Λεξοτανίλ και αμνησία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100

    Λεξοτανίλ και αμνησία

    Γεια σας παιδιά.Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτησή μου αλλά έχω την απορία αν σε κάποιον το Λεξοτανίλ προκάλεσε αμνησία.
    Θέλω να γράψω μια εξέταση σε 15 μέρες και σκέφτομαι να πάρω λίγο Λεξοτανίλ μισό τον 3mg.Κανονικά δεν παίρνω τίποτα απλά πριν 4 μήνες που έδωσα πάλι εξετάσεις έπαθα την χειρότερη μου κρίση και δεν μπορώ να το ξαναπεράσω αυτό.Το φάρμακο το γράφει αυτό αλλά έχει τύχει κάποιος να το έχει πάρει σε εξετάσεις και να μην μπορεί να θυμηθεί τι έχει μάθει.Θα ήταν τραγικό.Οποίος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Διαβασε το φυλλο οδηγιων του λεξοντανιλ . Αν και να αναφερει για αμνησια κατι που ποτε δεν ακουσα δεν ειναι σε ολους τους ανθρωπους το ιδιο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν το εχω ακουσει ποτε αυτο για την αμνησια..
    κι εξαλλου ο,τι ειναι να προκαλεσει το φαρμακο θα το προκαλεσει μονο σε μεγαλες δοσεις.
    ωστοσο, επειδη λες οτι δεν παιρνεις τιποτα κι ειδικα αν ειναι η πρωτη φορα που το παιρνεις μπορει να σε πιασει υπνηλια εστω κι αν το παρεις σε μικρη δοση.
    υπνηλια δεν εννοω να σερνεσαι αλλα ξες να χαλαρωσεις αρκετα και στις εξετασεις ε ας πουμε πως καλυτερα να εισαι σε αφυπνιση.
    νεξοτανιλ δεν εχω παρει ποτε, αλλα και τα ζαναξ και το ιντεραλ τις πρωτες φορες που τα ειχα παρει με χαλαρωσαν πολυ γιατι δεν τα ειχε συνηθισει ο οργανισμος μου (κι εγω ειχα παρει πολυ μικρες δοσεις).
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το αναφερει το φυλλαδιο , αλλα αυτο σημαινει οτι και 1% να το παθει , εχουν υποχρεωση να το αναφερουν , Μαλλον δεν σου παει το φαρμακο αυτο , πες στο γιατρο σου να σου γραψει κατι αλλο .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    δεν το εχω ακουσει ποτε αυτο για την αμνησια..
    κι εξαλλου ο,τι ειναι να προκαλεσει το φαρμακο θα το προκαλεσει μονο σε μεγαλες δοσεις.
    ς).


    Μπα , οχι . Εγω παιρνω τεραστιες δοσεις ζαναξ , και εχω αψογη μνημη . Ειναι να σου ' παει ' το φαρμακο .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Την μνήμη την διέλυε και την διέλυσε το άγχος.
    Το λεξοτανίλ θεωρώ πως είναι από τα πιο ελαφριά αγχολυτικά αλλά μην πάτε κατευθείαν στις εύκολες λύσεις.
    Αν έχετε μόνιμο άγχος δείτε και κανένα βότανο πχ βαλεριάνα ή l-theanine ή έστω himalaya stress care...
    Το lexotanil-zanax ας είναι η τελευταία λύση...

    Και όχι όσο το έπαιρνα δε μου έκανε κενά μνήμης και δεν το έχω ακούσει και από κανέναν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Γεια σου! Πριν παω για 2η φορα να δωσω για το δίπλωμα αυτοκινητου, στην οδηγηση, ειχα παρει ενα ολόκληρο lexotanil!!
    Aποτελεσμα;;; ημουν ανετοτατη, οδηγησα μια χαρα, ουτε ενα λαθος δεν εκανα!!!
    Εκεινη την ημερα ουτε καφε ειχα πιει.
    Μην το φοβασαι, η μητερα μου παιρνει συχνά. Δεν ξεχνα τιποτα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Έχω πάρει άλλη μια φορά λεξοτανίλ μικρή δόση σχεδόν δεν κατάλαβα τίποτα,απλά πιο ήρεμη ήμουν.
    Τα χάναξ τα πήρα για 2 εβδομάδες στην αρχή που εμφανίστηκαν τα συμπτώματα.Από τότε τίποτα.Γενικά ο οργανισμός μου τις ανέχεται καλά της βενζοδιαζεπίνες.
    Και από μνήμη πάω πάρω πολύ καλά.
    Αλλά να είπα να ρωτήσω γιατί λεξοτανίλ 1 φορά έχω πάρει και όντως γράφει για αμνησία,και σκέφτηκα μήπως αυτή η αμνησία εμφανιστεί μετά την λήψη και δεν γράψω τίποτα.χαχαχα.φοβικές σκέψεις ξέρω.Αλλά να όταν παίρνω απαντήσεις και από εσάς σαν να περιορίζονται οι φόβοι μου.
    Christine με ησύχασες πολύ με την απάντησή σου γιατί γράφει το φύλλο οδηγιών και για την ελάττωση της ικανότητας οδήγησης ,για να έδωσες χωρίς πρόβλημα τότε δεν θα πάθω τίποτα.
    Ξέρεις πάντα αναρωτιόμουν πόσο επηρεάζουν την ικανότητα οδήγησης και δεν έχω δοκιμάσει πότε να πάρω κάτι και μετά να οδηγήσω.
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά,μπορώ να πω ότι θα πάω πιο ήσυχη στην εξέταση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Γενικα οι βενζοδιαζεπινες εμφανιζουν αυτο το φαινομενο. Ειχα παρει Clonotril των 2mg και ξυπνησα μεσα στο βραδυ τρομαγμενος χωρις να εχω ιδεα πως βρεθηκα στο κρεβατι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Christine με ησύχασες πολύ με την απάντησή σου γιατί γράφει το φύλλο οδηγιών και για την ελάττωση της ικανότητας οδήγησης ,για να έδωσες χωρίς πρόβλημα τότε δεν θα πάθω τίποτα.
    Ξέρεις πάντα αναρωτιόμουν πόσο επηρεάζουν την ικανότητα οδήγησης και δεν έχω δοκιμάσει πότε να πάρω κάτι και μετά να οδηγήσω.
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά,μπορώ να πω ότι θα πάω πιο ήσυχη στην εξέταση.[/QUOTE]




    Κοιτα σε μενα εκανε καλο, λειτουργησε! Δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ίδιοι ομως.

    Εγω σπανια καταφευγω στη ληψη του. Επειδη την πρωτη φορα της εξετασης το αγχος ηταν στο φουλ και παρολο που μου δωσαν ευκαιριες για να περασω, εγω μπλοκαρα, για αυτο ειπα τη 2η φορα να παω εκει ηρεμη.

    Πραγματικά ημουν τοσο ανετη! Δεν το περιμενα. Και συγκεντρωμενη αν και ο εξεταστης μου λεγε ασχετα θεματα.

    Το πιο ελαφρυ αγχολυτικο ειναι. Υπαρχει και η δοση των 1,5ml.

    Επισης ενα ηπιο ηρεμιστικο ειναι το φυτικο quiet life της lanes.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    100
    Το ξέρω δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο.
    Ρώτησα για το λεξοτανίλ γιατί μια φορά μόνο το έχω πάρει, ενώ το ζαναξ το έχω λάβει 2-3 εβδομάδες και το ξέρω.Αν και και τα δύο βενζοδιαζεπίνες είναι,αλλά/ Και εγώ 1,5 mg θα πάρω.
    Και εγώ την προηγούμενη φορά είχα τρομερό άγχος γι'αυτό θα το πάρω.Αφού ήταν η πρώτη φορά στα 4 χρόνια που το περνώ αυτό.Σκεφτόμουν να διακόψω το γράψιμο και να τους πω να φωνάξουμε ασθενοφόρο.Πραγματικά τόσο άσχημα δεν έχω ξανανιώσει ποτέ.Και όλα αυτά γιατί δεν θέλω γενικά να πάρω φάρμακα.Αλλά μετά από αυτό πήγα στο παθολόγο και πήρα λεξοτανίλ.Δεν το ξαναζώ αυτό,και αυτή η εξέταση είναι πολύ σημαντική για μένα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εγω που παιρνω ενα μιση χρονο σχεδον ζαναξ -αν και μικρη ποσοτητα- απο μνημη παντως σκιζω:p
    οι επιδρασεις στην μνημη ειναι πιθανως αποτελεσμα μακροχρονιας χρησης ή μεγαλης δοσολογιας! δεν πιστευω οτι προκειται να συμβει κατι gravity! απλως σαν αγχωδης και συ πλαθεις σεναρια οπως ολοι μας :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Το τρελο αγχος μπλοκαρει τη μνημη!! Σκοπος ειναι να το κατευνασεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Αυτά τα φάρμακα σε μακροχρόνια χρήση προκαλούν πολλά όπως άνοια πάρκινσον και άλλα πολλά.Περιστασιακή χρήση έκανα και εγώ.

Similar Threads

  1. αμνησια απο τα χαπια?
    By interappted in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 265
    Last Post: 20-10-2017, 01:35
  2. Λεξοτανίλ
    By Σάτυρος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 19-04-2012, 02:20
  3. συνηθωσ ποσο παιρνετε λεξοτανιλ;
    By elis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2011, 02:12
  4. απορία για την αμνησία
    By jar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 16-12-2010, 14:14
  5. Αλκοόλ / άγχος / αμνησία
    By gus1973 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2009, 14:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •