Σκότωσε τη μητέρα του για να της πάρει τη σύνταξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1

    Σκότωσε τη μητέρα του για να της πάρει τη σύνταξη

    ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 2 Μαρτίου 2010
    Εφημερίδα: Τα Νέα
    Τελευταία ενημέρωση: 02/03/2010 11:52
    Web-Only

    .................................................. ........
    "Σοκ προκάλεσε στην τοπική κοινωνία του Γαζωρού Σερρών, η δολοφονία 80 χρονης από τον 42χρονο γιο της για να της πάρει τη σύνταξη.

    Ο μητροκτόνος, που συνήθιζε κάθε μήνα να αρπάζει τη σύνταξη της μητέρας του, εισέβαλε στο σπίτι της τα ξημερώματα της Κυριακής, απαιτώντας για ακόμη μία φορά να του δώσει τα χρήματα.

    Ακολούθησε έντονη λογομαχία μεταξύ τους. Όταν η 80χρονη αρνήθηκε να του δώσει τα χρήματα, ο 42χρονος άρπαξε μία σπασμένη βρύση και άρχισε να την χτυπά στο κεφάλι.

    Ανήσυχοι για την εξαφάνιση της 80χρονης, οι γείτονές της ειδοποίησαν το αστυνομικό τμήμα Ν.Ζίχνης αλλά και τον γιο της.

    Η 80χρονη βρέθηκε νεκρή, πεσμένη στο πάτωμα, με αίματα στο κεφάλι, δίπλα σε σκαλοπάτι του σπιτιού της.

    Μετά την ιατροδικαστική εξέταση, διαπιστώθηκε από τον ιατροδικαστή Σερρών Μηνά Γεωργιάδη, ότι επρόκειτο για εγκληματική ενέργεια.

    Ακολούθησε μία μαραθώνια ανακριτική έρευνα από την Αστυνομική Διεύθυνση Σερρών, στους οικείους της 80χρονης.

    Ο 42χρονος μητροκτόνος, πατέρας δύο παιδιών, παρότι αρχικά αρνούνταν πεισματικά την εμπλοκή του με τον φόνο, τελικά ομολόγησε τις πράξεις του τα ξημερώματα της Τρίτης, ενώ μέχρι το μεσημέρι θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Σερρών με την κατηγορία της ανθρωποκτονίας από πρόθεση. "

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι οποτε γινεται ενας φρικαλεος φονος...πολλες φορες καποιος εχει την ιδεα να ενημερωσει τα μελη της κοινοτητας του e-psychology?
    Μηπως βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας και αυτοστιγματιζομαστε?
    Ο νοων νοητω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Συμφωνώ με τον keep_walking. Είναι άσχημο αυτό που συμβαίνει εδώ μέσα. Ποιος ξέρει αγαπητέ keep_walking τι είδους άνθρωποι κάνουν εγγραφή εδώ μέσα και παρακολουθούν μια χούφτα απο δυστυχισμένους ανθρώπους (και που κάποιες φορές τους χλευάζουν) αντί να συμμετέχουν σε αυτό που δηλώνει το φορουμ (ψυχολογική υποστήριξη) με ελάχιστες εξαιρέσεις ατόμων που έχουν διάθεση να υποστηρίξουν.
    Λένε πως το τζάμπα έχει πεθάνει και έχουν ένα μικρό δίκιο όσοι το λένε γιατί αν είχαμε πχ ένα δύο φίλους να λέμε τα προβλήματα μας δεν θα υπήρχε ούτε σαιτ ψυχολογικής βοήθειας ούτε τόση κουλτουριοποιημένη τρέλα για θέματα ψυχολογίας. Οι ιδεέες, τα άσχημα νέα, τα προκατειλημμένα μηνύματα σε συγκεκριμένα σαιτ, σαν προσπαθούν κάποιοι να τα φυτρώσουν σε ανθρώπους με λεπτά ζητήματα, στιγματισμένους απο μια μερίδα ανεγκέφαλλων, είναι επικίνδυνα.
    Πιθανώς να έχεις καταλάβει πως ακόμα και στους ψυχιάτρους-ψυχολόγους κτλ. δηλαδή τους επαγγελματίες στον χώρο λίγοι είναι αυτοί που αντιμετωπίζουν το θέμα με πλήρη καθαρότητα απο προκαταλήψεις και στιγματισμούς.
    Πρόσεχε μου έχουν πει εδώ μέσα και καλά έκαναν που μου το είπαν γιατί μου έμελε. να ανακαλύψω μια μέρα στο γκουγκλ πως υπάρχει σαιτ ψυχολογικής υποστήριξης αλλά που μπαίνει εδώ μέσα όποιος νάναι και να υποστηρίζει ότι θέλει για τον εαυτό του, εις βάρος πολλές φορές ανθρώπων με αγνές προθέσεις, όπως και έδειξαν απο την αρχή.
    Βοηθεια μεταξύ πασχόντων αλλά περί αληθειών ουδείς λόγος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    πρωτα απ ολα εχεις λαθος τιτλο.
    σκοτωνοντας την, εχασε την συνταξη της.αρα την σκοτωσε για αλλο λογο.

    και επειτα, ο φονος δεν ειναι κακοποιηση. ο φονος ειναι φονος. η κακοποιηση γινεται εν ζωη.


    βαλτο στα γενικα, να βαλουμε και τις νεες εξαγγελιες του ολι ρεν και να ευχηθουμε ολοι \"καλο κουραγιο\"....

    και τελος
    τι νοημα εχει η παραθεση ειδησεων εφημεριδων? τοσχολιο σου μας ενδιαφερει να διαβασουμε. για ποιο λογο θελεις να συζητησουμε την ειδηση αυτη? τι γνωμη εχεις σχηματισει εσυ?
    να συζητησουμε αν υπαρχουν δολοφονοι?

  5. #5
    Τι ωραια που θα ηταν η ζωή μας
    αν ακουγαμε και βλέπαμε μόνο οτι δε μας ενοχλει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλλιοπίτσα,εγώ από την άλλη πλευρά,συμφωνώ με Keep και Οneiroplasmeno.Εσύ τι σύνδεση βλέπεις ανάμεσα σε ένα site ψυχολογικής υποστήριξης και σε ένα οικογενειακό δράμα,που δίχως να ξέρουμε τα αίτιά του και τις διαστάσεις του,καλούμαστε να σχολιάσουμε,το γνωρίζεις εσύ.Πάντως,ούτε εγώ βρίσκω κάτι να σχολιάσω,εκτός από το ότι η τρομολαγνεία των δελτίων ειδήσεων,εισχωρεί όπου βρει χώρο να το κάνει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    οποιος δε βρισκει κατι να σχολιασει, απλα δεν σχολιαζει....

    κι εγω εχω διαβασει απειρα πραγματα εδω, αλλα σχολιαζω μονο σε οτι με ενδιαφερει...

    επισης αν καποιος δε βλεπει καμια συνδεση αναμεσα σε ένα site ψυχολογικής υποστήριξης και σε ένα οικογενειακό δράμα, τοτε ολο το forum ειναι ακυρο, γιατι σε οικογενειακα δραματα του καθενος βασιζεται.... (δεν ειναι μονο οι φονοι οικογενειακα δραματα...)

    φιλικα παντα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Προσωπικά βρίσκω ότι το θέμα ταιριάζει εδώ και αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι όσοι έχουν ψυχική πάθηση είναι δυνάμει δολοφόνοι. Αυτή είναι πολύ απλοϊκή ερμηνεία και δεν πιστεύω ότι την δίνουμε εδώ.

    Η ερμηνεία που δίνω εγώ ή μάλλον το ρεζουμέ και ο προβληματισμός μου με αφορμή την είδηση αυτή, είναι, όταν μια οικογένεια έχει μια τέτοια περίπτωση, να μην ντρέπεται να οδηγήσει τον συγγενή σε ένα γιατρό και να πάρει μια σωστή αγωγή.
    Προσωπικά, γνωρίζω 2 τέτοιες περιπτώσεις (η μία στην επαρχία η άλλη στην Αθήνα) που η κατάσταση βρίσκεται ένα βήμα πριν από τη δυσάρεστη κατάληξη της είδησης που αναφέρθηκε και οι μεν γείτονες και συγγενείς κωφεύουν, η δε μάνα δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα και αποδίδει τη συμπεριφορά του γιου, στο Α ή στο Β άσχετο.
    Οταν μιλήσεις για πάθηση που με την κατάλληλη θεραπεία θα διορθώσει τα πράγματα, βγάζουν καντήλες!

    Προτιμούν της φυλακής τα σίδερα ή τα ραδίκια ανάποδα από την επίσκεψη σε έναν ειδικό.
    Η είδηση λοιπόν από μένα σχολιάζεται σαν μήνυμα να μην θεωρείται στίγμα η παραδοχή ότι κάτι δεν πάει καλά και η επίσκεψη στον ψυχίατρο. Να απενοχοποιηθεί αυτή η ειδικότητα της ιατρικής και να αντιμετωπίζεται όπως όλες οι άλλες ειδικότητες. Να σταματήσουν οι οικογένειες αυτές να άγονται από τα ταμπού και την υποκρισία.

    Τέλος, σχετικά με το άκυρο θέμα, έχω να σχολιάσω πως το θέμα που είχε ανοίξει πριν από 1 μήνα: \"χώρισε η Μενεγάκη, το μάθατε?\" είχε 9 σελίδες, 126 posts και 2567 views.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικά βρίσκω ότι το θέμα ταιριάζει εδώ και αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι όσοι έχουν ψυχική πάθηση είναι δυνάμει δολοφόνοι. Αυτή είναι πολύ απλοϊκή ερμηνεία και δεν πιστεύω ότι την δίνουμε εδώ.
    Για να αντιστρεψω αυτο που μας λες πιστευεις δηλαδη nature οτι οι δολοφονοι εχουν ψυχικη παθηση?
    Αν ναι τοτε δεν δουλευουν καλα τα δικαστηρια.
    Αν οχι τοτε δεν καταληγεις πουθενα με αυτο το ποστ.
    Οχι δεν ενδιαφερομαι να μαθω για φονους σε ενα σαιτ ψυχολογικης υποστηριξης και γιατι να μαθω συγκεκριμενα για φονους...γιατι να μη μαθω για επιτευγματα?
    Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο γιατι μπηκε αυτο το νημα σε αυτο το σαϊτ διαλεγμενο απο χιλιαδες ειδησεις που μας κατακλυζουν καθε μερα και εχω να πω οτι ειναι λαθος σκεπτικο εξαρχης...και πολυ λαθος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και για να μην αισθανεται μονο του το νημα μια μικρη ερευνα με παρομοια θεματα...


    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=5707#pid152245


    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4260#pid97754


    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3997#pid90448

    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3349#pid71858

    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=3303#pid71121
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by keep_walking
    Προσωπικά βρίσκω ότι το θέμα ταιριάζει εδώ και αυτό σίγουρα ΔΕΝ σημαίνει ότι όσοι έχουν ψυχική πάθηση είναι δυνάμει δολοφόνοι. Αυτή είναι πολύ απλοϊκή ερμηνεία και δεν πιστεύω ότι την δίνουμε εδώ.
    Για να αντιστρεψω αυτο που μας λες πιστευεις δηλαδη nature οτι οι δολοφονοι εχουν ψυχικη παθηση?
    ..........................

    Θάλεγα να μην το αντιστρέψεις.
    Αστο ίσιο όπως το είπα.
    Εβαλα και με κεφαλαίο το ΔΕΝ, μήπως και δεν το πρόσεξες.....

    Αν διαβάσεις προσεκτικά το πρώτο ποστ, έγραφε, ότι ο 50χρονος, ΕΙΣΕΒΑΛΛΕ κάθε μήνα στο σπίτι της γριάς, απαιτώντας τη σύνταξη......
    Εσένα σου φαίνεται νορμάλ, αυτό?
    Εμένα πάντως όχι. Και επειδή όπως είπα, γνωρίζω και άλλες 2 τέτοιες περιπτώσεις, πιστεύω πως πρέπει να δοθεί βοήθεια πριν είναι αργά, όπως σ\' αυτή τη περίπτωση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν απαντησες οπως ουσιαστικα δεν περιμενα...προτιμω να μιλω με μικρα παιδια παρα με ορισμενους ανθρωπους τελικα για αυτο δεν το συνεχιζω.
    Το οτι καποιος ειναι κλεφτης.ληστης.βιαστης,φον� �ας,παλιανθρωπος,παλιοχαρα� �τηρας και οτιδηποτε μη θεμιτο δεν σημαινει οτι εχει ψυχολογικα προβληματα και για αυτο το λογο αν δεν σου φτανουν τα λινκ που προανεφερα και δεν καταλαβαινεις τι εννοω ενω ειμαι σαφης μπορειτε να κανετε οσες περιγραφες φονων θελετε να εμπλουτισουμε αν μη τι αλλο την συλλογη.

    Νομιζω οτι γραφω κατανοητα και οτι η προταση σου \"ΔΕΝ σημαίνει ότι όσοι έχουν ψυχική πάθηση είναι δυνάμει δολοφόνοι.\" εναι χαιρω πολυ που μας το αναφερεις γιατι δεν το ξεραμε.


    Μιλω για ΣΤΙΓΜΑ που ειναι βαθια ριζωμενο στα κεφαλια ορισμενων ειτε ειναι ψυχικα ασθενεις ειτε οχι απο τα γενοφασκια τους και η συλλογη των \"φονικων αρθρων\" το αποδεικνυει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Η κοπελα απλα το εβαλα γιατι προφανως ηθελε να συζητηθει κατι..Γιατι οχι να μην μπαινουν και ενημερωτικα θεματα εδω;
    Ειναι σαιτ ψυχολογικης υποστηριξης αλλα γιατι να μην συνδιαζει και αλλες πραγματα;Το διαβασα το θεμα,δεν ενιωσα να θελω να πω κατι τελειωσε.Γιατι πρεπει να κριθει αν ειναι σωστο που μπηκε η οχι;Ο αρμοδιος του σαιτ αν θεωρει οτι πρεπει να βγει να το διαγραψει.Και προσωπικα δεν πιστευω οτι οσοι εχουν ψυχικη παθηση ειναι και δολοφονοι,αλλα ενας ανθρωπος που διαπραττει ενα αποτροπαιο εγκλημα σιγουρα δεν εχει σωας τα φρενας.Οπως για παραδειγμα να σκοτωσεις την μητερα σου για τα λεφτα της;...Δηλαδη και εμεις μπορει να μην εχουμε λεφτα αλλα πως ενα υγιης μυαλο να σκεφτει την αφαιρεση ζωης για λεφτα;Και τοσα τοσα αλλα που ακουμε...
    Συμφωνω με την/τον Nature οτι καλα ειναι να προλαμβαινουμε τετοια γεγονοτα με την καταλληλη βοηθεια και την υποστηριξη.
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    οκ alterego...πες γιατι το εβαλε η κοπελλα το αρθρο?
    Εγω μπορει να ειμαι ηλιθιος και να μην καταλαβαινω αλλα νομιζω οτι επιασα το λογο που μπηκε...αν εσεις δεν ενοχληθηκατε εγω ενοχληθηκα και μαλιστα πολυ.
    Και φυσικα δεν θα διαγραφει γιατι να διαγραφει...δεν ειχε υγιη μυαλο ο τυπος κατα την γνωμη σου ταιριαζει σε ενα σαϊτ σαν αυτο.

    Φυσικα τωρα οποιοι παραπονιουνται για στιγμα δεν εχουν δικαιωμα να μιλανε...οποιοι παραπονιουνται οτι τους συμπεριφερονται καπως, οποιοι παραπονιουνται γιατι καποιοι αναφερουν οτι θα επρεπε να κλειστουν καπου γιατι δεν ειναι \"φυσιολογικοι\" δεν πρεπει να παραπονιουνται...βγαλτε λοιπον τα ματια σας κλεινοντας τα ματια σας αν δεν θελετε να στενοχωρησετε τον συνομιλητη σας.,
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Φιλε μου και εγω ενα παιδι με στιγμα ειμαι..και ξερω πως ειναι να σε στιγματιζουν.Και ξερεις πως ειναι να το νιωθεις αυτο.
    Το εχω στο πετσι μου.Το εχω και το βιωνω ακομη και παντα πιστευω.
    Δεν νομιζω ομως η κοπελα να ειχε προθεση να θιξει κατι τετοιο η να στεναχωρησει τον οποιοδηποτε.Ισως να θελησε να γινει καποια συζητηση για την ολη ειδηση.Εγω προσωπικα δεν εχω να δηλωσω κατι για την ειδηση.
    Αλλα δεν πιστευω πως οποιοι παραπονιουνται για στιγμα δεν πρεπει να μιλανε η να κλειστουν καπου.Ειμαι εναντια σε κατι τετοιο,οπως σου ειπα το βιωνω.
    Ομως οπως ειπα δεν σημαινει πων αν καποιος εχει ψυχικη νοσο ειναι απαραιτητα και δολοφονος,δηλαδη αυτο ειναι ανοητο.
    Δεν μπορεις να ταμπελωνεις ανθρωπους.Οπως δεν μπορεις να πεις π.χ πως καποιος ομοφυλοφιλος χρησιμοποιει τον εαυτο του παντοτε για σεξουαλικη ηδονη και ξεπουλαει το κορμι του.Οπως και πολλα αλλα..Μιλαω χωρις ταμπελες γιατι τις μισω.
    Ομως στο συγκεκριμενο αρθρο ενας ανθρωπος που φτανει να δολοφονησει την ιδια του την μανα τοτε κατι δεν παει καλα.Δεν συμφωνεις;
    Αν η κοπελα εβαλε οτι εβαλε για να θιξει ατομα και καταστασεις τοτε δεν μπορει να ειναι σε ενα τετοιο σαιτ.
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •