Aurorix
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Aurorix

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239

    Question Aurorix

    έχει βοηθήσει;

    δεν υπάρχουν άλλα ΜΑΟΙ στην Ελλάδα ??

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    πιθανοτατα να μην υπαρχουν χρηστες ΜΑΟΙ, αλλα θα ελπιζω ολο και καποιος να εχει κατι να σου πει......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Γενικά δεν τα χρησιμοποιούν πια σε καμια περίπτωση.
    Προτιμούν να δίνουν αντικαταθληπτικά τύπου ssri, snri, wellbutrin και αν δεν υπαρχει προκοπή συμπληρώνουν και με μικρό αντιψυχωσικό (κάποια δουλέυουν σε κατάθλιψη και τα δίνουν για ενίσχυση) και έπειτα πανε σε τρικυκλικά...

    Τα ΜΑΟΙ ούτε να τα ακούσει η γιατρός μου για κάποιο λόγο.
    Προτιμάει ακόμα και τρικυκλικό με αντιψυχωσικό οπυ λέει ο λόγος παρά MAOI.

    Θεωρείται πάντως 100% επιτυχης θεραπεία έναντι του 60% που δίνουν τα ssri.
    Και πιάνει πολλούς νευροδιαβιβαστές μαζί..
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί εγκαταλείφθηκαν μά΄λλον θα είχαν πολλές παρενέργειες....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Γενικά δεν τα χρησιμοποιούν πια σε καμια περίπτωση.
    Προτιμούν να δίνουν αντικαταθληπτικά τύπου ssri, snri, wellbutrin και αν δεν υπαρχει προκοπή συμπληρώνουν και με μικρό αντιψυχωσικό (κάποια δουλέυουν σε κατάθλιψη και τα δίνουν για ενίσχυση) και έπειτα πανε σε τρικυκλικά...

    Τα ΜΑΟΙ ούτε να τα ακούσει η γιατρός μου για κάποιο λόγο.
    Προτιμάει ακόμα και τρικυκλικό με αντιψυχωσικό οπυ λέει ο λόγος παρά MAOI.

    Θεωρείται πάντως 100% επιτυχης θεραπεία έναντι του 60% που δίνουν τα ssri.
    Και πιάνει πολλούς νευροδιαβιβαστές μαζί..
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί εγκαταλείφθηκαν μά΄λλον θα είχαν πολλές παρενέργειες....
    Einai teleftea epilogi apo oti mou eipe o giatros mou. Ekei vriskome, ...doulepse arketa grigora, aplos me parenergies, pou fovounte h giatri giati mpori kai na pethani o anthropos...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ προτιμώ τα κοκτέιλ πιο αθώων φαρμάκων παρά τα ΜΑΟΙ...
    Γιατί σε πήγε σε τέτοιο φάρμακο;
    Δοκίμασε όλα τα άλλα;;;
    Ακόμα και snri με wellbutrin και ολίγον abilify που λέει ο λόγος...

    Αν και προκύπτει και το θέμα κόστους.
    Από ότι είδα αυτό που παίρνεις είναι πιο φτηνό από το μέσο ssri που να κάνεις και κοκτέιλ το κόστος φεύγει...

    Αν σε βοηθά εννοείται κάνε ο΄τι μπορείς για να το κρατήσεις δλδ ακολούθα όλες τις οδηγίες.
    Νομίζω υπάρχουν και τροφές που αποφεύγουμε με τα ΜΑΟΙ γενικά ψάξε τι πρέπει να προσέχεις και να το τηρείς...

    Εμένα τα τρικυκλικά (αναφρανίλ) με είχαν πιάσει ΤΕΛΕΙΑ και ΤΑΧΥΤΑΤΑ αλλά...
    Αχ αυτο΄το αλλά...
    Ενώ ήταν το μόνο που δούλεψε σωστά οι παρενέργειες τού ήταν....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Yparxoyn 4-5 ΜΑΟΙ ................δεν ξερω ποια απο αυτα κυκλοφορουν στην Ελλαδα , αλλα το συνηθεστερο ειναι το ( εξελιγμενο ) aurorix , που δλδ δεν εχεις περιορισμο στις τροφες , οπως στην τυραμινη, που ειχε παλια αλληλεπιδαση .........δενθεωρουνται και ιδιαιτερα αποτελεσματικα, εχωπαρει aurorix , εν ειδα καμμια παρενεργεια , αλλ ουτε κι ενεργεια !!!! οποτε finito το φαρμακο , δεν μουκανε τιποτα ......σε αλλους μπορει να κανει ομως ........γιατι , τα ssri s μου κανουν κατι ? οχι .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ενδιαφέρον ότι δεν έχει περιορισμό στις τροφές..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι ειναι τα ΜΑΟΙ? ΤΟ βλεπω συχνα..κ τι παρενεργειες εχουν?ποτε τα χρησιμοποιουσαν οι γιατροι?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τι σημαινουν τα αρχικα δεν το θυμαμαι τωρα, αλλα ειναι φαρμακα αντικαταθλιπτικα στην ουσια, με αλλο μηχανισμο δρασης... και δεν πρεπει να συνδοιαζεται ποτε μαζι με τα κοινα αντικαταθλιπτικα.... Στις οδηγιες θα βρεις να λεει να περιμενεις 2 βδομαδες απο την στιγμη που σταματησες τα ssri, ωστε να ξεκινησεις αγωγη με αυτα.... Οπως προαναφερθηκε, ειναι συνηθως η τελευταια επιλογη των γιατρων, για να δωσουν ενα τετοιο σκευασμα, γιατι αλληλεπιδρα με πολλες ουσιες και πρεπει να εισαι γενικοτερα προσεχτικος.... Αυτα απο εμενα!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε τι προσεχτικος?δλδ τι μπορεις να παθεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Yparxoyn 4-5 ΜΑΟΙ ................δεν ξερω ποια απο αυτα κυκλοφορουν στην Ελλαδα , αλλα το συνηθεστερο ειναι το ( εξελιγμενο ) aurorix , που δλδ δεν εχεις περιορισμο στις τροφες , οπως στην τυραμινη, που ειχε παλια αλληλεπιδαση .........δενθεωρουνται και ιδιαιτερα αποτελεσματικα, εχωπαρει aurorix , εν ειδα καμμια παρενεργεια , αλλ ουτε κι ενεργεια !!!! οποτε finito το φαρμακο , δεν μουκανε τιποτα ......σε αλλους μπορει να κανει ομως ........γιατι , τα ssri s μου κανουν κατι ? οχι .......
    ρε μακ!!! τιποτα δεν σε πιανει εσενα...τελικα μηπως δεν εχεις καταθλιψη ομως?το εχεις ποτε σκεφτει?εν τω μεταξυ επειδη σε παρακολουθω καιρο..βλεπω οτι εισαι αρκετα λειτουργικος..μηπως ρε πουλακι μου δεν εχεις καταθλιψη?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ρε μακ!!! τιποτα δεν σε πιανει εσενα...τελικα μηπως δεν εχεις καταθλιψη ομως?το εχεις ποτε σκεφτει?εν τω μεταξυ επειδη σε παρακολουθω καιρο..βλεπω οτι εισαι αρκετα λειτουργικος..μηπως ρε πουλακι μου δεν εχεις καταθλιψη?
    αχαχα , ρε πουλακι μου , εχω μια μεταλλαγμενη μορφη κτθλψης , αυτην που εκτιμω τον εαυτο μου , δεν ειμαι στεναχωρημενος , δεν χολοσκαω ................ εχω αποδεχτει οτι η ζωη εχει τα πανω και τα κατω της, δεν συγκρινω ποτε την ζωη μου , με τις ζωες των αλλων , οτι μπορωνα το αλλαξω , tο αλλαζω ,οτι δεν αλλαζει το δεχομαι αδιαμαρτυρητα και ατενιζω το μελλον με αισιοδοξια , capichi ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε τοτε ρε μακ δεν εχεις καταθλιψη με την ουσιαστικη εννοια της..μια χαρα εισαι...
    αν ειχες καταθλιψη θα εσκουζες βοηθειααα συνεχεια...
    κοιτα εμενα...εχτες κοντεψα να ψοφησω απο το κλαμα κ σηεμρα σηκωθηκα κ ολα τα βλεπω μαυρα..αυτο ναι ! ειναι καταθλιψη...πωπω θελω να απαλλαχτω απο ολο αυτο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ε τοτε ρε μακ δεν εχεις καταθλιψη με την ουσιαστικη εννοια της..μια χαρα εισαι...
    αν ειχες καταθλιψη θα εσκουζες βοηθειααα συνεχεια...
    κοιτα εμενα...εχτες κοντεψα να ψοφησω απο το κλαμα κ σηεμρα σηκωθηκα κ ολα τα βλεπω μαυρα..αυτο ναι ! ειναι καταθλιψη...πωπω θελω να απαλλαχτω απο ολο αυτο..
    Και ομως , αγαπητη ανξ , εχω μειζονα κτθλψη .......διαγνωσμενη , και πολυχρονη , αλλα εχοντας κανει το επαγγελμα που σου πα , εχω ψηθει αρκετα , δεν μασαω ευκολα απο καταστασεις , οχι μονο λογω επαγγελματος , λογω χαρακτηρος , εχω τεραστιες αντοχες , αφου απορω κι ο ιδιος ενιοτε ..........πληρη ανηδονια , για οτιδηποτε , κοινωνικη αποσυρση , μη λειτουργικοτατητα , εμμονες ιδεες , αλλα τον τελευταιο 1.5 χρονο , εχω μια βελτιωση , καθαρα λογω ιδιων προσπαθειων και θετικοτατης στασης ........παραμενω αισιοδοξος , δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι στον κοσμο που μπορει να με πτοησει , εκει που νομιζεις οτι ξοφλησα , ωωωπ , ανεστην εκ νεκρων , θανάτω θάνατον πατήσας .............το 11-12-13 ημουν σε κακη κατασταση , δεν μπορουσα ουτε σμαρκετ να παω , με ειχε φαει το κρεβατι, αλλα καποια στιγμη , παιρνεις την πανω βολτα , αμα το πιστευεις , γινεται , κι εγω εχω τρομερη εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου , ακλονητη αυτοπεποιθηση , παντελη ελειψη αρνητικων σκεψεων , κατοπιν προσπαθειας κι αυτο .........................αμα με γνωριζες , θα καταλαβαινες ποιος η τι ειμαι .................οποτε θελω να περασω το μνμ οτι η κτθλψη νικιεται , αλλα με συνεχη και εντονη προσωπικη προσπαθεια μονον , οχι φαρμακα , και οχι μουρμουρα , οχι μεμψιμοιρια , η ζωη κανει κυκλους , ημουν στο ναδιρ , τωρα πλεον εχω αρχισει την πανω βολτα .....
    τι σημαινει ουσιαστικη εννοια? η κτθλψη του καθερνος , αντιμετωπιζεται συμφωναμε τον χαρακτηρα του , ειμαι απο τα πιο θετικα ατομα που υπαρχουν , ποτε το μυαλο μου δεν σκεφτεται αρνητικα , τοχω εκπαιδευσει .............δεν το αφηνω να πλαναται οπου αυτο θελει , οπου θελω εγω , τηρουμενων φυσικα των αναλογιων , δεν ειμαι σουπερμαν , μαλιστα εχω το πολυ κακο , οτι βολευομαι σε μια κατασταση , οποια κι αν ειναι αυτη , και δυσκολα ξεκουνιεμαι υστερα ....... οπου και να με ριξεις , θα την βρω την ακρη .......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Ενδιαφέρον ότι δεν έχει περιορισμό στις τροφές..
    Ναι , Παναγιωτη , αυτο που κυκλοφορει τωρα, δεν εχει τις ιστοριες με τυραμινη κλπ. οπως αυτο που ειχα παρει το 98 ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. about aurorix
    By demis-demis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2006, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •