Απογοητευτηκα :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261

    Unhappy Απογοητευτηκα :(

    Γεια σας! Αποφασισα να γινω μελος στο συγκεκριμενο forum για να σας πω πως νοιώθω ελπιζοντας να μην σας ενοχλω..Αρχικα είμαι 15 και με λενε Φενια..Από μικρη εως τωρα ημουν κλειστος και ευαίσθητος ανθρωπος..Ετσι, παντοτε ειχα μετρημένους φιλους στα δαχτυλα του ενός χεριου.. Ποτε δεν με πειραξε αυτο παντως γιατι είμαι της αποψης " λιγοι φιλοι και όλα καλα"..να επισημανω από τωρα πως εγω με τις φιλες μου ειμαστε μια απλη παρεα και δεν ανήκουμε στις cool παρεες τους σχολειου...Τελος παντων,ολες μου οι φιλες είμασταν διαφορετικες από τους αλλους και μας αρεσε πολύ αυτο..Δεν θελω να πολυλογω,το συγκεκιμενο θεμα το κανω για τις φιλες μου...Τις φιλες μου τις ξερω από την 1η γυμνασιου και τις θαυμαζω από τοτε για την διαφορετικοτητα τους από τους αλλους..Στην μια της αρεσε να ζωγραφιζει,να βλεπει anime( ιαπωνικα κινουμενα σχεδια) και ακουγε κυριως ιαπωνικη μουσικη ενώ η άλλη λατρευε την rap και pop...Όλα αυτά μεχρι την 3η γυμνασιου οπου ξαφνικα αρχιζαν να αλλαζουν τον εαυτο τους (δεν ξερω αν τον αλλαξαν προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο παντως κατά την γνωμη μου οι αλλαγες αυτές ηταν εντελως αρνητικες)..Αρχιζαν να πινουν,να ακουν σκυλάδικα,σταματησαν να ασχολούνται με αυτά που τους αρεσουν και μοναδικη τους ασχολια?Το facebook..Όλα αυτά γινόντουσαν σταδιακα..Ειχα καταλαβει από την αρχη πως κατι συνεβαινε και το ειχα μοιραστει με την μαμα μου αλλα η μοναδικη απαντηση που πηρα ηταν "υπερβαλεις"..Ετσι λοιπον σταματησα να το σκέφτομαι και ειπα στον εαυτο μου ότι η μαμα μου εχει δικιο...Μεχρ που εγινε η τελευταια ριζικη αλλαγη...Η μια φιλη μου τα εφτιαξε με ένα μελος της cool παρεας και ξαφνικα και οι δυο αρχιζαν να κανουν παρεα με τα παιδια της cool παρεας...Με λιγα λογια αποφασισαν πως δεν τους αρεσει να είναι διαφορετικες και για αυτο αλλαξαν τον εαυτο τους για να ενταχθουν στην cool παρεα του σχολειου...Όπως προανεφερα αρχιζαν να πινουν,να ξενυχτάνε μεχρι αργα,να βαφονται πολύ εντονα,να νοιαζονται να ακουνε την πιο κουλ μουσικη και να ανεβαζουν την πιο προκλητικη φωτογραφια στο facebook...και όλα αυτά γιατι? Για να γινουν μελος μια παρεας η οποια θα είναι κουλ για αλλα 3 χρονια στο λυκειο και μετα πιθανον θα διαλυθειι..Ξερω πως η απαντηση που θα παρω είναι να μην τους ξαναδωσω σημασια και να κανω άλλες φιλες αλλα δεν είναι τοσο απλο...Νοιώθω απογοητευμενη..ΕΝΤΕΛΩΣ...Τα ατομα που θαυμαζα με απογοητευσαν παταγωδώς....Δεν ξερω αν αυτά που νοιώθω είναι καλα ή κακα παντως νοιώθω εντελως απογοητευμενη..Ειλικρινα δεν ξερω αν θα αντεξω να τις βλεπω να κανουν παρεα με τους και καλα κουλ...Θα ηθελα πολύ να τις μιλησω αλλα αυτο που ξερω είναι ότι τα παιδια της ηλικιας μου είναι εντελως ξεροκεφαλα..και επισης η μια από τις δυο αρχιζε εχτες και μου ελεγε "αχχ ερωτευτηκα τον ταδε σημερα..είναι τοσο ωραιο να εισαι ερωτευμενη..ανυπομωνω να τον ξαναδω για να τα φτιαξουμε.."ποια?η φιλη μου η οποια ντρεποταν να πει γεια...Συγγνωμη αν σας κουρασα ..Ευχαριστω για τον χρονο σας... :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΩ ΓΤ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ
    ΑΛΛΑ ΞΥΠΝΗΣΕ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΣΤΟ ΕΙΠΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΡΩΤΕΥΤΩ ΑΛΛΟΝ
    ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΜΕ ΚΑΝΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    elis με εχετε μπερδεψει και δεν καταλαβαινω τι εννοείται...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΗΣ Η ΝΕΑΡΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
    ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΙΘΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ
    ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΧΟΝΤΡΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ
    ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥ ΣΑΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΠΛΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
    ΑΦΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΣΑΤΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ
    ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    elis δεν ξερω αν καταλαβατε αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να αλλαζουν τον εαυτο τους :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΟΠ ΑΝΑΓΚΗ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΑΔΕΙΑΣΑ ΨΥΧΙΚΑ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ
    ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΔΕΙΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Βρε συ elis, αυτό δεν ειναι το καταλληλο τοπικ για να αναφερεις τετοιες αποψεις, μπορει η θεματοθετρια να ειναι κοριτσι αλλα δεν κολλαει και παλι με το θεμα της:p

    Φένια, καταρχας μου αρεσει το ονομα σου, δεν το εχω ξανακουσει...Δεν εχω να πω πολλά κατα τα άλλα, φένια μου, δεν ειναι τοσο σοβαρο αυτο το προβλημα...Βασικά δεν το βρισκω δα και τόσο τρομερό για να του δινεις σημασια...Υπάρχουν και άλλοι που δεν ειχαν και κανενα φιλο στο σχολείο αλλά εσυ λες οτι τα κοριτσια τα ηξερες απο την πρωτη γυμνασιου και κανατε καλη παρεα, αλλα υπαρχει ενα background...Γνωριζεστε, ξερεις τον χαρακτηρα τους, αυτα που ακουω "αλλαξαν" κλπ ειναι βλακειες, προσποιουνται απλα γιατι θελουν να γινουν μελος της cool παρεας, ενταξει, ειναι καπως λογικό, ακομη ειστε 15 και δεν μπορειτε να καταλαβετε τα περισσοτερα 15χρονα την εννοια της φιλιας και της παρέας, νομιζουν οτι το φατσοβιβλιο ειναι η ακριβης απεικονιση της ζωης και οι 3000+ φιλοι θα μπορεσει καποιος να συγκεντρωσει στον λογαριασμο του θα τρεχουν πισω απο τα φουστανια τους οταν θα περπατανε στον δρομο...Εγω σου λεω λοιπον να κανεις οτι και εκεινες...Μπορει να μην σου αρεσει αλλα δεν νομιζω να χαλαστηκατε κιολας...Κανε και εσυ λογαριασμο(με μετρο ομως, εεε), γινε και εσυ <<cool>> οπως το εννοουν αυτες απλα για να μην ξεκοψετε και να εχεις μια παρεα, ισως και καλυτερη, δεν το γνωριζεις...Η αλλη λυση ειναι να μεινεις ξεκομενη...εκτος αν ξερεις και κανενα αλλο παιδι για να κανεις παρεα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
    ΕΤΣΙ ΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΑΠΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕ ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΕΓΩ ΕΓΙΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΓΤ ΜΕ ΕΚΑΝΕ Η ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
    ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΜΕΓΑΛΟΝΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΩΣ
    ΔΛΔ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΩ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑΝ ΡΟΚ ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΚΟΥΓΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΞΕΡΩ ΟΛΗ ΤΗ ΡΟΚ ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΤΟΤΕ ΤΩΡΑ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΙ ΑΚΟΥΩ
    ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΧΤΑ ΟΤΙ ΑΟΠ ΟΛΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
    ΚΙ ΕΤΣΙ ΖΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΓΤ ΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΔΛΔ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕΣ ΣΩΣΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΦΗΒΟΥΣ ΕΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΤΕ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΛΑ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    2
    Λοιπον ειμαι λιγο μεγαλυτερη απο εσενα και σε καταλαβαινω απολυτα.Ειχα και γω μια φιλη οταν ξεκινηα το λυκειο με την οποια γραφτηκαμε μαζι.Δεν γνωριζαμε κανεναν και ετσι πλησιασαμε διαφορα ατομα για να κοινωνικοποιηθουμε.Δυστυχ� �ς η φιλη μ που την θεωρουσα πολυτιμη για μενα αλλαξε μεσα σε λιγο καιρο και σταματησαμε να ειμαστε τοσο κοντα.Πανω κατω ηταν η κατασταση που ανεφερες.Κολλησε με ενα κοριτσι πολυ πιο διαφορετικο απο αυτο π ητανε και υιοθετησε αβιαστα τον τροπο που σκεφτοτανε εκεινη.Εγω και να ηθελα δεν μπορουσα να ακολουθησω γιαυτο αρχισα να κανω αλλες παρεες που με αντιπροσωπευαν.Ξερεις τι καταλαβα?Οτι η φιλη μ δεν αλλαξε απλα μεχρι τοτε δεν ειχε βρει τον ευατο της γιατι στο γυμνασιο μας δεν υπηρχαν οι καταλληλες προυποθεσεις.Ξερω οτι το συναισθημα του να χανεις καποιον και να μην μπορεις να κανεις κατι γιαυτο ειναι απαισιο αλλα πρεπει να το συνηθισεις και ετσι θα γινει.Η συμβουλη μ ειναι οσο και να σε ενοχλει να αρχισεις να γνωριζεις κοσμο.Το να γνωριζεις αλλα ατομα και να αφηνεις οσα ειχες για δεδομενα μεχρι τωρα ειναι δυσκολο αλλα στο τελος θα εχεις αυτο που θες αυτο που διαλεξες και οχι αυτο που κρατησες απο φοβο.Μεσα στα τρια αυτα χρονια θα καταλαβεις οτι οι φιλοι δεν ειναι ευκολη υποθεση και θα συνηθισεις στην ιδεα οτι δεν μενουνε ολοι και θα μαθεις να αφηνεις καταστασεις που σε ενοχλουν εκτος εαν αλλαξεις εσυ και δεν σου το συνιστω γιατι θα εισαι δυστιχισμενη.Μην στενοχωριεσαι λοιπον αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι τραγικο απλα δεν το εχεις ξαναζησει προφανως.Εαν τους μιλησεις πιθανον δεν θα δεχτουνε αυτα που τους ειπες γιατι η συμπεριφορα τους εχει κανει στροφη 180 μοιρων και κινδυνευεις να τις χασεις.Αλλα ειναι η μοναδικη ευκαιρια να σωσεις κατι απο αυτο που ειχατε.Ισως σε ακουσουν .Το ρισκο ειναι δικο σου.Αλλα εγω με επιφυλαξη σου λεω οτι εν ημουνα στη θεση σου δεν θα ηθελα να συμβιβαζομαι με αυτην την "φιλια" για πολυ καιρο ακομα.Απλα πιστεψε στον εαυτο σου .Δεν εχεις κανεναν αναγκη.Αν νιωθεις οτι θελεις να φυγεις καντο!Ελπιζω να βρεις την ακρη.:)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by fenia99 View Post
    Γεια σας! Αποφασισα να γινω μελος στο συγκεκριμενο forum για να σας πω πως νοιώθω ελπιζοντας να μην σας ενοχλω..Αρχικα είμαι 15 και με λενε Φενια..Από μικρη εως τωρα ημουν κλειστος και ευαίσθητος ανθρωπος..Ετσι, παντοτε ειχα μετρημένους φιλους στα δαχτυλα του ενός χεριου.. Ποτε δεν με πειραξε αυτο παντως γιατι είμαι της αποψης " λιγοι φιλοι και όλα καλα"..να επισημανω από τωρα πως εγω με τις φιλες μου ειμαστε μια απλη παρεα και δεν ανήκουμε στις cool παρεες τους σχολειου...Τελος παντων,ολες μου οι φιλες είμασταν διαφορετικες από τους αλλους και μας αρεσε πολύ αυτο..Δεν θελω να πολυλογω,το συγκεκιμενο θεμα το κανω για τις φιλες μου...Τις φιλες μου τις ξερω από την 1η γυμνασιου και τις θαυμαζω από τοτε για την διαφορετικοτητα τους από τους αλλους..Στην μια της αρεσε να ζωγραφιζει,να βλεπει anime( ιαπωνικα κινουμενα σχεδια) και ακουγε κυριως ιαπωνικη μουσικη ενώ η άλλη λατρευε την rap και pop...Όλα αυτά μεχρι την 3η γυμνασιου οπου ξαφνικα αρχιζαν να αλλαζουν τον εαυτο τους (δεν ξερω αν τον αλλαξαν προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο παντως κατά την γνωμη μου οι αλλαγες αυτές ηταν εντελως αρνητικες)..Αρχιζαν να πινουν,να ακουν σκυλάδικα,σταματησαν να ασχολούνται με αυτά που τους αρεσουν και μοναδικη τους ασχολια?Το facebook..Όλα αυτά γινόντουσαν σταδιακα..Ειχα καταλαβει από την αρχη πως κατι συνεβαινε και το ειχα μοιραστει με την μαμα μου αλλα η μοναδικη απαντηση που πηρα ηταν "υπερβαλεις"..Ετσι λοιπον σταματησα να το σκέφτομαι και ειπα στον εαυτο μου ότι η μαμα μου εχει δικιο...Μεχρ που εγινε η τελευταια ριζικη αλλαγη...Η μια φιλη μου τα εφτιαξε με ένα μελος της cool παρεας και ξαφνικα και οι δυο αρχιζαν να κανουν παρεα με τα παιδια της cool παρεας...Με λιγα λογια αποφασισαν πως δεν τους αρεσει να είναι διαφορετικες και για αυτο αλλαξαν τον εαυτο τους για να ενταχθουν στην cool παρεα του σχολειου...Όπως προανεφερα αρχιζαν να πινουν,να ξενυχτάνε μεχρι αργα,να βαφονται πολύ εντονα,να νοιαζονται να ακουνε την πιο κουλ μουσικη και να ανεβαζουν την πιο προκλητικη φωτογραφια στο facebook...και όλα αυτά γιατι? Για να γινουν μελος μια παρεας η οποια θα είναι κουλ για αλλα 3 χρονια στο λυκειο και μετα πιθανον θα διαλυθειι..Ξερω πως η απαντηση που θα παρω είναι να μην τους ξαναδωσω σημασια και να κανω άλλες φιλες αλλα δεν είναι τοσο απλο...Νοιώθω απογοητευμενη..ΕΝΤΕΛΩΣ...Τα ατομα που θαυμαζα με απογοητευσαν παταγωδώς....Δεν ξερω αν αυτά που νοιώθω είναι καλα ή κακα παντως νοιώθω εντελως απογοητευμενη..Ειλικρινα δεν ξερω αν θα αντεξω να τις βλεπω να κανουν παρεα με τους και καλα κουλ...Θα ηθελα πολύ να τις μιλησω αλλα αυτο που ξερω είναι ότι τα παιδια της ηλικιας μου είναι εντελως ξεροκεφαλα..και επισης η μια από τις δυο αρχιζε εχτες και μου ελεγε "αχχ ερωτευτηκα τον ταδε σημερα..είναι τοσο ωραιο να εισαι ερωτευμενη..ανυπομωνω να τον ξαναδω για να τα φτιαξουμε.."ποια?η φιλη μου η οποια ντρεποταν να πει γεια...Συγγνωμη αν σας κουρασα ..Ευχαριστω για τον χρονο σας... :)
    αγαπητη μου φενια καλημερα
    ξερω ακριβως πως νιωθεις. εχω υπάρξει αντισυμβατικη εφηβη (πριν περιπου 200 εκατομυρια χρονια). και θυμαμαι ακομα το δεσιμο μου με την "συμορία" μου... πόσο οικογενεια της ενιωθα, ποσο όμορφες αναμνησεις ειχα μαζι τους. τα γελια που καναμε και φυσικα τον πόνο που μας δινουν οταν μας απογοητευουν. ευτυχως στο λύκειο ήμουν πιο τυχερη αποτι στο γυμνασιο στα θεματα "φιλιας"... γιατι εκει πια εχεις κατασταλάξει με τι ειδους ανθρωπος γουσταρεις να εισαι και οι αλλαγες οι μεγαλες εχουν περασει.
    πέρα απο τις αλλαγες σου εγω καταλαβα οτι οι φιλες σου σε εχουν περιθωριοποιησει καπως, οτι δεν εισαστε μαζι οπως πριν. οκ το να εχει αγορι καποια σιγουρα μειωνει τις ωρες που περνουσατε, αυτο δεν σημαινει ομως οτι χανεται το δεσιμο.. σε σχεση με τον εαυτο τους αλλαξαν, σε σχεση με εσενα ομως? πως φερονται σε εσενα δεν μας ειπες? σε καλεσαν να κανεις κ εσυ παρεα με τα κουλ παιδια του σχολειου ή σε αφησαν μονη σου?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by fenia99 View Post
    elis δεν ξερω αν καταλαβατε αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να αλλαζουν τον εαυτο τους :(
    ο εαυτος μας δεν σταματαει ποτε να εξελισεται και να αλλαζει. και εσυ αλλαζεις σιγα σιγα και εγω ακομα αλλαζω, που χω τα διπλασια χρονια απο εσενα, αυτη ειναι η φυση μας. καποιοι τολμουν και αλλαζουν προς το αυθεντικοτερο και καποιοι κωλονουν και γινονται αλλη μια κοπια απο τα ιδια. θελει κοτσια να μπορεις να ξεχωριζεις, το "συνολο" δεν στο συγχωραει αυτο. και εγω θυμωνα στη θεση σου τι σχεση εχει ο παντελίδης με την ιαπωνεζικη μουσικη, και γιατι η φιλη μου φερεται σαν να ειναι το ταδε αγορι ο θεος ο ιδιος? βεβαια οταν ερωτευθεις και εσυ θα την καταλάβεις αυτην την αντιδραση λίγο καλυτερα. ειναι ωραια φαση ο ερωτας...σε μαστουρωνει ;) εσενα δεν σου αρεσει καποιο αγορι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μπορει τωρα να σου φαινεται σκατα η ολη φαση, αλλα πιστεψε με εσυ κρατας την προσωπικοτητα σου κι αυτο ειναι κατι που θα σε κανει δυνατοτερη και ασφαλης στο μελλον σου.
    θυμαμαι κι εγω στην ηλικια σου εβλεπα πολλα παιδια να αλλαζουν.
    στα 15 ειναι η περιοδος αναζητησης ταυτοτητας..
    αλλαζεις στυλ, εξωτερικα, αποψεις, μουσικη, παρεες.
    το να επηρεαζεσαι επισης ειναι συνηθες φαινομενο.
    αν εσυ δεν το νιωθεις ολο αυτο, καλα κανεις και μενεις ο εαυτο σου.
    οι φιλες σου ειτε το κανουν καθαρα για να ενταχθουν σε αυτη την κοολ παρεα, ειτε απλως τωρα πλεον το κανουν επειδη το γουσταρουν. αυτο δεν ειναι ουτε καλο ουτε κακο, μεχρι στιγμης. απλως ψαχνονται. εσυ ομως πρεπει να ακολουθησεις αυτο που θες. αν δεν σ αρεσει αυτου του ειδους ζωης, τοτε καλα κανεις και απεχεις.
    απο εκει και περα μπορεις να κανεις νεες παρεες που να ταιριαζουν περισσοτερο με την δικη σου προσωπικοτητα.
    το να διατηρεις μια φιλη μονο και μονο επειδη δεν θες να εισαι μονη σου, ειναι καταπιεση και λαθος (αυτο στο λεω απο προσωπικη μου εμπειρια οταν κι εγω ημουν περιπου στην ηλικια σου). Αν οι φιλες σου εχουν αλλαξει για τα καλα, τοτε εσυ τον δρομο σου κι αυτες τον δικο τους! ειδαλλως θα καταπιεζε, θα ριχνεις τον εαυτο σου και απλως θα εισαι στα χαμενα γεματη αμφιβολιες..
    κρατα την αυτοπεποιθηση σου!
    απο το γραπτο σου φαινεσαι ωριμη κοπελα. εκμεταλλευσου αυτο το προσον.!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Πραγματικα ευχαριστω πολυ...δεν περιμενα τετοια ανταποκριση :) Περαστικε,δυστυχως δεν θελω να ειμαι κουλ σαν αυτες...ελπιζω να καταλαβαινετε..αυτες θεωρουν κουλ να βαφεσαι λες και εισαι 25 και να ακους μονο σκυλαδικη μουσικη...δεν τα μπορω και τα δυο...παρολο που ειμαι κοριτσι και κανονικα θα επρεπε να βαφομαι..εγω δεν θελω..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. απογοητευτηκα ποια!!!
    By Dizzynouna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-10-2013, 20:09
  2. απογοητευτηκα...υπαρχει αραγε λυση?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2009, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •