η καταρα του καλου παιδιου - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 173
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπαα , , αληθειες λες , αφου οντως ειμαι καταθλιπτικος , και ηλιθιος ενιοτε , οπως και αχρηστος ενιοτε , οποτε δενμπορω να θυμωσω , εσυ θες να βγουμε για καφεδακι ? αμα δεν σου αρεσω , ντυνεσαι και φευγεις .......
    α δε με πειραζει φευγω κ γυμνη..δεν εχω τετοια κολληματα...αλλωστε γυμνη θα ρθω!χααχαχαχ:p

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολοι γνωριζουμε καλα παιδια . Εξυπηρετικοι , παραχωρουν ενιοτε τα προνομια τους σε αλλους , , τους συμπαθουμε , αλλα κατα καιρους πιανουμε τους εαυτους μας να τους εκμεταλλευομαστε . Σε πολλους ανθρωπους η καλοσυνη ειναι ο τροπος να υπαρχουν και να σχετιζονται με αλλους . Το να ειμαι καλος σημαινει οτι αποσιωπω τα πραματικα αισθηματα μου και παραιτουμαι απο την ειλικρινεια στις σχεσεις μου , λογω φοβου κριτικης η απορριψης ( κυριως ) . Ειναι οι ανθρωποι που δυσκολευονται να πουν οχι .
    Αν νιωθετε οτι ανηκετε τροπον τινα σε αυτους τους ανθρωπους , να ξερετε οτι η υπερβολικη καλοσυνη ποτε δεν φερνει τα ζητουμενα αποτελεσματα και ποτε δεν εκτιμαται .
    εγω δεν ανηκω στους καλους ,αλλα εχω γνωρισει πολλους καλους ας πουμε.....και οντως οι περισσοτεροι γινονται θυμα εκμεταλευσης...και συνηθως δεν εκτιμαται η καλοσυνη

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    α δε με πειραζει φευγω κ γυμνη..δεν εχω τετοια κολληματα...αλλωστε γυμνη θα ρθω!χααχαχαχ:p
    Εισαι ετοιμολογη παντως ..................

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    εγω δεν ανηκω στους καλους ..και συνηθως δεν εκτιμαται η καλοσυνη
    Εγω λοιπον ανηκω στους καλους , αλλα δεν εχω πεσει θυμα εκμεταλλευσης , και η πολλη καλοσυνη δεν εκτιμαται , η κανονικη , πιστευω οτι εκτιμαται .......

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ποιος είναι τελικά ο "καλός" άνθρωπος? μπορεί κάποιος να δώσει έναν ορισμό?

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    για μενα καλος ανθρωπος δεν ειναι αυτος που δεν λεει οχι ποτε...
    αλλα αυτος που ξερει τα ορια του, τα ορια μεταξυ του να πληγωνει καποιον, που ειναι ευγενικος κ που εχει διαφορες αρχες ..δηλαδη ενας αξιοπρεπης ανθρωπος που δεν κανει κακο στους αλλους...
    που αγαπα, που εχει συμπονια, που βοηθαει τον συνανθρωπο ..που ειναι τιμιος κ που ξερει να γελαει..
    ανθρωπος που βοηθαει στην εξελιξη των αλλων και εξελισσεται κ αυτος..ανθρωπος που δεν ειναι ανηθικος κ κακεντρεχης...υστεροβουλος κ συμφεροντολογος..

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ποιος είναι τελικά ο "καλός" άνθρωπος? μπορεί κάποιος να δώσει έναν ορισμό?
    Εγω δινω τον δικο μου ορισμο , ως θεματοθετης , στην #152 .....................αλλα επιδεχεται πολλες ερμηνειες το ' καλο παιδι ' , ο καθενας μπορει να δωσει την δικη του .............

  8. #158
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Πραγματικά καλός για μένα είναι αυτός που δεν είναι εγωιστής, που ξέρει τις ανασφάλειες του , που δεν έχει μεγάλη ανάγκη να δείξει την αξία του, που ξέρει τον εαυτό του, που ξέρει πότε κάνει κακό και δεν το κάνει, που αναγνωρίζει την ανωτερότητα των άλλων, που δεν μένει μόνο στα λόγια, που μπορεί να δει πολλές οπτικές γωνίες και να μπει στη θέση του άλλου,που συμπονεί , που χαίρεται με την χαρά του άλλου , ο καλοπροαίρετος,ο εκδηλωτικός , ο ευαίσθητος, αυτός που αν έχει ''ένα'' το μοιράζεται, αυτός που ρωτάει τον άλλον τι κάνεις και ενδιαφέρεται για την απάντηση ........
    Που έχει τέτοιους? :p

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιατι ειμαι βεβαιος οτι ο καθενας περιγραφει τον εαυτο του , σε αυτο το θρεντ ?

  10. #160
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Συγγνώμη ρε μακ αλλά μόνο εγώ και η άνξιους απαντήσαμε βασικά, ε θα πρέπει να ήμασταν τρομερά κομπλεξάρες για να περιγράψουμε έτσι τον εαυτό μας! Eγραψα χαρακτηριστικά που μ΄αρέσουν στους άλλους ή αυτά που δεν μ΄αρέσουν και σκεφτόμουν τα μέλη του φόρουμ...πχ η άνξιους δεν μένει στα λόγια, εσύ ξέρεις τον εαυτό σου, ο νικ είναι καλοπροαίρετος, εντάξει φτάνει το κουτσομπολιό :P
    Kαι δεν νομίζω να υπάρχουν άνθρωποι που τα χουν όλα αυτά, έγραψα ένα ιδανικό...και αν ήμουν το ιδανικό που περιέγραψα δεν θα σου απαντούσα κιόλας.......ευτυχώς δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις ούτε από τον εαυτό μου ούτε από τους άλλους............

  11. #161
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by cube View Post
    και αν ήμουν το ιδανικό που περιέγραψα δεν θα σου απαντούσα κιόλας.......
    για αυτό δεν απανταω :)

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι μωρε..δεν περιεγραψα εμενα..δεν ξερω αν ειμαι τοσο καλη..ξερω γω..μακαρι να μουν..
    περιεγραψα απλα αυτο που πιστευω οτι ειναι καλο..τωρα ο καθε ανθρωπος αλλιως οριζει το καλο κ το κακο.συγουρα ομως υπαρχουν καποια στοιχειωδη..

    νιωθω λιγο αγχος σημερα κ λιγο αβολα σαν να παει να με πιασει στρες ....ειμαι καπως αυτες τις μερες κ εχω λιγο φοβηθει...ξυπναω το πρωι κ νιωθω σαν φοβο μη με πιασει στρες.
    σαν να θελω κ να κλαιω...κατι τετοιο..

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Συγγνώμη ρε μακ αλλά μόνο εγώ και η άνξιους απαντήσαμε βασικά, ε θα πρέπει να ήμασταν τρομερά κομπλεξάρες για να περιγράψουμε έτσι τον εαυτό μας! Eγραψα χαρακτηριστικά που μ΄αρέσουν στους άλλους ή αυτά που δεν μ΄αρέσουν και σκεφτόμουν τα μέλη του φόρουμ..
    Ενταξει βρε Κιουμπ , γραψε λαθος , εγω οταν μου ζητεται μια περιγραφη , για ωρισμενα χαρακτηριστικα , παντα εχω καποιον-αν στο μυαλο μου , καμμια φορα κι εμενα τον ιδιο ........

  14. #164
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ενταξει βρε Κιουμπ , γραψε λαθος , εγω οταν μου ζητεται μια περιγραφη , για ωρισμενα χαρακτηριστικα , παντα εχω καποιον-αν στο μυαλο μου , καμμια φορα κι εμενα τον ιδιο ........
    Λάθος...................

  15. #165
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Όχι εγώ δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο...απομόνωσα κάποια χαρακτηριστικά πολλών ανθρώπων που θεωρώ σημαντικά...αλλά αν αυτός ο ορισμός δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα μπορεί και να ναι λάθος ξέρω γω......εντάξει έχω και άλλο ορισμό καλύτερο , καλός είναι αυτός που αντί να αναλύει ποιος είναι καλός κάνει ένα καλό ! χαχαχ

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Similar Threads

  1. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 07:25
  2. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 21:49
  3. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2011, 02:23
  4. φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2007, 21:42
  5. Ευλογία ή κατάρα?
    By Elly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2006, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •