Φοβος θανάτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    1

    Φοβος θανάτου

    Καλησπέρα σας. Πριν απο τρια χρονια περασα μια πολυ εντονη κριση πανικου. Απο τοτε δεν μππρω να ηρεμησω. Εχω καθε μερα φοβο και σκεφτομαι συνέχεια τον θάνατο και τον φοβάμαι. Δεν ξερω αν κάποιος απο σας εχει περάσει παρόμοια κατάσταση και αν το εχει τωρα ξεπεράσει και πως??? Βεβαια για να φτασω ως εδω περασα διαφορες καταστάσεις απλως τωρα δεν ξερω πως θα βγω απο ολο αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    καλησπέρα και καλως ήρθες! Βασικά και εγω εχω παρόμοια φοβία. Εγω εχω φοβία με τις αρρώστιες κυρίως. Νομίζω όμως οτι δεν φοβάμαι τόσο το θάνατο αλλά τις αρρώστιες. Δηλαδή δεν φοβάμαι μη πεθανω απο τροχαίο! Αυτό βασικά το θεωρώ "καλό" θάνατο! Ειχα διαβάσει στο ιντερνετ κάτι άρθρα και ψυχολογικού και θρησκευτικού περιεχομένου. Δοκίμασε και εσυ να διαβάσεις μήπως πάρεις κάτι απο αυτά. Τα ψυχολογικού περιεχομένου πχ λέγανε οτι ο θάνατος είναι κάτι που δεν θα επρεπε να μας αφορά εφόσον όσο είμαστε στη ζωή δεν τον βιώνουμε και όταν έρθει η ώρα μετά δεν νιώθουμε κάτι αρα δεν θα επρεπε να μας απασχολεί. Η θρησκευτική πλευρά ισχυρίζεται οτι θα έπρεπε να χαιρόμασταν για τον θάνατο γιατί αυτό σημαίνει οτι θα πάμε κοντά στο Θεό και επίσης οτι ο Θεός διαλέγει να μας πάρει μια στιγμή της ζωής μας που και αν συνεχίζαμε να ζούσαμε δεν θα είχαμε κάτι καλυτερο να προσφέρουμε. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα κάπως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ ξεπέρασα την αρρωστοφοβία όταν έπεσα σε κατάθλιψη (είχα και εγώ και έτρεχα απο γιατρό σε γιατρό) και τότε απλά ήθελα να πεθάνω οπότε δε με ένοιαζε...
    Μετά που με ρίξαν στα αντικαταθλιπτικά μου έφυγαν όλα δεν ξαναπάτησα σε γιατρό πλην ψυχια΄τρου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Sea1985 ειχα παθει κ εγω καμποσες κρισεις πανικου και μαλιστα η μια μ εστειλε νοσοκομειο.αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι εκεινη την ωρα το σωμα σου αντιγραφει συμπτωματα απο αλλες παθησεις για να σου χτυπησει καμπανακι οτι τον εχεις κανει κουρελι ψυχολογικα.ολα λοιπον ειναι ενα ψεμα.δε προκειται να παθεις τιποτα και φυσικα δε προκειται να παιθανεις απο τιποτα τετοιο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Εγώ όχι μονο δεν φοβάμαι τον θανατο, παρακαλω και να ερθει κιολας το συντομοτερο δυνατον, να οταν του χρονου σβησω ξανα τα κερια της τουρτας μου θα ευχηθω απο μεσα μου την επομένη να παθω κανα τροχαιο και να σκοτωθω, ο θανατος δεν ειναι κατι στραβο ρε παιδια, ειναι το μοναδικο δεδομενο που εχουμε, γιατι φοβοσαστε ολοι σας τον θανατο δεν το καταλαβαινω, προτιματε την ζωη ενος σημερινου ανθρωπου δηλαδη, εγω τον θανατο τον εχω φιλοσοφησει και λεω οτι ευτυχως που ολοι οι οργανισμοι πεθαινουμε, φαντασου να ειμασταν τιποτα αθανατοι, θα τα ειχαμε καταστρεψει ολα και θα βαριομασταν και του θανατα, εδω 76 χρονια ζουμε σημερα μεσο ορο και ολοι μας εχουμε παθει καταθλιψη και ολου του κοσμου τις ψυχικες ασθενειες, ευτυχως υπαρχει και ο θανατος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κατι τοσο παγκοσμιο οπως ο θανατος , δεν μπορει να ειναι κακο . Εγω πιστευω στην μεταθανατια ζωη , αλλα δεν βιαζομαι καθοοοοοοοοολου να μεταβω στην αλλη οχθη .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Περαστικέ αφού είσαι τόσο χάλια και σκέφτεσαι το θάνατο όπως σου είπα σε άλλο θέμα γιατί δεν πας στο γιατρό και βασανίζεις τους άλλους; Και εμένα μαζί.

    Μαγκάιβερ το ίδιο, αν πιστεύεις πως ο θάνατος είναι εύκολος και είναι δειλία δεν είναι ανάγκη να μας το λες να γινόμαστε χάλια, εφ' όσον πιστεύεις στη μεταθανάτια ζωή κράτα αυτές τις απόψεις για τον εαυτό σου γιατί οι άλλοι δεν πιστεύουμε όλοι και πονάει το θέμα.

    Από χτες με σας τους δύο έγινα χάλια, δεν είναι να μπαίνω στο φόρουμ τελικά αν έχετε γράψει εσείς.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Εγω σου ειπα να σε αφησω στην ησυχια σου και να μην σε ζαλιζω αλλα τελικα και εσυ οχι λαδι, πετρελαιο θερμανσης ριχνεις στην φωτια με τετοιες δηλωσεις...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Και δεν εχουμε ολη την οικονομικη δυνατοτητα και αν θελεις και την ηλικια για να παμε σε τετοιον γιατρο οπως το εννοεις εσυ, δεν ξερω καν αν υπαρχει εδω στην περιοχη μου, πρεπει να το ψαξω, οποτε να με συγχωρεις αλλα και εγω καπου πρεπει να μιλησω, η ζωη δεν ειναι γεματη ροζ συννεφακια με χαρουμενους ανθρωπους, υπαρχουν και οι πολλες ασχημες πλευρες της και ανθρωποι που δεν αντεχουν αλλο πονο, μην με κατηγορεις λοιπον

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pillow View Post

    Μαγκάιβερ το ίδιο, αν πιστεύεις πως ο θάνατος είναι εύκολος και είναι δειλία δεν είναι ανάγκη να μας το λες να γινόμαστε χάλια, εφ' όσον πιστεύεις στη μεταθανάτια ζωή κράτα αυτές τις απόψεις για τον εαυτό σου γιατί οι άλλοι δεν πιστεύουμε όλοι και πονάει το θέμα.
    ς.
    Kαλε , ποτε ειπα οτι ο θανατος ειναι ευκολος ? ειπα οτι δεν μπορει ναναι κατι τοσο κακο , και εμενα μαρεσει η ζωη , δεν σκοπευω να την ' κανω ' νωριτερα !
    Δεν ειναι παρηγορο οτι υπαρχει μεταθανατια ζωη ?
    Ελα , pillow , cheer up , δεστα αλλιως . Εγω παρολη την καταθλιψη μου , ειμαι ευχαριστημενος , αμα βρω και μια συντροφο , ποιος με πιανει !!!

    Κι εγω κανω διαιτουλα σαν εσενα , εχω και τα νταουν μου , αλλα βλεπω την θετικη οψη της ζωης . Ετσι εχω εκπαιδευσει τον εγκεφαλο μου να λειτουργει .
    Γιατι δεν το δοκιμαζεις κι εσυ ?
    Αμα ερωτευτεις , πιλλοου , θα δεις αλλιως την ζωη , αλλα πρωτα τα βρισκουμε με τον εαυτο μας , και μετα ερωτευομαστε . Νεα κοπελα εισαι . Εχεις οοοοολη την ζωη μπροστα σου , με μερικες καλες επιλογες , ολα αλλαζουν . Θα δεις .

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Περαστικέ να πας σε κάποιον γιατρό οπωσδήποτε, δεν έχει σημασία η ηλικία, τα ψυχολογικά ξεκινούν καμιά φορά από πολύ μικρή ηλικία, όπως σε μένα. Το ξέρω από πρώτο χέρι ότι η ζωή δεν είναι όλο ροζ συννεφάκια, αλλά πρέπει να κάνεις μια προσπάθεια να νιώσεις καλύτερα. Γιατί αλλιώς θα ξεσπάς σε άλλους.......

    Μαγκάιβερ είχες γράψει αυτό: "Χρειαζεται πιο πολυ κουραγιο για να ζησεις , παρα για ναυτοκτονησεις . Δεν εχω καμμια σχεση με αυτοκτονιες , ουτε και τις επικροτω . Ειμαι μαχητης , και θα μαχηθω μεχρι τελους ."
    Δεν είμαι υπέρ της αυτοκτονίας, αλλά αν ο άλλος νιώθει τόσο πολύ χάλια καλύτερα να πάρει αυτό το κουράγιο για να αυτοκτονήσει....από το να υποφέρει.........αλλά δεν συμφωνώ ότι θέλει πιο πολύ κουράγιο για να ζήσεις, εκτός και αν ζεις μαρτυρικά, που εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσες και γι'αυτό έγινα χάλια. (Δεν κάνω δίαιτα, προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω) Εννοείται ότι είναι παρήγορο να υπάρχει μεταθανάτια ζωή......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μαγκάιβερ είχες γράψει αυτό: "Χρειαζεται πιο πολυ κουραγιο για να ζησεις , παρα για ναυτοκτονησεις . Δεν εχω καμμια σχεση με αυτοκτονιες , ουτε και τις επικροτω . Ειμαι μαχητης , και θα μαχηθω μεχρι τελους ."
    Δεν είμαι υπέρ της αυτοκτονίας, αλλά αν ο άλλος νιώθει τόσο πολύ χάλια καλύτερα να πάρει αυτό το κουράγιο για να αυτοκτονήσει....από το να υποφέρει.........αλλά δεν συμφωνώ ότι θέλει πιο πολύ κουράγιο για να ζήσεις, εκτός και αν ζεις μαρτυρικά, που εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσες και γι'αυτό έγινα χάλια. (Δεν κάνω δίαιτα, προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω) Εννοείται ότι είναι παρήγορο να υπάρχει μεταθανάτια ζωή......[/QUOTE]

    Οντως αγαπητη πιλλοου , τοχω γραψει αυτο , αλλα οχι για μενα . Εχω ακομα μεγαλα αποθεματα κουραγιου , και αισιοδοξιας , εχω κακες μερες , αλλα απλα περιμενω να περασουν , και το σημαντικοτερο , δεν αφηνω αρνητικες σκεψεις να ριζωσουν στο μυαλο μου , τις διωχνω κατευθειαν , εχω μαθει να τις αναγνωριζω , πολλες φορες ειναι μεταμφιεσμενες σε ουδετερες .
    Δεν επικροτω ποτε την αυτοκτονια , γιατι δεν ξερεις τι σου επιφυλασσει το αυριο . Εγω , αφου διαβασες τηνιστορια μου , δεν περιμενα ποτε οτι θα συνελθω καπως , και ομως σε σχεση με περισυ , ειμαι ενα 30% καλυτερα , μην καταθετεις τα οπλα , ξερω οτι ειναι δυσκολο , αλλα θα φτιαξεις χαρακτηρα μετα απο αυτην την τρομερη δοκιμασια , πραμα πολυτιμο . Δεν εννουσε βρε εσενα οταν ελεγα για κλαψες , εσυ εισαι πιο πολυ εριστικη , που το θεωρω πιο υγιες απο τον αυτοοικτο . Καλυτερα να θυμωνεις , παρα να σε λυπουνται . Το πιστευω .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μαγκάιβερ οκ, μην χαλάμε άλλο το θέμα του παιδιού, μια χαρά μου τα έγραψες τώρα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24
    πες τα ρε φίλε....τόσα χρόνια το λέω στηριζόμαστε στην βεβαιότητα του θανάτου για να αντέξουμε την αβεβαιότητα της ζωής....
    ένα ταγκό η ζωή μας, και ο θάνατος ο καβαλιέρος μας...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    24
    περαστικός ....πες τα ρε φίλε....τόσα χρόνια το λέω στηριζόμαστε στην βεβαιότητα του θανάτου για να αντέξουμε την αβεβαιότητα της ζωής....
    ένα ταγκό η ζωή μας, και ο θάνατος ο καβαλιέρος μας...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 00:01
  3. Κρίση Πανικού και φόβος θανάτου...
    By Anastasis in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 11-05-2015, 17:27
  4. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 03:29
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •