ζωα εναντιον ανθρωπων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Το αρχικό μήνυμα δηλαδή είναι βασισμένο πάνω στην εμπάθεια που νιώθεις για την γυναίκα του φίλου σου; Οκ κατανοητό οτι μπορεί να είναι ακραία η συγκεκριμένη γυναίκα. Αλλά δεν καταλαβαίνω και την δική σου θέση ρε Macgyver. Εσύ δεν θα έδινες τα 200 ευρώ που κατέληξε να δώσει ο φίλος σου για ένα γατάκι, αλλά θα έδινες ας πούμε τα 50 ευρώ που ανέφερες;
    α.
    Δεν αναφερομαι στην συγκεκριμενη , γενικα μιλαω , την φερνω σαν παραδειγμα . Δεν θα εδινα 200 ευρω για ενα γατακι , με τιποτα , αλλα 50 σενα ανθρωπο , ναι .
    Σημειωτεον , οτι ειμαι φιλοζωος , ειχα ενα γατο , ψοφησε το 09 , τον αγορασα 200ευρω ( συμπτωση ! ) , ειχαμε εξαιρετικη σχεση , κοιμομασταν μαζι , στο κρεβατι μου , ξυπναγαμε μαζι , του μιλαγα , τον ειχα οπα οπα !! ειρθε η ωρα του , τον εθαψα , και σε μια βδομαδα , τον ειχα ξεχασει , και δεν ξαναπηρα γατο , γιατιειναι δεσμευση τα ζωα .
    Εχω την θεωρια , οτι οι γατοφιλοι , απο τους σκυλοφιλους , διαφερουν . Εμενα μαρεσουν μονο οι γατες , γιατι ειναι ανεξαρτητες , ερχονται σε σενα , αμα γουσταρουν , και οταν γουσταρουν , και δεν σηκωνουν πολλα πολλα , ουτε κι εγω , δεν ειναι δουλοπρεπεις σαν τον σκυλο , που αμα του δωσεις μια κλωτσια , και μετα του πεις , ελα ελα , θα ερθει , ενω ο γατος μπορει να σου χωσει και καμμια . Δεν μου αρεσει να μου κανουν οι ανθρωποι κατ επεκταση κολοτουμπες , ειδικα οι γυναικες , ειμαι συναισθηματικα αυταρκης , ως ενα βαθμο , και μου αρεσει η ανεξαρτησια , και θελω και η γυναικα να ειναι συναισθηματικα αυταρκης . Δεν θελω να εξαρταται απο μενα , με ενοχλει και με κουραζει , και ολο σε τετοιες πεφτω !!
    Αυτη ειναι η θεωρια μου περι γατο-σκυλοφιλων , και ανθρωπωζωοφιλων .

    Να προσθεσω , σαν απαντηση στον Κηπ , οτι αναφερομαι σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ζωοφιλους , αυτοι ειτε δεν αγαπανε τους ανθρωπους , ειτε δεν τα πανε καλα με ανθρωπους .

    Το ιδιο ισχυει και γιαυτους που δεν αγαπανε τα ζωα , δεν αγαπανε ουτε τους ανθρωπους .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Δεν μου αρέσει που ένα φιλοσοφικό ερώτημα του μακ, μετατρέπεται σε κατηγορία για τις προσωπικές του πεποιθήσεις. Συγνώμη, αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Άλλωστε, για να ρωτάει, έρχεται για να λύσει τις αναζητήσεις του. Με το να "πλέκουμε" ιστορίες γύρω από ένα ερώτημα, δεν είναι όμορφο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα Ρεα , οχι δεν βλεπω ποτε αηδιες , ανθρωπους να υποτιμουν την νοημοσυνη αλλων . Ουτε πολιτικα παρακολουθω . Ολοι οι πολιτικοι μου φερνουν αναγουλα !! δεν βλεπω εδω και 4-5 ουτε ειδησεις , ειναι ασημαντες , μισω τις πολυλογιες , τις γνωμες των αλλων , τα ηλιθια παραθυρα , και δεν μενδιαφερει ποιος σκοτωσε ποιον , ολο ' ευχαριστα ' ( ! ) πραματα , ειναι γνωστο το αξιωμα , ' μια καλη ειδηση , δεν αποτελει ειδηση ' .
    Αμα δεις ενα δελτιο προ 20ετιας , εχω γραμμενα σε κασετες , ηταν 10λεπτο , λιγα λογια και περιεκτικα .

    Να απαντησω και στον Deppr. , καθε απαντηση , που ειναι χιουμοριστικη , ειναι καλοδεχουμενη , φιλε Ντεπ !!
    ναι και εγω τελικα ... δεν ξερω γιατι, με το που ειδα τις φατσες τους στο γυαλι το εβαλα στο αθορυβο..τελικα οι πλροφορίες που πάιρνεις μονο με την εικονα, χωρις τον ηχο να καλυπτει την αληθεια..εχει πολυ ενδιαφερον... 2 πανικοβλημενα ανθρωπάκια σε απόλυτη επαφή με το ψεμμα τους..και κατι σαπιους δημοσιογραφους που σιχαινοντε την ζωή τους και όλοι μαζι να φοβουντε να κοιταχτουν στα ματια, για να μην προδωθουν! να παιζεις σε ενα δραμμα και να ξερεις πως εισαι αθλιος ηθοποιος μα και αθλιος ανθρωπος... για μια στιγμη ενιωσα ευτυχισμενη για οσα ειμαι..ακομα για την καταθλιψη μου και για όλα μου τα προβλήματα....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Καταλαβαίνω οτι κακώς έγραψα μέσα στο θέμα γιατί φανταζόμουν την εξέλιξη.
    Δεν θα απαντήσω σημειακά γιατί χάνεται το νόημα.

    Μου θυμίζει πολύ κάποια άτομα που έχουμε στη ζωή μας (όχι από δική μας επιλογή) και ξέρουν πάντα τον τρόπο να πουν μια κακή κουβέντα ή να ασκήσουν κριτική, χωρίς να αξιολογούν πρώτα τις δικές τους πράξεις ή λόγια.

    Είσαι φιλόζωος; Σε τσουβαλιάζω μαζί με τους παρανοικούς μισανθρώπους και σε μειώνω που δεν είσαι πρώτα φιλάνθρωπος.
    Είσαι φιλάνθρωπος; Κοροιδεύεις τον κόσμο γιατί δίνεις 1 ευρώ αντί για 10 που μπορείς να δώσεις και δεν χάνω την ευκαιρία να σε πληροφορήσω οτι πρέπει να είσαι και φιλόζωος.

    Έφτιαξες φαί; Εγω θα το έκανα καλύτερα από 'σένα.


    Φίλε Γάτε η συμβολή σου στο θέμα ήταν καταλυτική γιατί μέχρι να απαντήσεις στην προηγούμενη σελίδα, αλλού πήγαινε.
    Ξέρεις πότε θα συμμεριζόμουν πλήρως τα όσα γράφεις στο #17;
    Όταν ένα υποτιθέμενο φιλοσοφικό ερώτημα παρουσιαζόταν κάπως έτσι:
    "Έχει πιάσει κάπου φωτιά και μπορείτε να κάνετε μόνο ένα δρομολόγιο μέσα-έξω γιατί θα καταρρεύσει το σπίτι. Μέσα είναι ένα κατοικίδιο ζώο και ένας άνθρωπος. Τί κάνετε;"
    Έχεις όσο χώρο θες έτσι να ξεδιπλώσεις όλα τα σενάρια που θα μπορούσαν να συμβούν είτε από φιλοσοφικής σκοπιάς είτε από πιο πραγματιστική θέση.
    Όχι όμως πχ να ξεκινάμε με δεδομένο οτι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων θα έμπαινε μέσα για να βουτήξει τα χρυσαφικά. Δηλαδή... 'ντάξει.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Καταλαβαίνω οτι κακώς έγραψα μέσα στο θέμα γιατί φανταζόμουν την εξέλιξη.
    Δεν θα απαντήσω σημειακά γιατί χάνεται το νόημα.

    Μου θυμίζει πολύ κάποια άτομα που έχουμε στη ζωή μας (όχι από δική μας επιλογή) και ξέρουν πάντα τον τρόπο να πουν μια κακή κουβέντα ή να ασκήσουν κριτική, χωρίς να αξιολογούν πρώτα τις δικές τους πράξεις ή λόγια.

    Είσαι φιλόζωος; Σε τσουβαλιάζω μαζί με τους παρανοικούς μισανθρώπους και σε μειώνω που δεν είσαι πρώτα φιλάνθρωπος.
    Είσαι φιλάνθρωπος; Κοροιδεύεις τον κόσμο γιατί δίνεις 1 ευρώ αντί για 10 που μπορείς να δώσεις και δεν χάνω την ευκαιρία να σε πληροφορήσω οτι πρέπει να είσαι και φιλόζωος.

    Έφτιαξες φαί; Εγω θα το έκανα καλύτερα από 'σένα.


    Φίλε Γάτε η συμβολή σου στο θέμα ήταν καταλυτική γιατί μέχρι να απαντήσεις στην προηγούμενη σελίδα, αλλού πήγαινε.
    Ξέρεις πότε θα συμμεριζόμουν πλήρως τα όσα γράφεις στο #17;
    Όταν ένα υποτιθέμενο φιλοσοφικό ερώτημα παρουσιαζόταν κάπως έτσι:
    "Έχει πιάσει κάπου φωτιά και μπορείτε να κάνετε μόνο ένα δρομολόγιο μέσα-έξω γιατί θα καταρρεύσει το σπίτι. Μέσα είναι ένα κατοικίδιο ζώο και ένας άνθρωπος. Τί κάνετε;"
    Έχεις όσο χώρο θες έτσι να ξεδιπλώσεις όλα τα σενάρια που θα μπορούσαν να συμβούν είτε από φιλοσοφικής σκοπιάς είτε από πιο πραγματιστική θέση.
    Όχι όμως πχ να ξεκινάμε με δεδομένο οτι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων θα έμπαινε μέσα για να βουτήξει τα χρυσαφικά. Δηλαδή... 'ντάξει.
    ο γραπτος λόγος εχει αυτο το μειονεκτιμα, οταν καποιος γραφει κατι, αλιως θα το καταλάβει ο ενας αλιως ο αλλος. για μενα για παραδειγμα δεν ειδα ιχνος απο αυτα που ειδες εσυ..το ιδιο λογικα και ο γατος, και αφου δεν ειδαμε το θεμα με τον ιδιο τροπο απο εσενα ...ειναι λογικο να συμπερανουμε απο την απαντηση σου καποιο ειδος επιθετικοτητας. αν το εβλεπα και εγω ετσι...ετσι θα αντιδρουσα εξαλλου. ομως το ξαναδιαβασα για σενα και πάλι αδυνατω να δω πως σου γεννηθηκε αυτο το συμπέρασμα.
    απο εκει και περα μονο και μονο επειδη καποιοι διαφωνουν μαζι σου δεν ειναι λογος να μην απαντησεις στο θεμα... προβληματιστηκες και ασχολήθηκες σε μια δημοσια συζητηση ...και απο αυτα που εσυ συμπέρανες εκφραστηκες και δικαιωμα σου... εγω συμφωνω?...διαφωνω?... δεν εχω ιδεα γιαποιο πραγμα μιλας?.. ... δικαιωμα μου επισης :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eιλικρινα , δεν καταλαβαινω τι εννοεις .

    Γιατι δεν λες ευθεως αυτο που πιστευεις ?
    εγω τα καταλαβα ολα καλα αυτα που εγραψα.το οτι δεν κατλαβες εσυ με βαζει σε ανυσυχιες
    εχει πλακα να χρειαζομαι εγω ψυχιατρειο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by rea View Post
    για μενα για παραδειγμα δεν ειδα ιχνος απο αυτα που ειδες εσυ..
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ομως το ξαναδιαβασα για σενα και πάλι αδυνατω να δω πως σου γεννηθηκε αυτο το συμπέρασμα.
    Μάλιστα. Οπότε η λέξη εναντίον στον τίτλο, η κριτική για τα 2000 ευρώ που "δεν είναι τίποτα" ενώ τα 200 ευρώ είναι πάρα πολλά, το φτύσιμο στα μούτρα επειδή "εκθέτει μια αλήθεια" (σοβαρά είδες στα γραφόμενά μου επιθετικότητα και δεν είδες στο φτύσιμο;!), το "δεν θα έδινα ποτε !! 200 ευρώ" ενώ έχει ήδη συμβει, που είναι τα κυριότερα από αυτά που θα έγραφα, δεν σου γεννούν καμία απολύτως συναισθηματική απόκριση. Τί να πω. Οκ.



    Quote Originally Posted by rea View Post
    ...ειναι λογικο να συμπερανουμε απο την απαντηση σου καποιο ειδος επιθετικοτητας.
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ...και απο αυτα που εσυ συμπέρανες εκφραστηκες και δικαιωμα σου... εγω συμφωνω?...διαφωνω?... δεν εχω ιδεα γιαποιο πραγμα μιλας?.. ... δικαιωμα μου επισης :)
    Ρέα, δεν κάθομαι να προσπαθήσω να αφαιρέσω τον λόγο από κάποιον, οπότε τα περι δικαιωμάτων δεν έχουν κάποια χρηστική αξία, γιατί δεν καταπιέζω την "ελευθερία" κάποιου. Δεν είπα, "Γιατί άνοιξες το thread;", αντίθετα είπα, οτι μετάνιωσα που συμμετείχα. Αυτά που διάβασες δεν είναι λόγω επιθετικότητας (γιατί η επιθετικότητα από μένα θα έβγαινε σε περίπτωση δράσης-αντίδρασης, και όχι στα καλά καθούμενα), αλλά εκφράζουν περιφραστικά τη σκέψη "οκ, μας δουλεύει τώρα;".


    Μην παίρνεις προσωπικά κάτι που δεν απηύθυνα στα δικά σου γραφόμενα.
    Τέλος πάντων, καλή συνέχεια.-

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θα μπορουσες να ρωτησεις γιατι εχει δωσει λεφτα για σπιτι ενω θα μπορουσε να μενει σε τσαντιρι και με την διαφορα να ταισει πολλους ανθρωπους και να τους σωσει απο την πεινα κτλ
    Αυτό ακριβώς θα έλεγα πάνω κάτω! Όλα είναι θέμα ΕΠΙΛΟΓΩΝ, ο καθένας επιλέγει πού και αν θα ξοδέψει τα λεφτά του, δεν πέφτει σε κανέναν λόγος. Όταν λες "η ΕΝΣΤΑΣΗ μου" (επειδή δεν ξόδεψε αλλού αυτά τα χρήματα) τότε υποδηλώνει πως κρίνεις αρνητικά αυτή την πράξη. Έχω δει παλιά σε πολλές ελληνικές σελίδες να σχολιάζεται και να κρίνεται ΚΑΘΕ καλή πράξη και αναρωτιέμαι το πόσο μίζερα μπορεί να σκεφτόμαστε σαν λαός... Να καθόμαστε στον καναπέ μας και κάθε τι καλό που βλέπουμε να μην το αναγνωρίζουμε αλλά αντιθέτως να ασκούμε κριτική... Είχα σχολίασει και είχαν πέσει όλοι να με φάνε. Πώς γίνεται να πάει κανείς μπροστά αν δεν μπορεί να αναγνωρίσει τις απλές καθημερινές πράξεις αγάπης και βοήθειας προς το οτιδήποτε ΖΩΝΤΑΝΟ (κι' εδώ συμφωνώ με τον Γάτο) ; Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί, απ' το πιο απλό μέχρι το πιο μεγάλο. Αν εσύ θες να κάνεις κάτι ακόμα "μεγαλύτερο" (και αναγνωρίσιμο; με περισσότερη βαρύτητα -για σένα- ; ) τότε κάντο, αλλά να έχεις και την κρίση για να μπορείς να αναγνωρίσεις και τις καλές πράξεις των υπόλοιπων, ή έστω στην χειρότερη, αγνόησέ τες γιατί δεν είναι "δουλειά σου"... Εννοείται πως δεν τα λέω προσωπικά σε σένα, μιλάω γενικά και αναφέρομαι στον κάθε Έλληνα.

    "Και για να γενικευσω το πραμα , εχω παρατηρησει οτι οι ανθρωποι που αγαπουν υπερβολικα τα ζωα , δεν αγαπουν τους ανθρωπους , προβαλλοντας τις συνηθισμενες δικαιολογιες του τυπου , οι ανθρωποι ειναι αχαριστοι , δεν εκτιμουν τιποτα κλπ.κλπ. Το να αγαπας τον συντροφο σου , η τον φιλο σου , δεν λεει τιποτα απολυτως , ειναι μια εγωιστικη αγαπη , ενα δουναι και λαβειν ."

    Αυτό ακριβώς έπρεπε να ΜΗΝ κάνεις... Και έχω πέσει κι' εγώ στην παγίδα. Έχουμε μια γνωστή η οποία αγαπάει τα ζώα περισσότερο από οτιδήποτε. Η ίδια δεν μπορεί να νιώσει την παραμικρή αγάπη ακόμη και για τα ίδια ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ. Δεν θέλουν και δεν θέλει να τα βλέπει, ενώ τα παιδιά της έχουν κάθε λόγο για να μην την θέλουν. Για να μην επεκταθώ, αναρωτιόμουν κι' εγώ πως γίνεται να αγαπάς τόσο πολύ τα ζωάκια αλλά να μην νιώθεις ούτε την παραμικρή συμπόνια και συμπάθεια στους ανθρώπους... Δεν το έψαξα περεταίρω, και δεν θα κάτσω να γενικεύσω γιατί ο καθένας έχει τους λόγους του, ή πολύ απλά, όπως αγαπώ εγώ τα ζώα ΚΑΙ τους ανθρώπους, πιστεύω πως και ο κάθε φιλόζωος μπορεί να αγαπήσει εξίσου το ίδιο τους ανθρώπους, ή και το αντίθετο. Θέμα επιλογής είναι το τί θα κάνεις για να δείξεις την αγάπη σου...

    "Η πραγματικη αγαπη προς τον συνανθρωπο σου ειναι αυτη που δινεις κατι απο σενα , την αγαπη σου , το ενδιαφερον σου , τα χρηματα σου , χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα ."

    Συμφωνώ απολύτως.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Καταλαβαίνω τι θες να πεις Loading, πως έχει χαθεί η μεταφορική έννοια του ζητήματος, όπως τοποθετήθηκε το ερώτημα. Έχει χαθεί ναι, αλλά από την άλλη, υπήρξε ερώτηση δεν υπήρξε τοποθέτηση. Απλά με στεναχωρεί η προσωπική κατηγορία, δεν ξέρω, πες πως είμαι ευαίσθητος. Κι ήθελα να το πω, διότι νιώθω πως τα όσα γράφει ο μακ, γίνονται κόκκινο πανί για όλους μας.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Φεγγαρόφωτο, εγώ πάντως περιμένω από το γάτο μου σαν αντάλλαγμα να με αφήνει να τον χαϊδεύω μέχρι εκεί που δεν ενοχλείται φυσικά, είναι κακό αυτό;
    Τώρα όσον αφορά τους ανθρώπους το μόνο που περιμένω είναι να μου φέρονται όπως του φέρομαι δηλαδή με καλωσύνη ως επί το πλείστον γιατί πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Φεγγαρόφωτο, εγώ πάντως περιμένω από το γάτο μου σαν αντάλλαγμα να με αφήνει να τον χαϊδεύω μέχρι εκεί που δεν ενοχλείται φυσικά, είναι κακό αυτό;
    Τώρα όσον αφορά τους ανθρώπους το μόνο που περιμένω είναι να μου φέρονται όπως του φέρομαι δηλαδή με καλωσύνη ως επί το πλείστον γιατί πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις...
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως όχι... :) Απλά όταν κάνεις κάτι καλό, κυρίως επειδή το ΘΕΣ, νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, πόσο μάλλον όταν ξέρεις πως βοηθάς. Η αναγνώριση/επιβεβαίωση είναι ένας επιπλέον -και σημαντικός- λόγος για να χαρείς ακόμα περισσότερο :) (και αμφιβάλλω αν υπάρχουν σχέσεις που δεν ζητάνε την αναγνώριση ή ανταλλάγματα... Μόνο σχέσεις γονιών με τα παιδιά τους..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ο γραπτος λόγος εχει αυτο το μειονεκτιμα, οταν καποιος γραφει κατι, αλιως θα το καταλάβει ο ενας αλιως ο αλλος. για μενα για παραδειγμα δεν ειδα ιχνος απο αυτα που ειδες εσυ..το ιδιο λογικα και ο γατος, και αφου δεν ειδαμε το θεμα με τον ιδιο τροπο απο εσενα ...ειναι λογικο να συμπερανουμε απο την απαντηση σου καποιο ειδος επιθετικοτητας. ς :)

    Ρεα , δεν βαριεσαι , ως αρκετα παλαιοτερος , και ως μελος με τα περισσοτερα θρεντς ( 80 ) περι ανεμων και υδατων , εχω συνηθησει , σε καθε θρεντ , θα βρεθει τουλαχιστον ενας loading , που θα πει την μ@λακια του , ετσι , για να πει κατι , οποτε εχω μαθει να μην δινω σημασια πλεον .
    Στις αρχες αρχες πλακωνωμουν , μετα καταλαβα τι παιζει , και επαψα νασχολουμαι .



    Κυκνε , εσυ εξαιρεισαι , δεν στρεφομαι εναντιον παλαιων μελων , που λιγο πολυ , ξερω πως λειτουργουν , οποτε να χαιρεσαι την γατουλα σου !!
    Last edited by Macgyver; 15-09-2015 at 17:44.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρεα , δεν βαριεσαι , ως αρκετα παλαιοτερος , και ως μελος με τα περισσοτερα θρεντς ( 80 ) περι ανεμων και υδατων , εχω συνηθησει , σε καθε θρεντ , θα βρεθει τουλαχιστον ενας loading , που θα πει την μ@λακια του , ετσι , για να πει κατι , οποτε εχω μαθει να μην δινω σημασια πλεον .
    Στις αρχες αρχες πλακονωμουν , μετα καταλαβα τι παιζει , και επαψα νασχολουμαι .
    Ουαου, τρομερός ρε!
    Είπε ενας Loading την μαλακία του! Τους υπόλοιπους δεν τους βλέπεις τί γράφουν έτσι; Ή έτσι νομίζεις οτι σε συμφέρει;
    Να σαι καλά που είδες οτι τσακώνομαι μαζί σου και δεν κάθισες να απαντήσεις με βάση τη λογική. Απέδειξες πόσο ξύπνιος είσαι, σε αντίθεση με μένα που προσπαθώ να μην σε προσβάλω σε όσα έχω γράψει.
    Τριαντα πέντε ερωτήσεις είχα κάνει και κατέληξες να "περιαυτολογείς" για το πόσο ανεξάρτητος είσαι και πώς γουστάρεις τις γκόμενες.

    Αντί να παραδεχτείς οκ, είπα και μια χαζομάρα παίδες, δεν το εννοούσα με τον τάδε τρόπο.

    Δε μας λες τί παίζει κι εμάς για να ξεμπερδέψουμε μια ώρα νωρίτερα από τα προβλήματά μας; Να το παίξουμε κι εμείς λίγο ανώτεροι;

    Κοίτα ρε κάτι "υγιείς" άνθρωποι που υπάρχουν...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η αγάπη νομίζω δεν έχει σύνορα,δεν έχει διαχωρισμούς σε ανθρώπους,ζώα,έμψυχα ή άψυχα.Είναι μια δύναμη που τα περικλείει όλα.
    Το ότι ο φίλος σου αποφάσισε να δώσει 200 ευρώ για το γατάκι νομίζω ήταν μια απόφαση επηρεασμένη συναισθηματικά και πιστεύω πως αν του παρουσιαζόταν και ένας άνθρωπος που πραγματικά θα είχε ανάγκη θα τον βοηθούσε ανάλογα.
    Υποκρισία και βλακεία υπάρχει παντού και οι φιλόζωοι ή οι μη φιλόζωοι δεν νομίζω να εξαιρούνται και από τα δύο,αλλά όπως μπορείς να βρεις ανθρώπους υποκριτές μπορείς να βρεις και αληθινούς που ότι κάνουν το κάνουν από την καρδιά τους.Ας μη το γενικεύουμε.
    Είχα δει ένα παράδειγμα απεριόριστης βλακείας σε μια εκπομπή στο ΣΚΑΙ πριν χρόνια που είχε να κάνει με ζώα κ ήταν μια οικογένεια δήθεν φιλόζωων που σπαταλούσε μηνιαίως μια περιουσία για τα σκυλιά τους τα οποία έτρωγαν καλύτερο φαγητό και από το παιδί τους,μαγειρευτό παρακαλώ και ακριβό.Στερούσαν την τροφή κ την αγάπη από το παιδί τους για να δίνουν στα σκυλιά.Αυτό νομίζω είναι ένα ακραίο παράδειγμα κ δεν πιστεύω να έχει να κάνει με φιλοζωία αλλά με απεριόριστη βλακεία.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Μάλιστα. Οπότε η λέξη εναντίον στον τίτλο, η κριτική για τα 2000 ευρώ που "δεν είναι τίποτα" ενώ τα 200 ευρώ είναι πάρα πολλά, το φτύσιμο στα μούτρα επειδή "εκθέτει μια αλήθεια" (σοβαρά είδες στα γραφόμενά μου επιθετικότητα και δεν είδες στο φτύσιμο;!), το "δεν θα έδινα ποτε !! 200 ευρώ" ενώ έχει ήδη συμβει, που είναι τα κυριότερα από αυτά που θα έγραφα, δεν σου γεννούν καμία απολύτως συναισθηματική απόκριση. Τί να πω. Οκ.






    Ρέα, δεν κάθομαι να προσπαθήσω να αφαιρέσω τον λόγο από κάποιον, οπότε τα περι δικαιωμάτων δεν έχουν κάποια χρηστική αξία, γιατί δεν καταπιέζω την "ελευθερία" κάποιου. Δεν είπα, "Γιατί άνοιξες το thread;", αντίθετα είπα, οτι μετάνιωσα που συμμετείχα. Αυτά που διάβασες δεν είναι λόγω επιθετικότητας (γιατί η επιθετικότητα από μένα θα έβγαινε σε περίπτωση δράσης-αντίδρασης, και όχι στα καλά καθούμενα), αλλά εκφράζουν περιφραστικά τη σκέψη "οκ, μας δουλεύει τώρα;".


    Μην παίρνεις προσωπικά κάτι που δεν απηύθυνα στα δικά σου γραφόμενα.
    Τέλος πάντων, καλή συνέχεια.-
    "ο γραπτος λόγος εχει αυτο το μειονεκτιμα, οταν καποιος γραφει κατι, αλιως θα το καταλάβει ο ενας αλιως ο αλλος. για μενα για παραδειγμα δεν ειδα ιχνος απο αυτα που ειδες εσυ..το ιδιο λογικα και ο γατος, και αφου δεν ειδαμε το θεμα με τον ιδιο τροπο απο εσενα ...ειναι λογικο να συμπερανουμε απο την απαντηση σου καποιο ειδος επιθετικοτητας. αν το εβλεπα και εγω ετσι...ετσι θα αντιδρουσα εξαλλου. ομως το ξαναδιαβασα για σενα και πάλι αδυνατω να δω πως σου γεννηθηκε αυτο το συμπέρασμα.
    απο εκει και περα μονο και μονο επειδη καποιοι διαφωνουν μαζι σου δεν ειναι λογος να μην απαντησεις στο θεμα... προβληματιστηκες και ασχολήθηκες σε μια δημοσια συζητηση ...και απο αυτα που εσυ συμπέρανες εκφραστηκες και δικαιωμα σου... εγω συμφωνω?...διαφωνω?... δεν εχω ιδεα γιαποιο πραγμα μιλας?.. ... δικαιωμα μου επισης :)"

    .... απο αυτο που εγραψα εσυ καταλαβες αυτο που απαντησες ... οκ ... ο γραπτος λόγος τελικα εχει και τα πλεονεκτηματα του... γιατι αυτα που λες ΜΕΝΟΥΝ και κανενας δεν μπορει να τα διαστρεβλωσει... για το ποιο λόγο βεβαια θα ειχε αναγκη κανεις να κάνει κατι τετοιο... αυτο με ξεπερνα ...
    καλη συνεχεια και σε σενα

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 21:47
  2. Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-2012, 19:32
  3. Η οικονομικη κριση κ οι συνεπειες στον ψυχισμο των ανθρωπων
    By kokoa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2011, 18:26
  4. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 18:41
  5. Όλοι εναντίον ένα και ένα εναντίον κανένα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-12-2010, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •