Βελτίωση σχέσης με τον εαυτό μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Βελτίωση σχέσης με τον εαυτό μας

    Θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας ή από συζητήσεις που κάνατε με τον ψυχολόγο σας ή τον ψυχίατρο σας τεχνικές-τρόπους να δημιουργήσουμε μια καλή σχέση με τον εαυτό μας.Να υπάρχει μια θετική εικόνα και αυτοπεποίθηση.
    Νομίζω πως είναι πολύ βασικό για τις διαπροσωπικές μας σχέσεις και για το πως πορευόμαστε στην ζωή καθώς και για την ψυχολογία μας.
    Πείτε ότι σας βοήθησε και ότι θεωρείτε πως πρέπει να αποφεύγουμε.
    Ευχαριστώ!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
    ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΙΛΑΩ ΔΕΝ ΤΑ ΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΑΠΛΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕΧΡΙ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
    ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    serios , πηγαινω στον ψυχιατρο 5 χρονια , ποτε δεν μουπε κατι , που δεν τοχα σκεφτει ηδη , βεβαια εχω καποια ηλικια , οποτε ξερω λιγο πολυ τον εαυτο μου . Πιστευω οτι για διαταραχες διαθεσης απλες , το αντιδοτο ειναι να βρεις καποιον-α , και εισαι εις θεση να παρεις και να δωσεις αγαπη , αφου βεβαια ταχεις καλα με τον εαυτο σου , να τον αγαπας δλδ .

    Ενδιαφερον θεμα ανοιξες .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό με το να κάνω ερωτική σχέση μου το είπε και μένα.Με ρωτάει συνέχεια περί σοβαρού και αστείου αν βρήκα καμιά γκόμενα χαχα.Αλλά εδώ έρχεσαι στα λόγια μου,θέλω πρώτα να τα έχω καλά με τον εαυτό μου,να μειώσω την ανασφάλεια και να αυξήσω κάπως την αυτοπεποίθηση μου.Γι'αυτό ρωτάω για κάποια συμβουλή.Πιστεύω είναι θέμα χρόνου και να κάνεις πράγματα που σε γεμίζουν ώστε να γίνεσαι καλύτερος και να αποκτάς δεξιότητες.Αλλά θα ήθελα και μια άλλη οπτική.

    Δυστυχώς η ψύχωση με έκανε να χάσω ένα μέρος της αυτοπεποίθησης μου και της εικόνας που είχα για τον εαυτό μου.Θέλω να βελτιωθώ γιατί μειώνει την ποιότητα ζωής μου και βλέπω επιπτώσεις κ στις διαπροσωπικές σχέσεις και στους στόχους που θέτω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    A , καταλαβα . Εμενα δεν εχει επηρεαστει η αυτοπεποιθηση μου , και δεν εχω ιδαιτερες ανασφαλειες . Φυσικο ειναι να εχεις συνεπειες στις διαπροσωπικες σχεσεις . Βεβαια εχω καταθλιψη , οχι ψυχωση . Οταν ειπα στον γιατρο μου , οτι εχω δημιουργησει εναν δεσμο ( οχι πια ) , μουπε οτι πολλοι ασθενεις του που παραπονιουνται για καταθλιψη , μολις δημιουργησουν εναν δεσμο , εξαφανιζονται !!
    Τροπους ναυξησεις την αυτοπεποιθηση , απαξ και εχει επηρρεαστει απο την ψυχωση , δεν γνωριζω , αφου εμπλεκεται μια ασθενεια την οποια δεν εχω βιωσει .
    Ειχα παντα καποια αυτοπεποιθηση , αλλα αυξηθηκε με τα χρονια με επιτυχιες στον επαγγελματικο τομεα και στο αλλο φυλο . Νομιζω οτι την αυτοπεποιθηση στις γυναικες , μονο οι γυναικες μπορουν να στην δωσουν , με την αποδοχη .
    Με τις πολλες επαφες με τους ανθρωπους , αποκτας και επικοινωνιακες δεξιοτητες , πρεπει ναχεις καποιες καταβολες ομως . Εγω τις ειχα χασει , λογω πολυχρονης απομονωσης ( κτθλψη ) αλλα επανηλθαν σχετικα γρηγορα , οποτε θελει εξασκηση πιστευω . Οπως ολα .

  7. #7
    Μεχρι στιγμης, αν και ειναι νωρις για να βγαλω ολοκληρωμενα συμπερασματα, στην ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση, κατανοησα μια εκ των πολλων αιτιων της προσωπικης - αρνητικης σχεσης με τον εαυτο.

    1.Καταιγισμος σκεψεων και συναισθηματων με κεντρο βαρους τους αλλους και παντελη αποσυνδεση με τον ιδιο τον εαυτο μου.
    2. Απουσια ταυτοτητας
    3.Αυτομομφη, ενοχικοτητα στο τερμα.

    Ειναι πολυ δυσκολο για εμενα να βγω γρηγορα απο τοσο παγιωμενες σκεψεις που οδηγουν σε δρασεις, που με εχουν κουρασει ψυχικα ως επαναλαμβανομενα μοτιβα.

    Παρ'ολα αυτα βλεπω μικρες αλλαγες μεν αλλά καλυτερη εξελιξη ως προς τον χρονο -υποτροπης-
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μεχρι στιγμης, αν και ειναι νωρις για να βγαλω ολοκληρωμενα συμπερασματα, στην ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση, κατανοησα μια εκ των πολλων αιτιων της προσωπικης - αρνητικης σχεσης με τον εαυτο.

    1.Καταιγισμος σκεψεων και συναισθηματων με κεντρο βαρους τους αλλους και παντελη αποσυνδεση με τον ιδιο τον εαυτο μου.
    2. Απουσια ταυτοτητας
    3.Αυτομομφη, ενοχικοτητα στο τερμα.

    Ειναι πολυ δυσκολο για εμενα να βγω γρηγορα απο τοσο παγιωμενες σκεψεις που οδηγουν σε δρασεις, που με εχουν κουρασει ψυχικα ως επαναλαμβανομενα μοτιβα.

    Παρ'ολα αυτα βλεπω μικρες αλλαγες μεν αλλά καλυτερη εξελιξη ως προς τον χρονο -υποτροπης-
    πολυ σωστο cc μου, νομιζω πως εχεις θεσει με τρια πραγματα ολα οσα μας χαλανε!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που κατα βαθος πιστευει καπιος θα υπερισχυσει στο τελος τα λαθη που πιστευεις εχουν περισσοτερη δυναμη απο τα σωστα που σου λενε.. εγω μπορω να σου πω οτι θελεις αλλα αν δε συμφωνεις μαζι μου οση αυτοπεποιθηση κ αν εχεις καπια στιγμη αυτο θα φανει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εμενα με φτειαχνει το χαμογελο... ειτε προκειτε για φλερτ, ειτε προκειται για μια ευγενικη διαθεση. γενικα μου αρεσει το χαμογελο και μου πάει στο προσωπο, και ειναι μεταδοτικο. δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ μπορει να βοηθησει εναν ανθρωπο μια θετικη διαθεση. οι ταμίες στο σουπερ μαρκετ, οι πωλήτριες στα μαγαζια, οι οδηγοι στον δρόμο που κανουν καποια χαζομαρα.
    ολοι οι ανθρωποι ειμαστε τοσο χωμενοι στα προβλήματα που εχουμε ξεχασει να γελαμε...δωστε χαμογελο παιδια τριγυρω και θα το πάρετε πισω εις διπλουν, κανει την καθημερινότητα μας λίγο πιο όμορφη!

    επεισης ως γυναικα (βεβαια δεν νομιζω οτι αυτο θα σε βοηθησει serios), με ανεβαζει ο καθρευτης! μου αρεσει να φροντιζω το δερμα μου , να βαφομαι, να χτενίζομαι και να γινομαι όσο πιο όμορφη μπορω να γινω... η γυναικεία μου ματαιοδοξία μπορει να γινει ενα ισχυρο όπλο κατα της καταθλιψης. βεβαια πολυ επιφανειακο, αλλα τελικα εστω και λίγο συμβαλλει με το τροπο του και αυτο οσον αφορα την αυτοπεποίθηση μου.

    και φυσικα ..η μουσικη! μικρα αριστουργηματα, καθε ειδους !!!

Similar Threads

  1. Ανοιχτη προσκληση για βελτιωση της διαθεσης
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 08-04-2013, 04:47
  2. Βελτιωση ή σταθεροτητα?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2012, 23:58
  3. Βελτίωση της προσοχής και της συγκέντρωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2011, 23:43
  4. Κοντά στην πλήρη ίαση ή απλά βελτίωση?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2011, 17:54
  5. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 183
    Last Post: 12-11-2008, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •