Εκμετάλλευση......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Εκμετάλλευση......

    Γιατί πιστεύετε ότι εκμεταλλεύονται οι άνθρωποι; Τι έχουν να κερδίσουν από αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μα νιώθω ότι με εκμεταλλεύονται και τους αφήνω γιατί νιώθω ότι κάτι θέλουν να πάρουν, τι είναι όμως αυτό;

  4. #4
    Πολλά έχουν να κερδίσουν!!!. Οτιδήποτε κάποιοι άλλοι τους προσφέρουν "απλόχερα". Επειδή τους βγαζουν από τον κόπο.
    γιάννης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σαν τι, ioannis2; Μπορείς να μου πεις αναλυτικά;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Με το να σε εκμεταλευεται καποιος κερδιζει πρωτα απο ολα την σαπια ιδεα στο κλουβιο μυαλο του οτι ειναι καποιος "σπουδαιος", "εξυπνος" και "πονηρός"΄τύπος που ξερει να εκμεταλευεται τους αλλους, ασχετως που δεν ειναι τιποτα απο αυτα, απλά έτυχε σε καποιον καλο και αθωο και φιλήσυχο ανθρωπο που θελει να βοηθα τους αλλους...Οι ανθρωποι που εκμεταλευονται ειναι ως επι των πλειστων μικρομυαλοι που δεν ξερουν οτι πολλες φορες ο τροχος εχει γυρισματα...Το κανουν πιο πολυ για επιβεβαιωση προς τον εαυτο τους και απο εκει και περα ο,τι τυχει(χρηματα, κανενα βολεμα κλπ)...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Περαστικέ καλά τα λες εδώ, ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα διαβάζοντας το άλλο θέμα "Η κατάρα του καλού παιδιού", γιατί, ενώ βρήκα πολλά κοινά και είναι όντως αλήθεια αυτά που λες, είδα κι εσύ να υποτιμάς τον καλό άνθρωπο, άρα να υποθέσω ότι υπάρχει κάποια μορφή ζήλειας προς τον καλό επειδή τα 'χει καλά με τον εαυτό του; Γενικά όλα αυτά που λες είναι αλήθεια, κι εμένα με έχουν υποτιμήσει πολύ όλοι και μισήσει, δεν με κάνει κανείς παρέα παρά μόνο για εκμετάλλευση, αυτή είναι η πικρή αλήθεια, αλλά από την άλλη χαίρομαι κιόλας από το να κάνω παρέα με μαλάκες και μαλακισμένες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΟΧΙ ΡΕ ΠΙΛΟΟΥ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ Ο ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΛΕΣ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ
    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ
    ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΟΤΕ
    Last edited by elis; 18-08-2015 at 15:16.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Ώρες ώρες elis νομιζω οτι αντανακλας τις δικες μου σκεψεις:p

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΞΕΡΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
    ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΕΣΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Περαστικέ καλά τα λες εδώ, ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα διαβάζοντας το άλλο θέμα "Η κατάρα του καλού παιδιού", γιατί, ενώ βρήκα πολλά κοινά και είναι όντως αλήθεια αυτά που λες, είδα κι εσύ να υποτιμάς τον καλό άνθρωπο, άρα να υποθέσω ότι υπάρχει κάποια μορφή ζήλειας προς τον καλό επειδή τα 'χει καλά με τον εαυτό του; Γενικά όλα αυτά που λες είναι αλήθεια, κι εμένα με έχουν υποτιμήσει πολύ όλοι και μισήσει, δεν με κάνει κανείς παρέα παρά μόνο για εκμετάλλευση, αυτή είναι η πικρή αλήθεια, αλλά από την άλλη χαίρομαι κιόλας από το να κάνω παρέα με μαλάκες και μαλακισμένες.
    Pillow, όπως σου ειπε κι ο περαστικός εκμεταλλευονται ειτε για επιβεβαίωση ιδίως αμα μιλάμε για άτομα που εχουν κομπλεξ κατωτερότητας και εκμεταλλεύονται το αδύνατο σημείο του άλλου (μιλάμε όμως κυρίως για υποτιμήσεις, χλευασμούς και πλάκα) είτε πρόκειται για κακόβουλα ατομα ή ατομα που επιζητούν συμφέρον που παριστανουν τον καλό και το φίλο για να αποκομίσουν αυτα στα οποια το θυμα εχει αμεση προσβαση και μπορει να τους δωσει (πχ χρήμα, βόλεμα, και οτιδήποτε αλλο σημαινει δίνω).
    Αυτο που βαλα σε μπολτ ειναι η πραγματικότητα! Πρώτα θα τον υποτιμήσουν, επειτα το θυμα θα αρχίσει να αντιδρα και το αποτελεσμα να μισηθεί ή/και να του γυρισουν την πλάτη. Και συνηθως κάνει παρέα με μαλάκες διότι οι καλοί τον έχουν απορρίψει ή λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης/αυτοπεποίθησης δεν κατορθωσε να σχετιστει με πιο σοβαρα και μετρημενα ατομα.
    γιάννης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Οι καλοί που απορρίπτουν τους καλούς είναι ηλίθιοι!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Ποιός λέγεται "καλός" ρε pillow και ποιός λέγεται "κακός" την σημερον εποχή?? Γιατί αυτή η χρήση έννοιων?? Για διευκρινισε λίγο να κατατοπιστούμε...Επίσης δεν μπορεις να απορριψεις καποιον επειδή ειναι καλος/κακος απο την αρχη, δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις αυτο εκτος αν μιλαμε για τιποτα καφρους που ζεχνουν απο μακρια μονο απο την εμφανιση τους, θα απορριψεις καποιον στην αρχη επειδή δεν ταιριάζεται σαν χαρακτήρες, δεν εχετε κοινα γουστα, τον βαριέσαι, σε εκνευριζει κλπ κλπ, τωρα το ποιον του αλλου στην πορεια θα αρχισει να φαινεται...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλός λέγεται αυτός που δεν κάνει τον άλλον να αισθάνεται άσχημα εσκεμμένα, αυτό εννοώ καλός. Ενώ κακός είναι το αντίθετο. Είπα εγώ τίποτα για την αρχή μιας φιλικής σχέσης; Αν και η γνώμη μου είναι ότι από την αρχή φαίνεται ο άλλος, απλώς τα παραβλέπουμε γιατί υπάρχει ο ενθουσιασμός, σε μια οποιαδήποτε -φιλική ή ερωτική- σχέση.
    Last edited by Deleted240217a; 19-08-2015 at 12:01.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •