η καταρα του καλου παιδιου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 173
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΑΧ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΤΥ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΗΜΟΥΝΑ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ
    ΠΡΙΝ ΓΙΝΩ ΡΕΜΑΛΙ
    :)
    Θα έκανες κίνηση μόνος σου?
    Ή θα έστελνες τους φίλους σου, σαν σχολιαρόπαιδο?:p:D

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΟΤΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΡΟΥΝ
    ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ ΔΛΔ ΛΕΣ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΛΕΝΕ ΧΑΖΑ ΓΙΑ ΤΖΕΡΤΖΕΛΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ
    ΑΝ ΜΕ ΕΜΠΝΕΑΤΕ ΓΤ ΟΧΙ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Με κάλυψατε κύριε!
    :D

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Συμφωνω απλως λεω τι ισχυει.
    Γενικα στην ηλικια που ειμαι ξερω τι μου αρεσει,και κυριως τι ΔΕΝ μου αρεσει,και προσπαθω να μην εχω παρτιδες με ατομα που δεν εκτιμω ή δεν μου ταιριαζουν.
    Καλά κάνεις αν εννοείς ότι δεν έχεις παρτίδες με κακούς.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Ο καθένας είναι για τον εαυτό του και όταν κάποιος σε μειώνει η σε προσβάλει νομίζω ότι όταν δεν αντιμιλας είναι δειλια. Είμαι σίγουρος ότι όταν γίνει ένα σκηνικό και δεν μιλήσεις από λόγω ευγένειας κάθεσαι μετά και τα σκέφτεσαι. Σκέφτεσαι τι θα μπορούσες να του απαντήσεις και να του το βουλωσεις αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σου ήρθε στο μυαλό και έτσι βυθίζεσαι στις σκέψεις και στη σύγχυση. . Μπορώ όμως να σε προτρεψω να αμυνεσαι εκεί που οι άλλοι σου κάνουν επίθεση. Να μην νιώθεις τύψεις και ενοχές αν πεις μια κουβέντα παραπάνω την στιγμή που ο άλλος δεν έχει τσιπα πάνω του. Υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι. Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι επειδή σου φερθηκε κάποιος σκαρτα η απότομα να κάτσεις να το αντιμετωπίσεις και όχι απλά να μην αντιμιλησεις για λόγω ευγένειας αλλά να άμυνθεις για τον εαυτό σου. Θα νιώσεις καλύτερα. και εγώ το έχω αυτό. Αλλά νιώθω μια ικανοποίηση όταν μου μιλάει κάποιος στραβά και του μιλάω πλέον και εγώ χωρίς να συγχυζομαι μέσα μου η να λέω καλά του είπα η όχι;
    Τhomdimi , δεν θα συμφωνουσα οτι αν δεν αντιμιλας ειναι δειλια . Δεν αντιμιλω σχεδον ποτε , ειμαι παντα ευγενης , αλλα με τον τροπο μου , δινω στον αλλον να καταλαβει ποιο ειναι το οριο μου . Ουτε και ετοιμολογος ειμαι . Αποφευγω παση θυσια τους διαπληκτισμους , ζητω ευκολα συγγνωμη , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχω ανοχες , απλως εχω ενα ειδους point system και καθε ' παρεκκλιση ' του αλλου απο τα δικα μου στανταρντς , καταλογιζεται στο ' αρχειο ' του μυαλου μου σαν μειον . Οταν τα μειον υπερβουν ενα οριο , ο υποψηφιος φιλος-η τρωει κοκκινη καρτα . Αν αρχιζω εξ αρχης και αντιμιλω , ο-η αλλος μπορει να ' μαζευτει ', και να μην καταλαβω τον πραματικο του χαρακτηρα , οποτε τον αφηνω να ξεδιπλωσει τον πραματικο του χαρακτηρα , και στο τελος κανω την ερωτηση στον εαυτο μου ' μου κανει αυτος-η με αυτα που εχω δει ' και αναλογως καθομαι η φευγω .
    Τι θα κερδισεις αν και υπερασπιστεις τον εαυτο σου ? θα αυξηθει η αυτοεκτιμηση σου ? οχι βεβαια , απλως θα αναλωθεις και θα φθαρεις τσαμπα . Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν , παρα μονον αν παραδεχτουν οτι καπου το πανε λαθος , και παλι παιζεται , δυσκολο να αλλαξεις , ισως θελεις να πιστευεις οτι αλλαξες , οτι εγινες καλυτερος , αλλα στο βαθος εισαι ο ιδιος . Μονο ενα δραματικο γεγονος στη ζωη σου μπορει να σε αλλαξει , σε καιρο ειρηνης κανεις δεν αλλαζει . Και ειναι η ευκολη τακτικη να ριχνουμε το σφαλμα στον αλλον ( εγω ειμαι μια χαρα , ο αλλος ειναι ζαβος ) .
    Προσωπικα , πιστευω οτι ολοι ειμαστε λιγο εως πολυ παρτακηδες , αλλοι το παραδεχονται , αλλοι οχι .
    Και αν θελεις ναρνηθεις , αρκει ενα οχι , ευγενες , αλλα οχι , δεν υπαρχει λογος να γινεσαι αγενης .

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Οι ανθρωποι εκτιμουν α) αυτον που φοβουνται και β) αυτον που τους ειναι χρησιμος.
    Η καλοσυνη καθ' εαυτη δεν εκτιμαται,για αυτο καλος εισαι αμα το θες επειδη νιωθεις εσυ καλα,οχι για να σε εκτιμησουν οι αλλοι.

    Αγαπητε Αλαφ , ο φοβος δεν συνεπαγεται εκτιμηση , ο φοβος ειναι φοβος , και μαλιστα αυτοι που προκαλουν φοβο , απλως δεν ειναι δυνατον να κανουν φιλους , το να θες να προκαλεις φοβο , δειχνει προβλημα για τον ιδιο .
    Οσο για την εκτιμηση αυτων που εχεις αναγκη , αυτο ειναι συμφεροντολογια , οχι εκτιμηση .
    Η καλοσυνη αν συνοδευεται με δυναμισμο , εκτιμαται , η υπερβολικη καλοσυνη , δειχνει αδυναμια .
    Συμφωνω στο να εισαι καλος επειδη το θελεις ιο ιδιος , και οχι για να σεκτιμησουν οι αλλοι .
    Παντα εκτιμω ενα καλο παιδι , που ειναι καλο απο επιλογη του , οχι απο ανασφαλεια .

  9. #39
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητε Αλαφ , ο φοβος δεν συνεπαγεται εκτιμηση , ο φοβος ειναι φοβος , και μαλιστα αυτοι που προκαλουν φοβο , απλως δεν ειναι δυνατον να κανουν φιλους , το να θες να προκαλεις φοβο , δειχνει προβλημα για τον ιδιο .
    Εστω.Τουλ. στην πραξη σε σεβονται πιο πολυ απ' οσους θεωρητικα σεβονται αλλα δε φοβουνται.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ ΑΟΠ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ
    ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΟΠ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ
    ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Εστω.Τουλ. στην πραξη σε σεβονται πιο πολυ απ' οσους θεωρητικα σεβονται αλλα δε φοβουνται.

    Οντως , το να σε σεβονται περισσοτερο , ειναι το ζητουμενο , αλλα οχι λογω φοβου , εκτος και αν κινεισαι σε κυκλωματα που χρειαζεται ο φοβος . Ο σεβασμος κερδιζεται με την προσωπικοτητα σου , και , επειδη διαβασα σε αλλο ποστ , οτι ο αλλος αν σε μειωσει , πρεπει να διεκδικησεις τον σεβασμο , κανεις δεν μπορει να σε μειωσει , χωρις την συγκαταβαση σου .

    Αλαφ , δεν χρειαζεσαι μαθηματα απο εμενα , καταλαβαινεις πολυ καλα τα παντα , και αισθανομαι ασχημα να σε διορθωνω . Τα γραφω στην νυφη για να τακοει η πεθερα !!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ ΑΟΠ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ
    ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΟΠ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ
    ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ
    Σωστη παρατηρηση , elis .

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τhomdimi , δεν θα συμφωνουσα οτι αν δεν αντιμιλας ειναι δειλια . Δεν αντιμιλω σχεδον ποτε , ειμαι παντα ευγενης , αλλα με τον τροπο μου , δινω στον αλλον να καταλαβει ποιο ειναι το οριο μου . Ουτε και ετοιμολογος ειμαι . Αποφευγω παση θυσια τους διαπληκτισμους , ζητω ευκολα συγγνωμη , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχω ανοχες , απλως εχω ενα ειδους point system και καθε ' παρεκκλιση ' του αλλου απο τα δικα μου στανταρντς , καταλογιζεται στο ' αρχειο ' του μυαλου μου σαν μειον . Οταν τα μειον υπερβουν ενα οριο , ο υποψηφιος φιλος-η τρωει κοκκινη καρτα . Αν αρχιζω εξ αρχης και αντιμιλω , ο-η αλλος μπορει να ' μαζευτει ', και να μην καταλαβω τον πραματικο του χαρακτηρα , οποτε τον αφηνω να ξεδιπλωσει τον πραματικο του χαρακτηρα , και στο τελος κανω την ερωτηση στον εαυτο μου ' μου κανει αυτος-η με αυτα που εχω δει ' και αναλογως καθομαι η φευγω .
    Τι θα κερδισεις αν και υπερασπιστεις τον εαυτο σου ? θα αυξηθει η αυτοεκτιμηση σου ? οχι βεβαια , απλως θα αναλωθεις και θα φθαρεις τσαμπα . Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν , παρα μονον αν παραδεχτουν οτι καπου το πανε λαθος , και παλι παιζεται , δυσκολο να αλλαξεις , ισως θελεις να πιστευεις οτι αλλαξες , οτι εγινες καλυτερος , αλλα στο βαθος εισαι ο ιδιος . Μονο ενα δραματικο γεγονος στη ζωη σου μπορει να σε αλλαξει , σε καιρο ειρηνης κανεις δεν αλλαζει . Και ειναι η ευκολη τακτικη να ριχνουμε το σφαλμα στον αλλον ( εγω ειμαι μια χαρα , ο αλλος ειναι ζαβος ) .
    Προσωπικα , πιστευω οτι ολοι ειμαστε λιγο εως πολυ παρτακηδες , αλλοι το παραδεχονται , αλλοι οχι .
    Και αν θελεις ναρνηθεις , αρκει ενα οχι , ευγενες , αλλα οχι , δεν υπαρχει λογος να γινεσαι αγενης .
    Συμφωνώ σε όλα!

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητε Αλαφ , ο φοβος δεν συνεπαγεται εκτιμηση , ο φοβος ειναι φοβος , και μαλιστα αυτοι που προκαλουν φοβο , απλως δεν ειναι δυνατον να κανουν φιλους , το να θες να προκαλεις φοβο , δειχνει προβλημα για τον ιδιο .
    Οσο για την εκτιμηση αυτων που εχεις αναγκη , αυτο ειναι συμφεροντολογια , οχι εκτιμηση .
    Η καλοσυνη αν συνοδευεται με δυναμισμο , εκτιμαται , η υπερβολικη καλοσυνη , δειχνει αδυναμια .
    Συμφωνω στο να εισαι καλος επειδη το θελεις ιο ιδιος , και οχι για να σεκτιμησουν οι αλλοι .
    Παντα εκτιμω ενα καλο παιδι , που ειναι καλο απο επιλογη του , οχι απο ανασφαλεια .
    Η υπερβολική καλοσύνη δεν είναι αδυναμία και ας δείχνει. Εγώ είμαι καλή: από επιλογή γιατί δεν θέλω να γίνω σαν τους άλλους και θέλω να τα 'χω καλά με τον εαυτο μου, αλλά και από ανασφάλεια να με αποδέχονται οι άλλοι πιο εύκολα και να με εκτιμούν, δεν νομίζω ότι είναι "κακά" τα τελευταία, αλλά απαραίτητα αν έχεις κάποια ανασφάλεια.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pillow;550909}

    Η υπερβολική καλοσύνη δεν είναι αδυναμία και ας δείχνει. Εγώ είμαι καλή: από επιλογή γιατί δεν θέλω να γίνω σαν τους άλλους και θέλω να τα 'χω καλά με τον εαυτο μου, αλλά και από ανασφάλεια να με αποδέχονται οι άλλοι πιο εύκολα και να με εκτιμούν, δεν νομίζω ότι είναι "κακά" τα τελευταία, αλλά απαραίτητα αν έχεις κάποια ανασφάλεια.
    Μερικες φορες , οντως δεν ειναι αδυναμια , μπορει να ειναι και δυναμη . Απο ανασφαλειες ολοι εχουμε , σε διαφορους τομεις .

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 07:25
  2. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 21:49
  3. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2011, 02:23
  4. φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2007, 21:42
  5. Ευλογία ή κατάρα?
    By Elly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2006, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •