θέλω να ζήσω, να φλερτάρω, να ερωτευτώ και δεν ευνοούν οι περιστάσεις. Και αναρωτιέμαι: αν δεν συμβεί τώρα, που νιώθω έτοιμη, πότε θα συμβεί; Και όσο για το θέμα της δουλειάς ούτε εκεί το περιβάλλον ενδείκνυται για γνωριμίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Γιατι δεν ευνοει το εργασιακο περιβαλλον κοπελα μου? Ειναι ολο γυναικες?

  7. #7
    Συναναστρέφομαι με παιδάκια και γονείς!

  8. #8
    Quote Originally Posted by Denisia View Post
    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι θέλω να ζήσω, να φλερτάρω, να ερωτευτώ και δεν ευνοούν οι περιστάσεις. Και αναρωτιέμαι: αν δεν συμβεί τώρα, που νιώθω έτοιμη, πότε θα συμβεί;
    Μια απο τα ίδια.. Ξέρεις όμως τι γίνεται; Λένε συνεχώς πως όσο το κηνυγάς αυτό δεν έρχεται και το χιλιοειπωμένο πως ''θα σου έρθει απο εκεί που δεν το περιμένεις'', άρα χρειάζεται να είσαι χαλαρή, χαμογελαστή... Εγω σε αντίθεση με εσένα δεν έχω την δυνατότητα να συναναστρέφομαι καθημερινά με νέους ανθρώπους και άρα απο αυτήν την άποψη είσαι σε καλύτερη φάση...
    Όμως πες ''είμαι καλά, είμαι υγιής, έχω την εργασία μου και τα χόμπυ μου και νιώθω έτοιμη για τον έρωτα και θέλω να ερωτευτώ...'' αργά ή γρήγορα θα έρθει, που θα πάει;;;

  9. #9
    Σ' ευχαριστώ και 'σένα "Περγαμόντο" για τις συμβουλές σου! Εύχομαι όλα να σου έρθουν έτσι όπως τα επιθυμείς!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    κοιτα δεν ειναι μονο0 η σοβαροτητα που ναι ανασταλτικοσ παραγοντασ οι περισσοτεροι δε ψαχνουν για σχεση
    εσυ φαινεσαι κοπελα για σχεση οποτε λογικο ειναι να μη σε πλησιαζουν
    το αλλο που θελω να σ πω εγω ειναι οτι μπορει να φαινεσαι φλωροσ ενω εισαι πολυ ομορφη
    εγω αυτον τον συνδυασμο τον ερωτευομαι αλλα για τουσ περισσοτερουσ δεν κανει
    μη στεναχωριεσαι παντωσ σιγουρα υπαρχουν πολλοι που σε κρυφογουσταρουν
    αλλα μπορει να μην ειναι καταλληλοι για σενα τωρα που σαι μονη σου προσπαθησε να καταλαβεισ τον εαυτο σου και τουσ αλλουσ λιγο καλυτερα και να βρεισ τι θελεισ και τι δε θελεισ στη ζωη σου
    φιλικα
    φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Σ’ ευχαριστώ elis για την απάντησή σου και τις παροτρύνσεις σου. Αυτό που φαίνεται προς τα έξω και που μου το λένε κι οι εξωτερικοί παρατηρητές είναι ότι είμαι μια πολύ μοντέρνα και στιλάτη κοπέλα, που, όμως, εκπέμπει σοβαρότητα και καλλιέργεια. Επίσης, τον τελευταίο χρόνο, που γνωρίζω και περισσότερο κόσμο στα χόμπυ που κάνω (γυναίκες που είναι ομιλητικές-είπαμε οι άντρες δεν με πλησιάζουν), με ρωτάνε «αν είμαι παντρεμένη». Σε συζητήσεις που είχα, αποκόμισα ότι εκπέμπω προς τα έξω (παρόλο που μικροδείχνω) και την εικόνα της «παντρεμένης» (καταλαβαίνεις με ποια έννοια: της «σταθερότητας»).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    Quote Originally Posted by Denisia View Post
    Σ’ ευχαριστώ elis για την απάντησή σου και τις παροτρύνσεις σου. Αυτό που φαίνεται προς τα έξω και που μου το λένε κι οι εξωτερικοί παρατηρητές είναι ότι είμαι μια πολύ μοντέρνα και στιλάτη κοπέλα, που, όμως, εκπέμπει σοβαρότητα και καλλιέργεια. Επίσης, τον τελευταίο χρόνο, που γνωρίζω και περισσότερο κόσμο στα χόμπυ που κάνω (γυναίκες που είναι ομιλητικές-είπαμε οι άντρες δεν με πλησιάζουν), με ρωτάνε «αν είμαι παντρεμένη». Σε συζητήσεις που είχα, αποκόμισα ότι εκπέμπω προς τα έξω (παρόλο που μικροδείχνω) και την εικόνα της «παντρεμένης» (καταλαβαίνεις με ποια έννοια: της «σταθερότητας»).
    εχω μια αφορητη περιεργεια να μαθω πως μοιαζει η καλλιεργεια, οταν εκπεμπεται :o

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω μια αφορητη περιεργεια να μαθω πως μοιαζει η καλλιεργεια, οταν εκπεμπεται :o
    γιατι?μπορει να κουβαλας ενα βιβλιο μαζι σου

    :rolleyes:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Quote Originally Posted by Denisia View Post
    Σ’ ευχαριστώ elis για την απάντησή σου και τις παροτρύνσεις σου. Αυτό που φαίνεται προς τα έξω και που μου το λένε κι οι εξωτερικοί παρατηρητές είναι ότι είμαι μια πολύ μοντέρνα και στιλάτη κοπέλα, που, όμως, εκπέμπει σοβαρότητα και καλλιέργεια. Επίσης, τον τελευταίο χρόνο, που γνωρίζω και περισσότερο κόσμο στα χόμπυ που κάνω (γυναίκες που είναι ομιλητικές-είπαμε οι άντρες δεν με πλησιάζουν), με ρωτάνε «αν είμαι παντρεμένη». Σε συζητήσεις που είχα, αποκόμισα ότι εκπέμπω προς τα έξω (παρόλο που μικροδείχνω) και την εικόνα της «παντρεμένης» (καταλαβαίνεις με ποια έννοια: της «σταθερότητας»).
    δε χρειαζετε να μου απαντασ τοσο ευγενικα και ουτε ειπα τιποτα με σκοπο να σε πεισω
    εδω μεσα λεω μια γνωμη συνηθωσ μπαρουφα και οι περισοτεροι με αγνοουνε
    το ιδιο συστηνω να κανεισ και συ και φιλικα να σ πω οτι δε χρειαζεται να εισαι τοσο ευγενικη
    με αγνωστουσ ειμαι απλα ενα ρεμαλι χωρισ παρεεσ που ισα ισα επιβιωνω δε χρειαζεται να μ δινεισ σημασια
    καποιο λαθοσ κανεισ στην εικονα που δινεισ παντωσ τωρα τι δε ξερω ρωτα τισ φιλεσ σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    Quote Originally Posted by elis View Post
    δε χρειαζετε να μου απαντασ τοσο ευγενικα και ουτε ειπα τιποτα με σκοπο να σε πεισω
    εδω μεσα λεω μια γνωμη συνηθωσ μπαρουφα και οι περισοτεροι με αγνοουνε
    .......
    καποιο λαθοσ κανεισ στην εικονα που δινεισ παντωσ τωρα τι δε ξερω ρωτα τισ φιλεσ σου
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
    εγω παντως ειμαι φαν σου. να το ξερεις, ελις;)

    στο τελευταιο, συμφωνω, κατι κανει λαθος η φιλη. μονο καποιος που την ξερει καλα, μπορει να το δει και να της το πει.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 24-02-2012, 21:04
  2. Θελω την γνωμη σας,
    By garyfalia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 04-01-2012, 19:59
  3. θελω τη γνωμη σας
    By evangeliak79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-01-2011, 23:02
  4. Θέλω μια γνώμη
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 167
    Last Post: 20-05-2010, 17:23
  5. Τη γνωμη σας θελω
    By Winston_man in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 04-01-2010, 02:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •