Τι να περιμένω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    Τι να περιμένω;

    Ερώτηση. 1η φορά στα αντικαταθλιπτικά. Μπαίνω στην 4η εβδομάδα σήμερα. Τι περιμένω ακριβώς;
    Αυτήν τη στιγμή, ανά φάσεις χαίρομαι, μετά από λίγο ξαφνικά, η διάθεση μου γίνεται χάλια. Νιώθω μοναξιά, νιώθω απίστευτη θλίψη, υπερένταση και μετά, νιώθω για λίγη ώρα τέλεια. :S
    Ρωτάω εν ολίγοις, πως θα καταλάβω πως με έπιασαν τα αντικαταθλιπτικά; Τι θα δω; Πως θα νιώθω;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ενα ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΚΟΙΝΩΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ
    ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΛ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Καλέ αυτα θέλουν καιρό για να πεις ότι σε έπιασαν......σε ενα μηνα δρουν αλλα ειναι και ανάλογα τον οργανισμό.....και μην περιμένεις οτι θα γίνεις τελειως και με αυτά.....παιρνεις μόνο αντικαταθλιπτικα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Παίρνω και αντιψυχωσικό, ρισπεριδόνη συγκεκριμένα. Το αντικαταθλιπτικό είναι εσκιταλοπράμη.
    Κάποιες φορές είμαι πολύ ευδιάθετος για λίγη ώρα. Μετά σκέφτομαι πως αν με χτύπαγε ένα αμάξι, θα ησύχαζα μια και καλή από την ΙΨΔ. Μετά σκέφτομαι το μακάβριο της σκέψης και επανέρχομαι. :S Ξέρω πως είναι βλακεία αυτό που σκέπτομαι και απλά κάνω υπομονή. Για αυτό ρωτάω, για να καταλάβω τι και πως θα γίνει. Αν είναι μόνο αυτή η δράση θα με στεναχωρούσε.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Επανέρχομαι πάλι. Σήμερα είμαι στην 48η μέρα. Έχω δει διαφορά στο άγχος ας πούμε. Δεν με πιάνει ΤΟΣΟ όσο με έπιανε. Προχθές είχα τρομερή υπερένταση όμως. Επίσης, έχω μια απέραντη θλίψη, σαν να μην μπορώ να αντιμετωπίσω με τίποτα τις διάφορες καταστάσεις. Είναι φυσιολογικό αυτό; Το αποτέλεσμα στο άγχος, είναι ένδειξη πως λειτουργεί το φάρμακο ή αυτό είναι όλο που κάνει και η διάθεση δεν αλλάζει; Θέλω να ρωτήσω ξανά, τι θα καταλάβαινα αν με έχει πιάσει το φάρμακο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Γεια σου! Καταρχάς να σε ρωτήσω κάτι? Σε έχουν παχύνει καθολου αυτά τα φάρμακα που παίρνεις?
    Λοιπόν γενικά αυτά τα φάρμακα αρχιζουν να δρουν απο τη δευτερη βδομάδα ή και μήνα..αποτελεσμα καλο για να δεις εξαρτάται απο το μέγεθος του προβλήματος σου και από τον οργανισμό......μπορει να περασουν και 3 μηνες για να δεις καλο αποτελεσμα..
    Δυστυχως δεν είναι το ίδιο φάρμακο για όλους.....δλδ εσένα μπορεί να σου κάνει δουλειά εμένα οχι.....γιαυτο δοκιμάζεις με το γιατρό....αλλα εγώ θεωρώ οτι αρχίζει να δρα σε σένα....σου έγραψε και αντιψυχωσικο σε χαμηλές δόσεις το οποίο δρα ως αγχολυτικό μαζι με αντικαταθλιπτικά οποτε γιαυτο είδες διαφορα στο άγχος και οχι στη διαθεση.....Δυστυχως ομως θα πρέπει να βάλεις και εσύ τα δυνατά σου για να λειτουργήσουν, να αλλάξεις οτι σου μειώνει τη διάθεση π.χ......οσο πιο καλά είσαι τόσο πιο καλά δρουν....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    γατε μου καλησπερα!!! νομιζω πως αρχιζουν να σε πιανουν τα χαπια! απλα ειμαστε ανυπομονοι ! πρεπει να χαλαρωσεις κ να σταματησεις να το σκεφτεσαι (δεν ξερω πως γινεται ουτε εγω) για να δεις διαφορα! κ μια ωραια μερα θα δεις πως ολα θα ειναι καλυτερα! στην δικη μου περιπτωση την πρωτη φορα με επιασαν στην 17-18 μερα σταματησαν οι κρισεις κ μετα πανω στο 3μηνο ημουν πολυ καλα κ συνεχιστηκε για χρονια οσο τα επερνα! τωρα την δευτερη φορα με επιασαν παλι γυρω στην 17η μερα αλλα μια ανυσηχια την ειχα! πανω κατω συμβαδιζουμε στις ιδιες μερες οπως βλεπω! εγω νιωθω καλυτερα αλλα εχω στιγμες που νιωθω περιεργα ..δεν ξερω πως να το εξηγησω σαν να παει να με πιασει κατι αλλα τα χαπια το μπλοκαρουν! οπως ειπε κ η μαρουλιω βεβαια μπορει σε αλλους να πιανουν κ σε αλλους οχι αλλα νομιζω ειναι νωρις κ πρεπει να περιμενουμε λιγο ακομη για να δουμε καλυτερα αποτελεσματα! νομιζω πως το θεμα πανω απο ολα ειναι να πιστεψουμε σε αυτα να πιστεψουμε πως αν μας κανουν λιγο καλα μας κανουν εντελως κ ας λειτουργησει κ σαν πλασιμπο! το θεμα ειναι να νιωθουμε καλα! εφτασα στο σημειο να νιωθω πως οσο περισσοτερο ψαχνουμε κατι δεν μπορουμε να ηρεμησουμε! δεν λεω να μην ενημερωνομαστε αλλα την πρωτη φορα με τα χαπια τα πηρα (χωρις καν ζαναξ) κ πανω στον μηνα ενιωθα καλα ! τωρα τη δευτερη φορα ως μεγαλυτερη ψαχνοντας τι ακριβως μου συμβαινει κ διαβαζοντασ οτι εβρισκα μπροστα μου οι κρισεις ηταν χειροτερες κ μεχρι να με πιασουν τα χαπια δεν αντεχα χωρις ζαναξ!!! ασ περιμενουμε τα καλυτερα!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Γεια σας. Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τις απαντήσεις.
    Τα χάπια δεν με έχουν παχύνει. Μου έχουν ανοίξει την όρεξη όμως. Μου τρέχουν τα σάλια συνεχώς και θέλω να φάω τα πάντα. Προσέχω πάρα πολύ όμως, διότι δεν θα ήθελα να παχύνω ξανά. Προσπαθώ να τρώω σαλάτες δηλαδή, όταν/όσο μπορώ, πρωτεΐνη, καλά λιπαρά και έχω κόψει τα γλυκά. Τρώω μόνο 2 φορές τη βδομάδα αλλά δεν υπερβαίνω τις θερμίδες συντήρησης ποτέ! Έχω χάσει μισό κιλό από τότε που ξεκίνησα την αγωγή και έχω φτάσει να ζυγίσω ως και 1 κιλό περισσότερο μέσα σε αυτήν την περίοδο.
    Οι κρίσεις πανικού μου έφυγαν και εμένα παιδιά. Ξέχασα να το αναφέρω. Κάποιες ταχυπαλμίες με πιάνουν μονάχα. Προσπαθώ σκληρά να κάνω νέα πράγματα. Βγαίνω έξω, έχω πολλές δραστηριότητες, κάνω ψυχοθεραπεία, αλλά καυγαδίζω πολύ με τους δικούς μου. Προχθές έγινε χαμός για τα οικονομικά και ακόμα δεν έχω συνέλθει, ας μου ζητάνε συγνώμη. Άλλες σκοτώνονται μεταξύ τους για τα οικονομικά/πολιτικά.
    Επειδή λοβοτομή δεν θα μου κάνει το φάρμακο, θα μου βελτιώσει τη διάθεση ώστε να προσπερνώ αυτήν τη βαθιά θλίψη που παθαίνω; Και τις ενοχές, πολλές ενοχές που έχω;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    την προηγουμενη φορα ηταν πραγματικα σαν λοβοτομη! χωρις να το καταλαβω αρχισα να ζω οπως κ πρωτα!θα σου την διωξει την θλιψη ναι!!!! ειμαι ενοχικη κ εγω κ πολυ φοβιτσιαρα κ ευαισθητη! τα χαπια με ειχαν αλλαξει σε αυτο!! ελπιζω να σε αλλαξουν κι εσενα! οι γονεις δεν θα καταλαβουν κ κανεις που δεν το εχει περασει δεν μπορει να το καταλαβει οπως πραγματικα το βιωνουμε! εμενα βαριεστημενη με λενε, τεμπελα οτι εγω μου δημιουργω τα προβληματα επειδη το μυαλο μου δεν λεει να ξεκολλησει! εφτασα στο σημειο να τους πω πως τα χαπια τις πρωτες μερες μου εφερναν καποιες ασχημες σκεψεις κ φοβομουν μην τρελλαθω κ αυτοκτονησω κ η απαντηση ηταν "καντο αν εχεις τα κοτσια" ! δεν θυμωσα ξερω πως με αγαπανε πως θελουν το καλο μου απλα δεν μπορουν να με καταλαβουν!! εβαλα απλα τα κλαματα κ κλειστηκα κι αλλο στον εαυτο μου φοβισμενη! τωρα ολα ειναι καλυτερα σε σχεση με αυτο που ζουσα 2 εβδομαδες πριν! αλλα κατεληξα στο συμπερασμα πως θελει υπομονη ...πολυ υπομονη!!! νομιζω τα συμπτωματα μειωνοντε σιγα σιγα απο την μια εβδομαδα στην αλλη! εγω νιωθω καλα μπορω να παω για δουλεια κλπ αλλα δεν μου κανει ορεξη πχ να βγω για ποτο για καφε ..δεν ξερω μου φαινοντε λιγο ανιαρα κ ξενερωνω που ειμαι ετσι! κ με πιανει το αγχος που νιωθω ετσι!! νομιζα το προβλημα ηταν αγοραφοβικο αλλα σε εμπορικο κεντρο που βρεθηκα με παρα πολυ κοσμο δεν αγχωθηκα καθολου!!! οποτε οπως βλεπεις κ οι 2 εχουμε ακομη δουλεια! ο καθενας με τα δικα του για να νιωσει καλυτερα! πιστευω πως τα χαπια θα μας στρωσουν κι αλλο με τον καιρο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Σε ρώτησα γτ τα escitalopram τα έπαιρνα παλιά και είχα παχύνει 40 κιλά....καλα έτρωγα και γω βέβαια αλλα τα 20 κιλά ήταν σίγουρα απτά φάρμακα...
    Ναι προσπάθησε μωρε να μην σε επηρεάζουν οι καβγάδες τους αφού ούτως η άλλως και να στεναχωριέσαι δεν αλλάζει κάτι...
    Επίσης πολυ σωστό και αυτο που είπε η ποπη!!!! Να έχεις πιστη οτι θα σου κάνει καλό....ολα τα φάρμακα ακόμη και το ντεπον δρουν πολυ πιο γρήγορα και πολύ ισχυρότερα με αυτο τον τρόπο, σύμφωνα με έρευνες....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    τα ιδια δεν ειναι με τα cipralex? εγω 10 κιλα ειχα βαλει αλλα τα χρειαζομουν! τωρα ελπιζω να μην ξαναπαρω αλλα 10 που τα ξανα αρχισα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σας νιώθω ειλικρινά. Διότι κι εγώ φοβούμαι πως αν σταματήσω να συγκρατιέμαι, θα πάρω πολλά κιλά. Ευτυχώς, έχω μάθει να τρώω πολλές σαλάτες και αντί για γλυκά, έχω βάλει στην διατροφή φρούτα. Τρέφεστε υγιεινά ή παρασύρεστε; Γιατί εσείς οι κοπέλες παρασύρεστε στο φαγητό πιο εύκολα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Τώρα διάβασα το 1ο που έγραψες πόπη. Κι εμένα πολλές φορές με κατηγορούν και με λένε τεμπέλη ή πως εγώ φέρνω τα προβλήματα μου γιατί τα σκέφτομαι. Αν σταμάταγα να σκέφτομαι δεν θα είχα αυτό που είχα. Δεν καταλαβαίνουν πως δεν μπορώ να μην σκέφτομαι.

    Αυτό που περιγράφεις, μήπως είναι κάποια κοινωνική φοβία; Το λέω διότι το έχω κι εγώ αυτό και δεν είναι αγοραφοβία, μα κοινωνική φοβία. Αισθάνομαι πως βαριέμαι να πάω σε εκδηλώσεις ή αγχώνομαι αν με πιέσουν να βρεθούμε.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @γατε γιατι παιρνεις ρισπεριδονη? εχεις σημαδια ψυχωσης?

    υγ λατρευω το νικ σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Ναι στις γυναίκες ανοίγει περισσότερο η όρεξη και παίρνουν πιο ευκολα κιλά δυστυχώς...εγω πριν τα φάρμακα έκανα μια στο τόσο παρασπονδίες αλλα μετά που πήρα τα escitalopram έκανα σχεδόν κάθε μέρα.....δεν πρόσεχα καθόλου και με είχε πιάσει αναισθησία με το σώμα μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Nα περιμένω;
    By essie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 04-02-2011, 06:12
  2. ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ???
    By kely28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 30-05-2008, 12:46
  3. περιμένω κατάθλιψη και μου βγαίνει μανία!!!
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 04-05-2007, 15:57
  4. Σε περιμένω
    By send_me_an_angel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-2006, 22:47
  5. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ
    By paramythi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2005, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •