Έγινες άγγελος, γιαγιά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    23

    Έγινες άγγελος, γιαγιά.

    Αυτό το καλοκαίρι έχασα από κοντά μου έναν άνθρωπο, την γιαγιά μου. Έναν άνθρωπο υπέροχο πραγματικά. Δεν είχα βιώσει την απώλεια πριν. Περιττό να πω πως υπάρχουν ακόμα φορές που κλαίω γιατί την σκέφτομαι. Σκέφτομαι εκείνη και όσα έχω περάσει μαζί της όταν ήμουν μικρότερη. Δεν θα την ξανά δω.

    Τον τελευταίο καιρό δεν την επισκέφτομουν συχνά και όταν έμαθα πως έφυγε μου πήρε μερικά λεπτά για να το καταλάβω πώς η τελευταία φορά που την είδα ζωντανή ήταν στο νοσοκομείο, κουράστηκε πολύ και δεν το άξιζε. Τα βράδια στοιχειώνει το μυαλό μου και αρχίζω να κλαίω σιωπηλά. Δεν ξέρω τι να κάνω δεν μπορώ να ηρεμήσω μου ναι δύσκολο. Μου λείπει και είναι μόνο η αρχή.

    Ήθελα να τα πω κάπου, να μου πείτε και σεις τι να κάνω..-δεν υπάρχει και τίποτα, αλλά- υπομονή μόνο για να μπορώ να συνεχίσω, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Τουλάχιστον εκεί που βρίσκεται τώρα θα έχει ηρεμήσει η ψυχούλα της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Καλή μέρα και συλλυπητήρια

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Μάρα. View Post
    Αυτό το καλοκαίρι έχασα από κοντά μου έναν άνθρωπο, την γιαγιά μου. Έναν άνθρωπο υπέροχο πραγματικά. Δεν είχα βιώσει την απώλεια πριν. Περιττό να πω πως υπάρχουν ακόμα φορές που κλαίω γιατί την σκέφτομαι. Σκέφτομαι εκείνη και όσα έχω περάσει μαζί της όταν ήμουν μικρότερη. Δεν θα την ξανά δω.

    Τον τελευταίο καιρό δεν την επισκέφτομουν συχνά και όταν έμαθα πως έφυγε μου πήρε μερικά λεπτά για να το καταλάβω πώς η τελευταία φορά που την είδα ζωντανή ήταν στο νοσοκομείο, κουράστηκε πολύ και δεν το άξιζε. Τα βράδια στοιχειώνει το μυαλό μου και αρχίζω να κλαίω σιωπηλά. Δεν ξέρω τι να κάνω δεν μπορώ να ηρεμήσω μου ναι δύσκολο. Μου λείπει και είναι μόνο η αρχή.

    Ήθελα να τα πω κάπου, να μου πείτε και σεις τι να κάνω..-δεν υπάρχει και τίποτα, αλλά- υπομονή μόνο για να μπορώ να συνεχίσω, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Τουλάχιστον εκεί που βρίσκεται τώρα θα έχει ηρεμήσει η ψυχούλα της.
    "μελαχρινακι μου ομορφο, γλυκο σαν το πεπονι"... ετσι με υποδεχοταν η γιαγιουλα μου τραγουδιστα
    "γιαγια μη με λες πεποοονιιι!!" την ψευτομαλωνα
    "μα υπάρχει πιο γλυκο φρουτο απο το πεπονι?" ερωτηση παγιδα...αυτομάτως σκευτομουν το καρπούζι...αλλα αυτο δεν με συνεφερε καθολου!
    "εεε ναι... η φραουλιτσα"
    "οοοχι το πεπόνι ειναι πιο γλυκο!! και εσυ εισαι γλυκο σαν το πεπονι!!!"
    και ετσι εγινα το γλυκο της πεπονακι, η εγγονα της η πιο μικρη και η πιο αγαπημενη. Μια γυναικα που εζησε τον διωγμο της σμύρνης την φτωχια ... που κουβαλουσε πάνω της μια ολοκληρη ιστορια..αν με ρωτησεις τι ειναι Ελλαδα θα σου πω ..ειναι η γιαγια μου ..οι γιαγιουλες μας οι αγαπημενες.
    ημουν πολυ μικρη οταν εφυγε... στην μαυρη εφηβεια μου... δεν προλαβα ποτε να της πω ποσο πολυ την αγαπησα, οχι γιατι ειχε πάντα το πιο ζεστο χαμογελο και την πιο τρυφερη της αγκαλια φυλαγμενη μονο για μενα, αλλα γιατι την θαυμαζα οσο πολυς λιγους ανθρωπους. ακομα και τωρα που ειναι μακρυα νιωθω οτι με προσεχει απο ψηλα, η δυναμικη αυτη Σμυρνια και με προστατευει οσο δεν μπορεσε οταν ζουσε.
    περσι ξαφνικα μου ηρθε ενα δωρο απο εκεινην. ξερεις σε πολλες οικογενειες οταν φευγουν οι ηλικιωμενοι πεφτουν σαν τα κορακια να αρπάξουν οτι βρουν οι συγγενεις. και δεν αφηνουν τιποτα ορθιο. ετσι κ σε εμας επεσαν οι θειαδες μου και τα ρημαξαν ολα. δεν ασχοληθηκα ποτε με αυτο το θεμα το αποδεχτηκα.
    ξαφνικα περσι τετοιον καιρο, βλέπω την θεια μου στην πόρτα...δεν μπήκε καν στο σπίτι, μου ζητησε "συγνωμη" και μου εδωσε μια τσαντα γεματη απο τα πλεκτα της γιαγιας, και μια παναγιτσα χρυση με χαλασμενη καδενα που την εφτιαξα και δεν την βγαζω ποτε απο πάνω μου.΄
    την επομενη μερα η θεια μου πήρε την μανα μου τηλέφωνο και ειπε πως ειδε στον υπνο της την γιαγια μου να χαμογελα ικανοποιημενη!
    γιαγια μου περηφανη και αγερωχη, γιαγια μου δυνατη και καπατσα, γιαγια μου τρυφερη με τα ντολμαδακια σου, γιαγιουλα μου με το τραγουδισμα σου, γιαγια μου παναγιτσα μου.
    γιαγια μου- γιαγιουλα μου- γιαγιακα μου!!!!!!!!!!!!!!
    θα σε θυμαται πάντα ...το μελαχρινακι σου...το πεπονακι σου!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    συλλυπητηρια κοριτσι μου... μακαρι να φτασουμε τα χρόνια τους και την αξια τους!!

  5. #5
    Τα συλλυπητηρια μου και εμενα μου λειπει πολυ η γιαγια μου.Ποσο χρονων ηταν η γιαγια σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Μάρα. View Post
    Αυτό το καλοκαίρι έχασα από κοντά μου έναν άνθρωπο, την γιαγιά μου. Έναν άνθρωπο υπέροχο πραγματικά. Δεν είχα βιώσει την απώλεια πριν. Περιττό να πω πως υπάρχουν ακόμα φορές που κλαίω γιατί την σκέφτομαι. Σκέφτομαι εκείνη και όσα έχω περάσει μαζί της όταν ήμουν μικρότερη. Δεν θα την ξανά δω.

    Τον τελευταίο καιρό δεν την επισκέφτομουν συχνά και όταν έμαθα πως έφυγε μου πήρε μερικά λεπτά για να το καταλάβω πώς η τελευταία φορά που την είδα ζωντανή ήταν στο νοσοκομείο, κουράστηκε πολύ και δεν το άξιζε. Τα βράδια στοιχειώνει το μυαλό μου και αρχίζω να κλαίω σιωπηλά. Δεν ξέρω τι να κάνω δεν μπορώ να ηρεμήσω μου ναι δύσκολο. Μου λείπει και είναι μόνο η αρχή.

    Ήθελα να τα πω κάπου, να μου πείτε και σεις τι να κάνω..-δεν υπάρχει και τίποτα, αλλά- υπομονή μόνο για να μπορώ να συνεχίσω, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Τουλάχιστον εκεί που βρίσκεται τώρα θα έχει ηρεμήσει η ψυχούλα της.
    Συλλυπητήρια Μάρα...εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ν' αφήσεις τα συναισθήματα σου ελεύθερα, κλάψε όσο χρειάζεσαι...και θα έρθει κάποια στιγμή που θα πονάς υποφερτά, θα δεις ότι θα έρθει...έτσι συνέβη και μ' εμένα...άργησε αλλά έγινε κάπως ανεκτός ο πόνος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    23
    Σας ευχαριστώ όλους για τα λόγια σας, άσχετα που με έκαναν να δακρύσω. Ακόμα και ας μην ήταν δικός μας άνθρωπος αυτός που φεύγει, ακόμα και ας μην τον ξέραμε καθόλου θα κλάψουμε γιατί είμαστε άνθρωποι, μερικοί τουλάχιστον. 83 ήταν..πίστευα πως θα άντεχε μέχρι τα 90 της αλλά αντί να καλυτερεύει χειροτέρευε, γιατί να μην ζήσει λίγο ακόμα... Θα ρθουν τα γενέθλια της και αντί να μαζευτούμε όλοι και να μαστε χαρούμενοι, θα πλαντάξουμε στο κλάμα.

Similar Threads

  1. Η γιαγιά μου!
    By δελφίνι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 12-06-2015, 13:13
  2. η γιαγια μου
    By asteraki24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 01:20
  3. ΕΓΙΝΕΣ ΕΜΜΟΝΗ...
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2012, 21:18
  4. ΕΓΙΝΕΣ ΕΜΜΟΝΗ,ΚΩΛΟΑΝΑΚΟΠΗ!
    By melina20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-04-2011, 21:11
  5. Στην γιαγιά
    By weird in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2010, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •