Stressigal Απόψεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Quote Originally Posted by Nikolaoss View Post
    Δηλαδή τα αλλά αγχολυτικα είναι καλύτερα??
    agxolytika uevroyntai kai ta αντικαταθλιπτικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Αυτα που δινονται με ειδικη συνταγη του πινακα Δ (Xanax κτλ) ναι. Αλλα ειναι εξαιρετικα εθιστικα και για περιστασιακη χρηση.
    Οπότε έχουμε να κρίνουμε δύο προϊόντα, εκ των οποίων το ένα είναι ήπιο,,,,,,,,και το άλλο πολύ εθιστικο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ειναι και τα αντικαταθλιπτικα που επιδρουν στο αγχοσ τριτη κατηγορια προιοντων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    δυο κατηγοριεσ ειναι ειναι τα ηρεμιστικα που εχουν αμεση επιδραση στο αγχοσ και τιποτα αλλο
    και ειναι και τα αντικαταθλιπτικα που δρουν στο αγχοσ οχι καταλυτικα αλλα εμμεσα και βελτιωνουν τη διαθεση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    5,93€ κοστολογιο του stressigal
    Σήμερα πήρα το πρώτο μισό
    Ειδωμεν

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Απλά ρε παιδιά έχει 6€ το κουτί των 20 χαπιών των 10μγ...
    Και μια μεση δόση είναι 30-40 μγ...

    Δηλαδή για 30μγ/μέρα θέλεις 90χάπια των μήνα...
    5 κουτιά χονδρικά...
    Και αυτό αν σε πιάσουν και τα 30μγ...

    Σαν ενισχυτικό των ssri καλό είναι...
    Τελευταία φορά που το πήρα δυστυχώς δεν έκατσε με την υπόλοιπη αγωγή μου και είχα κάτι σαν να με περνάει ηλεκτρικό ρεύμα ώρες ώρες...

    Σίγουρα αν κάποιον τον βοηθήσει είναι ευλογία...
    Και αν μπορεί φυσικά να γράφει 5 κουτιά και να πληρώνει μια εφικτή συμμετοχή.
    Δεν ξέρω τι σημαίνει για τον καθένα το κόστος του φαρμάκου του αλλά εγώ πληρώνω οριακά τα αντικαταθλιπτικά μου και ας κάνουν 10€ η συμμετοχή καθώς παίρνω και άλλα φάρμακα/ συμπληρώματα για άλλα προβλήματα υγείας που έχω...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω το χρησιμοποιω για καμμια δυσπεψια μονο , δεν κανει τιποτα στο αγχος , αλλα δεν εχω και ιδιαιτερο , τα ζαναξ παντως , δεν τα υποκαθιστα .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ειχα παρει το Buspar που εχει την ιδια δραστικη ουσια βουσπιρονη και οχι μονο δεν εκανε κατι, αλλα με εκανε και χειροτερα με αγχος πονοκεφαλους και καταθλιψη. Τις 2 πρωτες μερες που το σταματησα μετα απο 10 ημερες δοσολογιας, ενιωσα σχεδον ευφορια. Η βουσπιρονη εναι οτι πιο αχρηστο εχω δοκιμασει. Ειναι καλο μονο οταν το σταματας.
    κι εγω ειχα παρει το βεσπαρ και δεν μου εκανε απολυτως τιποτα.
    σαν να μην το ειχα παρει.
    το βεσπαρ ειναι για γενικευμενη αγχωδη διαταραχη (που δεν ξερω κατα ποσο την βοηθαει, αλλα ετσι ελεγε στο φυλλο οδηγιων τουλαχιστον).. για πανικους και φοβιες παντως ειναι αχρηστο ( αυτο το λεω εκ πειρας και εκ λογου του γιατρου μου).
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    κι εγω ειχα παρει το βεσπαρ και δεν μου εκανε απολυτως τιποτα.
    σαν να μην το ειχα παρει.
    το βεσπαρ ειναι για γενικευμενη αγχωδη διαταραχη (που δεν ξερω κατα ποσο την βοηθαει, αλλα ετσι ελεγε στο φυλλο οδηγιων τουλαχιστον).. για πανικους και φοβιες παντως ειναι αχρηστο ( αυτο το λεω εκ πειρας και εκ λογου του γιατρου μου).
    Καλημέρα.
    Θα κάνω μια ερώτηση, που θα φανεί κουτη
    Ο πανικός ,και οι φοβίες,δεν εντάσσονται στη γενικευμένη αγχωδη διαταραχή?????

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nikolaoss View Post
    Καλημέρα.
    Θα κάνω μια ερώτηση, που θα φανεί κουτη
    Ο πανικός ,και οι φοβίες,δεν εντάσσονται στη γενικευμένη αγχωδη διαταραχή?????
    Ηξερα καποιον με γεν.αγχωδη διαταραχη , αρκετα καλα , ειχε και απο τα δυο , αλλα οι φοβιες , ηταν σχετικες με την υγεια του . Δεν ειναι κουτη ερωτηση , ευλογη ειναι .

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Nikolaoss View Post
    Καλημέρα.
    Θα κάνω μια ερώτηση, που θα φανεί κουτη
    Ο πανικός ,και οι φοβίες,δεν εντάσσονται στη γενικευμένη αγχωδη διαταραχή?????
    o πανικος εννοεις κρισεις? αν εννοεις κρισεις τοτε ναι εντασονται, οπως γενικα η νευρικοτητα και το αγχος. οι φοβιες ειναι ξεχωριστο κομματι (ξεχωριστη διαταραχη), δηλαδη καποιος μπορει να εχει κλειστοφοβια σε βαθμο παθολογικο αλλα κατα τ'αλλα να λειτουργει μια χαρα στην ζωη του.
    ομως αυτα συνηθως συνυπαρχουν..
    το ενα αγχος φερνει το αλλο κατα διαστηματα. δεν ειναι περιεργο
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    o πανικος εννοεις κρισεις? αν εννοεις κρισεις τοτε ναι εντασονται, οπως γενικα η νευρικοτητα και το αγχος. οι φοβιες ειναι ξεχωριστο κομματι (ξεχωριστη διαταραχη), δηλαδη καποιος μπορει να εχει κλειστοφοβια σε βαθμο παθολογικο αλλα κατα τ'αλλα να λειτουργει μια χαρα στην ζωη του.
    ομως αυτα συνηθως συνυπαρχουν..
    το ενα αγχος φερνει το αλλο κατα διαστηματα. δεν ειναι περιεργο
    Φοβία για την υγεία,δεν εντάσσεται και αυτό στην ΓΑΔ???
    Διότι αν δεν υπήρχε ή γ.Α.Δ,δεν υπήρχε ούτε ή φοβία,ούτε οι κρίσεις!!
    Άρα, ερωτω,ή γενεσιουργός αιτία ποια είναι???
    Γ.Α.Δ??

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Nikolaoss View Post
    Φοβία για την υγεία,δεν εντάσσεται και αυτό στην ΓΑΔ???
    Διότι αν δεν υπήρχε ή γ.Α.Δ,δεν υπήρχε ούτε ή φοβία,ούτε οι κρίσεις!!
    Άρα, ερωτω,ή γενεσιουργός αιτία ποια είναι???
    Γ.Α.Δ??
    πωπω πως φαινεται ο αγχωδης!
    καλε κατσε ησυχα και μη τρελενεσαι! ;)
    δεν ψαχνεις εξαλλου με αυτες τις ερωτησεις αιτια! ταμπελα ψαχνεις!
    ησυχασε λιγο με το αγχος, και ολα θα ηρεμησουν μεσα σου!
    οταν αγχωνομαστε μπορουμε να σκεφτουμε διαφορα απο υγεια μεχρι το οτι εφτασα ταδε χρονων και τι εκανα. οποιοδηποτε θεμα της ζωης μπορει να φανει αγχογονο, αν ειναι η διαθεση σου ειναι τετοια.
    χαλαρωσε, ηρεμησε, πανε δες εναν ειδικο αν συνεχιζεις με εντονο αγχος και μην τα μπερδευεις πολυ μεσα στο μυαλο σου! χειροτερα ειναι!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Ομως ενταξει επειδη δεν ειναι καθολου σωστο να αφηνεις εναν ανθρωπο που αντιμετωπιζει αγχος με την απορια (και εμενα με εκνευριζε απιστευτα οταν μου το εκαναν) το αχγος για την υγεια ανηκει μεσα στην ΓΑΔ μπορει ομως να ειναι και ξεχωριστ..... αλλα εεε σταματαω εδώ εσυ μπορει να το παρεις της μετρητης και να επικτεινεις πολυ το θεμα μεσα στο μυαλο σου....
    Τελος παντων ενας που πασχει απο ΓΑΔ μπορει δυνητικα να αγχωθει για τα παντα σε μεγαλο βαθμο, ενω κανονικα δεν θα επρεπε.

    ομως και παλι στο ξαναλεω το πως θα ονομασεις το προβλημα δεν ειναι το θεμα! το θεμα ειναι να το ξεπερασεις!!
    μπορει τωρα να σου φαινεται βουνο, αλλα θα δεις πως τελικα δεν ειναι και τοσο........ πια τρομερο.!

    και να σου σημειωσω πως κι εγω που ειμαι αγοροφοβικη και δεν εχω σχεση με ΓΑΔ, μια μικρη περιοδο αγχωνομουν αρκετα με την υγεια μου, αλλα μετα μου εφυγε. το ενα αγχος γεννα το αλλο γι' αυτο και πρεπει να σπασεις τον φαυλο κυκλο για να μην σε παιρνει απο κατω!

    αγχος εχεις τιποτε αλλο :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Ευχαριστω, για τις απαντήσεις!!!!
    Δεν είμαι αγχωδης
    Είμαι ή προσωποποίηση του αγχους

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Seroquel - Απόψεις?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 07-04-2016, 19:05
  2. Απόψεις για αντικαταθλιπτικά,
    By Nikolaoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 48
    Last Post: 03-09-2015, 00:07
  3. Χρειαζομαι τις αποψεις σας!!!
    By @miou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-08-2012, 04:54
  4. αποψεις
    By αμαλια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2010, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •