Άλλαξα σαν χαρακτήρας μετά απο θεραπεία με Minitran?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18

    Άλλαξα σαν χαρακτήρας μετά απο θεραπεία με Minitran?

    Καλησπέρα. Κάνω εδώ και κάτι μήνες θεραπεία με minitran 2-10 (τα πιο ελαφρια), λογω ότι είχα κατι σαν καταθλιψη. Τώρα ειμαι σχεδον όπως παλια.
    Αλλά νιώθω ότι έχω αλλάξει σαν άτομο. Θα σας εξηγήσω.
    Παλαιότερα ήμουν πάντα ένας τύπος passive-agressive. Δηλαδή θα κατάπινα σχεδόν πάντα οτι μου λέγανε, ή μπορεί να φοβόμουν να πω κάποια πράγματα.
    Παρατήρησα οτι με το που ξεκίνησα τα minitran, με καναν να είμαι πιο "στα αρχ...ια μου" και να έλεγα/λεω πραγματα που παλαιότερα δε θα έλεγα.
    Είμαι σίγουρος οτι εφταίγε το χάπι καθως είναι ηρεμηστικό, αγχολυτικό άρα και μειώνει και τις αναστολές. Το θέμα ήταν οτι στην αρχή μολις το πρωτοξεκίνησα, τα ψιλοσκεφτομουν λιγο αυτα που θα ελεγα, αλλα τα ελεγα ουτως ή άλλως.
    Τι έχει γίνει τώρα όμως 5 μήνες μετά? Τώρα μιλάω και πράττω απο φυσικού μου, δηλαδή το έχω αφομοιώσει αυτό το είδος σκέψης. Θα μου πείτε και γιατι σε πειράζει? ¨Λες αυτο που σκεφτεσαι και εισαι πολυ περισσοτερο ειλικρινης απ'οτι ήσουν.
    Σίγουρα αυτό μ'αρέσει. Αλλά επειδή έχω κι ενα περίεργο είδος καυστικού και μαύρου χιουμορ, χαλάνε οι σχέσεις μου με πολλά άτομα. Μπορώ να κάνω κάποιον να παρεξηγηθεί πολύ εύκολα.
    Με λίγα λόγια είμαι πολύ λιγότερο κομπλεξαρισμένος και θα πώ πολλές φορές αυτό που σκέφτομαι, που πολλές φορές μπορεί να ειναι ακραίο ή καφρίλα. Αλλά επειδή είμαι και τύπος που του αρέσει να την λέει σε πολλά άτομα, παρεξηγούνται πολλοί, γιατί με είχαν συνηθίσει αλλιώς.

    Το θέμα τώρα ποιο είναι? Θα μείνω έτσι για πάντα? Τα minitran ακόμα τα παίρνω αλλα σε μισή ποσότητα απ'οτι στην αρχη.Μια μέρα που είχα ξεχάσει να πάρω δεν καταλάβα καμία διαφορα. Δηλάδη μπορεί και οταν τα σταματήσω να είμαι ο ίδιος με τώρα. Προτιμώ τον παλιό μου εαυτό που δε θα μίλαγε τόσο έξω απ'τα δόντια. Πιο πολύ για τους φίλους μου, που είναι πλεον σαν να τους παρουσιάζω άλλο πρόσωπο. Με είχαν συνηθίσει ήρεμο, να μην κράζω, να μην τους κάνω παρατηρήσεις και τώρα ξαφνικά βλεπουν να έχω αλλάξει πολυ. Με νέα άτομα που γνωρίζω μ'αρεσει η φάση που είμαι, γιατι είτε θα τους αρέσει αυτό που είσαι, είτε όχι. Ενω παλαιότερα με πήγαιναν όλοι μιας και ημουν καλός με όλους.

    Τι γνώμη έχετε γιαυτό ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όποτε αλλάζουμε και ειδικά τόσο δραματικά δυστυχώς υπάρχουν και απώλειες.
    Το θέμα είναι να νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου και να μη νιώθεις θύμα.
    Αν είναι να σε συμπαθούσαν γιατί απλά ήσουν παθητικός αποδέκτης των πάντων τότε καλύτερα να φύγουν.

    Το μαύρο χιούμορ και ο κυνισμός είναι ένα κακό στοιχείο των αντικαταθλιπτικών ένα πρόβλημα που είχα και εγώ...
    Αλλά την ισορροπία την βρίσκεις εσύ σε αυτό.
    Σου δινουν δύναμη και αυτοπεποίθηση και από εκεί και πέρα μπορείς να φτιάξεις σιγά σιγά τον χαρακτήρα σου όπως τον θες.

    Σίγουρα θα υπάρξουν σκαμπανεβάσματα καθώς πρώτη φορά θα διεκδικείς και εσύ "μια θέση στον ήλιο"...

    Και ναι όταν τα έκοψα εντελώς μετά από λίγες μέρες - βδομα΄δες μου έφυγε ο κυνισμός γιατί πλέον πάλι έγινα καταθληπτικός και αγχωτικός :-)

    Εσύ ζυγίζεις τις επιλογές σου. Το κάθε τι με το κόστος του

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εγω γουσταρω καφριλα κυνισμο κλπ γιατι μου χουν βγει και μενα αλλα εμενα μου βγαινουν κατα καιρουσ οποτε εχω μαθει κι ετσι κι αλλιωσ
    το σιγουρο ειναι οπωσ καταλαβεσ κι εσυ οτι αλλα ατομα ετσι αλλα στο αλλιωσ εσυ δε φταισ εισαι ο εαυτοσ σου καθε φορα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
    Απλά πολλές φορές λέω πράγματα βαριά ή που δε θα έπρεπε.. Δηλαδή το παρακάνω κι εγώ.. Κι αυτο δε με βοηθάει καθόλου μα καθόλου με το αντίθετο φύλλο.
    Επίσης εξοργίζομαι πιο εύκολα και εκδηλώνομαι πλέον , παρά τα αντικαταθλιπτικά.Δεν είναι περίεργο αυτό? Δεν υποτίθεται ότι σε καλμάρουν κατα ένα βαθμό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΕΛΑ ΡΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΛΑΚΑ
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ
    ΤΑ 35 ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΤΡΙΚΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΟΠΑΡΕΕΣ
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Δευτερη θεραπεια με φαρμακα μετα απο υποτροπη!εχει κανεις εμπιρεια??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2013, 18:51
  2. Προσπάθησα,άλλαξα.....και τώρα;;;
    By LetMeThinkOfIt in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 26-04-2012, 01:01
  3. Κρισεις πανικού μετα απο θεραπεια
    By christygr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-11-2010, 20:57
  4. Αλλαξα νικ
    By Superfly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2010, 10:39
  5. Αλλαξα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 26-06-2008, 10:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •