λεκτικη κακοποιηση και μπουλινγκ απο μελος του φορουμ σε αλλο μελος ... - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 129
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Πολυ καλο κομματι.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου Μαριον , χαιρομαι που βλεπω ποστ σου . Πες εδω στα παιδια , ποσες φορες ανταλλαξαμε εγω με σενα , την ρεμεντυ , την μνιμονιο , ιδαιτερα προσβλητικα ποστ , απειλες απο μενα , και ομως δεν χαλαστηκαμε , ουτε το πηραμε κατακαρδα , και διατηρω καλες σχεσεις με την ρεμεντυ , με την μνιμονιο εως οτου εφυγε , εσυ δεν ξερω , εγω δεν εχω κατι μαζι σου , ανιθετως επαινουσα το καλο σου χιουμορ , παντως παντα το γυρναγα στο αστειο , και σου προτεινα να γινεις το κοριτσι μου , και με στολιζες !!!!
    Κανεις δεν μπορει να σε υποτιμησει , η να σε προσβαλλει , χωρις την συγκαταθεση σου , πιστευω θα συμφωνησεις .
    Και ποτε δεν καλουσαμε την διαχειρηση να μας λυσει τις ' διαφορες ' , μονη της επενεβαινε , γιατι φταναμε ενιοτε στα ακρα .
    Πού είναι εκείνες οι παλιές, καλές εποχές!
    Έχουν δει εμένα τα ματάκια μου εδώ μέσα, επικούς καυγάδες, αυτά δεν είναι τίποτα.
    Δε βαριέσαι, όλα στη ζωή είναι!

    Με φάγαν οι δουλειές και τα καλοκαιρινά τσιπουράκια, να τ' ομολογήσω κι αυτό.
    Αλλά είπα να περάσω, να ρίξω κανένα μπινελίκι!

    Πρέπει να έλειψα 2-3 μήνες και βλέπω πολλά καινούργια nicks.
    Κάποια νέα μέλη και, κλασικά, οι γνωστές παλιές καλές αξίες, που επιστρέφουν με νέα προφίλ! Με γεια τους!

  3. #108
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Σε 1 διένεξη έχει σημασία κ η εξέλιξή της. Μπορεί δηλ. κάποιος, ο οποίος αντικειμενικά να έχει σε 1η φάση δίκιο, να το διαχειριστεί τόσο λάθος, ώστε να χάσει το δίκιο του αλλά κ πολλά παραπάνω. Ενώ κάποιος ο οποίος αρχικά έχει άδικο κ είναι ο "λάθος", να το χειριστεί με τέτοιο τρόπο, που στο τέλος κ την αξιοπρέπειά του να κρατήσει, αλλά κ να καταφέρει να κερδίσει (τυπικά ή άτυπα) τις "συμπάθειες".

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΝΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΡΕΑ
    ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΑΟΠ ΤΟΝ ΦΛΟΚ ΕΝΩ ΛΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΦΛΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ
    ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΕΣΠΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Ασχετο αλλα στελνω πριβε μηνυμα σε μελος και δεν μου το βγαζει στα εξερχομενα. Ξερει καποιος αν εγω απλα δεν το βλεπω για καποιο λογο η δεν εχει σταλει?

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΑΡΙΠΟΖΑ ΜΟΠΡΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πού είναι εκείνες οι παλιές, καλές εποχές!
    Έχουν δει εμένα τα ματάκια μου εδώ μέσα, επικούς καυγάδες, αυτά δεν είναι τίποτα.
    Δε βαριέσαι, όλα στη ζωή είναι!

    Με φάγαν οι δουλειές και τα καλοκαιρινά τσιπουράκια, να τ' ομολογήσω κι αυτό.
    Αλλά είπα να περάσω, να ρίξω κανένα μπινελίκι!

    Πρέπει να έλειψα 2-3 μήνες και βλέπω πολλά καινούργια nicks.
    Κάποια νέα μέλη και, κλασικά, οι γνωστές παλιές καλές αξίες, που επιστρέφουν με νέα προφίλ! Με γεια τους!
    Ω , ναι , κι εγω τις νοσταλγω , ειχε γουστο το πραμα . Καλα εκανες και περασες . Με νεα προφιλ λες , ε ? για να το λες .........

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    δεν υπαρχει μπουλινγκ μεσα απο υπολογιστη

  9. #114
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    δεν υπαρχει μπουλινγκ μεσα απο υπολογιστη
    υπάρχει και λέγεται cyber bulling... μπορεις αν θες να το ψαξεις... οπου υπάρχουν μορφες κοινωνίας υπάρχουν και παρασιτικες συμπεριφορες. τωρα αν το δικο μου τρανταχτο παραδειγμα δεν σε επεισε,δεν εισαι ο μονος.. αλλα μπορεις να ενημερωθεις μεσω google

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    δεν με ενδιαφερει να ψαξω την καθε ορολογια που θα βγαλει ο καθε χψ ψυχιατρος του κωλου βλεπω λεκτικη αντιπαραθεση απο αυτες που εχω δει σε δεκαδες φορουμ καλο θα ηταν να μην ειμαστε υπεραισθητοι και να τα παιρνουμε ολα στη μυτη γνωμη μου και γενικα διαφωνω με τον ορο μπουλινγκ ειναι μοδα των καιρων μετα τον θανατο του βαγγελη γιακουμακη αυτα υπαρχουν εδω και χρονια μαθαμε τωρα ολοι μπουλινγκ αυτα ειναι στην ημερισια διαταξη και ειναι φαινομενο που δεν μπορεις να εξαληψεις η αντιδικια ο χλευασμος και η κοροιδια θα ειναι παντα μερος της ζωης μας το θεμα ειναι να μην υπαρχει σωματικη βια τους αλλους ολους βαλτους στην θεση τους η απλα μην ασχολεισαι μαζι τους

  11. #116
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αν δεν ειμασταν υπερευαισθητοι όπως λες και εσυ, δεν θα ημασταν εδω ... ΕΔΩ.!!

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Η ψυχολογική βία, δεν διαφέρει από τη σωματική.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #118
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Ρέα εδώ και ένα χρόνο περίπου που έγινα μέλος στο φόρουμ έχω καταλάβει ότι ο όρος φόρουμ υποστήριξης είναι άκυρος..Θα έπρεπε να λέγεται φόρουμ ανταλλαγής απόψεων γύρω απο θέματα ψυχολογίας.Και έχω καταλάβει ακόμη ότι η μόνη ουσιαστική υποστήριξη εδώ μέσα είναι η προσωπική επικοινωνία μέσω pm των μελών.
    Υποστήριξης θα είχε νόημα να λέγεται αν με το που έμπαινε κάποιος εδώ μέσα και έλεγε πχ "θέλω να αυτοκτονήσω" να επικοινωνούσε άμεσα και δωρεάν κάποιος ειδικός ψυχικής υγείας μαζί του για να τον αποτρέψει και να τον βοηθήσει.
    Είναι πολύ δύσκολο ένα μέλος με χ προβλήματα,να καταλάβει και να κατανοήσει ένα άλλο μέλος με ψ προβλήματα και 2 προβλήματα ποτέ δεν κάνουν μια λύση.

    Kozchr, κανένας διαχειριστής φόρουμ, κανένας γιατρός, κανένας ψυχολόγος ή όποιος άλλος δεν έχει δικαίωμα να παρέμβει αυτοβούλως, επικοινωνώντας με τον άνθρωπο που εκδηλώνει πρόθεση αυτοκτονίας.
    Πέραν τούτου, τεχνικά, τα μέλη δεν δίνουν κατά την εγγραφή τους προσωπικά στοιχεία, οπότε και να ήθελε κάποιος να παρέμβει, αυτό θα ήταν αδύνατο γιατί δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση.

    Στα αντίστοιχα θέματα όπου ανακοινώνονται προθέσεις αυτοκτονίας, ακολουθείται ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο συνεργασίας με τους αρμόδιους φορείς ώστε να εντοπιστεί η διεύθυνση/τα στοιχεία του ανθρώπου και στη συνέχεια να γίνει άμεση παρέμβαση από ειδικό φορέα ψ.υγείας που συνεργάζεται με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

    Οποιαδήποτε άλλη ενέργεια είναι αδύνατη, επικίνδυνη, αν όχι και παράνομη.

    Σε ότι αφορά τον τίτλο του φόρουμ, τι θα ήθελες? Να τον αλλάξουμε? Σε τι? Να τον κάνουμε για παράδειγμα "κοσμοπόλιταν"? Θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό?
    Το φόρουμ χωρίς αμφιβολία έχει μειονεκτήματα, ως μέσο παρέμβασης και δημόσιας επικοινωνίας. Μην υποτιμάς όμως, ότι αν βάλουμε μια υποτιθέμενη ζυγαριά, η ζυγαριά αυτή θα γέρνει πολύ προς τη μεριά που αντιπροσωπεύει την υποστήριξη μεταξύ των μελών, την αυτοβοήθεια, τη δυνατότητα δημόσιας έκφρασης προβλημάτων που άλλοτε θεωρούνταν αδιανόητο να συζητηθούν ανοικτά.
    Υπάρχουν χιλιάδες, κυριολεκτικά χιλιάδες θέματα ανθρώπων που έχουν βρει κάποιου είδους, μικρή ή μεγάλη βοήθεια από την ανταλλαγή μηνυμάτων με άλλα μέλη.
    Υπάρχουν δεκάδες αυτοκτονίες που έχουν αποτραπεί με άμεση παρέμβαση και με αγώνα δρόμου ενάντι στο χρόνο.
    Τέλος, υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που, ακόμη και χωρίς να συμμετέχουν, έχουν ανακουφιστεί διαβάζοντας ότι δεν είναι μόνοι στο ψυχολογικό πρόβλημα που τους ταλαιπωρεί αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι με παρόμοια ανοικτά ζητήματα!

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Kozchr, κανένας διαχειριστής φόρουμ, κανένας γιατρός, κανένας ψυχολόγος ή όποιος άλλος δεν έχει δικαίωμα να παρέμβει αυτοβούλως, επικοινωνώντας με τον άνθρωπο που εκδηλώνει πρόθεση αυτοκτονίας.
    Πέραν τούτου, τεχνικά, τα μέλη δεν δίνουν κατά την εγγραφή τους προσωπικά στοιχεία, οπότε και να ήθελε κάποιος να παρέμβει, αυτό θα ήταν αδύνατο γιατί δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση.

    Στα αντίστοιχα θέματα όπου ανακοινώνονται προθέσεις αυτοκτονίας, ακολουθείται ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο συνεργασίας με τους αρμόδιους φορείς ώστε να εντοπιστεί η διεύθυνση/τα στοιχεία του ανθρώπου και στη συνέχεια να γίνει άμεση παρέμβαση από ειδικό φορέα ψ.υγείας που συνεργάζεται με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

    Οποιαδήποτε άλλη ενέργεια είναι αδύνατη, επικίνδυνη, αν όχι και παράνομη.
    Α να πω κι εγώ την γνώμη μου εδώ μιας και μου έχει έρθει μια φορά η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στο σπίτι αν κι όχι από εδώ αλλά θα μπορούσε...εδώ τις προάλλες σε άλλο θέμα αναφέρθηκε κάτι του στυλ να ειδοποιήσει κάποιος εισαγγελέα για την περίπτωση που χρειάζομαι γιατρό αλλά οκ, διευκρίνισα πως βλέπω ήδη...Έχω να προτείνω σε περιπτώσεις εκδήλωσης πρόθεσης αυτοκτονίας να μην στέλνετε κι αστυνομικούς στα σπίτια αλλά μόνο ψυχολόγο γιατί οι αστυνομικοί είναι τρομαχτικοί ειδικά αν έρχονται σπίτι σου ξημερώματα και σε ξυπνάνε αφού είχες καταφέρει επιτέλους να ηρεμήσεις όσο αυτό ήταν δυνατόν και να κοιμηθείς...
    Κι έχω να κάνω και μιαν ερώτηση: υπάρχει κι άλλη περίπτωση που έρχονται σπίτι σου εκτός φυσικά κι αν υπάρχει πρόθεση οποιασδήποτε παράνομης πράξης;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #120
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Quote Originally Posted by rea View Post
    αν μπορει καποιος να σου υποδειξει το συγκεκριμενο θεμα? ... εχετε δημιουργησει ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης οπου οπως λετε μπορει ο καθε ανθρωπος που μπαινει εδω να ζητησει βοηθεια, και ψυχολογικη στηριξη. Παρολα αυτα εχω γινει μαρτυρας τοσων ανακοινωσεων υπερ της αυτοκτονιας και τοσων επιθεσεων και ψυχολογικης βιας... αυτοι που δημιουργησαν το φορουν ειναι γιατροι που σκοπος της ζωης τους ειναι να βοηθησουν εναν ανθρωπο που νοσει ψυχικα...μιλαμε για ψυχες που πρεπει να τα βγαλουν περα με την καθημερινοτητα τους και εχουν να υποστουν αθλιες κακοποιησεις μεσα στο ιδιο τους το καταφυγιο... εκει ακριβως που βγαζουν τα εσωψυχα τους!!
    ο ολος λογος που υπάρχει αυτο το θρεντ αποδυκνυει την ΚΑΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ !!! και μονο η ερωτηση σου το επαληθευει!!!... θα μπορουσα να το πάω και πιο μακρυα ολο αυτο...να συλλεξω ολα τα στοιχεια που χρειαζομαι και να μιλουσατε τωρα με τον δικηγορο μου... και να βγουν στην φορα παρτιδα ολα τα ονοματα των υδρητων του φορουμ και να δημοσιευτουν σε ολα τα περιοδικα ψυχολογιας, μαζι με την αγωγη μου για κακη διαχειρηση φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης!!!! ...
    δεν θα το κανω... θα ζητησω ευγενικα... να λαβεται πιο σοβαρα την αρμοδιοτητα σας τοσο εσεις οσο και οι υπολοιποι moderators... το μονο που σας τιμα στην ολη κατασταση ειναι οτι τουλαχιστον εσεις προσωπικα τελικα ασχοληθηκατε... λογω του θρεντ βεβαια...αλλα και παλι !!! το βρηκατε το θεμα?
    Πες μου σε παρακαλώ.... πιστεύεις ότι οι παρεμβάσεις σε σοβαρά θέματα, όπως οι αυτοκτονίες, θα έπρεπε να ακολουθούνται από κάποιο δημόσιο ανακοινωθέν?? του στυλ:
    2 αυτοκτονίες αποτρέψαμε αυτό το μήνα,
    3 ανθρώπους αποκλείσαμε από το φόρουμ για κακοποιητική συμπεριφορά κ.ο.κ.

    Ρεα, ευχαριστούμε για τις υποδείξεις σου, μπορείς να προχωρήσεις ελεύθερα σε αγωγή για κακή διαχείριση του φόρουμ.

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Δέχθηκα λεκτική κακοποίηση
    By Deleted20082014 in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 01-05-2013, 18:25
  2. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 01:05
  3. Μια φορα κι εναν καιρο ενα μελος του φορουμ εδω...
    By Lady_Celestia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 17-01-2010, 02:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •