Η σχιζοφρένεια ΔΕΝ είναι στα γονίδια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Η σχιζοφρένεια ΔΕΝ είναι στα γονίδια!

    Το σβήνω γιατί εξέθεσα κάποια άτομα.........
    Last edited by Deleted240217a; 21-07-2015 at 10:36.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Δυσκολες αυτες οι συμπεριφορες οντως.... τετοια μεταχειρηση οχι δεν ειχα... ισως μονο απο τον πατερα μου οταν ημουν μικρος αλλα και μετα καθως αρρωστησα παρανοια κοντρα στην παρανοια.

    Μετα απο χρονια συνειδητοποιησα στο δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο που περασα, που ηταν πολυ επιπονο και χρειαζοταν ψυχιατρειο, το εβγαλα σπιτι με τους γονεις... με κρατησαν σπιτι.. και μετα οταν περασε το κακο συνειδητοποιησα οτι ηταν ενας τροπος λυτρωσης και απεξαρτησης .... απογαλακτισμου αν θες να το πεις απο τους γονεις σε προτυπα και συμπεριφορες που με ειχαν γαλουχησει....


    Ισως να συμβαινει το ιδιο και σε σενα αυτη την στιγμη.... δεν ξερω... παντως εγω αυτο το σκηνικο το περασα με αγριο τροπο...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    ..................
    Last edited by Deleted240217a; 21-07-2015 at 10:36.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Σιγουρα η συμπεριφορα του πατερα μου οταν ημουν μικρος ηταν τελειως ανωριμη, γι αυτο κατα κυριο λογω περασα ολα αυτα τα δεινα που ισως να πυροδοτησε και αυτο την ψυχωση η επαιξε ενα μεγαλο ρολο τελως παντων.

    Καθως αρρωστησα ολη η οικογενεια μπηκε σε ενα μεγαλο λουκι. Εγω πιστευω οτι η συμπεριφορα της οικογενειας αλλαξε δραματικα με την προτροπη ψυχιατρων στην μετεπειτα μου πορεια ως ασθενης. Αυτο μπορει να ισχυει στην δικη μου την περιπτωση δεν ξερω.

    Παντως αυτο αντιλαμβανομαι μετα απο χρονια, κατι σαν το truman show με τον τζιμ καρεει.
    Last edited by σακης; 21-07-2015 at 04:21.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    ..................
    Last edited by Deleted240217a; 21-07-2015 at 10:37.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Σιγουρα οι γονεις μου πηραν οδηγιες απο ψυχιατρους πως να συμπεριφερθουν και να με καθοδηγησουν συμφωνα με την πορεια της παθησης.

    Τωρα για παραδειγμα με τους γονεις μου ειμαστε ζαμαν φου, δεν τρεχει και τιποτα.

  7. #7
    favvel
    Guest
    κι εμένα η ψύχωση μου συνέβη σε ένα στάδιο μια προσπάθεια απογαλακτισμού..
    στα 18 μου άρχισα να έχω κατάθλιψη βαριά η οποία λόγω λάθος κινήσεων μετεξελίχθηκε σε ψύχωση..
    μάλιστα είχα τέτοιο πλάκωμα στην αρχή στο στήθος που αναρωτιόμουν αν όταν ενηλικιώνονται οι άνθρωποι αν σκληραίνει η καρδιά τους..και το έπαιρνα για φυσιολογικό στην αρχή ή σαν κάτι που θα μου περάσει σύντομα..

    όσο για τους γονείς είναι μεγάλο το κεφάλαιο και άλυτο για μένα..εγώ τελικά δεν κατάφερα ποτέ να απογαλακτιστώ..
    έκανα ηρωικές προσπάθειες στα 18 μου οι οποίες έπεσαν στο κενό και γκρεμοτσακίστηκαν απλά..
    τώρα είμαι 27 μένω με τους γονείς μου ακόμα,δεν έχω δουλειά,σπουδάζω υποτυποδώς σε μια σχολή,δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου και όπως το βλέπω δεν θα μ'αφήσουν να βγάλω και ποτέ γιατί φοβούνται,και ό,τι κι αν κάνω όπου κι αν πάω πρέπει να δίνω πλήρη αναφορά..κι επειδή παλιά τους έλεγα ψέματα,τώρα δεν με εμπιστεύονται πολύ και όταν λέω ψέματα στη μητέρα μου(γιατί σε αυτήν λέω πού θα πάω),αυτή το καταλαβαίνει..
    κι έτσι αισθάνομαι κι εγώ ότι είμαι σε μια φυλακή υπερπροστατευμένη,για να μην βγαίνω με όποιον να'ναι όπως έκανα παλιά και κινδυνέψω πάλι,όπου με αφήνουν να βγαίνω μόνο με κοπέλες απ'τη σχολή για να αισθάνονται κι αυτοί ήσυχοι..
    έχω και τον μπαμπούλα τον πατέρα μου που δεν μπορώ να φάω όποτε θέλω γιατί θα πέσει να με φάει έτσι όπως με κοιτάει..
    στο θέμα της εξόδου μου έχουν κάποιο δίκιο γιατί πολλές φορές κινδύνεψα αλλά απ'την άλλη με το να είναι συνέχεια από πίσω μου δε μ'αφήνουν να αναλάβω εγώ τις ευθύνες για τη ζωή μου και να μεγαλώσω..

    Από τότε που βγήκα απ'την κλινική έχει αλλάξει το κλίμα στο σπίτι μας..έχει ηρεμήσει ο πατέρας μου,δεν τσακώνεται τόσο συχνά με τη μητέρα μου πια,και έχει αλλάξει η συμπεριφορά τους απέναντί μου..φαίνεται με είδαν σαν έναν άνθρωπο που χρειαζόταν βοήθεια και που έπρεπε να με βοηθήσουν..
    Πλέον στο σπίτι μας επικρατεί μια σπαστική ηρεμία και χαρά,η οποία διακόπτεται από αναλαμπές τσακωμών των γονιών μου..
    και τη λέω σπαστική και ψεύτικη γιατί αυτή η απότομη αλλαγή έγινε αφού νοσηλεύτηκα και αφού έκανα τη συγκεκριμένη θεραπεία με τα φάρμακα που μου δώσανε..
    Πάθαμε μια μετάλλαξη οικογενειακώς..Πρωτίστως την έπαθα εγώ και οι άλλοι ακολούθησαν..Δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό είναι αυτό..μάλλον με έχουν κάνει αναίσθητη τα φάρμακα..
    Εγώ είμαι ήρεμη πια,δεν κάνω όνειρα να ζήσω μόνη μου γιατί και μόνη μου να ζούσα έτσι όπως είμαι δεν θα καταλάβαινα τη διαφορά..ίσα ίσα περισσότερες δυσκολίες θα είχα παρά χαρές κι έτσι έχω συμβιβαστεί με την κατάσταση..
    Ουσιαστικά δεν ξέρω γιατί ζω..δεν έχω κάποιο στόχο για μένα..
    Ο μόνος λόγος που ζω είναι για τη μητέρα μου για να μην τρελαθεί..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σάκη μια χαρά σε βρίσκω ελπίζω να είσαι πάντα έτσι και καλύτερα!
    Φαββέλ πολύ λυπάμαι γι'αυτά που περνάς και που έχεις περάσει, είμαστε σε παρόμοια κατάσταση, μακάρι να μέναμε κοντά, να σε ήξερα και να βγαίναμε και τότε θα τα συζητάγαμε όλα!! Κι εγώ είχα κινδυνέψει πολλές φορές, δυστυχώς δεν ζούμε σε άγια κοινωνία, βέβαια εσένα σε πιέζουνε πάρα πολύ. Πιστεύω ότι και μόνη μου να ζούσα πάλι μπορεί να ένιωθα πολύ άσχημα, μπορεί όμως και όχι αν έβρισκα φίλους και περνάγαμε χρόνο μαζί. Γενικά δεν ξέρεις από που να πιαστείς, λες και όλοι είναι εναντίον σου τι να πω! Ο ένας πως να φάει τον άλλον........

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Δεν ξέρω ποιο ήταν το περιεχόμενο όσων σβήστηκαν, αλλά με βάση τον τίτλο θέλω να πω ότι σε όλες τις οικογένειες που γνωρίζω και που υπήρχε μέλος με σχιζοφρένεια, υπήρχε και οικογενειακή - πιθανόν γενετική παθολογία, αλλά και τρομερά δυσλειτουργικές απόψεις και συμπεριφορές, π.χ. τεράστια αυστηρότητα - τιμωρητική συμπεριφορά των γονέων, χωρίς να υπάρχει καν σοβαρός λόγος. Τώρα βέβαια δεν μπορούν να βγουν σαφή συμπεράσματα από αυτό... αλλά δεν το θεωρώ άσχετο με την μετέπειτα παθολογία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Δεν ξέρω ποιο ήταν το περιεχόμενο όσων σβήστηκαν, αλλά με βάση τον τίτλο θέλω να πω ότι σε όλες τις οικογένειες που γνωρίζω και που υπήρχε μέλος με σχιζοφρένεια, υπήρχε και οικογενειακή - πιθανόν γενετική παθολογία, αλλά και τρομερά δυσλειτουργικές απόψεις και συμπεριφορές, π.χ. τεράστια αυστηρότητα - τιμωρητική συμπεριφορά των γονέων, χωρίς να υπάρχει καν σοβαρός λόγος. Τώρα βέβαια δεν μπορούν να βγουν σαφή συμπεράσματα από αυτό... αλλά δεν το θεωρώ άσχετο με την μετέπειτα παθολογία.

    Πόσο σωστό είναι αυτό που γράφεις Μαρίνα μου!...
    Πιστεύω ότι η όποια γενετική παθολογία στις περισσότερες περιπτώσεις θα μπορούσε να μην εκδηλώσει συμπτώματα αν το περιβάλλον ήταν ισορροπημένο.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Έλεγα πράγματα για τους γονείς μου που με έχουν ενοχλήσει. Σε μένα ισχύει αυτό ότι δεν ζούσα σε ισορροπημένο περιβάλλον, ενώ φαινομενικά ήτανε όλα καλά, ζούσαμε οικογενειακώς για το τι θα πουν οι άλλοι, και τιμωρίες και φωνές περιλάμβανε το πρόγραμμα. Απλά πιστεύω και η κοινωνία γενικότερα δεν είναι καλύτερη από τους δικούς μου, γι'αυτό είναι άδικο να κατηγορώ μόνο αυτούς ενώ οι άλλοι είτε γονείς είτε παιδιά είτε ανήψια είτε φίλοι είτε ακόμα και άγνωστοι μπορεί να είναι ακόμα και χειρότεροι!

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 27-07-2014, 17:33
  2. είναι η σχιζοφρένεια πρόβλημα?
    By favvel in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 13-07-2013, 18:18
  3. Είναι ψύχωση/Σχιζοφρένεια?
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2012, 13:43
  4. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 29-12-2011, 23:11
  5. Η πολυγαμικότητα είναι γραμμένη στα γονίδιά μας...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 16-01-2010, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •