η καταρα του καλου παιδιου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 173
  1. #16
    Οι ανθρωποι εκτιμουν α) αυτον που φοβουνται και β) αυτον που τους ειναι χρησιμος.
    Η καλοσυνη καθ' εαυτη δεν εκτιμαται,για αυτο καλος εισαι αμα το θες επειδη νιωθεις εσυ καλα,οχι για να σε εκτιμησουν οι αλλοι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οταν κανεις ενα πραγμα δε το κανεις για να το εκτιμησουν οι αλλοι το κανεις για να μαθεις πραγματα μεσα απο αυτο
    οταν μαθεις πραγματα μεσα απο ατομα που ταυτιζεσε με αυτα στο τελος αποκτας τοσο μεγαλη δυναμη που οπιος σε βλεπει αδυναμο δε μπορει να φανταστει ουτε καν το τι θεληση βρισκεται πισω απο αυτο που βλεπουν..
    ποσο αληθεια!!
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  3. #18
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Μάλιστα το άκουσα και αυτό ότι είμαι δειλή (γυναίκα είμαι). Δεν είμαι δειλή, αυτοπεποίθηση θα έλεγα ότι δεν έχω, ναι. Γενικά και η διάθεσή μου είναι χάλια και δεν ξέρω γιατί το κάνω, φοβάμαι μην μου πει ο άλλος κάτι χειρότερο που δεν θα μπορώ να του απαντήσω (προστασία είναι αυτό), τον λυπάμαι ή έτσι είμαι απλά, ήσυχη κοπέλα χωρίς να λέω πολλά, δεν ξέρω τι από όλα αυτά είναι ή αν είναι όλα. Αλλά δεν δέχομαι το δειλή. Πολλές φορές δεν μπορείς να αντιμιλήσεις και στον άλλον από ευγένεια και μόνο ότι είναι μεγαλύτερός σου ενώ αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει δυστυχώς.
    Νομίζω στις μέρες μας δεν υπάρχουν ούτε αρχές ούτε αξίες. Ο καθένας είναι για τον εαυτό του και όταν κάποιος σε μειώνει η σε προσβάλει νομίζω ότι όταν δεν αντιμιλας είναι δειλια. Είμαι σίγουρος ότι όταν γίνει ένα σκηνικό και δεν μιλήσεις από λόγω ευγένειας κάθεσαι μετά και τα σκέφτεσαι. Σκέφτεσαι τι θα μπορούσες να του απαντήσεις και να του το βουλωσεις αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σου ήρθε στο μυαλό και έτσι βυθίζεσαι στις σκέψεις και στη σύγχυση. Τεσπα. Δεν είμαι ειδικός να σου πω 100% ότι είσαι δειλη. Μπορώ όμως να σε προτρεψω να αμυνεσαι εκεί που οι άλλοι σου κάνουν επίθεση. Να μην νιώθεις τύψεις και ενοχές αν πεις μια κουβέντα παραπάνω την στιγμή που ο άλλος δεν έχει τσιπα πάνω του. Υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι. Άλλοι είναι κακοί και αυτά που έχουν να πουν τα λένε. Άλλοι τους βρίζουν όλοι μέρα και δεν τους αγγίζει καν. Και άλλοι δημιουργούν μια μαυρίλα στο μυαλό τους και νομίζουν ότι όλα είναι μαύρα ενώ δεν είναι. Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι επειδή σου φερθηκε κάποιος σκαρτα η απότομα να κάτσεις να το αντιμετωπίσεις και όχι απλά να μην αντιμιλησεις για λόγω ευγένειας αλλά να άμυνθεις για τον εαυτό σου. Θα νιώσεις καλύτερα. και εγώ το έχω αυτό. Αλλά νιώθω μια ικανοποίηση όταν μου μιλάει κάποιος στραβά και του μιλάω πλέον και εγώ χωρίς να συγχυζομαι μέσα μου η να λέω καλά του είπα η όχι;

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Thomdimi View Post
    Νομίζω στις μέρες μας δεν υπάρχουν ούτε αρχές ούτε αξίες. Ο καθένας είναι για τον εαυτό του και όταν κάποιος σε μειώνει η σε προσβάλει νομίζω ότι όταν δεν αντιμιλας είναι δειλια. Είμαι σίγουρος ότι όταν γίνει ένα σκηνικό και δεν μιλήσεις από λόγω ευγένειας κάθεσαι μετά και τα σκέφτεσαι. Σκέφτεσαι τι θα μπορούσες να του απαντήσεις και να του το βουλωσεις αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σου ήρθε στο μυαλό και έτσι βυθίζεσαι στις σκέψεις και στη σύγχυση. Τεσπα. Δεν είμαι ειδικός να σου πω 100% ότι είσαι δειλη. Μπορώ όμως να σε προτρεψω να αμυνεσαι εκεί που οι άλλοι σου κάνουν επίθεση. Να μην νιώθεις τύψεις και ενοχές αν πεις μια κουβέντα παραπάνω την στιγμή που ο άλλος δεν έχει τσιπα πάνω του. Υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι. Άλλοι είναι κακοί και αυτά που έχουν να πουν τα λένε. Άλλοι τους βρίζουν όλοι μέρα και δεν τους αγγίζει καν. Και άλλοι δημιουργούν μια μαυρίλα στο μυαλό τους και νομίζουν ότι όλα είναι μαύρα ενώ δεν είναι. Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι επειδή σου φερθηκε κάποιος σκαρτα η απότομα να κάτσεις να το αντιμετωπίσεις και όχι απλά να μην αντιμιλησεις για λόγω ευγένειας αλλά να άμυνθεις για τον εαυτό σου. Θα νιώσεις καλύτερα. και εγώ το έχω αυτό. Αλλά νιώθω μια ικανοποίηση όταν μου μιλάει κάποιος στραβά και του μιλάω πλέον και εγώ χωρίς να συγχυζομαι μέσα μου η να λέω καλά του είπα η όχι;
    Ρε συ δεν ξέρω για σένα αλλά εμένα οι άνθρωποι δεν με κατατάσσουν ίσα με αυτούς επειδή έχω μια ασθένεια. Συνεπώς δεν είναι δειλία αυτό που έχω, απλά αν τολμήσω και αντιμιλήσω θα τους πειράξει και δεν έχω καμία όρεξη, συν τους άλλους λόγους που είπαμε. Γενικά δεν δέχομαι να με προσβάλλεις ούτε εσύ (ποιός είσαι στην τελική; ). Μπαίνω σε αυτό το φόρουμ για να μιλήσω ίση προς ίσους, γιατί έξω ο κόσμος είναι σκατά, συνεπώς αν με απορρίπτουν αυτοί μία εγώ τους απορρίπτω δέκα και γι'αυτό τους κράζω όλους ότι δεν αξίζουν. Αλλά όχι και να με πεις δειλή, σε παρακαλώ πάρτο πίσω αυτό ή ζήτησε συγγνώμη, αλλιώς δεν γίνεται κουβέντα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Οι ανθρωποι εκτιμουν α) αυτον που φοβουνται και β) αυτον που τους ειναι χρησιμος.
    Η καλοσυνη καθ' εαυτη δεν εκτιμαται,για αυτο καλος εισαι αμα το θες επειδη νιωθεις εσυ καλα,οχι για να σε εκτιμησουν οι αλλοι.
    Δεν είναι σωστό όμως να μην εκτιμάται η καλοσύνη και να σου φέρονται σαν σκουπίδι οι άλλοι επειδή πχ δεν θέλεις να γίνεις σαν κι αυτούς.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να διαχωρίζουμε την καλοσύνη από το φόβο έκφρασης του εαυτού και των συναισθημάτων. Το να δέχεσαι το οτιδήποτε για να μην απορριφθείς, αυτό είναι θυματοποίηση που καμία σχέση δεν έχει με την καλοσύνη. Με βάση αυτό, έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μερικοί "καλοί" που θυματοποιούνται σκόπιμα, γι' αυτό και δεν λαμβάνουν την εκτίμηση που τόσο πολύ επιζητούν.

    Και οι λόγοι είναι προφανείς: α) Γιατί τις ανασφάλειες πολλοί τις δέχτηκαν, τον ανασφαλή ουδείς, β) Γιατί η θυματοποίηση δημιουργεί προβληματικές σχέσεις, γ) Γιατί από μερικους θεωρείται "ψευτιά" και πολλοί άλλοι λόγοι.

    Για μένα καλό παιδί είναι αυτός που είναι ειλικρινής και σωστός στη σχέση του με τους άλλους και όχι ο πάντα ευγενικός και εξυπηρετικός. Προτιμώ δηλαδή έναν άνθρωπο να μου λέει "όχι" εκεί που όντως δεν θέλει ή δεν μπορεί, παρά κάποιον που θα μου λέει συνέχεια "ναι" και να αμφιβάλλω συνεχώς αν όντως το εννοεί ή απλά προσποιείται.
    Χωρίς λόγια.........

  7. #22
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Δεν είναι σωστό όμως να μην εκτιμάται η καλοσύνη και να σου φέρονται σαν σκουπίδι οι άλλοι επειδή πχ δεν θέλεις να γίνεις σαν κι αυτούς.
    Συμφωνω απλως λεω τι ισχυει.
    Γενικα στην ηλικια που ειμαι ξερω τι μου αρεσει,και κυριως τι ΔΕΝ μου αρεσει,και προσπαθω να μην εχω παρτιδες με ατομα που δεν εκτιμω ή δεν μου ταιριαζουν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν ειναι ετσι βασικα δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εκμεταλευτικε μια κατασταση πανω στη σχεση του με τους αλλους απλα οταν συσχετιζεσε με τους αλλους αυτο συμφαιρει κ τις δυο πλευρες γιατι μετα σκεφτεσαι πραγματα που πριν δε θα ειχες σκεφτει
    οταν εξυπηρετεις τους αλλους που ταυτιζεσε μαζι τους ειναι σα να εξηπηρετεις τον εαυτο σου γιατο βλεπεις τα πραγματα απο μια αλλη οπτικη γωνια που πριν δε θα ειχες φανταστει οτι υπαρχει..
    απλα πολοι νομιζουν οτι οταν καπιος ειναι καλος οτι μπορουν κ να τον κανουν οτι θελουν επειδη απλος νομιζουν οτι ειναι αδυναμοι..
    τωρα αν ποτε δεν εκτιμαται αυτο δε με πτοει να σου πω..
    οταν κανεις ενα πραγμα δε το κανεις για να το εκτιμησουν οι αλλοι το κανεις για να μαθεις πραγματα μεσα απο αυτο
    οταν μαθεις πραγματα μεσα απο ατομα που ταυτιζεσε με αυτα στο τελος αποκτας τοσο μεγαλη δυναμη που οπιος σε βλεπει αδυναμο δε μπορει να φανταστει ουτε καν το τι θεληση βρισκεται πισω απο αυτο που βλεπουν..
    τωρα αν υπαρχουν καπιοι αλλοι που δε σε εκτιμουν καθολου για αυτο κ δεν ηταν ποτε διπλα σου θα σε εκτιμησουν γιατι τους κανεις το χανουλη κ τους διχνεις οτι τους εχεις γραψει ..
    ΡΕΙΝ ΛΑΙΚ ΒΡΟΧΗ ΑΠΟ ΛΑΙΚ ΜΕ ΑΣΤΕΡΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΜΙΣΕΛΕΝ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Ρε συ δεν ξέρω για σένα αλλά εμένα οι άνθρωποι δεν με κατατάσσουν ίσα με αυτούς επειδή έχω μια ασθένεια. Συνεπώς δεν είναι δειλία αυτό που έχω, απλά αν τολμήσω και αντιμιλήσω θα τους πειράξει και δεν έχω καμία όρεξη, συν τους άλλους λόγους που είπαμε. Γενικά δεν δέχομαι να με προσβάλλεις ούτε εσύ (ποιός είσαι στην τελική; ). Μπαίνω σε αυτό το φόρουμ για να μιλήσω ίση προς ίσους, γιατί έξω ο κόσμος είναι σκατά, συνεπώς αν με απορρίπτουν αυτοί μία εγώ τους απορρίπτω δέκα και γι'αυτό τους κράζω όλους ότι δεν αξίζουν. Αλλά όχι και να με πεις δειλή, σε παρακαλώ πάρτο πίσω αυτό ή ζήτησε συγγνώμη, αλλιώς δεν γίνεται κουβέντα.

    Δεν ξέρω φίλη μου το ιστορικό σου και ούτε γιατρός είμαι για να κάνω γνωματευση του τι ακριβώς σε χαρακτηρίζει. Όμως έχω κάθε δικαίωμα να εκφράσω την άποψή μουαφού είμαστε ίσοι προς ίσους για ένα θέμα που ζήτησες βοήθεια και για ένα θέμα που ταυτιζομαι άμεσα. Για αυτό λοιπόν δεν είναι τίποτα προσβολή αν το βλέπεις έτσι. Σιγά μην ζητήσω και συγγνώμη. Εγώ είπα μια άποψη μπας και μπορέσω να σε βοηθήσω. Σε εμένα αυτό βλέπω μια δειλία μια αυτόματοποιημενη υποχώρηση, μια σπασμένη ασπίδα του εαυτου μου. Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν είναι αυτό μην το παίρνεις στα σοβαρά. Δεν σε μείωσα με αυτό που είπα, απλά σου έδωσα μια άλλη γωνία στις σκέψεις σου προς μελέτη, ρίξε μια ματιά!!!! Χαλάρωσε,

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΛΟΟΥ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΞΗΓΙΣΙΑΡΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να διαχωρίζουμε την καλοσύνη από το φόβο έκφρασης του εαυτού και των συναισθημάτων. Το να δέχεσαι το οτιδήποτε για να μην απορριφθείς, αυτό είναι θυματοποίηση που καμία σχέση δεν έχει με την καλοσύνη. Με βάση αυτό, έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μερικοί "καλοί" που θυματοποιούνται σκόπιμα, γι' αυτό και δεν λαμβάνουν την εκτίμηση που τόσο πολύ επιζητούν.

    Και οι λόγοι είναι προφανείς: α) Γιατί τις ανασφάλειες πολλοί τις δέχτηκαν, τον ανασφαλή ουδείς, β) Γιατί η θυματοποίηση δημιουργεί προβληματικές σχέσεις, γ) Γιατί από μερικους θεωρείται "ψευτιά" και πολλοί άλλοι λόγοι.

    Για μένα καλό παιδί είναι αυτός που είναι ειλικρινής και σωστός στη σχέση του με τους άλλους και όχι ο πάντα ευγενικός και εξυπηρετικός. Προτιμώ δηλαδή έναν άνθρωπο να μου λέει "όχι" εκεί που όντως δεν θέλει ή δεν μπορεί, παρά κάποιον που θα μου λέει συνέχεια "ναι" και να αμφιβάλλω συνεχώς αν όντως το εννοεί ή απλά προσποιείται.
    Πόσο δίκαιο έχεις! Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό το ποστ.

    Όσον αφορά το αρχικό ποστ, δεν θα έλεγα πως η καλοσύνη δεν εκτιμάται ΠΟΤΕ, είναι αναλόγως και στον άνθρωπο που θα δείξεις καλοσύνη αν θα το εκτιμήσει ή όχι, φτάνει να μην γίνεται μονίμως και σε πάρουν χαμπάρι μετά γιατί θα θεωρείται κάτι δεδομένο, και αν κάποια στιγμή πεις ή κάνεις κάτι διαφορετικό, δεν θεωρείται πια "καλοσύνη" και καταλήγουν να σε παρεξηγούν γιατί μπερδεύουν την καλοσύνη με την θυματοποίηση... Ήμουν κι' εγώ έτσι, και ακόμα το έχω κάποιες φορές, αλλά ευτυχώς πλέον προσπαθώ να λέω τι νιώθω, τι ΔΕΝ θέλω να κάνω, τι δεν μπορώ και γενικά να κάνω πράγματα που νιώθω έτσι ώστε στο τέλος της ημέρας να νιώθω "σωστή" με τον εαυτό μου, ακόμη κι' αν δεν έρχεται η αναγνώριση και η εκτίμηση από τους άλλους, επειδή τότε δεν θα την χρειάζεσαι.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    υπαρχει ομως κ η αλλη πλευρα του νομισματος που ακομα δεν εχεις καταλαβει
    ενα πραγμα δεν το κανεις για να το εκτιμισει κανεις το κανεις ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ οπως καπιος που βρισκεται γυρω απο ανθρωπους που επικοινωνει με αυτους κ ετσι ειναι καλα
    ΑΝΑΠΟΔΑ
    οσο πιο κενος εισαι τοσο περισσοτερο θα το εκτιμησουν ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ κ εισαι σαν καλαμια στο καμπο τι να την κανεις αυτη την εκτιμηση? οταν σε εχει φαει η μοναξια..
    αν αξιζεις ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΝΕΝΑ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ οπως κ ο ηλιος δεν εχει αναγκη καμια επιβαιβεωση για το φως που εκπεμπει.
    επιβεβαιωση χρειαζονται ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ.

    Οσο απαρνησαι κατι ΤΟΣΟ σου ερχετε με τη σεσουλα ΟΣΟ το θες πολυ σε αποφευγει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Διάβασα μόνο το πρώτο μήνυμα του θεματοθέτη, ίσως και να γράψω πράγματα που έχουν ειπωθεί πιο πάνω, δεν πειράζει.:p

    Πιστεύω ότι το να είσαι καλός άνθρωπος είναι μέγα προτέρημα και σκοπός στη ζωή του ανθρώπου.
    Όταν κάνω μία καλή πράξη γεμίζω ηθική ικανοποίηση και υπερηφάνεια...
    Εκτιμώ πολύ τα καλά παιδιά...σχέση θα κάνω μόνο με αυτά.
    Όσο όμορφος, έξυπνος και χιουμορίστας να είναι κάποιος , αν δεν είναι καλός και ευγενικός με τους συνανθρώπους του, δεν υπάρχει περίπτωση να τον δω ερωτικά.
    Και προσέχτε να είναι καλός με όλους, όχι μόνο με εμένα επειδή του αρέσω.
    Γενικά πιστεύω πως πρέπει να βλέπουμε πώς συμπεριφέρεται ο άλλος σε ανθρώπους από τους οποίους δεν έχει να κερδίσει τίποτα.
    Εκεί φαίνεται ο αληθινός χαρακτήρας.
    Και στην τελική σημασία δεν έχει τί θα κάνουν οι άλλοι, αν θα μας ανταποδώσουν την καλοσύνη που τους προσφέραμε απλόχερα, σημασία έχει να είμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας.
    Όπως λέει και ένα τραγούδι "και εκείνους που δε νοιάστηκαν για σένα ποτέ , δειξ'τους αγάπη και ας μην την εκτιμήσουν ποτέ τους.":cool:

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    ΑΧ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΤΥ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΗΜΟΥΝΑ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ
    ΠΡΙΝ ΓΙΝΩ ΡΕΜΑΛΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 07:25
  2. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 21:49
  3. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2011, 02:23
  4. φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2007, 21:42
  5. Ευλογία ή κατάρα?
    By Elly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2006, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •