Ρισπεριδονη-Σερτραλινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391

    Ρισπεριδονη-Σερτραλινη

    Τωρα περναω τις τελικες φασεις της καταθλιψης και παιρνω 1ζολοφτ(100mg) το πρωι και 1ρισπερνταλ(3mg)το βραδυ στην επομενη συνεδρια θα μου κανει το ρισπερνταλ 1/2mg και μετα θα μου το αφαιρεσει και θα μπει σταθεροποιητης.
    Το ρισπερνταλ κανει κατι σαν ομιχλη στον εγκεφαλο ελλειψη διαυγειας, ενεργειας και λιμπιντο.Βεβαια δεν μπορει να μου το αφαιρεσει αποτομα για να μην υποτροπιασω σε μανια.
    Δεδομενου οτι η ρισπεριδονη(risperdal) μπλοκαρει τους μετασυναπτικους σεροτονινεργικους υποδοχεις στον εγκεφαλο και η σερτραλινη(zoloft) ειναι εκλεκτικος αναστολεας επαναπροσληψης σεροτονινης με αποτελεσμα να αυξανεται η συγκεντρωση της η απορια μου ειναι τι θελει να πετυχει ο ψυχιατρος με αυτη την αντιθετικη δραση των φαρμακων.Μια πιθανη εξηγηση ειναι οτι θελει να με παει σιγα σιγα να αυξανονται τα επιπεδα σεροτονινης αλλα με μετρο,εξαλλου μου ειπε οτι η ρισπεριδονη ειναι για τις ψυχαναγκαστικες σκεψεις και δε μου το κοβει αποτομα για να αποφυγουμε την υποτροπη.Οποιος ξερει ακριβως το μηχανισμο δρασης ρισπεριδονης-σερτραλινης και γενικα καποιο αλλο στοιχειο ας το παραθεσει...

  2. #2
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    δε βλεπω φως στον οριζοντα...μαλλον θα πρεπει να ρωτησω το γιατρο μου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    δεν ξέρω ακριβώς, αλλά το ρισπερντάλ επιδρά και στους ντοπαμινικούς υποδοχείς πέρα από τους σεροτονεργικούς.

  4. #4
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    κυριως στους μετασυναπτικους σεροτονινεργικους υποδοχεις,στους ντοπαμινεργικους υποδοχεις δρουν κυριως η αλοπεριδολη η φθοροφαιναζινη και η θειοθιξενη...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •