Θα δίνατε σφαλιάρα στο παιδί σας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9

    Θα δίνατε σφαλιάρα στο παιδί σας;

    Πολλοί γονείς δίνουν σφαλιάρα στο παιδί τους. Εσείς θα δίνατε; Θεωρείτε ότι η σφαλιάρα είναι μορφή βίας ή είναι αποδεκτό μέσο διαπαιδαγώγησης;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Oύτε λόγος. Δεν έχω χτυπήσει ποτέ τα παιδιά μου. Το θεωρώ άνιση άσκηση βίας ανώτερου προς κατώτερο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9

    Απάντηση σε liberchild

    Δε νομίζεις όμως ότι και η απειλή με σφαλιάρα μπορεί να είναι το ίδιο εκφοβιστική. Να, για παράδειγμα πολλοί γονείς αν και δεν έχουν δώσει ποτέ σφαλιάρα στα παιδιά τους, εντούτοις απειλούν συνεχώς τα παιδιά τους ότι θα φάνε σφαλιάρα αν κάνουν αυτό ή εκείνο. Δε νομίζεις ότι η απειλή της σφαλιάρας μπορεί να προκαλέσει ιδιαίτερο φόβο στα παιδιά και να τα κάνει με έλλειψη πρωτοβουλίας. Εσύ θα απειλούσες τα παιδιά σου με σφαλιάρα, ακόμα και αν δεν το εννοούσες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by igeorgak
    Δε νομίζεις ότι η απειλή της σφαλιάρας μπορεί να προκαλέσει ιδιαίτερο φόβο στα παιδιά και να τα κάνει με έλλειψη πρωτοβουλίας. Εσύ θα απειλούσες τα παιδιά σου με σφαλιάρα, ακόμα και αν δεν το εννοούσες;
    Εσύ τι νομίζεις? Εσύ θα τα απειλούσες?
    Μάκια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Γιατί ρε παιδιά να απειλήσεις ένα παιδί?
    γιατί να το βάλεις στη διαδικασία του φόβου? πολλοί απο εμάς παλεύουμε καθημερινά με το φόβο. τρομάζουμε, πονάμε και μιλάμε σε γιατρούς και σε foroum για τους ξεπεράσουμε. δεν είναι κρίμα έστω και για μια στιγμή να βάλουμε το θολό αυτό πέπλο στα αθώα ματάκια τους? υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από το χαρούμενο βλέμμα τους. εγώ λατρύω να ακούω ακόμα και τη γκρίνια ακόμα και το κλάμα της κορούλας μου όταν διαμαρτύρεται. ακούστε τα παιδιά σας. ακόμα και στην πιο μεγάλη κρίση θυμού τους ΚΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ. καμμία απειλη δεν θα τα ή μας βοηθήσει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    8
    ΜΙΛΑΩ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ Τ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ... ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ,,(ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)...ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ Τ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΩΣ ΣΩΣΤΟ ΑΝ ΑΣΚΟΥΝ ΠΑΝΩ Τ ΒΙΑ..??? ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ?.... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by ΒΙΚΥ
    ακούστε τα παιδιά σας. ακόμα και στην πιο μεγάλη κρίση θυμού τους ΚΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ.
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Μάκια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Θα έδινα σφαλιάρα σ\' εκείνον που θα μου πρότεινε να δώσω σφαλιάρα στο παιδί μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Φοιβη. Φοιβη-Μελίνα λένε την κορούλα μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Πολλές φορές σκέφτηκα αν θα έχανα την ψυχραιμία μου τόσο ώστε να δώσω σφαλιάρα, κυρίως από φόβο μήπως αναπαράγω τη βία που δέχτηκα..

    Κάποτε στην εφηβεία μου έδωσα σφαλιάρα στην κατά τρία χρόνια μικρότερη ξαδέρφη μου που προσπαθούσε να καταλάβει τί είχα και έκλαιγα..η καιμένη..ακόμα θυμάμαι το έκπληκτο βλέμμα, και την αδικία που ένιωσε..Ακόμα έχω τύψεις..κυρίως γιατί ήξερα πως νιώθει κανείς όταν εισπράττει βία..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9

    Συμφωνώ με τις απόψεις

    Αλλά ωστόσο έχω την εντύπωση πως πολλοί γονείς, δε λέω όλοι, άλλα γράφουν, άλλα λένε και άλλα κάνουν. Στο ολοήμερο που διδάσκω έχω δει πολλούς γονείς να απειλούν τα παιδιά τους με σφαλιάρα την ώρα που έρχονται να τα πάρουν επειδή καθυστερούν ή επειδή δεν έχουν ετοιμάσει την τσάντα τους. Αν τους ρωτήσεις όμως θα σου πουν, εγώ ποτέ δεν έχω απειλήσει το παιδί μου με σφαλιάρα. Μην κρυβόμαστε όμως. Πολλοί γονείς το κάνουν και αυτό είναι που συζητώ μαζί σας. Γιατί το κάνουν; Γιατί θεωρούν τη σφαλιάρα ως βία αλλά την απειλή με σφαλιάρα ως νόμιμη; Αυτό αναρωτιέμαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Μάλλον γιατί πιστεύουν οτι ο τρόπος που διαπαιδαγωγούν το παιδί τους \"μπάζει\" και χρειάζονται και μία επισφράγιση για να σιγουρέψουν το γεγονός ότι το μοντέλο εξουσίας είναι εκείνοι και όχι το παιδί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by ΒΙΚΥ
    Φοιβη. Φοιβη-Μελίνα λένε την κορούλα μου
    Να την χαίρεσαι, καλή μου. Είναι τυχερή που έχει μια μαμά σαν κι εσένα. Εμένα δεν με λένε Φοίβη, αλλά μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το όνομα. Γι\' αυτό και το επέλεξα εδώ.
    Μάκια...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by igeorgak
    Στο ολοήμερο που διδάσκω έχω δει πολλούς γονείς να απειλούν τα παιδιά τους με σφαλιάρα την ώρα που έρχονται να τα πάρουν επειδή καθυστερούν ή επειδή δεν έχουν ετοιμάσει την τσάντα τους. Αν τους ρωτήσεις όμως θα σου πουν, εγώ ποτέ δεν έχω απειλήσει το παιδί μου με σφαλιάρα. Γιατί το κάνουν; Γιατί θεωρούν τη σφαλιάρα ως βία αλλά την απειλή με σφαλιάρα ως νόμιμη; Αυτό αναρωτιέμαι.
    Λες οτι εσύ τους βλέπεις να απειλούν τα παιδιά τους αλλά όταν τους ρωτάς λένε οτι δεν το κάνουν. Αναρωτιέμαι να αυτή η άρνηση απαντάει στο αν τη θεωρούν νόμιμη ή όχι. Αν τη θεώρούσαν δεν θα το αρνούνταν, έτσι δεν είναι?
    Μάκια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    δεν ξέρω εαν υπάρχει ένας συγκεκριμένος σωστος τρόπος διαπαιδαγώγησης. αυτό που έχω καταλάβει εγώ ως σχετικά νέα γονέας - η κόρη μου είναι μόλις δύο ετών- και πιστεψτε με δεν το βίωσα ιδιαίτερα ως παιδί, είναι ότι καλό είναι να ξεχνάς οτιδήποτε σου έχουν μάθει ως \'\'πρέπει\'\'.Φέρνεις στον κόσμο μια νέα ζωή. Δεν είναι κτήμα σου το παιδί. Πολλές φορές δεν το δικαιούσαι. Και σίγουρα δεν είσαι έτοιμος 100% γι\'αυτό. Ο γονιός λοιπόν αν ε΄χει τα δικά του μάτια και αυτιά ανοιχτά. να ασχολείται, να παρατηρεί το πλασματάκι αυτο. απ\'τη στιγμή που γεννιεται έχει προικιστεί από τη φύση με τρόπους επικοινωνίας. αν αφουγκράζεται κανείς τα θέλω του παιδιού του και όχι τα δικά του θέλω και απωθημένα τότε έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας στη ανατροφή του παιδιού του. κανένα μα κανένα παιδί δε γεννήθηκε απληστο, γκρινιάρικο και ανυπάκουω. εμείς οι γονείς είμαστε υπεύθυνοι για ότι φτιάχνουμε και κανείς άλλος

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •