Να ζητήσω αντικαταθλιπτικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    1

    Να ζητήσω αντικαταθλιπτικά?

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στο φόρουμ.
    Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα. 15 χρόνια υπολογίζω δυσθυμίας. Θέμα αλκοολισμού στο παρελθόν για κάποια χρόνια το οποίο ξεπέρασα ουσιαστικά μόνη, παλέυοντας με νύχια και με δόντια.
    Έπειτα από κάποια χρόνια ξεκίνησα ψυχοθεραπεία (σε ψυχίατρο -ψυχοθεραπευτή) γιατί ένοιωθα ότι υπήρχαν πολλά κατάλοιπα και ότι απλά έκανα πως δεν έβλεπα, πεισμώνοντας με το ζόρι. Είμαι ήδη με το γιατρό μου 3 χρόνια. Ομολογώ πως με έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό. Κατάφερα να ξαναφτιάξω παρέες και σε γενικές γραμμές έφτιαξε η διάθεσή μου. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να έχω επεισόδια κατάθλιψης και πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση όπου μερικές φορές γίνονται ανυπόφορα.
    Παλιότερα είτε μέσω του αλκοόλ είτε όχι ένοιωθα ότι μπορούσα να εκτονώνω λίγο τη κατάσταση. Πλέον προσπαθώντας να κρατήσω όλες τις ισορροπίες νοιώθω ότι καταπιέζομαι με αποτέλεσμα όταν έρχονται τα επεισόδια να είμαι σε πραγματικά χάλια κατάσταση (δε θέλω να πάω στη δουλειά, δε μπορώ να μιλήσω, δε με χωράει ο τόπος, δε μπορώ να κλάψω, δε μπορώ να φωνάξω, δε μπορώ να εκφραστώ, δε μπορώ να κοιμηθώ,δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα εκτός από αυτουποτίμηση κλπ).

    Ως τώρα όλος ο περίγυρός μου μου λέει πόσο δυνατή είμαι και πόσα έχω καταφέρει κλπ και αυτό ίσως το βγάζω στους άλλους, παρότι εγώ νοιώθω το αντίθετο ακριβώς - δηλαδή ότι όλα τα έχω κάνει λάθος, με πιάνει μοιρολατρεία κλπ. Μερικές φορές νομίζω ότι και ο γιατρός μου δε μου έχει αναφέρει ποτέ τα φάρμακα γιατί θεωρεί ότι στο τέλος θα τα καταφέρω μόνο με τη θεραπεία και αναρωτιέμαι αν δίνω αυτή την εντύπωση. Τον εμπιστεύομαι πολύ και αισθάνομαι καλά μαζί του, αλλά διαρκώς αναρωτιέμαι αν πρέπει να περιμένω να βγάλει αυτός συμπέρασμα για το αν θα χρειαζόμουν επικουρική θεραπεία με φάρμακα ή πρέπει να το ζητήσω από μόνη μου.....
    Τι λέτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by louvika View Post
    ... Μερικές φορές νομίζω ότι και ο γιατρός μου δε μου έχει αναφέρει ποτέ τα φάρμακα γιατί θεωρεί ότι στο τέλος θα τα καταφέρω μόνο με τη θεραπεία και αναρωτιέμαι αν δίνω αυτή την εντύπωση. Τον εμπιστεύομαι πολύ και αισθάνομαι καλά μαζί του, αλλά διαρκώς αναρωτιέμαι αν πρέπει να περιμένω να βγάλει αυτός συμπέρασμα για το αν θα χρειαζόμουν επικουρική θεραπεία με φάρμακα ή πρέπει να το ζητήσω από μόνη μου.....
    Τι λέτε?
    καλημερα
    εγω λεω να του μιλας με απολυτη ειλικρινεια για τις δυσκολιες αυτες που νοιωθεις. να μην προσπαθεις να "στρογγυλεψεις' τα πραγματα δηλαδη, γιατι γι αυτο ειναι εκει. για να σε βοηθησει, και να αφησεις σε εκεινον να προτεινει η οχι, φαρμακα.
    οι γιατροι γενικως δεν τσιγκουνευονται τα φαρμακα, το αντιθετο μαλλον συμβαινει.
    επομενως για να μην δινει φαρμακα, κατι θα ξερει...
    μπορεις βεβαια, αντι να τα "ζητησεις" οπως αναφερεις, να ρωτησεις την γνωμη του. το αν νομιζει οτι θα μπορουσαν να προσφερουν κατι στην δικη σου περιπτωση, γιατι κι εσυ αναρωτιεσαι.
    οτι λες και σε μας, δηλαδη.

Similar Threads

  1. Να ζητησω βοηθεια???(Ψυχιατρος-Πατρα)
    By lollapalooza in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 20-10-2018, 08:36
  2. Δεν ξέρω που να ζητήσω βοήθεια
    By Λία_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 10-11-2013, 18:45
  3. Πως να ζητησω απο τους δικους μου να επισκεπτω ψυχιατρο?
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 06-07-2013, 23:24
  4. ηρθε η ωρα να ζητησω βοηθεια...
    By σανυ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 28-10-2009, 21:24
  5. ΠΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By jonpap34 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2008, 02:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •