Συναισθηματική υπερφαγία.......!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 90
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Επίσης, από τα καλοκαιρινά φρούτα σου αρέσει κάποιο? Γιατί αν για παράδειγμα φας πολύ καρπούζι... δεν υπάρχει χώρος για κάτι άλλο μετά! :)

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    59
    Pillow καλησπέρα και απο μένα...
    όταν διάβαζα το κείμενο σου νόμιζα οτι το έχω γράψει εγω...
    είναι πραγματικά δύσκολο να είσαι μόνος σου και να μπορέσεις να ελέγξεις τον εαυτό σου...
    το ίδιο θέμα έχω και γω...απο τότε που χώρισα με το αγόρι μου (1 μιση χρόνο σχεδόν,για άσχετο λόγο) με πήρε απο κάτω (είχα γενικά διάφορα ψυχολογικά) και το έριξα στο φαΐ με αποτέλεσμα να βάλω γύρο στα 20 κιλά.
    1ο. Δεν ξέρω αν μένεις μόνη σου αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο... όταν ήρθε η γιαγια μου για 2 βδομάδες είχα χάσει 3 4 κιλά αφού τρώγαμε συγκεκριμένες ώρες και φαγητά. Οπότε να προσπαθείς να μην είσαι μόνη σπίτι και να παίρνεις παράδειγμα απο κάποιον άλλο.
    2ο. Κάτι που με βοηθάει πολύ στο να μην τρώω λάθος είναι να το αφήνω για μετά...π.χ. εγώ είμαι πολύ των γλυκών.δώσε μου γλυκό και πάρε μου την ψυχή φάση...κάθε φορα που θα σου έρχεται να τρως κάτι άσχετο να λες θα το φάω σε λίγο και να απασχολείσαι με κάτι άλλο, κάτι για να ξεχαστείς. Πάρε τηλ κάποιον να μιλήσεις εκείνη την ώρα ή ακόμα καλύτερα μπορείς να πας για περπάτημα αντι να φας κάτι άλλο. (για λίγο καιρό το έκανα.κάθε φορά που ήθελα γλυκό πήγαινα έξω για περπάτημα μέχρι που βαρέθηκα και πλέον βάζω μουσική σπίτι και χορεύω μόνη σαν τη τρελή)
    3ο. Αντι να φας γλυκό με ζάχαρη μπορείς να φας κάτι άλλο επίσης γλυκό αλλά όχι τόσο παχυντικό (ή και φαγητό) ή ακόμα καλύτερα πιές μπόοοοοολικο νερό για να φουσκώσεις και να μην έχεις χώρο για κάτι άλλο... π.χ. αυτο που κάνω εγώ είναι βρώμη με μέλι και αμύγδαλα, ή καμια μπάρα δημητριακών και το τρώς σιγά σιγά και απολαυστικά...(αν θες λεπτομέριες για τη βρώμη μου λες.).
    4. Βάλε έξω απ το ψυγείο ή ντουλάπι η δεν ξέρω και γω που αλλού μια φωτογραφία σου που είσαι πιο γεματούλα και κάθε φορά που πας να φας να σκέφτεσαι οτι το σωματάκι σου αξίζει περισσότερα απο 3 λεπτά απόλαυσης. Και μη ξεχνάς αυτο που θα φας θα είναι απόλαυση 3 λεπτών ενώ το να βλέπεις το σώμα σου καλλίγραμμο θα είναι για πάντα.
    5ο. Προσπάθησε να μην πηγαίνεις σε σουπερμαρκετ και να μπαίνεις στον πειρασμό να αγοράσεις κάτι ανθυγιεινό.
    6ο. Δεν χρειάζεται να έχεις σύντροφο για να βάλεις στόχο να χάσεις κιλά. Ένας καλός φίλος θα έχει την ίδια επιρροή. Πες σε ένα κοντινό σου πρόσωπο και ζήτα του βοήθεια. Εγώ τώρα κάνω παρέα με μια κοπέλα η οποία δεν τρώει ποτέ απ έξω και απαγορεύεται για λόγους υγείας να τρώει γλυκά.
    7ο. Και τελευταίο, ποτέ μην σκέφτεσαι ¨ε δεν βαριέσαι...απο αύριο δίαιτα...¨. Δεν ξέρω αν το κάνεις και συ αλλά εγώ το έκαμνα πολύ συχνα. Και το λάθος μου δεν ήταν το αύριο αλλά η δίαιτα...δεν είναι ανάγκη να κάνεις δίαιτα αν δεν μπορείς, απλά να προσπαθήσεις να συνηθίσεις σε έναν σωστό τρόπο διατροφής. Τώρα θα μου πεις μα δεν μπορώ και το ένα και το άλλο...εγώ ξέρω οτι όλα αυτά που σκεφτόμαστε είναι στο μυαλό μας, το οποίο έχει τόση δύναμη που αν θέλει κάτι πολύ το καταφέρνει ΠΆΝΤΑ...Δεν υπάρχει δεν μπορώ...υπάρχει δεν θέλω...

    Σόρρυ αν σε ζάλισα αλλά θα ήθελα να μου τα πει και μένα κάποιος νωρίτερα για να μην χάσω άδικα χρόνια απ τη ζωή μου...
    Αν δεν αγαπήσεις πρώτα εσύ τον εαυτό σου δεν θα σε αγαπήσει κανένας άλλος...
    Ελπίζω να σε βοήθησα... :)

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Επίσης, από τα καλοκαιρινά φρούτα σου αρέσει κάποιο? Γιατί αν για παράδειγμα φας πολύ καρπούζι... δεν υπάρχει χώρος για κάτι άλλο μετά! :)
    Δεν με "γεμίζουν" ψυχολογικά τα φρούτα, ούτε τα καλοκαιρινά.......Θέλω κάτι να ξεπερνάω τον πόνο μου!

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by SpongeBob25 View Post
    Pillow καλησπέρα και απο μένα...
    όταν διάβαζα το κείμενο σου νόμιζα οτι το έχω γράψει εγω...
    είναι πραγματικά δύσκολο να είσαι μόνος σου και να μπορέσεις να ελέγξεις τον εαυτό σου...
    το ίδιο θέμα έχω και γω...απο τότε που χώρισα με το αγόρι μου (1 μιση χρόνο σχεδόν,για άσχετο λόγο) με πήρε απο κάτω (είχα γενικά διάφορα ψυχολογικά) και το έριξα στο φαΐ με αποτέλεσμα να βάλω γύρο στα 20 κιλά.
    1ο. Δεν ξέρω αν μένεις μόνη σου αλλά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο... όταν ήρθε η γιαγια μου για 2 βδομάδες είχα χάσει 3 4 κιλά αφού τρώγαμε συγκεκριμένες ώρες και φαγητά. Οπότε να προσπαθείς να μην είσαι μόνη σπίτι και να παίρνεις παράδειγμα απο κάποιον άλλο.
    2ο. Κάτι που με βοηθάει πολύ στο να μην τρώω λάθος είναι να το αφήνω για μετά...π.χ. εγώ είμαι πολύ των γλυκών.δώσε μου γλυκό και πάρε μου την ψυχή φάση...κάθε φορα που θα σου έρχεται να τρως κάτι άσχετο να λες θα το φάω σε λίγο και να απασχολείσαι με κάτι άλλο, κάτι για να ξεχαστείς. Πάρε τηλ κάποιον να μιλήσεις εκείνη την ώρα ή ακόμα καλύτερα μπορείς να πας για περπάτημα αντι να φας κάτι άλλο. (για λίγο καιρό το έκανα.κάθε φορά που ήθελα γλυκό πήγαινα έξω για περπάτημα μέχρι που βαρέθηκα και πλέον βάζω μουσική σπίτι και χορεύω μόνη σαν τη τρελή)
    3ο. Αντι να φας γλυκό με ζάχαρη μπορείς να φας κάτι άλλο επίσης γλυκό αλλά όχι τόσο παχυντικό (ή και φαγητό) ή ακόμα καλύτερα πιές μπόοοοοολικο νερό για να φουσκώσεις και να μην έχεις χώρο για κάτι άλλο... π.χ. αυτο που κάνω εγώ είναι βρώμη με μέλι και αμύγδαλα, ή καμια μπάρα δημητριακών και το τρώς σιγά σιγά και απολαυστικά...(αν θες λεπτομέριες για τη βρώμη μου λες.).
    4. Βάλε έξω απ το ψυγείο ή ντουλάπι η δεν ξέρω και γω που αλλού μια φωτογραφία σου που είσαι πιο γεματούλα και κάθε φορά που πας να φας να σκέφτεσαι οτι το σωματάκι σου αξίζει περισσότερα απο 3 λεπτά απόλαυσης. Και μη ξεχνάς αυτο που θα φας θα είναι απόλαυση 3 λεπτών ενώ το να βλέπεις το σώμα σου καλλίγραμμο θα είναι για πάντα.
    5ο. Προσπάθησε να μην πηγαίνεις σε σουπερμαρκετ και να μπαίνεις στον πειρασμό να αγοράσεις κάτι ανθυγιεινό.
    6ο. Δεν χρειάζεται να έχεις σύντροφο για να βάλεις στόχο να χάσεις κιλά. Ένας καλός φίλος θα έχει την ίδια επιρροή. Πες σε ένα κοντινό σου πρόσωπο και ζήτα του βοήθεια. Εγώ τώρα κάνω παρέα με μια κοπέλα η οποία δεν τρώει ποτέ απ έξω και απαγορεύεται για λόγους υγείας να τρώει γλυκά.
    7ο. Και τελευταίο, ποτέ μην σκέφτεσαι ¨ε δεν βαριέσαι...απο αύριο δίαιτα...¨. Δεν ξέρω αν το κάνεις και συ αλλά εγώ το έκαμνα πολύ συχνα. Και το λάθος μου δεν ήταν το αύριο αλλά η δίαιτα...δεν είναι ανάγκη να κάνεις δίαιτα αν δεν μπορείς, απλά να προσπαθήσεις να συνηθίσεις σε έναν σωστό τρόπο διατροφής. Τώρα θα μου πεις μα δεν μπορώ και το ένα και το άλλο...εγώ ξέρω οτι όλα αυτά που σκεφτόμαστε είναι στο μυαλό μας, το οποίο έχει τόση δύναμη που αν θέλει κάτι πολύ το καταφέρνει ΠΆΝΤΑ...Δεν υπάρχει δεν μπορώ...υπάρχει δεν θέλω...

    Σόρρυ αν σε ζάλισα αλλά θα ήθελα να μου τα πει και μένα κάποιος νωρίτερα για να μην χάσω άδικα χρόνια απ τη ζωή μου...
    Αν δεν αγαπήσεις πρώτα εσύ τον εαυτό σου δεν θα σε αγαπήσει κανένας άλλος...
    Ελπίζω να σε βοήθησα... :)
    Καλησπέρα.....σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου........Μένω με γονείς.......Η αλήθεια είναι, αυτό που κατάλαβα δηλαδή διαβάζοντάς σε, ότι δεν μου λείπει πάντα η δύναμη. Πολλές φορές έχω και ξεκινάω ακόμα και δίαιτα έστω και αν στερούμαι την μοναδική απόλαυση που έχω μέσα σ' όλη τη μαυρίλα...ούτε η θέληση μου λείπει ποτέ, διάβασα και ένα σχετικό βιβλίο.......Αυτό που όντως μου λείπει, είναι η αποτελεσματικότητα της δίαιτας, μία ότι έχω κάνει πολλές δίαιτες στη ζωή μου και έχει επιβραδυνθεί ο μεταβολισμός, μία ότι παίρνω κάποια φάρμακα, ακόμα και να κάνω δίαιτα δεν χάνω! Τα μείωσα από χτες να δω τι θα γίνει, όχι πολύ, ίσα για να δω αν θα μπορέσω να χάσω! Την τελευταία βδομάδα προσέχω πολύ χαλαρά, όχι αυστηρή δίαιτα, και δεν έχω χάσει γραμμάριο, νομίζω πήρα κιόλας. Οπότε δεν ξέρω αν έχω ελπίδες έστω και να βρω το κουράγιο να κάνω αυτά που λες ή αυστηρή δίαιτα να χάσω! Ο θεός βοηθός!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Καλησπέρα.....σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου........Μένω με γονείς.......Η αλήθεια είναι, αυτό που κατάλαβα δηλαδή διαβάζοντάς σε, ότι δεν μου λείπει πάντα η δύναμη. Πολλές φορές έχω και ξεκινάω ακόμα και δίαιτα έστω και αν στερούμαι την μοναδική απόλαυση που έχω μέσα σ' όλη τη μαυρίλα...ούτε η θέληση μου λείπει ποτέ, διάβασα και ένα σχετικό βιβλίο.......Αυτό που όντως μου λείπει, είναι η αποτελεσματικότητα της δίαιτας, μία ότι έχω κάνει πολλές δίαιτες στη ζωή μου και έχει επιβραδυνθεί ο μεταβολισμός, μία ότι παίρνω κάποια φάρμακα, ακόμα και να κάνω δίαιτα δεν χάνω! Τα μείωσα από χτες να δω τι θα γίνει, όχι πολύ, ίσα για να δω αν θα μπορέσω να χάσω! Την τελευταία βδομάδα προσέχω πολύ χαλαρά, όχι αυστηρή δίαιτα, και δεν έχω χάσει γραμμάριο, νομίζω πήρα κιόλας. Οπότε δεν ξέρω αν έχω ελπίδες έστω και να βρω το κουράγιο να κάνω αυτά που λες ή αυστηρή δίαιτα να χάσω! Ο θεός βοηθός!
    pillow πολυ σημαντικό φυσικά και θα το ξέρεις είναι κ η άσκηση.
    οχι μονο για τη ψυχικη μας υγεία αλλά κ για τη σωματική μιας και μιλαμε κ για κιλα.
    σιγουρα θα σε βοηθησει στο μεταβολισμό.
    αλλα΄ το σημαντικότερο δεν ειναι να δεις αποτελεσματα μεσα σε λιγες μερες, αλλά οτι θα νιωσεις καλυτερα με τον εαυτο σου.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ευχαριστώ Γκόθλυ μου, απλά με την άσκηση δεν χάνω, πχ εχτές περπάτησα αρκετά και αντί να χάσω πήρα κιόλας. Και μη μου πεις ότι είναι υγρά, κάνω δίαιτα εδώ και μια βδομάδα και έπρεπε να 'χα χάσει κάποια γραμμάρια, τεσπα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Ευχαριστώ Γκόθλυ μου, απλά με την άσκηση δεν χάνω, πχ εχτές περπάτησα αρκετά και αντί να χάσω πήρα κιόλας. Και μη μου πεις ότι είναι υγρά, κάνω δίαιτα εδώ και μια βδομάδα και έπρεπε να 'χα χάσει κάποια γραμμάρια, τεσπα.
    μη νομιζεις ειναι ανθρωποι που χανουν πιο δυσκολα, ο καθενας μας ειναι διαφορετικος.
    σημασία δεν εχει να δεις στη ζυγαρια μισο κιλό κάτω σε μια βδομάδα.
    σημασια εχει να ανέβει η διάθεσή σου, η αυτοπεποίθησή σου.
    και μπορει στη ζυγαρια να μη χασεις αμεσως αλλα το σώμα με τη γυμναστική παίρνει καλύτερη μορφή πιο σφιχτή σιγα σιγα κ αυτο ειναι προτιμότερο απο ενα νουμερο στη ζυγαρια.
    εσυ το βλεπεις έτσι ή απλα θες να δεις ενα συγκεκριμενο νουμερο κ τοτε 'πετυχες το στοχο σου' ?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    παντως βοηθάνε κ οι δουλειες στο σπιτι, εγω ειλικρινα απο οταν εχω φυγει απο το πατρικο,
    αν κ δε κανω τακτικη γυμναστικη (ανα περιοδους ξεκιναω σταματαω διαφορα πραγματα) κιλο ομως δεν εχω παρει.
    κ πιστευω φταινε οι δουλειες που κανω στο σπιτι καθημερινα. ή εξωτερικα αλλα εξω δε βγαινω παρα πολυ.
    επισης πιστευω πως παιζει κ ρολο το "προγραμα''
    παρολο που δεν εχω προγραμμα συγκεκριμενο, προσπαθω να πλησιασω τους γνωστους κανονες (να τρωμε απο λιγο ανα 3 ωρες πχ) οχι πως ειμαι ακριβης, αλλα παντα στο περιπου.
    παλια ομως δεν ημουν ετσι, επειδη κι εγω στο περιβαλλον που εμενα τα πραγματα ηταν πολυ αρρωστημενα κ με αρρωστεναν ακομη πιο πολυ αυτο επηρεαζε κ τη ψυχολογια μου κ τη διατροφη μου πιστευω.
    δλδ τοτε υπηρχαν μερες που θα εκανα 'καλη διαιτα αυστηρη' κ μερες που απο τη πολη στερηση θα επεφτα παλι στο φαγητο. αν κ ουτε τοτε ειχα δραματικα σκαμπανευασματα.
    ομως τωρα ειναι πιο υγιης η σχεση μου με το φαι. δε ξεσπαω πλεον στο φαγητο, κ δεν ακολουθω ακραια διατροφη.
    εχω το μονο μειωνεκτημα οτι δε μπορω να περασω πολλες μερες χωρις γλυκο. πολυ κακο αυτο-ακομη δεν εχω καταφερει να κατσω βδομαδα χωρις γλυκο!
    τεσπα τα'πα λιγο μπερδεμενα. ομως μη σε πιανει τελειομανια, γενικα η τελειομανια δεν ειναι καλος συμβουλος. προσωπικα με καταστρεφει αυτη η σκεψη, ενω αν το παρεις πιο χαλαρα κ δε το δεις τοσο πιεστικα ισως ειναι καλυτερα για σενα.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Γκόθλυ σ' ευχαριστώ καταρχάς που μου απάντησες. Γλυκό μην πιέζεις τον εαυτό σου να μην τρώει, εγώ τρώω ακόμα και σε δίαιτα, γιατί δεν με πειράζει η ποιότητα των τροφών, μόνο η ποσότητα. Χαίρομαι που τα βρήκες επιτέλους με τον εαυτό σου. Εγώ κοιτούσα τη ζυγαριά πάντα, προτιμούσα να είχα κατέβει κιλό παρά πόντους, έχεις δίκιο όμως, καλύτερα να έχω σφιχτό σώμα και ας μην είμαι και αδύνατη, θα το συνεχίσω με τη γυμναστική, σ' ευχαριστώ.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μετά από μία πολύ χαλαρή δίαιτα 2 εβδομάδων μαζί με έντονη γυμναστική είδα ότι δεν έχασα τίποτα και το 'ριξα στο κανονικό φαί, όχι πολύ, και απλά πήρα.........Τα φάρμακά μου έκαναν το θαύμα τους, παίρνω πάλι κιλά χωρίς λόγο και μόνο η δίαιτα με σώζει τουλάχιστον να μην πάρω......Ήθελα να τα γράψω κάπου να ξεσπάσω.....Τα φάρμακα τα μείωσα με κίνδυνο να γίνω ρεζίλι αλλά δεν πάει άλλο, πρέπει να χάσω κιλά και είναι ο μόνος τρόπος..........Βασικά μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Μετά από μία πολύ χαλαρή δίαιτα 2 εβδομάδων μαζί με έντονη γυμναστική είδα ότι δεν έχασα τίποτα και το 'ριξα στο κανονικό φαί, όχι πολύ, και απλά πήρα.........Τα φάρμακά μου έκαναν το θαύμα τους, παίρνω πάλι κιλά χωρίς λόγο και μόνο η δίαιτα με σώζει τουλάχιστον να μην πάρω......Ήθελα να τα γράψω κάπου να ξεσπάσω.....Τα φάρμακα τα μείωσα με κίνδυνο να γίνω ρεζίλι αλλά δεν πάει άλλο, πρέπει να χάσω κιλά και είναι ο μόνος τρόπος..........Βασικά μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα......
    η ψυχική μας υγεία είναι πιο σημαντική απο τα κιλά pillow. δεν εισαι δα κ 100 κιλα να πεις οτι ειναι επειγον κ πρεπει παση θυσια να χασεις γιατι θα σου προκαλεσουν αμεσα αλλα προβληματα.
    Αλλα αμα σου δημιουργουν τετοιο προβλημα με τα κιλα σιγουρα θα πρεπει να το πεις στο γιατρο που πας! για να αλλαξεις.
    ορμωνικες εξετασεις εχεις κανει? λεω μηπως εχεις κανενα αλλο θεμα κ ετυχε να μη το ξερεις, ίσως κανενα διαβητη?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Δεν με "γεμίζουν" ψυχολογικά τα φρούτα, ούτε τα καλοκαιρινά.......Θέλω κάτι να ξεπερνάω τον πόνο μου!


    pillow , σεχω μελετησει και σεχω καταλαβει νομιζω . Ξερεις τι σου λειπει και το λεω με πασα βεβαιοτητα , Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΑΦΗ/ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ . Ενα ( δυο καλυτερα !! ) χερι να σαγκαλιαζει . Ακου με που σου λεω . Αγγελος .

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Γκόθλυ είμαι κοντά στα 100 κιλά. Δεν μπορώ ν' ανασάνω άμα ανέβω πχ σκάλες, έχει γίνει απίστευτη η ζωή μου σ' αυτό το θέμα. Αλλά το χειρότερο είναι το πως νιώθω. Βλέπω άλλα κοριτσάκια ή άλλες γυναίκες που είναι πχ 50-60 κιλά και αισθάνομαι σαν τόφαλος! Πρέπει οπωσδήποτε να χάσω κιλά. Ο γιατρός δεν μπορεί να κάνει κάτι, δεν μου πειράζει την αγωγή καθόλου. Αιματολογικές αν εννοείς αυτό έκανα, δεν έχω διαβήτη, ευτυχώς, μόνο κάτι άλλα μικροπροβληματάκια που δεν έχουν να κάνουν με τα κιλά, δηλαδή και να λυθούν δεν θα χάσω κιλά.

    Μαγκάιβερ μ' έχεις πιάσει νομίζω, μου 'χει λείψει αυτό πολύ, δεν το 'χω ζήσει ποτέ. Ότι σχέσεις και να είχα ήταν της πλάκας. Αλλά μου λείπει επίσης και το να περνάω καλά, ούτε αυτό το 'χω ζήσει, πάντα κάτι γινόταν και έπεφτα.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Συμβουλή προς όσους πάσχουν από συναισθηματική υπερφαγία (κάποτε όταν ήμουν σε πρόγραμμα για το αντίθετο πρόβλημα, νευρική ανορεξία, κ όλη τη μέρα σκεφτόμουν το πώς δεν θα φάω ή με άγχωνε η ιδέα να καταπιώ κάτι που δεν είναι υγρό, μου το είχαν προτείνει οι γιατροί για να ξεκολλήσει το μυαλό που από το πώς να μην φάω κ για να καταπολεμήσω το φόβο ότι άμα έτρωγα θα γινόμουν φάλαινα, αλλά ισχύει νομίζω κ αντίστροφα):

    Όταν νοιώθετε χάλια μην τρώτε! Μασήστε τσίχλα για τη νευρικότητα ή φτιάξτε κανένα ρόφημα κ ασχοληθείτε με κάτι άλλο που θα σας αποφορτίσει ευχάριστα. Πάρτε τηλ. 1 φίλο ή φίλη, βάλτε μουσική, δείτε ταινία, βγείτε βόλτα. κοινώς αποφύγετε να ξεσπάτε τα συναισθηματικά σας κενά στο φαγητό. Είναι 1 άσκηση του μυαλού κ τίποτα παραπάνω, κοινώς βρείτε άλλη διέξοδο για τα αρνητικά σας συναισθήματα. Όσο σκέφτεστε το φαγητό, τόσο στο φαγητό θα καταλήγετε. Γεμίστε τη ζωή σας με άλλα πράγματα, που σας κάνουν να ξεχνιέστε. Βασικά πρέπει να σπάσει ο φαύλος κύκλος αισθάνεσαι χάλια- τρως- αισθάνεσαι χειρότερα με το σώμα σου- παραιτείσαι από τη ζωή- στεναχωριέσαι- το βγάζεις στο φαγητό.

    Επίσης συμβουλή (1 γνωστή μου κάποτε το είχε κάνει), είχε κολλήσει παντού στα ντουλάπια της κουζίνας κ στο ψυγείο φωτογραφίες πολύ χοντρών γυναικών κ μοντέλων. Επίσης στο υπνοδωμάτιό της κ του άντρα της ξεκρέμασε έξω από την ντουλάπα τα ρούχα που θα ήθελε να βάλει όταν έχανε τα κιλά της εγκυμοσύνης. Λειτουργεί ως κίνητρο. Κ όταν σας έρχεται να φάτε, σκεφτείτε ότι κάνετε κακό στον εαυτό σας, κ διαλέξτε να κάνετε κάτι που θα σας κάνει όμορφή, από το να κάνετε τα μαλλιά σας μπούκλες μέχρι να φτιάξετε τα νύχια σας.

    Αν δεν τα πάτε καλά με τη φυσική άσκηση πάρτε σκύλο. Κ θα σας απασχολεί τα μυαλό με τη φροντίδα του κ τις γρήγορες βόλτες θα τις πηγαίνετε. Χώρια τη χαρά που θα σας δώσει 1 ζωάκι........ Αργότερα μπορεί να βρείτε κάποιο άθλημα η δραστηριότητα που να σας ταιριάζει.

    Κ τέλος, πιο υγιεινό μαγείρεμα. Άλλο να κάνεις τη μπεσαμέλ με βούτυρο, πλήρες γάλα κ αλεύρι, κ άλλο με γάλα light κ κορνφλάουερ. Κ άλλο να τρως τάρτες κ άλλο ζελέ 0% ζάχαρη με χυμό χωρίς ζάχαρη του αντίστοιχου φρούτου (αντί να το διαλύει κάποιος σε νερό, παίρνει κ γεύση έτσι).

    Γενικά η ουσία είναι ότι εξασκείτε το μυαλό σας να βρίσκει άλλες διεξόδους.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Συμφωνώ σε όλα, αρκεί το μυαλό να είναι καλά, δηλαδή να νιώθει έτοιμο για όλα αυτά, αν είναι σε φάση "φαγητού" δηλαδή να παχύνει κι άλλο κάποιος γιατί θέλει να κάνει κακό στον εαυτό του όλα αυτά δεν πιάνουν! Μετράει δηλαδή πολύ να το πάρουμε και απόφαση, αλλά για να το πάρουμε απόφαση πρέπει να 'χουμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις, πχ να αισθανόμαστε λίγο καλά και να μη θέλουμε να κάνουμε κακό στον εαυτό μας. Πως γίνεται όμως αυτό, ειδικά το δεύτερο; Αν είναι μια συνήθεια να κάνουμε κακό στον εαυτό μας ή ακόμα χειρότερα αν ξεσπάμε εκεί και δεν έχουμε κάπου αλλού να ξεσπάσουμε; Έχω ακούσει βέβαια και ότι η γυμναστική είναι εκτόνωση, αλλά σε μένα δεν πιάνει, ίσως πρέπει να κάνω πιο εντατικά για να δω αποτελέσματα στην ψυχολογία κυρίως! Ή ίσως κάνει κάτι αλλά δεν το καταλαβαίνω, αν δεν έκανα τη γυμναστική δηλαδή να ήμουν πολύ χειρότερα! Γενικά δεν είμαι αισιόδοξη στη ζωή μου, γι'αυτό βοηθάει να τα γράφω εδώ και να βρίσκω λύσεις!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπερφαγια
    By bee100 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 23-11-2013, 21:12
  2. Υπερφαγία
    By whitecandle in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 85
    Last Post: 20-07-2012, 11:59
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  4. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 08:52
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •