τι σας ανησυχει ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by agnostix View Post
    Εγω ανησυχω κ για μενα κ για τους δικους μου,γιατι αν δεν ειμαι εγω καλα θα στεναχωριουνται αυτοι,κ το αντιθετο.


    Μα κι εγω εχω μια καταθλιψη , αν και δεν το πηρα ποτε κατακαρδα , καποια στιγμη γυρναει ο τροχος , σεμενα εχει αρχισει ηδη η αναρρωση , και οι δικοι μου , σιγουρα στενοχωριοντουσαν που με βλεπαν μεσα κλεισμενο , αλλα αμα αρχιζα να στενοχωριεμαι και γι αυτους , δεν θα συνερχομουνα ποτε .

    Kαι κατι αλλο , δεν πιστευω οτι στην ζωη υπαρχουν προβληματα , υπαρχουν προκλησεις .

  2. #17
    Με ανησυχει το αναποφευκτο( αρρωστεια θανατος ανθρωπων που αγαπω) - η διαχειριση των αλλαγων(που με φορτιζουν συναισθηματικα)- ο θυμος που γυρνουσε παντα εναντιον μου και τωρα πρεπει να του αλλαξω κατευθυνση.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και ομως moonlight , δεν εχω αγχος για κατι , ουτε ανησυχω , γιατι δεν εχει νοημα , το εχω φιλοσοφησει , ισως η ζωη μεχει μαθει να μην ανησυχω , αφου μονο να χασεις μπορεις απο αυτο . Τι να με κανει να ανησυχησω ? το 2006 ειχα ενα ατυχημα , πηγα στο νοσοκομειο , 8 μερες , και την 4η μερα , μουπαν οτι εχω 50/50 να χασω το ενα νεφρο μου , τους ακουσα αταραχος , μεχρι που μουπαν , δεν σας βλεπω κ. Μ........ να θορυβηστε , μα λεω , θα θερυβηθω αμα το χασω , τωρα γιατι να θερυβηθω , και κοιμομουν ησυχος , μεχρι που εληξε αισιως η περιπετεια . Αμα δεν βαριεσαι , διαβασε το λινκ . Αν ειχα παιδια , δεν ξερω πως θα συμπεριφερομουν .
    Το διάβασα μόλις τώρα. Συμφωνώ κυρίως σ' αυτό
    "Και αν σκέφτεστε πως κάποιες φορές δεν είναι εφικτό να ξεφύγουμε από όλα αυτά που μας κάνουν γκρινιάρηδες, σκεφτείτε πως και πάλι μπορείτε να αλλάξετε κάτι : Το τρόπο που αντιμετωπίζετε τα δεινά της ζωής σας. Αν δεν σου αρέσει κάτι, άλλαξέ το. Αν δεν μπορείς να το αλλάξεις, άλλαξε τον τρόπο που το αντιμετωπίζεις. Μην παραπονιέσαι." αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το συνδέεις με την ανησυχία... Όποιος αγχώνεται ή ανησυχεί για κάτι, δεν σημαίνει πως είναι μίζερος και γκρινιάρης. (Ούτε αν κάποια στιγμή του βγει κάτι σαν παράπονο, ανθρώπινο είναι κι' αυτό... φτάνει να μην γίνεται μονίμως καταλήγωντας να γίνεται γκρινιάρης). Εγώ σαν απαισιόδοξη και αγχώδης, μπορώ να σου υπογράψω πως τα απλά και καθημερινά πράγματα τα χαίρομαι πολύ περισσότερο από ανθρώπους που είναι θετικοί, που αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις πολύ κουλ και με ψυχραιμία :) ...

    Μπράβο πάντως για τον τρόπο που το αντιμετώπισες και συνεχίζεις να σκέφτεσαι μ' αυτό τον τρόπο. Γι' αυτό ανέφερα τα παιδιά. Πιστεύω πως είναι αλλιώς γιατί για σένα μπορείς να μην ανησυχείς καθόλου αλλά για κάποιον πολύ δικό σου (είτε παιδί, είτε φίλο, είτε σύντροφο), να αγχώνεσαι και να ανησυχείς.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Και να προσθέσω πως δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε τόσο τις ανησυχίες και το άγχος. Πολλές φορές το άγχος μπορεί να είναι δημιουργικό, και άλλες φορές μπορεί η ανησυχία μπορεί να σε σώσει από άλλα πράγματα ή να σε παρακινήσει να κάνεις κάτι που πρέπει. Ο καθένας μπορεί να σκεφτεί άπειρα παραδείγματα. Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ. Ανησυχώ μήπως ο αδερφός μου δεν έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει σήμερα. -> του το υπενθυμίζω. Ανησυχώ και αγχώνομαι για τα μαθήματα. Πέφτω με τα μούτρα μπας και καταφέρω να περάσω.

    Τα πάντα με μέτρο δηλαδή. Αν αγχώνομαι και αν ανησυχώ σε σημείο που δεν αντέχω και καταλήγω άρρωστη, τότε όντως κάτι δεν πάει καλά. Είναι ανάλογα τον άνθρωπο και τον τρόπο που αντιμετωπίζει το κάθε συναίσθημα. Δεν σημαίνει όμως πως μπορούμε να τα αγνοήσουμε τελείως, σαν να μην υπάρχουν, σαν να μην μας αγγίζουν απ' την στιγμή που μας δηλώνουν την παρουσία τους, απ' την στιγμή που τα ΝΙΩΘΟΥΜΕ...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Πολλες φορες βαριεμαι τα παντα γυρω μου και επιλεγω να ειμαι μονη. Και μετα βαριεμαι που ειμαι μονη και δε κανω κατι για να αλλαξει ολο αυτο. Και καταληγω να ανησυχω για το που θα φτασει αυτος ο τσακωμος με τον εαυτο μου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Και να προσθέσω πως δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε τόσο τις ανησυχίες και το άγχος. Πολλές φορές το άγχος μπορεί να είναι δημιουργικό, και άλλες φορές μπορεί η ανησυχία μπορεί να σε σώσει από άλλα πράγματα ή να σε παρακινήσει να κάνεις κάτι που πρέπει. Ο καθένας μπορεί να σκεφτεί άπειρα παραδείγματα. Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ. Ανησυχώ μήπως ο αδερφός μου δεν έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει σήμερα. -> του το υπενθυμίζω. Ανησυχώ και αγχώνομαι για τα μαθήματα. Πέφτω με τα μούτρα μπας και καταφέρω να περάσω.
    ...
    Σωστο ειναι αυτο , moonlight , το δημιουργικο αγχος ειναι ευπροσδεκτο φυσικα , αλλιως κινδυνευεις απο αδρανεια . Οπως και η ανησυχια που σε αποτρεπει απο κινδυνους . Με μετρο ολα οπως λες !!

    Εβαλα και δευτερο αρθρακι , moonlight , καλο ειναι !!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Με ανησυχει το αναποφευκτο( αρρωστεια θανατος ανθρωπων που αγαπω) - η διαχειριση των αλλαγων(που με φορτιζουν συναισθηματικα)- ο θυμος που γυρνουσε παντα εναντιον μου και τωρα πρεπει να του αλλαξω κατευθυνση.

    C.C , τον θυμο πρεπει να τον εξωτερικευεις , ουτε εναντιον σου , ουτε εναντιον αλλου , βγες εξω , φωναξε , εκτονωσου με οποιον τροπο εσυ αισθανεσαι οτι σε αποφορτιζει .

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Mακ καλημέρα :) Αν πάρω το χάπι δεν θα κοιμηθώ θα τσιτώσω τι λες να κάνω;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα , ντεπ , λεω να μην τσιτωσεις !! καλυτερος ο υπνος , νωρις ειναι . Το παιρνεις μετα .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.ingossip.gr/paraxena/1706...e-toys?ref=yfp



    Kαι δευτερο αρθρακι ..............

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    133
    Macgyver έχεις δίκαιο δεν βοηθάει πουθενά αλλά για μένα όπως σου έχω ξανά πει είναι στον άνθρωπο μερικοί όπως εσύ καταφερνουν να την αντιμετωπισουν και να μην νοιάζονται πλέον ενώ άλλοι δεν μπορούν και ζουν με αυτην....όπως εγώ...το θέμα είναι πως την χρησιμοποιείς αν είναι να σε φοβηζει σε βλάπτει αν είναι να σε βοηθάει να κάνεις νέα πράγματα και περισσότερα τότε έχει καλή οψη η ανησυχία για μένα!!

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Δεν με ανησυχεί τίποτα, έχω έρθει αντιμέτωπος με το θάνατο τρεις φορές.

    1) Με αεροπλάνο
    2) Με καραβι
    3) Επαθα περιτονίτιδα

    Δεν αξίζει να ανησυχείς. Ότι είναι να γίνει σε αυτή τη ζωή θα γίνει. Δεν ανησυχώ για τον εαυτό μου, ανησυχώ για τους άλλους, με ενδιαφέρει να μην μοιράσω λύπη στους δικούς μου ανθρώπους. Αν αυτό θεωρείται κατά κάποιο τρόπο ανησυχία τότε αυτή είναι η ανησυχία μου. Δεν έχω άλλη...
    θα σου πω πως ειναι να μπαινεις σε αεροπλανο στην αρχη παει σιγα σιγα για να σε καλοπιασει ενω μπορει να ακους κ τις ροδες του που κανουν χρατσα χρουτσα κ μετα φευγει σαν σαιτα κ μενεις ξερος αλλα αν κλεισεις τα ματια σου κ κανεις την ωραια κοιμωμενη δε καταλαβαινεις κ πολα εκτος αν πεσεις σε καμια περιπτωση κ το σανιδωσει ακομα περισσοτερο.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χαχα...μακ ή εχεις θεραπευτει απο την καταθλιψη ή εισαι ο χειροτερος καταθλιπτικος που εχω συναντησει στην ζωη μου ;)... συνεχισε ετσι φιλε μου..
    οσον αφορα τα λινκς που ανεβασες, σιγουρα θα βοηθησουν πολυ...πολλους καταθλιπτικους... αλλα εγω ειμαι τοσο χαλια σημερα που δεν αντεξα να ολοκληρωσω την αναγνωση τους..απο τον τιτλο κλωτσουσα... και οσο τα διαβαζα τοσο περισσοτερο ήθελα να σταματησω να τα διαβαζω ...μαλλον σημερα ειμαι στο πικ της μαυρίλας μου...:(

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    H αλήθεια είναι ότι το μυαλό πολλές φορές παίζει τα δικά του παιχνίδια και προσωπικά συνηθίζω να καταστροφολογώ πολλές φορές για το μέλλον.Νομίζω είναι θέμα ανασφάλειας κ μειωμένης αυτοπεποίθησης.Προσπαθώ να το μειώσω με πιο θετικές σκέψεις.Έχω ψύχωση και η ανησυχία μου είναι αν θα καταφέρω κάποτε να σταθώ στα πόδια μου και να συντηρώ τον εαυτό μου,να βρω μια δουλειά κ να προχωρήσω...επίσης κάτι πιο άμεσο είναι ο στρατός.Λήγει η αναβολή μου σε λίγους μήνες και έχω μια σκέψη για το αν θα είμαι έτοιμος μέχρι τότε.

    Σίγουρα το να μετανιώνεις για το παρελθόν και να ανησυχείς για το μέλλον είναι λάθος οπτική γιατί μόνο το παρόν είναι αυτό στο οποίο μπορείς να κάνεις αλλαγές.Νομίζω οι περισσότεροι θέλουν να έχουν μια σιγουριά και μια ασφάλεια που είναι κάτι ουτοπικό κατά την γνώμη μου και αυτό είναι που τους κάνει να ανησυχούν για το μέλλον.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    χαχα...μακ ή εχεις θεραπευτει απο την καταθλιψη ή εισαι ο χειροτερος καταθλιπτικος που εχω συναντησει στην ζωη μου ;).....:(

    χα χα χα !! πολυ εξυπνη παρατηρηση , αληθεια !! ενταξει , αμα ειμαι κι εγω σε κακη μερα , δεν ειμαι εις θεση να διαβασω κατι .

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σε ανησυχεί ή τι φοβάσαι σήμερα? Σήμερα...
    By tasakiou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 142
    Last Post: 17-02-2015, 16:54
  2. ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ
    By ΦΩΤΕΙΝΗ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 16-11-2008, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •