ψυχωτική κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    2

    Exclamation ψυχωτική κατάθλιψη

    Καλησπέρα παιδιά πάσχω απο ψυχωτική κατάθλιψη τα τελευταία 5 χρόνια,είμαι 32 χρονών τώρα και μέχρι και μερικούς μήνες έκανα συντήρηση με ένα abilify (10 mg νομίζω) μόνο το βράδυ,δεν θυμάμαι ακριβώς πια φάρμακα έπαιρνα στις αρχές αλλά πάντως έκαναν δουλειά παρά τις παρενέργειες που είχαν (ήταν κάμποσα).Ημουν άνεργος αυτά τα 5 χρόνια και φετος είχα βρεί μια καλοκαιρινή δουλειά προσωρινή βέβαια αλλά πάνω στην ειδικοτητά μου,πήγα μερικές φορές και ήταν όλα καλά μεχρι που σε κάποια φάση άρχιζα να σκέφτομαι τον τρόπο που γίνεται η δουλειά,να λύνω ασκήσεις στο κεφάλι μου και όταν είδα οτι δεν τα κατάφερνα ανχωνόμουν σιγά -σιγά όλο και πιο πολύ.Μέχρι που έφτασα σε σημείο να ξυπνάω και να κοιμάμαι μόνο με αυτό σαν ιδέα.Το άνχος μεγάλωνε
    και πιεζόμουν πάρα πολύ ως που έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να μάθω τίποτα,απο το ένα αυτί έμπαινε απο το άλλο έβγαινε...τέλος με πιάναν κρίσεις πανικού με το που έφτανα στη δουλειά απο το άνχος και είπα να συμβουλευτώ τον γιατρό μου.Αυτή την στιγμή πέρνω 3 efexor xr (75 mg) την ημέρα,1 risperdal (2 mg),1 entact (20 mg),1 abilify (20 mg) και 1/4 x 2 (μισό των 20 mg)...
    Το θέμα είναι οτι έχουν περάσει 3 μηνες ήδη και αντί για καλύτερα γίνομαι χειρότερα,πλέον δεν σκέφτομαι την δουλειά,αλλά επειδή η δουλειά είχε σχέση με την θρησκεία (μπορεί να παίζει ρόλο),νιώθω πως με τιμώρησαν επειδή έχω αμαρτίες και λάθη στην πλάτη μου και νιώθω όλο και πιο ένοχος...μου άξιζε αυτό που έπαθα,στην αρχή ένιωθα άχρηστος σκεφτόμουν να αυτοκτονήσω (το 2009 είχα κάνει απόπειρα πριν πάω σε γιατρό) νιώθω βάρος στους δικούς μου ανθρώπους ένα περίεργο μείγμα συναισθημάτων με πνίγει...δεν θέλω να βγαίνω έξω νομίζω οτι κάτι κακο θα μου συμβεί ή στους δικούς μου,ανησυχώ για αυτούς πάρα πολύ μην πάθουν τίποτα απο την στεναχώρια που πήραν.Σε γενικές γραμμές είμαι χάλια και δεν έχω κάπου να τα πώ,δεν ξερω ειλικρινα...τι να κάνω?πάνε 5 χρόνια και τώρα είμαι χειρότερα απο πρίν...δεν θέλω να πέρνω φάρμακα μια ζωή.to erotima einai tha mporesw na zisw mia fysiologiki zwi?sorry gia ta greeklish alla den exw ellinika ayti tin stigmi
    Last edited by nko; 24-08-2015 at 18:31.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ΔΕ ΘΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΡΑ ΜΕΡΑ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. πιο ψυχωτική πεθαίνεις.
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2013, 08:45
  2. 26 χρονων ψυχωτικη
    By stepmind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2013, 17:29
  3. Ψυχωτική ζήλεια...Βοήθεια...
    By DimitraX in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2011, 18:52
  4. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  5. Replies: 76
    Last Post: 10-01-2009, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •