Serotax - Κατάθλιψη - Μαύρο - Αλκοόλ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    πιστευω κ γω οτι οταν εχεις καποιο ειδος ψυχολογικης φορτισης οτιδηποτε γενικα οτι το χασισι με οποιοδηποτε τροπο σε μπερδευει.δηλαδη μπορει μεν να σε ηρεμει αλλα απο την αλλη μπερδευει το μυαλο σου.και μην ξεχναμε πως καταστρεφει κυτταρα του εγκεφαλου. πιστευω πως πρεπει να ερθεις σε ενα σημειο που να εχεις ξεπερασει πρωτα την καταθλιψη κ να εχεις ηρεμο μυαλο κ μετα να ξανααρχισεισ να πινεισ σε επιπεδο μια στο τοσο για να σε διασκεδαζει.γενικα κ απο μενα κ απο αλλα ατομα εχω παρατηρησει πωσ οταν εχεισ μελαγχολια ειτε σε ηρεμει ειτε σου δημιουργει ενταση.εμενα προσωπικα μου δημιουργουσε ανγχοσ ταχυπαλμια και φρικες.οποτε πιστευω πως καλυτερα να κανεις υπομονη λιγο καιρο να βρεις τον εαυτο σου κ την πραγματικη ψυχικη ηρεμια σου και οχι μια φαινομενικη ηρεμια κ επειτα με καθαρο οργανισμο να ξανασκεφτεισ αν θα ξαναπιεισ κ τι ειναι αυτο που θες τελος παντων.παντως να ξερεις πως ουσιαστικα στην περιπτωση της καταθλιψης δεν βοηθα καθολου παρα ειναι σαν να πετας χωμα κ να την κρυβεις κ αυτη να μεγαλωνει απο μεσα..ελπιζω να σε βοηθησα

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Έχω κι εγώ μια φίλη η οποία αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα, κυρίως προερχόμενα απο κάποια οικογενειακά θέματα, και για να ηρεμεί όπως λέει & να της φεύγει το άγχος καπνίζει κάθε βράδυ ένα \"τσιγαριλίκι\"...Προσπαθώ καιρό να την πείσω πως δεν τις κάνει καθόλου καλό αυτό, πολλές φορές τη βλέπω να \"κολλάει\" και να μη θυμάται πράγματα! Της λέω πως υπάρχουν άλλες λύσεις για να νιώσει καλύτερα αλλα αυτή δε λέει να ξεκολλήσει, λέει οτι τα φάρμακα είναι πολύ χειρότερα απο το χασίς & οι ψυχολόγοι θεωρεί πως δε μπορούν να την βοηθήσουν. Πάντως το σίγουρο ειναι, εγώ που τη βλέπω σχεδόν καθημερινά, δε βλέπω καμία βελτίωση. Όταν κάνει χρήση του χασίς ίσως νιώθει καλύτερα όπως λέει το θέμα όμως είναι να προσπαθήσει να λύσει το πρόβλημα απο τη ρίζα του & όχι να κάνει χρήση ουσιών για να νιώθει καλά εκείνη τη στιγμή και την επόμενη μέρα που ξυπνάει να είναι χειρότρα. Σίγουρα το χασίς χειροτερεύει την κατάσταση κάποιου που αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    13
    Φίλε, πες της φιλενάδας σου να το κόψει και να δει έναν ψυχολόγο.

    Εγώ απέχω 4-5 μήνες τώρα από το μαύρο, έχω κόψει και καφέδες, καπνίζω μόνο κανονικά τσιγάρα, μου λείπει το μάυρο - δε λέω - αλλά είμαι πολύ καλύτερα, το μυαλό μου ξεκίνησε πάλι να δουλεύει, ξαναδραστηριοποιήθηκα, ο ψυχολόγος και τα φάρμακα του με βοήθησαν πολύ, τώρα σιγά σιγά τα μειώνουμε και ξεκινάω και γνωσιακή θεραπεία.

    Το βασικό είναι ότι είμαι και νοιώθω καλύτερα.

    Πες της να το κόψει μέχρι να μην το χρειάζεται.
    Κάντης τη χάρη.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    μπραβο σου που καταφερες και το εκοψες θα σου λειψει αλλα κανε υπομονη μεχρι να μην το εχεις αναγκη!!!με την προσπαθεια ολα καταφερνονται

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Ίσως λόγο του ιστορικού μου να μη πρέπει να μιλήσω... αλλά:
    Το χόρτο δε πρέπει να το κάνεις. Σου μιλάω εκ μεγάλης πείρας.
    Ας πούμε ότι πίνοντας ένα τσιγάρο προσθέτεις και άλλη μία βδομάδα στη περίοδο που θα έχεις κατάθλιψη άσε που μπορεί να εξελιχθεί η κατάσταση.
    όσο αναφορά το serotax είναι ένα πολύ ήπιο φάρμακο αυτό που κάνει είναι το ότι αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης στο εγκέφαλο. Η σεροτονίνη είναι κάπως ο κύριος μεταφορέας πληροφοριών στον εγκέφαλο. Όταν παίρνει όμως κάποιος που το παίρνει χόρτο αντικαθιστά την φυσιολογική σεροτονίνη με THC. και έτσι χαλάει αυτό που κάνει αυτό το φάρμακο.
    Αφού θες να το κόψης κόψτο σίγουρα και σου συνιστώ να προσθέσεις και Ωμέγα 3 στη διατροφή σου κάνει πολύ καλό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •