Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 28 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 410
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    το καλυτερο σκευασμα κατα τη γνωμη μου ειναι το PlusEPA της Minami ,με περιεκτικοτητα 500mg στην καθε καψουλα.Eιναι ομως πολυ ακριβο και περιεχει 60 καψουλες.Η τιμη του στο εξωτερικο ειναι 39.90 ευρω και στην Ελλαδα εχει 52.90.Το βρισκεις στα φαρμακεια κατοπιν παραγγελιας και μπορεις να το παραγγειλεις και απ το ιντερνετ απο εδω.
    Ελληνικο Site?Μπα,δεν...
    Μην προτιμησετε τα biovita γιατι για 15 μερες που τα δοκιμασα,με πειραζαν στο στομαχι,επειδη ισως να περιεχουν κορεσμενα λιπη,αλλα εχουν ευνοϊκη τιμη στα 22 ευρω.

  2. #152
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Μετά απο πολύ ψάξημο βρήκα ένα φάρμακο με Ω3 1000mg που συνταγογραφείτε και κάνει 27€/28 κάψουλες, λέγετε OMACOR .

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Και που το βρισκει κανεις αυτο? Περιεχει μονο EPA ή εχει και DHA μαζι? Ποσα mg ειναι η καθε καψουλα? Το δοκιμασες?

  4. #154
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Μπροστά μου το χώ.
    OMACOR
    EPA 46% + DHA 38%.
    Είναι 1000mg και γράφει πάνω ότι έχει 90% Ω3
    είναι της SOLVAY.
    Αυτά! Την πρώτη φορά μου έδωσε μια ωραία άνεση πολύ καλό, αλλά πρέπει να το δοκιμάσω λίγο καιρό γιατί μπορεί να είναι ψεύτικο αυτό που νιώθω placebo.
    Bye

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Εδω εχει μια εικονα και φαινεται καθαρα στο κουτι,οτι το σκευασμα περιεχει 46% EPA kai 38% DHA,οποτε δεν κανει συμφωνα με τις ερευνες για την καταθλιψη..Υτο που προτεινα παραπανω της MINAMI,περιεχει 500mg EPA και καθολου DHA.Ωραια θα ηταν να μπορουσαμε να συνταγογραφουμε το συμπληρωμα,αλλα δυστυχως το συγκεκριμενο δεν κανει..
    Οποτε πληρωνεις τα 52,90 που ζηταει η Ελληνικη νταβατζοτοκογλυφοεταιρεια που το εισαγει υπερτιμημενο,γιατι ειμαστε μαλακες και θα το παρουμε
    και κανεις δουλεια σου..

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    ακους εκει απο 39 ευρω στα 52..

  7. #157
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Ε εντάξει μή τα θές όλα. 46% στα 900mg είναι 410mg EPA και με συνταγή...

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Αν ειχες διαβασει ομως ολοκληρο το τοπικ,θα εβλεπες οτι ο λογος που πρεπει το συμπληρωμα να περιεχει μονο EPA ,ειναι οτι οταν περιεχει DHA,το ενα ακυρωνει το αλλο αν θυμαμαι καλα..

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Originally posted by Mightisright
    Κάλια αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο. Πάντα πίστευα ότι η Κύπρος είναι πιο μπροστά από την Ελλάδα σε πολλά θέματα. Σίγουρα να αγοράσεις το συμπλήρωμα. Θα ευχαριστείς αργότερα τον εαυτό σου γι’ αυτό! Τα Ωμέγα 3 λιπαρά δεν θεραπεύουν μόνο την κατάθλιψη αλλά προστατεύουν από καρδιακές ασθένειες, ομορφαίνουν τα μαλλιά και το δέρμα, καλυτερεύουνε την όραση και την μνήμη και προστατεύουνε τα κόκαλα!

    Να κοιτάξεις μόνο τα εξής: Το EPA να είναι τουλάχιστον διπλάσιο από το DHA, στην καλύτερη περίπτωση καθόλου DHA (το DHA δρα ανταγωνιστικά με το EPA). Να μην έχει βιταμίνες Α ή D. Βιταμίνη Ε είναι οκ. Να πάρεις τόσες κάψουλες ημερησίως ώστε να προσεγγίσεις τα 2 γραμμάρια EPA (όχι δυο γραμμάρια κάψουλας). Παράδειγμα αν το EPA που περιέχει η μια κάψουλα είναι 200 mg, θα πρέπει να παίρνεις 10 κάψουλες ημερησίως.

  10. #160
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Αν διάβαζα; Είμαι κακό παιδί δε το διάβασα . lol
    Στο http://en.wikipedia.org/wiki/Omega-3_fatty_acid#Psychiatric_disorders που εγώ εμπιστεύομαι τουλάχιστον δεν γράφει κάτι τέτοιο.
    Αλλά μη μου απάντησής. Εντάξει; lol

  11. #161
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2
    Παιδια γεια σας κι απο μενα!
    εδω και 2 χρονια ημουν σε αθλια κατασταση ψυχολο΄γικα και οργανικα.ενα ΚΟΥΡΕΛΙ.ειχα χασει τελειως τον εαυτο μου και κοντεβα ετσι να χασω και την ζωη μου.Τα ειδα ΟΛΑ.ενα βημα πριν την αυτοκτονια.δεν ειχε πιο κατω.εσθανόμουν 80 ετων.σερνομουν κυριολεκτικά.δεν περιγραφεται αυτο που περασα.
    Εχω εναμισι μηνα που περνω omega 3 EPA/DHA 750mg.ΕΙΔΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΚΑ.ΕΠΑΝΗΛΘΑ .ΞΑΝΑΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Επιπλεον εδω και μιαμιση εβδομαδα πινω και 1-2 κουπες αφεψιμα Βαλσαμο(σπαθοχορτο) το οποιο και αυτο ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο ψυχολογικό κομάτι.Εγω παντως ειδα φοβερη βελτιωση ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.-νωμίζω ομως οτι αν περνεις αντικαταθλιπτικα δεν κανει να πινεις βαλσαμο.δεν ειμαι σιγουρη ρωτηστε το γιατρο σας.-
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΟΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΣ.
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΕΙΔΑ ΦΟΒΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.
    και μια συμβουλη.ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΤΙς ΑΡΝΗΤΙΚΕς ΣΚΕΨΕΙς ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.ΓΙΝΕΤΕ.ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΦΕΝΟΤΑΝ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Originally posted by Nana1977
    Παιδια γεια σας κι απο μενα!
    εδω και 2 χρονια ημουν σε αθλια κατασταση ψυχολο΄γικα και οργανικα.ενα ΚΟΥΡΕΛΙ.ειχα χασει τελειως τον εαυτο μου και κοντεβα ετσι να χασω και την ζωη μου.Τα ειδα ΟΛΑ.ενα βημα πριν την αυτοκτονια.δεν ειχε πιο κατω.εσθανόμουν 80 ετων.σερνομουν κυριολεκτικά.δεν περιγραφεται αυτο που περασα.
    Εχω εναμισι μηνα που περνω omega 3 EPA/DHA 750mg.ΕΙΔΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΚΑ.ΕΠΑΝΗΛΘΑ .ΞΑΝΑΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Επιπλεον εδω και μιαμιση εβδομαδα πινω και 1-2 κουπες αφεψιμα Βαλσαμο(σπαθοχορτο) το οποιο και αυτο ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο ψυχολογικό κομάτι.Εγω παντως ειδα φοβερη βελτιωση ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.-νωμίζω ομως οτι αν περνεις αντικαταθλιπτικα δεν κανει να πινεις βαλσαμο.δεν ειμαι σιγουρη ρωτηστε το γιατρο σας.-
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΟΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΣ.
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΕΙΔΑ ΦΟΒΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.
    και μια συμβουλη.ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΤΙς ΑΡΝΗΤΙΚΕς ΣΚΕΨΕΙς ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.ΓΙΝΕΤΕ.ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΦΕΝΟΤΑΝ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ.
    Καλημερα και καλως ηρθες στη μεγαλη μας παρεα.
    Μπορεις να μας πεις ποιο συμπληρωμα πηρες συγκεκριμενα,τη μαρκα του ή μια ιστοσελιδα του?

  13. #163
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2
    konman ευχαριστώ για το καλοσορισμα.
    Ειναι το OMEGA 3 , EPA/DHA 750mg ,της Health Aid.
    παίρνω 1-2 την μερα πριν το φαγητό για να αποφύγω αυτη την απαισια ψαρίλα.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Ρε Mightisright,μηπως εχεις κανει λαθος και δε χρειαζεται να ψαχνουμε για σκετο συμπληρωμα EPA,αλλα να δουλευουν εξισου σωστα και τα αναμεικτα με DHA?
    Eχω μπερδευτει τελικα παρα πολυ...

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Εγώ ποιο να πάρω που θέλω να μου δίνει ενέργεια και όχι μαστούρα και να βαριέμαι να δούλεψω?

Page 11 of 28 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •