Να παρω τηλεφωνο στον ψυχολογο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Vasilis19 View Post
    απο 40 το εκανε 30...αλλα ηθελε να με βλεπει 2 φορες την εβδομαδα για 3 μηνες..δηλαδη 720 για 3 μηνες

    Σιγα την εκπτωση που σουκανε , αγαπητε Βασιλη . Εμενα μου παιρνει , κατοπιν συμφωνιας , απο 80 , 50 ,για μια ωρα , αλλα χωρις αποδειξη ( ψυχιατρος ) .
    Βεβαια 30 οντως δεν ειναι πολλα , αλλα στα παιρνει με την υποχρεωτικη δις επισκεψη/εβδομαδα .
    Στον ψυχολογο πηγαινεις απαξ εβδομαδιαιως , συνηθως . Και 720 για 3 μηνες , ειναι πολλα λεφτα για οποιονδηποτε .

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Βασίλη θα συμφωνήσω ότι με την υποχρεωτική δις επίσκεψη ακυρώνεται η αξία της έκπτωσης, αφού τελικά πάλι το ποσό που θα δώσεις θα είναι μεγάλο.

    Αν έχεις αγχώδη διαταραχή, θα είναι πολύ καλό να κάνεις συστηματική ψυχοθεραπεία.
    ΟΜΩΣ δύο φορές την εβδομάδα είναι 1. ασυνήθιστο και 2. δεν είναι περισσότερο αποτελεσματικό.
    Μία φορά είναι συνήθως αρκετή. Οι δυο ώρες δεν 'επιταχύνουν' την θεραπεία.
    Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που χρειάζεται παραπάνω από μία επίσκεψη την εβδομάδα, αλλά αυτό είναι συνήθως περιστασιακό, όχι σε σταθερή βάση, π.χ. αν προκύψει κάποια απρόσμενη κι έντονη προσωπική δυσκολία.

    Τώρα αυτό που μου έκανε εμένα κακή εντύπωση είναι αν ισχυρίζεται πως σε 3 μήνες θα γίνεις εντελώς καλά για πάντα. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται και δεν είναι σωστό να είναι απόλυτος, λες και πουλάει εγγύηση για μηχάνημα. Επίσης, αυτό με τη δουλειά δεν το κατάλαβα... πώς ακριβώς θα βρείτε δουλειά? Η εργασία σίγουρα συμβάλλει σε μια καλύτερη ψυχική υγεία, αλλά συνήθως δεν είναι η πρώτη δουλειά του ψυχοθεραπευτή (του γραφείου ευρέσεως εργασίας πάλι, ναι).

    Από τη στιγμή που δεν έχετε ήδη χτίσει μια καλή θεραπευτική σχέση, ίσως θα ήταν καλό να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Και ό,τι κι αν αποφασίσεις να είσαι βέβαιος ότι γνωρίζεις γιατί ακριβώς το κάνεις και τι περιμένεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βασιλη , ακου την Μαρινα38 , ειναι η μονη που ξερει ( αφου κοιταξεις το προφιλ της ) .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Μου ειπε οτι δεν εχει περασει ανθρωπος απο τα χερια του που να μην εγινε καλα...και εμενα πολλα μου φανηκαν τα 720 αλλα μπορει η περιπτωση μου να χρειαζεται 2φορες την εβδομαδα..δηλαδη αμα παω και σε αλλο μπορει να μου πει τα ιδια..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βασιλη , κοιτα το προφιλ της Μαρινας 38 , να καταλαβεις ποια σου απευθυνεται .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    τωρα το ειδα :P αα και ξεχασα να απαντησω για το θεμα της δουλειας...μου ειπε να βρω δουλεια για να βγω εξω απο το σπιτι γιατι δεν εχω καθολου ασχολιες ετσι ωστε να ενεργοποιηθω

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aγαπητε Βασιλη , δεν ' προμοταρω ' την Μαρινα38 , δεν εχω κανενα συμφερον , αλλα πιστευω οτι ειναι η μονη καταλληλη που μπορει να σου δωσει μια εγκυρη απαντηση . Κρατα οτι νομιζεις απο αυτα που σουγραψε , και αγνοησε τα υπολοιπα .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Βασίλη θα συμφωνήσω ότι με την υποχρεωτική δις επίσκεψη ακυρώνεται η αξία της έκπτωσης, αφού τελικά πάλι το ποσό που θα δώσεις θα είναι μεγάλο.

    Αν έχεις αγχώδη διαταραχή, θα είναι πολύ καλό να κάνεις συστηματική ψυχοθεραπεία.
    ΟΜΩΣ δύο φορές την εβδομάδα είναι 1. ασυνήθιστο και 2. δεν είναι περισσότερο αποτελεσματικό.
    Μία φορά είναι συνήθως αρκετή. Οι δυο ώρες δεν 'επιταχύνουν' την θεραπεία.
    Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που χρειάζεται παραπάνω από μία επίσκεψη την εβδομάδα, αλλά αυτό είναι συνήθως περιστασιακό, όχι σε σταθερή βάση, π.χ. αν προκύψει κάποια απρόσμενη κι έντονη προσωπική δυσκολία.

    Τώρα αυτό που μου έκανε εμένα κακή εντύπωση είναι αν ισχυρίζεται πως σε 3 μήνες θα γίνεις εντελώς καλά για πάντα. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται και δεν είναι σωστό να είναι απόλυτος, λες και πουλάει εγγύηση για μηχάνημα. Επίσης, αυτό με τη δουλειά δεν το κατάλαβα... πώς ακριβώς θα βρείτε δουλειά? Η εργασία σίγουρα συμβάλλει σε μια καλύτερη ψυχική υγεία, αλλά συνήθως δεν είναι η πρώτη δουλειά του ψυχοθεραπευτή (του γραφείου ευρέσεως εργασίας πάλι, ναι).

    Από τη στιγμή που δεν έχετε ήδη χτίσει μια καλή θεραπευτική σχέση, ίσως θα ήταν καλό να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Και ό,τι κι αν αποφασίσεις να είσαι βέβαιος ότι γνωρίζεις γιατί ακριβώς το κάνεις και τι περιμένεις.
    marinaki για σενα επειδη εισαι ομορφηhttps://www.youtube.com/watch?v=NxMk6_crPek
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Άγγελε & Βασίλη, γράφω εδώ αποκλειστικά και μόνο την προσωπική μου άποψη και βασίζομαι μόνο σε όσα γράφονται. Γι’ αυτό φυσικά η γνώμη μου δεν είναι η 'απόλυτη αλήθεια'.

    Μπορώ όμως να πω γενικά, με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία μου, ότι δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να τεκμηριώνει ότι κάποιοι χρειάζονται οπωσδήποτε ή ωφελούνται περισσότερο από 2/εβδομάδα θεραπεία. Εκτός αν, όπως προανέφερα, υπάρχει κάποια προσωπική κρίση (π.χ. μια σημαντική αλλαγή της ζωής, ένα συναισθηματικό σοκ).

    Για μένα το λογικό και σύνηθες είναι, η θεραπεία για μια αγχώδη διαταραχή να ξεκινήσει αρχικά με 1/εβδομάδα. Η σταδιακή και σταθερή συνεργασία με έναν ειδικό που εμπιστευόμαστε κι έχει καλή κατάρτιση είναι σημαντική. Και βεβαίως το αναμενόμενο είναι να βελτιωθεί μέσα σε 3 μήνες, αλλά αν θα χρειάζεται ή όχι παραπάνω, ή αν θα έχει γίνει 'σούπερ υγιής' ή όχι, κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει.

    Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική με ανθρώπους που τάζουν λαγούς με πετραχήλια. Μου θυμίζει κάτι διαφημίσεις του στυλ "χάστε 10 κιλά σε μια βδομάδα και μείνετε αδύνατοι για πάντα".
    Στην ψυχοθεραπεία δεν υπάρχουν ούτε τέλειες θεραπείες, ούτε τέλειοι θεραπευτές με μόνο επιτυχίες στο ιστορικό τους. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που ενδιαφέρονται, γνωρίζουν, προσπαθούν και σταδιακά σε βοηθούν αποτελεσματικά.

    Θα έλεγα λοιπόν μην αφήνεις το άγχος και τις ελπίδες για γρήγορη και μόνιμη ανάκαμψη να σ' επηρεάζουν και ψάξτο λίγο περισσότερο.

    Όσο για τη δουλειά, οκ είναι σημαντικό, αλλά αν μπορείς να βγαίνεις έξω από το σπίτι, υπάρχουν πολλοί τρόποι και λόγοι να το κάνεις ακόμα κι αν δεν εργάζεσαι :)

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by elis View Post
    marinaki για σενα επειδη εισαι ομορφη[youtube;NxMk6_crPek]https://www.youtube.com/watch?v=NxMk6_crPek
    χαχαχα... εγώ προτιμώ αυτό ellis! https://www.youtube.com/watch?v=VgTwUaQVNXI

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    επιτελουσ μαθατε τη γλωσσα μου!!!!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    πως να το διαχειριστω το οικονομικο θεμα? 99% εχω βρει δουλεια αλλα μπορει να ξεκινησω σε 1 μηνες..αυτη την στιγμη ειμαι αφραγκος
    Last edited by Vasilis19; 30-06-2015 at 21:29.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ποσο συχνα μιλάτε με τους γονείς σας στο τηλέφωνο?
    By abyss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 22-02-2014, 13:39
  2. την παίρνω τηλέφωνο και κάθε φορά μου λέει "δεν έχω τι να πω" και τσαντίζομαι...
    By Ares in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 08-05-2011, 16:02
  3. πανω απο το τηλεφωνο!
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2011, 22:27
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. Πήγα στον Ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 04-12-2007, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •