Φαρμακοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    Φαρμακοθεραπεία

    Rispelen και Escitalopram μου έδωσε. Παρατηρησα πως εχω μια θολη οραση απο την ωρα που τα πηρα, σαν βαρια και κάποιους σπασμούς σε οραση και μύες χεριων... Έσπασα ως και 1 πιατο.. Επίσης, έπαθα μια κρίση πανικού ξημερώνοντας από το φόβο μου. :( Οπότε μπήκα σε φάση άρνησης και αισθάνομαι πως μήπως να μην τα έπαιρνα. Θα με βοηθήσουν ή θα διαρκούν συνεχώς οι ανεπιθύμητες ενέργειες;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ο γιατρος που στα εγραψε τι σ ειπε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Να συνεχισεις τα φαρμακα σου κανονικοτατα αν θες να βγεις απο ολο αυτο!!!Και κυριως μην απογοητευτεις στις αρχες,θελει χρονο για να γινεις καλα ακομα κι ολοκληρους μηνες η και χρονια.Επισης και εσεις ξαγρυπνησατε σημερα?:P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εγώ κοιμήθηκα αλλά ξύπνησα με ταχυπαλμία. Οπότε ζήτησα από τους δικούς μου να μου κάνουν παρέα.
    Η γιατρός μου είπε να παίρνω τα χάπια μου. Κακώς το άφησα από 8 χρονών, διότι 20 χρόνια τώρα έχει γίνει χαρακτήρας μου. Στη συνταγή έγραψε υποτροπιάζουσα κατάθλιψη, βαριά, με ψυχωσικα ή κάτι τέτοιο. Μου είπε πως δεν θα πάρω βάρος, πως δεν θα τρελαθώ αν την παίρνω και πως να κάνω υπομονή. Παλιά που μου είχε γράψει ξανά, δεν πήρα τα φάρμακα για να είμαι ειλικρινής ομως. Τώρα σκεφτόμουν να τα παίρνω, να θεραπευτώ, αλλά έχω φοβίες με αυτά.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Να ακουσεις την γιατρο σου κι μονο αυτη.Με το να παιρνεις τα φαρμακα μονο καλα μπορεις να γινεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Άγγελε σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχεις απόλυτο δίκιο. Χθες αυτό είπα, λέω, αν θες να γίνεις καλά, κάνε το βήμα. Αν θες να μείνεις για πάντα έτσι, μείνε έτσι! Προτιμάς να παίρνεις φάρμακα μια ζωή και να είσαι καλά ή να είσαι ελεύθερος και να είσαι σκατά; Διάλεξα το πρώτο, μα το πρωί με τον πανικό, σκεφτόμουν πως τις προάλλες το πέρασα μόνος και μου καρφωνόταν στο μυαλό να τα κόψω... Είναι απίστευτα τα παιχνίδια του μυαλού... Χθες, πριν πάω στην ψυχίατρο, συνήλθα από τα πάντα. Δεν είχα ιδεοληψίες, ούτε ένιωθα πως έπρεπε να ελέγξω πράγματα!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Ναι γιατι ειχες κατι αλλο να σε αγχωνει δηλαδη την ψυχιατρο.Επισης δεν θα σαι μια ζωη με τα φαρμακα φιλε μου,ειναι πολυ πιθανο καποια στιγμη να γινεις καλα και να τα κοψεις και μην ξεχνας και τις αλματωδεις προοδους της ιατρικης που μπορει στο μελλον να προσφερει μονιμες λυσεις.Να θυμασαι οτι εισαι τυχερος που ζεις σε αυτην την περιοδο των επιστημονικων ανακαλυψεων και της σταδιακης εξαλλειψης του στιγματος του ασθενη.Σκεψου να χαμε γεννηθει σε κανεναν μεσαιωνα η ακομα και στις αρχες του προηγουμενου αιωνα,που το στιγμα σε ακολουθουσε παντου και οι μονες θεραπευτικες μεθοδοι που υπηρχαν ηταν οι ξυλοδαρμοι,οι λοβοτομες,τα ηλεκτροσοκ,οι αναγκαστικες κατακλισεις,η δημιουργια ασυλων κι αλλα τοσα καλα που σε εκαναν χειροτερα απο οτι εισαι.Γι αυτο σου λεω φιλε,αραξε,παρε τα φαρμακα σου,κανε υπομονη μεχρι να βρεθουν μονιμες και πιο αποτελεσματικες λυσεις και κοιτωντας τα παραδειγματα που σου ανεφερα πιο πανω γινε πιο αισιοδοξος και συνεχισε να πολεμας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Έχουμε φορτωθεί με τόση γνώση πλέον κι είναι πολύ κρίμα να αυτοτιμωρούμαστε αντί να χαιρόμαστε για αυτό. Απλά καταλαβαίνεις, αισθάνομαι μια μόνιμη αναπηρία, που στις ημέρες κρίσης και αλλαγών πανικοβάλλομαι και εμφανίζω ψυχοσωματικά. Για να με δικαιολογήσω όμως κιόλας, είναι η 1η μέρα του φαρμακου, φαντάζομαι πως όταν αισθανθώ καλύτερα θα ξεφοβηθώ ή κάτι τέτοιο. Παίρνεις κι εσύ αγωγή άγγελε;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εχουμε 2 εαυτους, ο ενας θελει να γινουμε καλα και ο αλλος θελει να μην αλλαξει τιποτα, και οι 2 ειναι το ιδιο εξυπνοι, αλλα ο κακος ειναι πιο πονηρος.. ξερουμε να στηνουμε υπέροχες παγιδες στους εαυτους μας!!!...εγω ευτυχως σιχαινομαι τοσο τα νοσοκομεια ..που οτι και να νιωσω το υπομενω, και πάντα μου περναει.. ειναι η μονη παγιδα μου που ποτε δεν πιανει. προτιμω να πεθανω επι τοπου χωρις υπερβολλες παρα να καταλήξω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο ...και καπως ετσι γλύτωσα και τις κρισεις πανικου και τα ψυχοσωματικα.εδω σε ιδιωτικο μαιευτηριο που πηγαινα οταν γεννουσαν οι φιλες μου, αισθανόμουν δυσφορια. ταχυπαλμιες και σπασμοι απο τα φαρμακα ολα κρατησαν μονο μια μερα. Ισως αν και εσυ αποφασισεις να δεις με ρεαλισμο μια κατασταση νοσοκομειακη, την βρωμα, τα διπλανα κρεβατια με αρρωστους, την οσμη, ισως ξεφυγεις απο αυτην την παγιδα... α! και τις κοινες τουαλετες βαλε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    χαχα ρέα. Να φανταστείς, πως έχω σπουδάσει αυτό το αντικείμενο εν τω μεταξύ. Κι ενώ ήμουν καλός, ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτό λόγω αρρωστοφοβίας. Κατά τα άλλα, εμένα συμβαίνει το αντίστροφο. Όταν το παθαίνω αυτό, νιώθω μια προσμονή, πως θα μπορούσα να πάω στον γιατρό και να με "σώσει"... :S Όταν χωνέψω πως δεν θα συμβεί αυτό (με τη λογική να πηγαίνω στον γιατρό για να σωθώ άμεσα), αναζητώ άμεσες λύσεις για να το λύσω μόνος. Καμιά ωρα μετά, μου περνά πάλι και όλα καλά για την υπόλοιπη μέρα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα Γάτε, μην ανησυχείς, μάλλον αρχικές παρενέργειες της αγωγής σου είναι τα συμπτώματα που παρουσίασες. Να τα συζητάς με την ψυχίατρο, φαντάζομαι ότι και η ίδια θα σε ενημέρωσε. Για ψυχοθεραπεία σου μίλησε καθόλου ή όχι? Αν μπορέσεις και βρεις τρόπο να ξανακάνεις πάντως. Παράλληλα με τη φαρμακευτική αγωγή. Γνώμη μου, χωρίς να είμαι ειδικός. Υπομονή, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Έχει δίκιο ο Άγγελος βρισκόμαστε σε πολύ καλύτερες εποχές για όλα αυτά τα προβλήματα σε σχέση με το παρελθόν και αισιοδοξώ ότι θα υπάρχουν στο μέλλον και ακόμα πιο ελπιδοφόρα μηνύματα και πρόοδος στον τομέα των θεραπειών και της καταπολέμησης του στίγματος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Η ψυχίατρος μου είπε πως θα μπορούσαμε να κάνουμε καμιά ψυχοθεραπεία αργότερα. Με συμβούλεψε όμως, βασικά λάθος, με παρότρυνε να πάω σε ψυχολόγο, διότι μου είχε κάνει πολύ καλό η γνωσιακή και δεν έπρεπε να την αφήσω... Δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς δηλαδή, διότι τέλειωσε το πρόγραμμα που παρακολουθούσα. Θα ακούσω τη συμβουλή σου και σήμερα θα κάνω άλλη μια προσπάθεια. Όπως είπα στο προηγούμενο τόπικ, έκανα μια προσπάθεια, αλλά oi ψυχολογοι με παρότρυναν να μην πάω εκεί και να πάω μόνο σε ψυχίατρο... :S
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tην εσιταλοπραμη την εχω παρει , δεν ειδα αποτελεσμα . Το αντιψυχωτικο θα σου ανοιξει την ορεξη κατα πασα πιθανοτητα . Παντως με κρισεις πανικου , μαλλον χρειζεσαι τουλαχιστον το αντιψυχωτικο , εγω εχω παρει αντιψυχωτικο , οχι το συγκεκριμενο , αλλα το εκοψα επειδη μου ανοιξε την ορεξη , και εκτοτε δεν ξαναπηρα κανενα . Αλλες παρενεργειες δεν εντοπισα .

  14. #14
    Ξέρω ότι τα αντικαταθλιπτικά συστηνονται για φοβίες.
    Συμφωνώ πως πρέπει ν ακούσεις το γιατρο σου. Όμως, όπως και σε κάθε αλλη ειδικότητα γιατρού, άμα ένας γιατρος δεν μας ικανοποιεί δοκιμάζουμε κι αλλού. Το άσχημο εδω ειναι που υπάρχουν γιατροί που το παρακάνουν με τα φαρμακα, δλδ σε φορτωνουν χάπια, ενώ ίσως αρκούσε και κάτι λιγότερο.
    Όπως θα χαμε ξαναπει, στην ΙΨΔ και φοβίες, και στην καταθλιψη ακομα, πολύ σημαντική ειναι η ψυχοθεραπεια, ιδίως η γνωστική συμπεριφορική μέθοδος. Τα φαρμακα απλά θα σε καλμάρουν, θα σε ηρεμήσουν, θα σου εξασθενίσουν τα έντονα συναισθηματα, όμως δεν θα σου αλλάξουν τον τροπο σκέψης και συμπεριφοράς, γι αυτο θα πρεπει να δεις και ψυχολογο (αν και όλα αυτα που σου λεω εσυ τα ξέρεις καλύτερα από μενα). Αυτη την αλλαγη θα την αποκτησεις, ως μεθοδολογια σκέψης και δρασης, μέσω της ψυχοθεραπείας. Σ αυτο το κομμάτι αμφιβαλλω αν τα φαρμακα από μονα τους αρκούν. Απλά θα σου καταστησουν πιο ευκολη την εφαρμογη της μεθοδου. Και κουράγιο!!
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σας ευχαριστώ πολύ πρώτα από όλα. Το εκτιμώ ειλικρινά.
    Macgyver, το διάβασα κι εγώ. Ως πρώην παχύσαρκος τρόμαξα για να είμαι ειλικρινής με αυτό, αλλά επειδή τα κιλά τα έχασα με διατροφή και άσκηση, ελπίζω να μην νιώσω αυτό το άνοιγμα της όρεξης. Κατά τα άλλα είναι η 1η φορά που παίρνω χάπια και για αυτό έχω πανικοβληθεί. Τα αισθάνομαι λίγο "ξένα".
    Ιωάννη, έχω κάνει γνωσιακή. Με βοήθησε τρομακτικά στην επικοινωνία μου, με βοήθησε στο να καταλάβω πως λειτουργούν οι ψυχαναγκασμοί μου, νομίζω όμως πως δεν κάναμε συμπεριφορική. :( Τώρα την εφαρμόζω μόνος μου στον εαυτό μου από αυτά που έχω μάθει και προσπαθώ να βρω είτε ψυχοθεραπευτή είτε μια παρέα για να ξεχνιέμαι λιγάκι και να μην μένω στο pc όλη μέρα. Απλά αναρωτιέμαι, είναι δυνατό να διαγράψω συνήθειες, τελετουργικά, σκέψεις, πεποιθήσεις 20 χρόνων; Και ως ποιος θα προχωρήσω; Δηλαδή, τα πάντα κινούνται γύρω από τις ιδεοληψίες μου και τους ψυχαναγκασμούς μου, οπότε έχω μπερδευτεί με το τι μου αρέσει πραγματικά και τι κάνω καθαρά από καταναγκασμό.
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα επίτευγμα μου αν είναι δυνατό. Σήμερα, πέταξα ένα κουτάκι με χαρτιά που μάζευα από το δρόμο. :) Απλώς τα έλεγξα μια φορά για να μην πετάξω κάτι δικό μου και στα σκουπίδια απευθείας, δίχως να ξανακάνω έλεγχο. Είμαι υπερήφανος και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας που με καταλαβαίνετε.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ευθανασία ή Χρόνια Φαρμακοθεραπεία για τις Ανίατες Ασθένεις
    By deleted12082014 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2014, 17:57
  2. ανθεκτικη στη φαρμακοθεραπεια καταθλιψη
    By weakpointexpose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2010, 12:02
  3. φαρμακοθεραπεια και διακοπη!!!
    By afrula in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2009, 00:29
  4. ΨΥΧOΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-07-2005, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •