αισθανεστε ασφαλεις ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    αισθανεστε ασφαλεις ?

    Το θεμα μου αφορα τον νομο περι αυτοαμυνας . Στην Ελλαδα , απαγορευεται η αυτοαμυνα , και διωκεται ποινικα . Να εξηγηθω . Εαν καποιος μπει στο σπιτι σου , να σε ληστεψει , να βιασει την γυναικα σου , εχεις και παιδια που προστατευεις , μπορεις να αμυνθεις , αλλα μονο με υποδεεστερο οπλο απο το δικο του , δλδ , αν ο εισβολεας εχει μαχαιρι , για να εισαι νομιμος , πρεπει να τον αντιμετωπισεις με τα χερια . Αν εχει οπλο , εσυ μπορεις να τον αντιμετωπισεις το πολυ με μαχαιρι , η κανα γκλομπ/σιδερο . Αν τον σκοτωσεις , με οτιδηποτε μεσο , παλι διωκεσαι για φονο με ελαφρυντικα . Το βροσκετε δικαιο ? ιδιως στις εποχες που ζουμε , με την εξακοντιση της εγκληματικοτητας , τα χρηματα που πολλοι φυλανε στο σπιτι , την φτωχεια , τους αλλοδαπους , αν και δεν το λεω ρατσιστικα , δεν παμε πισω και εμεις οι Ελληνες .
    Για να δωσω ενα μετρο συγκρισης , που το θεωρω υπερβολικο , στην Αμερικη , αν δεις καποιον να περιφερεται στην ιδιοκτησια σου , ουτε καν στο σπιτι σου μεσα , στον κηπακο σου , μπορεις να τον πυροβολησεις ισχυριζομενος οτι νομιζες οτι κρατουσε οπλο ( περιστροφο ) . Αν τον πετυχεις μεσα στο σπιτι σου , εστω αοπλο , τον πυροβολεις νομιμοτατα . Και στις δυο περιπτωσεις , με συνοπτικες διαδικασιες αθωωνεσαι .
    Πιστευτε οτι ειναι καιρος ναλλαξει ο νομος περι αυτοαμυνας ? το θεωρειτε απανθρωπο να εχεις το δικαιωμα να σκοτωσεις εναν εισβολεα ? αλλιως περιμενετε την αστυνομια να καθαρισει , οταν ερθει βεβαια .

  2. #2
    favvel
    Guest
    αυτό που γίνεται στην Αμερική είναι το άλλο άκρο..δλδ εκεί,δεν μιλάω για τους απλούς πολίτες αλλά οι αστυνομικοί πυροβολούν με σφαίρες σαν να πυροβολούν με νεροπίστολα..
    το έχουν πολύ εύκολο να σκοτώσουν κάποιον αν υποπτευθούν ότι κρατάει όπλο..αυτά ακούω και βλέπω στις ειδήσεις..στις οποίες ειδήσεις δε μας λένε αν τελικά είχε όπλο ο ύποπτος αφού ήταν πια νεκρός θα μπορούσαν να τον ψάξουν και να μας πουν..απλά δε μας το λένε αυτό!
    Στην Αμερική δεν υπολογίζουν την ανθρώπινη ζωή..

    Αυτόν τον νόμο για την αυτοάμυνα στην Ελλάδα δεν τον ήξερα αλλά είναι τελείως ζαβός..
    ύστερα από τα όσα έχουνε γίνει με κακοποιήσεις των ενοίκων από ληστές δε δικαιολογείται να μην έχουμε δικαίωμα αυτοάμυνας..

    Να αλλάξει ο νόμος αλλά και πώς να γίνει?
    τουλάχιστον να εξισώσει τους ληστές με τους ενοίκους δλδ να άμα έχει όπλο ο ληστής να μπορεί να αμυνθεί με όπλο και ο ένοικος..

    Γενικά δε συμφωνώ με ατό που γίνεται στην Αμερική που είναι τελείως άδικο για τους διαρρήκτες αλλά ούτε και στην Ελλάδα που είναι τελείως άδικο για τους αμυνόμενους..
    Πρέπει να βρεθεί μια μέση λύση..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    πιστευω οτι υπαρχει μεγαλη δοση υπερβολης σε αυτον τον νομο για το ποσο μπορεις να προστατευθεις μεσα στο σπιτι σου.
    που να δεις και τους νομους χρησης οπλων, απο αστυνομικους.

    αλλα να σου απαντησω αναποδα μιας και φερνεις το παραδειγμα της αμερικης.
    εκει θα ενοιωθες πιο ασφαλης, με τα εκατομυρια οπλισμενων νομιμα, που τραβανε οπλο μολις πεταξει μυγα , ακομα και οι ανηλικοι και βγαινουν καθε τοσο στις ειδησεις να κλαινε τους νεκρους τους σε σχολεια και αλλους χωρους οποτε καποιος βαραει μπιελα, και ποτε δεν σχολιαζουν ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ που επιτρεπουν σε τετοια εκταση την οπλοχρησια, αλλα το αντιμετωπιζουν σαν καιρικο φαινομενο???? "α, παλι ενας τρελος βρηκε ενα οπλο και ξαπλωσε πενηντα ατομα. τι κριμα."
    να μην μιλησω για την αστυνομικη βια που εχει ξεφυγει απο καθε ελεγχο κι ακομα κι οι ιδιοι εχουν αρχισει τις τιμωριες μπας και τους μαζεψουν.
    εδω πρεπει να πεθανει πρωτα ο αστυνομικος και μετα να βγαλει οπλο απ τον αλλο κοσμο, κι εκει τους κοιτας στραβα και βρισκεσαι ξαπλα με ενα πιστολι στον κροταφο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    υπαρχει και κατι ακομα...η αστυνομια δεν μπορει να σε πιασει...καποια πραγματα που δεν διχνουν στις ειδισεις,ξερετε ποσο κοσμο βρισκουν νεκρο μεσα στα σκοπιδια στο κεντρο(να παει ο αστεγος να ψαξει τα σκουπιδια και να κανει πιο δεξια το ποδι του σκοτωμενου για να παρει τον τενεκε απο κατω)??ποσοι και καλα πανε για οπαδικο ξυλο και μετα πετανε σακουλες σε χαντακια?ποσους βρισκουν θαμενους στην επαρχια μετα απο μια δεκαετια?γιατι δεν τα λενε αυτα?πολυ απλα γιατι δεν μπορουν να βρουν τον ενοχο,γι αυτο βαζουν τετοιους νομους,για να φοβασε πριν το κανεις,γιατι αμα το κανεις και το καλοσχεδιασεις δεν σε βρισκουν με τιποτα.εγω συμφωνω με τους τωρινους νομους
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    χαχαχαχχαχα
    μολις θυμηθηκα και την μανα μου, που ειναι μοβορα σαν εσενα και επανηλθα.
    για τις ιδιες ανασφαλειες κι επειδη ζει μονη εδω και χρονια, απο τον θανατο του πατερα, οπλοφορει νομιμα...
    ουτε ξερει απο που ανοιγει το φερμουαρ οπου διατηρει το οπλικο συστημα, οχι να το χρησιμοποιησει.
    αν μπει διαρρηκτης αοπλος εκει μεσα, θα φυγει οπλισμενος...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    αλλα να σου απαντησω αναποδα μιας και φερνεις το παραδειγμα της αμερικης.
    εκει θα ενοιωθες πιο ασφαλης, με τα εκατομυρια οπλισμενων νομιμα, που τραβανε οπλο μολις πεταξει μυγα , ακομα και οι ανηλικοι και βγαινουν καθε τοσο στις ειδησεις να κλαινε τους νεκρους τους σε σχολεια και αλλους χωρους οποτε καποιος βαραει μπιελα, και ποτε δεν σχολιαζουν ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ που επιτρεπουν σε τετοια εκταση την οπλοχρησια, ο.

    Ρεμ , ουδεποτε ενεκρινα τους Αμερικανικους νομους περι οπλοκατοχης και οπλοχρησιας . Γι αυτο καπου εγραψα οτι αυτοι ειναι οι πραματικοι αγριοι του πλανητη . Και δεν συμφωνω στην κατοχη ενος περιστροφου , που τοχεις στην τσεπη σου , και το χρησιμοποιεις ανα πασα στιγμη , αλλα στην κατοχη μιας καραμπινας , που εκ των πραγματων δεν ειναι φτιαγμενη για να την εχεις πανω σου , παρα μονο σπιτι .
    Οποτε η αποψη μου ειναι οχι στα ευκολα μεταφερομενα οπλα ( περιστροφα ) , ναι στα μακρυκανα , που προοριζονται για ' οικιακη ' ! χρηση .
    Οπως λεει και η favvel , πρεπει να βρεθει μια μεση λυση .
    Αυτα που λεει ο legalize δεν τα κανουν οι καθημερινοι ανθρωποι , αλλα μονο κακοποια στοιχεια , μου θυμιζουν λας βεγκας . Προ μηνων , εδω στην Φιλοθεη που μενω , μπηκαν απο το παραθυρο 3 εισβολεις , και ' σιδερωναν ' την γυναικα ( κυριολεκτικα ) του ανθρωπου , μεχρι να ομολογησει ο αντρας της που εχουν κρυμμενα τα κοσμηματα , τους πυροβολεις η οχι ? ο νομος ειναι αδικος , θελει καποια τροποποιηση .

  7. #7
    Καταρχήν δε μπορούμε να κρινουμε αν ο νομος ειναι άδικος η οχι, διότι μας τον μεταφέρεις εσύ, χωρίς να γνωρίζουμε αν είναι έτσι ακριβως όπως τον γράφεις, αλλά και χωρίς να γνωρίζουμε τις διαφορες "νομικες υποσημειώσεις" που συνηθως συνοδεύουν τετοιους νομους.

    Πιστευω οτι ο νομος εδώ ειναι ηπιος διοτι δεν υπάρχει μεγαλη εγκληματικοτητα στην Ελλάδα. Και με αυτό εννοω οτι δεν υπαρχει η εγκληματικότητα που υπάρχει πχ στην Αμερική.

    Το να δώσεις όπλα σε μια κοινωνία εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο, καθώς οπως ειπε ο Remedy, θα εχεις τον Μητσο τον περιπτερα, και τον Τακη τον μπακαλη και τη Σούλα τη κυραφροσηνη που εχασε τον άνδρα της και ειναι ολίγον σαλεμενη ολοι αυτοι να κρατούν οπλο, και στο τελος θα νιώθεις πιο ανασφαλής απο ποτέ.

    Επιπροσθέτως, θα ειναι ευκολότερο σε μια κοινωνικη αναταραχη και κοινωνικη αποδιοργάνωση (σαν αυτες που βλεπουμε οταν πχ χτυπά μια οικονομική κρίση) να θρηνήσουμε θύματα.

    Αυτό που γίνεται στην Αμερική δυστυχώς ειναι θλιβερο, διοτι, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΚΗΠΟ ΣΟΥ.

    Προς θεου, ακομα και μέσα στο σπιτι σου να μπει παρανομα, ΠΑΛΙ δεν έχεις το δικαιωμα να τους παρεις τη ζωη, καθως, η ζωη του ειναι πιο σημαντικη απο το σπιτι σου.
    Η παραπάνω πρόταση ισχυει εφοσον ο ληστης δε θελει να σου κάνει κακο αλλά απλα να σε ληστεψει. Διοτι αν παει να σου κάνει κακο, δλδ αν παει να τραβήξει όπλο, τότε εκει έχουμε αυτο-αμυνα, έχουμε προστασία της δικης σου ζωής, οπότε ο νόμος αλλάζει.


    Οπότε λοιπον μια κυβέρνηση που δεν δινει οπλα αβέρτα στο λαο της απλά προσπαθεί να κρατήσει τον πολιτισμο και την τάξη στους κολπους του κρατους του.

    Θεωρώ πως η λυση δεν ειναι να δωσουμε οπλα στους πολιτες, ουτε να τους αφοπλίσουμε τελειως. Θεωρω πως η λύση ειναι η παιδεία. Να εντρυφήσουμε στους ανθρωπους απο παιδιά που ειναι απο το σχολείο τη σημασία της ανθρωπινης ζωης, της αγαπης και του σεβασμου και οχι ολα αυτα τα αχρηστα μαθηματικοειδη μαθήματα που μαθαίνουν στο σχολείο.


    Συνήθως τα κράτη που εχουν κοινωνική πολιτική και χαμηλή ανεργία, δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Σε αυτά τα κρατη ομως, κυριως στα Ευρωπαικα, η στο Καναδα, υπάρχει και ενα αντίστοιχο υποβαθρο παιδείας, οπου ξεπερνα κατά πολυ το αντιστοιχο της Αμερικης.


    Στην Αμερική κυριαρχεί έντονα η βια, απο τα βίαια παιδικά μέχρι τα βίαια αθλήματα (wrestling, football κλπ) τα videogames παίζουν εναν -σχεδον- πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναπτυξη των παιδιών, οποτε η Αμερικανικη κοινωνία ειναι μια κοινωνια ολιγον σαλεμένη.

    Το κράτος εκανε το λάθος να τους δωσει οπλα και τωρα βλεπεις αποβλακωμενους να μπουκαρουν σε πανεπιστημια και σε εκλησσιες και να σκοτώνουν κοσμο και κοσμακι.
    και μετα εχεις τους χωριατες redneck να το παίζουν θρήσκοι ενω την ιδια στιγμή κουβαλουν καραμπίνα ετοιμοι να σε μπουμπουνίσουν απο χιλιομετρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σελτζουκε , ετσι ειναι ο νομος , τον εχω διαβασει , γιατι εχω 4 καραμπινες , και θελω να ξερω τι να κανω αν μπει κανενας σπιτι μου . Εκει που γραφεις , ακομα και στο σπιτι σου να μπει ΠΑΛΙ δεν εχεις το δικαιωμα να του παρεις την ζωη , καθως η ζωη του ειναι πιο σημαντικη απο το σπιτι σου ' . Μα δεν μιλαω μονο για μενα , μιλαω φγια εναν οικογενειαρχη , που δεν θα κατσει να περιμενει να δει τις προθεσεις του εισβολεα , εχει γυμαικα και παιδια να προστατεψη . Μαλλον δεν διαβασες την τελευταια παραγραφο μου , τι συνεβη στην περιχη που μενω . Και λες , ενταξει , να του ριξω στο ποδι . Εχεις την ψυχραιμια να σημαδεψεις ? οχι βεβαια , οπου τον παρει , αφου θα τρεμεις ολοκληρος .
    Για την Αμερικη , εξεφρασα την αρνητικη μουγνωμη ηδη .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    O ενας ειναι κλεφτης , ο αλλος γινεται δολοφονος. Τι ειναι πιο καταπτυστο?
    Στην περιπτωση που ανεφερες μαγκ , αν οι κλεφτες σημαδευουν καποιον και βγαλεις και εσυ οπλο , το πιο πιθανο ειναι να πυροβολησουν πριν προλαβεις να τραβηξεις οπλο αρα δεν συμφερει.
    Καλυτερα να δωσεις τα λεφτα και τερμα.
    Last edited by betelgeuse; 24-07-2015 at 01:27.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το θεμα μου αφορα τον νομο περι αυτοαμυνας . Στην Ελλαδα , απαγορευεται η αυτοαμυνα , και διωκεται ποινικα . Να εξηγηθω . Εαν καποιος μπει στο σπιτι σου , να σε ληστεψει , να βιασει την γυναικα σου , εχεις και παιδια που προστατευεις , μπορεις να αμυνθεις , αλλα μονο με υποδεεστερο οπλο απο το δικο του , δλδ , αν ο εισβολεας εχει μαχαιρι , για να εισαι νομιμος , πρεπει να τον αντιμετωπισεις με τα χερια . Αν εχει οπλο , εσυ μπορεις να τον αντιμετωπισεις το πολυ με μαχαιρι , η κανα γκλομπ/σιδερο . Αν τον σκοτωσεις , με οτιδηποτε μεσο , παλι διωκεσαι για φονο με ελαφρυντικα . Το βροσκετε δικαιο ? ιδιως στις εποχες που ζουμε , με την εξακοντιση της εγκληματικοτητας , τα χρηματα που πολλοι φυλανε στο σπιτι , την φτωχεια , τους αλλοδαπους , αν και δεν το λεω ρατσιστικα , δεν παμε πισω και εμεις οι Ελληνες .
    Για να δωσω ενα μετρο συγκρισης , που το θεωρω υπερβολικο , στην Αμερικη , αν δεις καποιον να περιφερεται στην ιδιοκτησια σου , ουτε καν στο σπιτι σου μεσα , στον κηπακο σου , μπορεις να τον πυροβολησεις ισχυριζομενος οτι νομιζες οτι κρατουσε οπλο ( περιστροφο ) . Αν τον πετυχεις μεσα στο σπιτι σου , εστω αοπλο , τον πυροβολεις νομιμοτατα . Και στις δυο περιπτωσεις , με συνοπτικες διαδικασιες αθωωνεσαι .
    Πιστευτε οτι ειναι καιρος ναλλαξει ο νομος περι αυτοαμυνας ? το θεωρειτε απανθρωπο να εχεις το δικαιωμα να σκοτωσεις εναν εισβολεα ? αλλιως περιμενετε την αστυνομια να καθαρισει , οταν ερθει βεβαια .
    αυτα δλδ λεει ο νομος?
    εγω απο διαφορες δικες και υποθεσεις που εχω διαβασει αλλα εχω καταλαβει, οτι κ να σκοτωσεις καποιον πανω σε νομιμη αμυνα μπορει μεχρι κ να σε αθωωσουν...
    οποτε αλλο τι λενε οι νομοι αλλο το ποσο ασφαλης νιωθουμε κ αλλο τι γινεται τελικά στα δικαστηρια οταν γινει η "παρανομια"

    προσωπικα αν ενιωθα απειλη δε θα καθομουν να σκεφτω αν το οπλο το δικο μου ειναι υποδυεστερο απο το δικο του (wtf τι σκέψη?!), εκεινη τη στιγμη δε σκεφτεσαι ετσι προφανως.
    τπτ δν ειναι δικαιο σε αυτη τη χωρα, δε λεω πως θα επρεπε να αρχισουμε να πηροβολαμε τον καθενα που κινειται στην αυλη μας, αλλα οι νομοι δεν εφαρμοζονται κ ειναι ελειπης. ολα μισοτελειωμενα σε αυτη τη χωρα. κανεις δε καταδικαζεται κλπ κλπ τα ξερεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    αυτα δλδ λεει ο νομος?
    εγω απο διαφορες δικες και υποθεσεις που εχω διαβασει αλλα εχω καταλαβει, οτι κ να σκοτωσεις καποιον πανω σε νομιμη αμυνα μπορει μεχρι κ να σε αθωωσουν...
    οποτε αλλο τι λενε οι νομοι αλλο το ποσο ασφαλης νιωθουμε κ αλλο τι γινεται τελικά στα δικαστηρια οταν γινει η "παρανομια"

    προσωπικα αν ενιωθα απειλη δε θα καθομουν να σκεφτω αν το οπλο το δικο μου ειναι υποδυεστερο απο το δικο του (wtf τι σκέψη?!), εκεινη τη στιγμη δε σκεφτεσαι ετσι προφανως.
    τπτ δν ειναι δικαιο σε αυτη τη χωρα, δε λεω πως θα επρεπε να αρχισουμε να πηροβολαμε τον καθενα που κινειται στην αυλη μας, αλλα οι νομοι δεν εφαρμοζονται κ ειναι ελειπης. ολα μισοτελειωμενα σε αυτη τη χωρα. κανεις δε καταδικαζεται κλπ κλπ τα ξερεις
    ισχυει οτι εχεις ελαφρυντικα αν σκοτωσεις πανω σε νομιμη αμυνα.
    το προβλημα ειναι οτι πρεπει να αποδειχθει οτι ηταν αμυνα...
    αμυνα δεν ειναι να μπει καποιος σπιτι και να του την μπουμπουνισεις. πρεπει να εχει κινηθει απειλητικα εναντιον σου, για παραδειγμα.
    επισης, οπως ειπωθηκε παραπανω, δεν ειναι δικαιολογια το να σκοτωσεις, επειδη καποιος σε κλεβει. πρεπει να κινδυνευσει η σωματικη σου ακεραιοτητα.
    βεβαια, θα μου πεις, αν εχεις την δυνατοτητα να τον εξουδετερωσεις, θα περιμενεις να δεις αν θα σου επιτεθει?
    μαλλον οχι. προφανως οταν αποδεικνυεται οτι δεχτηκες εισβολη μπορεις να αθωωθεις, αλλα ισως ο νομοθετης προσπαθησε να εξασφαλισει δηθεν απειλες που ειναι καλυμενες δολοφονιες (υποθεση κανω)...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ισχυει οτι εχεις ελαφρυντικα αν σκοτωσεις πανω σε νομιμη αμυνα.
    το προβλημα ειναι οτι πρεπει να αποδειχθει οτι ηταν αμυνα...
    αμυνα δεν ειναι να μπει καποιος σπιτι και να του την μπουμπουνισεις. πρεπει να εχει κινηθει απειλητικα εναντιον σου, για παραδειγμα.
    επισης, οπως ειπωθηκε παραπανω, δεν ειναι δικαιολογια το να σκοτωσεις, επειδη καποιος σε κλεβει. πρεπει να κινδυνευει η σωματικη σου ακεραιτοτητα ω)...
    Ρεμ, αν καπιος μπουκαρει στο σπιτι σου , σιγουρα δεν ηρθε για social call . Οσο για να του δωσω τα λεφτα μου , εννοειται οτι η πρωτη μου επιλογη ειναι αυτη . Αλλα επειδη εχω ενα μεγαλο σπιτι , μπορει να τον αντιληφθω πρωτος , εκει τι κανουμε ?
    Αμα με απειλουσε καποιος μενα μαχαιρι στα πλευρα , σε ενα ΑΤΜ , τις παλιες καλες εποχες , που σηκωνα ενιοτε 1500 βραδυ , θα του ταδινα χωρις δευτερη σκεψη . Αλλα επαναλαμβανω δεν μιλαω για μενα , εγω ως μονος θα πραξω κατα το δοκουν , μιλαω για ενα οικογενειαρρχη με παιδια , εχει υποχρεωση να τους τους προστατεψη , να μην περιμενει να καινε την γυναικα του , οπως ανεφερα οτι συνεβη στην περιοχη μου , με αναμμενο σιδερο .
    Εκ των πραγματων θεωρειται εισβολη , αλλα ο νομος ειπα δεν αναγνωριζει νομιμη αμυνα στην Ελλαδα .
    Προ 2 ετων ενα παιδι 21χρ. πυροβολησε καιτραυματισε ενα σεσημασμενο διαρρηκτη στο Κορωπι . Ε , μετα εξεταζαν το ποινικο μητρωο του παιδιου , ητο λευκο φυσικα , το προφυλακισαν , και οι ιδιες οι αρχες ειχαν μπερδευτει με το τι θα κανουν με αυτη την υποθεση . Δεν ξερω τι απεγινε , αλλα μιλαμε για ενα παιδακι , που απλως επραξε το πρεπον , οχι για εναν εγκληματια .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το θεμα μου αφορα τον νομο περι αυτοαμυνας . Στην Ελλαδα , απαγορευεται η αυτοαμυνα , και διωκεται ποινικα . Να εξηγηθω . Εαν καποιος μπει στο σπιτι σου , να σε ληστεψει , να βιασει την γυναικα σου , εχεις και παιδια που προστατευεις , μπορεις να αμυνθεις , αλλα μονο με υποδεεστερο οπλο απο το δικο του , δλδ , αν ο εισβολεας εχει μαχαιρι , για να εισαι νομιμος , πρεπει να τον αντιμετωπισεις με τα χερια . Αν εχει οπλο , εσυ μπορεις να τον αντιμετωπισεις το πολυ με μαχαιρι , η κανα γκλομπ/σιδερο . Αν τον σκοτωσεις , με οτιδηποτε μεσο , παλι διωκεσαι για φονο με ελαφρυντικα . Το βροσκετε δικαιο ? ιδιως στις εποχες που ζουμε , με την εξακοντιση της εγκληματικοτητας , τα χρηματα που πολλοι φυλανε στο σπιτι , την φτωχεια , τους αλλοδαπους , αν και δεν το λεω ρατσιστικα , δεν παμε πισω και εμεις οι Ελληνες .
    Για να δωσω ενα μετρο συγκρισης , που το θεωρω υπερβολικο , στην Αμερικη , αν δεις καποιον να περιφερεται στην ιδιοκτησια σου , ουτε καν στο σπιτι σου μεσα , στον κηπακο σου , μπορεις να τον πυροβολησεις ισχυριζομενος οτι νομιζες οτι κρατουσε οπλο ( περιστροφο ) . Αν τον πετυχεις μεσα στο σπιτι σου , εστω αοπλο , τον πυροβολεις νομιμοτατα . Και στις δυο περιπτωσεις , με συνοπτικες διαδικασιες αθωωνεσαι .
    Πιστευτε οτι ειναι καιρος ναλλαξει ο νομος περι αυτοαμυνας ? το θεωρειτε απανθρωπο να εχεις το δικαιωμα να σκοτωσεις εναν εισβολεα ? αλλιως περιμενετε την αστυνομια να καθαρισει , οταν ερθει βεβαια .
    Εάν δεν κάνω λάθος αυτό ισχύει για τους αστυνομικούς δηλ. απαγορεύεται να κάνουν χρήση ισχυρότερου όπλου από τον άλλο. Τώρα βέβαια με 1002 άλλες διατάξεις τους αστυνομικούς τους έχουν ευνουχίσει τελείως.
    Αν κάποιος μπει σπίτι σου κ απειλείται ξ ζωή σου ή η ζωή δικών σου προσώπων κ τον σκοτώσεις αθωώνεσαι, γιατί η νομική βάση της άμυνας, ως λόγου που αποκλείει τον άδικο χαρακτήρα της πράξης, είναι η τήρηση της «Αρχής της διαφύλαξης του επικρατέστερου εννόμου αγαθού». Κ επικρατέστερο αγαθό είναι πάντα η ανθρώπινη ζωή. Εάν λοιπόν αποδεικνύεται ότι κινδύνευε η ζωή σου η η ζωή οικείων σου προσώπων δεν τιμωρείσαι, ακόμα μάλιστα κ αν υπερβείς μη σκοπίμως τα όρια της άμυνας (ΠΚ 22- 23).

    Για το παιδί που γράφεις παρακάτω, αν είναι η περίπτωση του φοιτητή κτηνιατρικής πριν 3 χρόνια, αθωώθηκε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΡΙΖΟΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΑΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΓΑΛΑ
    ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Εάν δεν κάνω λάθος αυτό ισχύει για τους αστυνομικούς δηλ. απαγορεύεται να κάνουν χρήση ισχυρότερου όπλου από τον άλλο. Τώρα βέβαια με 1002 άλλες διατάξεις τους αστυνομικούς τους έχουν ευνουχίσει τελείως.
    Αν κάποιος μπει σπίτι σου κ απειλείται ξ ζωή σου ή η ζωή δικών σου προσώπων κ τον σκοτώσεις αθωώνεσαι, γιατί η νομική βάση της άμυνας, ως λόγου που αποκλείει τον άδικο χαρακτήρα της πράξης, είναι η τήρηση της «Αρχής της διαφύλαξης του επικρατέστερου εννόμου αγαθού». Κ επικρατέστερο αγαθό είναι πάντα η ανθρώπινη ζωή. Εάν λοιπόν αποδεικνύεται ότι κινδύνευε η ζωή σου η η ζωή οικείων σου προσώπων δεν τιμωρείσαι, ακόμα μάλιστα κ αν υπερβείς μη σκοπίμως τα όρια της άμυνας (ΠΚ 22- 23).

    Για το παιδί που γράφεις παρακάτω, αν είναι η περίπτωση του φοιτητή κτηνιατρικής πριν 3 χρόνια, αθωώθηκε.
    Σιγουρα τα ξερεις καλυτερα απο μενα , αλλα αν ο αλλος κραταει οπλο/ μαχαιρι , ειναι ασαφης ο νομος . Λογικο ηταν το παιδακι ναθωωθει .
    Τωρα αν δεις καποιον νταγλαρα στο σπιτι σου μεσα , φυσικα ειναι η πρωτη φορα , και φυσικα οι αντιδρασεις σου ειναι απροβλεπτες , αφου φυσικα πανικοβαλλεσαι , οποτε ανοιγω πυρ , ετσι ? και αθωωνομαι ? ΟΚ , τοτε αρχιζω να λαδωνω τα οπλα και νακονιζω τα μαχαιρια !!!
    Αμα ομως ειναι τοσο απλα τα πραματα , οντως προκειται για τον φοιτητη της κτηνιατρικης , το θυμηθηκα , γιατι τον τραβολογαγανε , τον προφυλακισαν , χρειαστηκε να ξεσηκωθει ολο το Κορωπι υπερ του παιδιου και δεν του λεγαν , αντε παιδακι μου σπιτακι σου , εκανες το σωστο ?
    Εδω ξερω οτι αμα εμπλακεις σε καυγα με τα χερια , και κακοποιησεις τον αλλον , γιατι ο αλλος μπορει να σου κανει μηνυση για προκληση σωματικων βλαβων και να τρεχεις ? οχι οτι η ζωη μου περιστρεφεται γυρω απο καυγαδες , τουναντιον . Ποτε δεν εχει χρειαστει να σηκωσω χερι σε ανθρωπο , και ευχομαι να μην γινει ποτε .
    Κατα ταλλα καλα ? μπανακια , μπανακια ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς αισθάνεστε τώρα;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12550
    Last Post: 21-01-2022, 20:33
  2. αισθανεστε εξυπνος ?
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 88
    Last Post: 26-04-2015, 22:55
  3. Πως αισθάνεστε αυτη τη περιοδο;
    By Merysto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2014, 10:10
  4. ενα τραγουδι που να εκφραζει πως αισθανεστε σημερα...
    By Miss Despoina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 229
    Last Post: 05-04-2014, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •