Δεν ξερω τι κανω - βαρεθηκα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Βρε Σπαρκλι ισως ασχετο αυτο που θα ρωτησω αλλα και στις συναναστροφες σου ετσι εισαι? Εννοω βαριεσαι μονο δραστηριοτητες η και τα ατομα ειτε μιλαμε για ερωτα ειτε φιλιες ειτε οτιδηποτε?

  2. #17
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    Δεν μπορω να συγκεντρωθω ουτε εγω. Η δουλεια μου απαιτει συγκεντρωση συνεχεια.Και κανω συνεχεια τα ιδια λαθη. Και μιλαμε για πολυ απλα πραματα. Δεν κανω καν σωστα τα σχολια αντιγραφη απο το word. Και οταν τα ξανακοιταω μου φαινονται σωστα και εμτα η μανατζερ μου δειχνει τι εχω κανει και ειναι ολο λαθος. Και με ριχνει πολυ αυτο γιατι λεω ειμαι χαζη..δεν κοβει μαλλον. Αλλα εγω δεν βρισκω κατι να με συναρπαζει ευκολα. Ο,τι κανω μετα απο λιγο το βαριεμαι.
    Για να σε κρατάνε όμως,πάει να πει ότι κάτι κάνεις σωστά.Θα συμφωνήσω με macgyver ότι ίσως δεν έχεις βρει αυτό που σε ενδιαφέρει πραγματικά.Αλλά από την άλλη και εγώ που έχω βρει μια δουλειά που δε βαριέμαι πολύ να την κάνω,πάλι έχω θέμα αν την κάνω για πολύ ώρα.πχ εγώ τώρα έρχομαι στη δουλειά στις 14.30-15.00 κάθε μεσημέρι και μέχρι τις 18.00 κάνω 1 πράγμα για την δουλειά και 10 άλλα άσχετα πράγματα οπως το να χαζεύω στο νετ,ακούω μουσική κτλ και αυτό έχει να κάνει και με την αναβλητικότητα που με διακρίνει.Μετά τις 18.00 όμως επειδή στις 19.00 είναι κάτι που πρέπει να είναι έτοιμο,εκει παίρνω μπρος και πάω τρέχοντας..Ενω θα μπορούσα να πάω χαλαρά αν είχα δουλέψει στο διάστημα που κωλοβαρούσα.Αλλά δε μου έρχεται η όρεξη..Μετά τις 19.30 αν δεν έχω κάπου να πάω (που συνήθως δεν έχω) με πιάνει πάλι η βαρεμάρα και ζω πάλι σε slow motion..κάποιαααα στιγμή θα σηκωθώ να κάνω χαλαραααα και το υπόλοιπο δουλειάς και μετά θα την κάνω..Ενώ θα μπορούσα να κάνω τα πράγματα μπαμ-μπαμ σε 20 λεπτα και να φύγω,δε ξέρω γιατί απλά δε το κάνω...Εκτος και αν είναι απο τις σπάνιες φορές που θα έχω κανονίσει κάτι,οπότε εκεί θα κάνω πιο γρήγορα.Τα λάθη τα κάνεις κατά την γνώμη μου επειδή συνεχώς το μυαλό "ταξιδεύει".Προσωπικά τουλάχιστον αυτό παθαίνω
    Και στο σχολείο πάντα έτσι ήμουν.Χάζευα,άφηνα πάντα τα μαθήματα για την τελευταία στιγμή.Και γενικά έχω μια τάση ανοργανωσιάς...Πάντα οι γονείς μου πίστευαν ότι έχω μυαλό αλλά είμαι κάπως τεμπελάκος αλλά εγώ δε μπορούσα να κάνω αλλιώς.Ετσι μου βγαίνει να είμαι

  3. #18
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    δεν ειμαι κυκλοθυμικη. δεν εχω μανιες, ουτε υπομανιες. ουτε μιλαω γρηγορα. ουτε θεωρω οτι ειμαι καποια. ουτε κανω καταχρηση ουσιων. ουτε ευτυχισμενη η χαιπερ νιωθω οπως σε αυτες τις 2 διαταραχες, ουτε ενεργεια εχω τοση, ουτε ψυχωσεις, ουτε τπτ. δεν ειμαι διπολικη ουτε κυκλοθυμικη. πλιζ ξεκολλα απτις διπολικες διαταραχες.
    Εχεις κάνει ποτέ κάποιο ενδεικτικό online test για το φάσμα του υψηλά λειτουργικού αυτισμού και ΔΕΠΥ; Εγω έχω κάνει και τα 2 με βγάζουν ότι ενδεχόμενα ανήκω σε κάποιο απο αυτά.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Εχεις κάνει ποτέ κάποιο ενδεικτικό online test για το φάσμα του υψηλά λειτουργικού αυτισμού και ΔΕΠΥ; Εγω έχω κάνει και τα 2 με βγάζουν ότι ενδεχόμενα ανήκω σε κάποιο απο αυτά.
    ναι και τοχα σκεφτει αυτο που λες. αλλα οι γονεις και οι θειοι μου ειναι ολοι παιδαγωγοι και γιατροι, και οταν τους ρωτησα μου ειπαν δεν υπαρχει περιπτωση. δεν ξερω..πιστευω ομως οτι θα τοχαν καταλαβει?

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Βρε Σπαρκλι ισως ασχετο αυτο που θα ρωτησω αλλα και στις συναναστροφες σου ετσι εισαι? Εννοω βαριεσαι μονο δραστηριοτητες η και τα ατομα ειτε μιλαμε για ερωτα ειτε φιλιες ειτε οτιδηποτε?
    χμμ. και αυτα. εχω ελαχιστους φιλους που δεν βαριεμαι. και τους κραταω απτο λυκειο. αλλα εχω..δεν ειναι οτι ολους τους βαριεμαι.

  6. #21
    Kαι άμα τους πεις όλα αυτά που περνάς,τι σου λένε; Εμένα οι δικοί μου πάντα μου έλεγαν "υπερβάλλεις.δεν έχεις τίποτε.μια χαρά παιδί είσαι απλά σου αρέσει να κλαίγεσαι και να τεμπελιάζεις" και εγώ απο κάποια στιγμή και μετά τους έγραψα εκεί στα.... και δεν τους ξαναείπα ποτέ τίποτε και αντιμετωπίζω τα πάντα μόνος μου

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Kαι άμα τους πεις όλα αυτά που περνάς,τι σου λένε; Εμένα οι δικοί μου πάντα μου έλεγαν "υπερβάλλεις.δεν έχεις τίποτε.μια χαρά παιδί είσαι απλά σου αρέσει να κλαίγεσαι και να τεμπελιάζεις"
    και μενα μου λενε εισαι τεμπελα. αλλα μου λενε πως ετσι ημουν απο μωρο. συγκεντρωνομουν μονο σε οτι με ενοιαζε, δεν ειχα πολλους φιλους, ειμαι αρκετα μοναχικη. στο σχολειο επερνα αριστα οσο ημουν κατω απτην επιβλεψη τους. μετα δεν καταλαβαινα τπτ. μια ζωη στο σχολειο ενω διαβαζα δεν αποτυπωνα στο χαρτι αυτα που σκεφτομουν σωστα. και τωρα στη δουλεια το ιδιο...μετα απο 2 λεπτα που κοιταω το excel πρεπει να βγω για τσιγαρο, να ελεξω το κινητο μου...να σκεφτω αλλα πραματα εκτος της δουλειας. αλλα μου λενε οτι απο μικρη ημουν τετοιο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    same thing here!!! γενικα βαριομουν ειδικα φουλ αυτο το διαστημα!!! να ρωτησω τι σχεση ομως μπορει να εχει κατι τετοιο με τον αυτισμο κ το αναφερετε παραπανω?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει η λεγομενη αυτιστικη καταθλιψη , αυτην εχω , δεν εχω μελαγχολια , ουτε ελλειψη αυτοεκτιμησης , ουτε τα κλασσικα συμπτωματα κτθλψης , απλως κλεινομαι στον εαυτο μου , και δεν μου κανει αισθηση τιποτα , χωρις ναχω κακη διαθεση , ειναι ομως ενα ειδος κτθλψης .

  10. #25
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Υπαρχει η λεγομενη αυτιστικη καταθλιψη , αυτην εχω , δεν εχω μελαγχολια , ουτε ελλειψη αυτοεκτιμησης , ουτε τα κλασσικα συμπτωματα κτθλψης , απλως κλεινομαι στον εαυτο μου , και δεν μου κανει αισθηση τιποτα , χωρις ναχω κακη διαθεση , ειναι ομως ενα ειδος κτθλψης .
    Πότε σου μιλησαν για αυτον τον ορο? βρηκες κατευθειαν τον καταλληλο γιατρο ?

  11. #26
    Toν αυτισμό τον ανέφερα αρχικά εγώ σε αυτό το θέμα γιατί όλα αυτά τα χρόνια πολλά απο τα συμπτώματα που αντιμετωπίζω στη ζωή μου ταιριάζουν με αυτά του ΥΛΑ ή asperger
    πχ μια σελίδα που σχεδόν με "φωτογραφίζει" http://www.autismhellas.gr/el/Asperger.aspx

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πότε σου μιλησαν για αυτον τον ορο? βρηκες κατευθειαν τον καταλληλο γιατρο ?

    Ο γιατρος μου μου τοπε , ενας απλος ψυχιατρος ειναι , τυχαια μου ανεφερε τον ορο , αλλωστε δεν μενδιαφερει η ορολογια , η θεραπεια ειναι παντα η ιδια .
    Καμμια σχεση με ασπεργκερ , αυτο ειναι αλλη ιστορια .

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Toν αυτισμό τον ανέφερα αρχικά εγώ σε αυτό το θέμα γιατί όλα αυτά τα χρόνια πολλά απο τα συμπτώματα που αντιμετωπίζω στη ζωή μου ταιριάζουν με αυτά του ΥΛΑ ή asperger
    πχ μια σελίδα που σχεδόν με "φωτογραφίζει" http://www.autismhellas.gr/el/Asperger.aspx
    το συζητησες με ειδικο? τωρα που διαβαζω για δεπυ, ισως μου ταιριαζει εν μερη αλλα πιστευω θα μου τοχαν βρει ως τωρα

  14. #29
    Ναι με εξέτασε στα 20 μου ψυχίατρος και αυτό που μου έβγαλε ήταν γενικευμένη αγχώδη διαταραχή.Οτι σκουντάω σε έπιπλα,κάνω ζημιές,κάνω λάθη ακόμη και σε πράγματα που ξέρω και έχω κάνει άπειρες φορές,δε μπορώ να οργανώσω σωστά τα πράγματα στο χώρο μου,το μυαλο μου συνεχώς "ταξιδεύει" κτλ οφείλεται στο άγχος.Μα ναι προφανώς και έχω άγχος αλλά έχω άγχος γιατί παθαίνω όλα αυτά που ανέφερα.Γιατι φοβάμαι ότι όπου και αν κινηθώ,θα πάθω αυτά που ανέφερα και έτσι είμαι συνεχώς αγχωμένος για να είμαι πιο προσεκτικός.Οταν θα χαλαρώσω,το μυαλό μου ξεφεύγει,"ταξιδεύει" και μάντεψε... θα κάνω την μακακία σε άπλα πράγματα και θα νιώσω πιο χαζός και απο τους χαζούς.
    και σχεδόν πάντα ότι εργασία έχω να κάνω την κάνω στο παραένα γιατί τότε με πιάνει το άγχος ότι δε θα προλάβω και είμαι πιο προσεκτικός.Οταν βλέπω ότι έχω ώρα μπροστά μου,βαριέμαι απίστευτα να ασχοληθώ.Εκει είναι όμως που όποτε εχει βρεθεί άτομο να με ενθαρρύνει και να με βοηθήσει και να είναι ευγενικά και ωραία πάνω απο το κεφάλι μου,θα τελειώσω την δουλειά σε νορμαλ χρονικά πλαίσια.Αλλιως μόνος μου,δουλεύω πάντα στο παραένα γιατι πιο πριν απλά δε μου βγαίνει...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    δεν ειμαι κυκλοθυμικη. δεν εχω μανιες, ουτε υπομανιες. ουτε μιλαω γρηγορα. ουτε θεωρω οτι ειμαι καποια. ουτε κανω καταχρηση ουσιων. ουτε ευτυχισμενη η χαιπερ νιωθω οπως σε αυτες τις 2 διαταραχες, ουτε ενεργεια εχω τοση, ουτε ψυχωσεις, ουτε τπτ. δεν ειμαι διπολικη ουτε κυκλοθυμικη. πλιζ ξεκολλα απτις διπολικες διαταραχες.
    οκ συγνωμη.. βγες εξω κανε μια βολτα με καμια φιλη σου, η αν θες εκμεταλευσου αυτη την βαρεμαρα, δες ταινια και παρε στο αριστερο σου χερι παγωτο και στο δεξι σου χερι κουταλι και σκιστο.
    Last edited by Phatox; 21-09-2015 at 10:04.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. βαρεθηκα και δεν ξερω τι να κανω!!!!!!!!!!
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 01-09-2012, 20:06
  4. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-10-2010, 08:23
  5. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By giannisrou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 30-03-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •