Αλκοολικός πατέρας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    Αλκοολικός πατέρας

    Υπάρχει περίπτωση να πάψω να νιώθω ευθύνη για τον αλκοολισμό του πατέρα μου; Ενώ δεν αισθάνομαι υπεύθυνος, προσπαθώ να τον πείσω να σταματήσει να πίνει και όταν το κάνει συνέχεια και καυγαδίζει, παθαίνω έντονες κρίσεις πανικού. Ο πατέρας μου πήρε πάλι κρασί για το βράδυ και προσπάθησε να με πείσει πως δεν είναι αλκοολικός, αλλά θέλει να πιει για να διασκεδάσει διότι έχει 3 μήνες να πιει (ήπιε ξανά και μέθυσε πριν 1 βδομάδα!).
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εισαι καθολου υπευθυνος για τον αλκοολισμο του πατερα σου ( γιατι να εισαι ) , ουτε μπορεις να τον πεισεις να σταματησει να πινει , μονο ο ιδιος μπορει να το αποφασισει . Το λεω με μεγαλη βεβαιοτητα , διοτι κι εγω επινα κρασι , αρκετουτσικο , και δεν μπορουσε κανεις να με σταματησει .
    Το αλκοολικος απο το ' γερος ποτης ' η αλκοολομανης διαφερει , ως προς την ποσοτητα και την συχνοτητα . Ενας αλκοολικος δεν θα αρκεστει στο κρασι , θα παει σε πιο σκληρα ποτα , 40αρια ( 40% αλκοολ ) , σχετικα συντομα . Τωρα , αμα τοχε σταματησει για 3 μηνες , δεν λεει και πολλα , παντα μπορει νασαι επιρρεπης , μονο ο ιδιος ξερει σε τι βαθμο ειναι επιρρεπης . Οι καυγαδες , ειναι φυσιολογικο να γινονται , οταν εισαι υπο την επηρρεια , εισαι ευερεθιστος .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ο λαος μας λεει είδε ο διαολος τον μεθυσμένο και τον φοβηθηκε... μακρυα γατε μου. Η μητερα σου τι λέει για όλα αυτα?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν εισαι καθολου υπευθυνος για τον αλκοολισμο του πατερα σου ( γιατι να εισαι ) , ουτε μπορεις να τον πεισεις να σταματησει να πινει , μονο ο ιδιος μπορει να το αποφασισει . Το λεω με μεγαλη βεβαιοτητα , διοτι κι εγω επινα κρασι , αρκετουτσικο , και δεν μπορουσε κανεις να με σταματησει .
    Το αλκοολικος απο το ' γερος ποτης ' η αλκοολομανης διαφερει , ως προς την ποσοτητα και την συχνοτητα . Ενας αλκοολικος δεν θα αρκεστει στο κρασι , θα παει σε πιο σκληρα ποτα , 40αρια ( 40% αλκοολ ) , σχετικα συντομα . Τωρα , αμα τοχε σταματησει για 3 μηνες , δεν λεει και πολλα , παντα μπορει νασαι επιρρεπης , μονο ο ιδιος ξερει σε τι βαθμο ειναι επιρρεπης . Οι καυγαδες , ειναι φυσιολογικο να γινονται , οταν εισαι υπο την επηρρεια , εισαι ευερεθιστος .
    Καλησπέρα...
    Δυστυχώς τα μπερδεύεις πολύ.Έχεις μπερδέψει το πρόβλημα ( την αρρώστια του αλκοολισμού δηλαδή που οφείλεται σε παθολογικά ή ψυχολογικά αίτια) με τα % σε αλκοόλ των ποτών.Έννοια σου κι ένας αλκοολικός δεν καταλαβαίνει μετά από μία μπύρα (χαμηλό ποσοστό αλκοόλ),αν αυτό που πίνει είναι νερό,πορτοκαλάδα,μπύρα ή αέρα κοπανιστό.
    Το πρόβλημα του αλκοολισμού είναι μεγάλο και τα αίτια που οδηγούν εκεί είναι πολλά και διάφορα.
    Οπότε δεν υπάρχει ''γερός πότης''.Κανείς άνθρωπος δεν ''χαλάει'' τον ευατό του απλά για διασκέδαση.Κάτι άλλο υπάρχει από πίσω....σχεδόν πάντα......
    Φιλικά.... :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Φίλε μου και μία απάντηση προς εσένα...
    Δυστυχώς (πάλι λέω δυστυχώς) άνθρωποι με προβλήματα αλκοολισμού δεν μπορούν εύκολα να βοηθηθούν από το οικογενειακό περιβάλλον!Χρειάζεται βοήθεια από κάποιον ειδικό.Μάταιο να προσπαθείς να πείσεις κάποιον.Είτε με προβλήματα αλκοολισμού,είτε με προβλήματα βουλιμίας,ναρκωτικών και τα σχετικά.Είναι η διέξοδός τους κι εκεί βγάζουν την πίεση και τα προβλήματά τους, που δεν μπορούν να διαχειριστούν.Ίδιες ιστορίες με διαφορετικά πρόσωπα....
    Μη νιώθεις τύψεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα...
    Δυστυχώς τα μπερδεύεις πολύ.Έχεις μπερδέψει το πρόβλημα ( την αρρώστια του αλκοολισμού δηλαδή που οφείλεται σε παθολογικά ή ψυχολογικά αίτια) με τα % σε αλκοόλ των ποτών.Έννοια σου κι ένας αλκοολικός δεν καταλαβαίνει μετά από μία μπύρα (χαμηλό ποσοστό αλκοόλ),αν αυτό που πίνει είναι νερό,πορτοκαλάδα,μπύρα ή αέρα κοπανιστό.
    Το πρόβλημα του αλκοολισμού είναι μεγάλο και τα αίτια που οδηγούν εκεί είναι πολλά και διάφορα.
    Οπότε δεν υπάρχει ''γερός πότης''.Κανείς άνθρωπος δεν ''χαλάει'' τον ευατό του απλά για διασκέδαση.Κάτι άλλο υπάρχει από πίσω....σχεδόν πάντα......
    Φιλικά.... :)
    Μπορει ναναι κι ετσι , δεν αντιλεγω , ποτε δεν ειχα καταλαβει ποτε αρχιζει ο αλκοολισμος . Οταν επινα , προσπαθουσα να κρατησω το κρασι σε καποιο οριο , επινα 400λιτρα ετησιως ( τελειωσε η ιστορια , 5 χρονια κρατησε ) , δεν ηθελα να παω σε 40αρια , και σε παραπανω ποσοτητες . Δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο με καποιον που ' καθαριζει ' ενα μπουκαλι ουισκι / μερα , ποια η γνωμη σου ? παντως δεν μεθαγα με ενα μπουκαλι κρασι , απλως ζαλιζομουν .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πρώτα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μακ, αυτό για τους 3 μήνες, δεν είναι αληθές. Μόνος του το λέει. Πριν μια βδομάδα είχε μεθύσει ξανά και εκείνος τη 1 βδομάδα τη βάφτισε 3 μήνες. :) Είναι ψευδές λοιπόν.
    Ρέα, η μάνα μου λέει πως δεν αντέχει αυτήν την κατάσταση, και πως θα θα θα... Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Λέει πως θα έκανε αν είχε χρήματα. Πως θα ήθελε να χωρίσει αλλά επειδή δεν δουλεύω, δεν μπορεί, διότι κάθεται για να έχουμε ένα πιάτο φαγητό. Αυτό με γεμίζει ενοχές, διότι αισθάνομαι πως φταίω που δεν χωρίζει ή πως είμαι μέρος του προβλήματος ή πως πρέπει να σώσω την οικογένεια. :( Της έχω πει πως αν θέλει, μπορεί να χωρίσει και δεν με ενδιαφέρει να τρώω και πέτρες, αν είναι να σταματήσω να ακούω να καυγαδίζουν συνεχώς.
    Ntoub το προσπαθώ, δεν ξέρω όμως γιατί συνεχίζω να νιώθω ακόμα και μετά την εκλογίκευση ενοχές (;). Μου χαλά η ηρεμία πλέον, να τον βλέπω ταβλιασμένο στην καρέκλα να κοιμάται με ένα άδειο μπουκάλι δίπλα και τη μουσική στη διαπασών. Πλέον μου δημιουργεί αηδία αυτή η εικόνα και όλη αυτή η λαχτάρα που δείχνει πριν, όταν προετοιμάζει το μπουκάλι. Του φέρεται πιο ωραία από όσο φερόταν σε εμάς!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπορει ναναι κι ετσι , δεν αντιλεγω , ποτε δεν ειχα καταλαβει ποτε αρχιζει ο αλκοολισμος . Οταν επινα , προσπαθουσα να κρατησω το κρασι σε καποιο οριο , επινα 400λιτρα ετησιως ( τελειωσε η ιστορια , 5 χρονια κρατησε ) , δεν ηθελα να παω σε 40αρια , και σε παραπανω ποσοτητες . Δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο με καποιον που ' καθαριζει ' ενα μπουκαλι ουισκι / μερα , ποια η γνωμη σου ? παντως δεν μεθαγα με ενα μπουκαλι κρασι , απλως ζαλιζομουν .
    Όταν θα το καταλάβει κάποιος θα είναι ήδη μέσα σ'αυτό....

    Για να μην σε μπερδεύω εγώ,επειδή ακόμη τα βάζεις με ποσότητες,θα σου πρότεινα να δεις μερικά ντοκυμαντέρ για τον αλκοολισμό.Θα έχει και πρώην αλκοολικούς να μιλάνε.Εκεί θα καταλάβεις.Είναι μεγάλος αγώνας γιατί στην ουσία το ποτό δεν είναι ευχαρίστηση αλλά ανάγκη.Όπως και τα ναρκωτικά

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Πρώτα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μακ, αυτό για τους 3 μήνες, δεν είναι αληθές. Μόνος του το λέει. Πριν μια βδομάδα είχε μεθύσει ξανά και εκείνος τη 1 βδομάδα τη βάφτισε 3 μήνες. :) Είναι ψευδές λοιπόν.
    Ρέα, η μάνα μου λέει πως δεν αντέχει αυτήν την κατάσταση, και πως θα θα θα... Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Λέει πως θα έκανε αν είχε χρήματα. Πως θα ήθελε να χωρίσει αλλά επειδή δεν δουλεύω, δεν μπορεί, διότι κάθεται για να έχουμε ένα πιάτο φαγητό. Αυτό με γεμίζει ενοχές, διότι αισθάνομαι πως φταίω που δεν χωρίζει ή πως είμαι μέρος του προβλήματος ή πως πρέπει να σώσω την οικογένεια. :( Της έχω πει πως αν θέλει, μπορεί να χωρίσει και δεν με ενδιαφέρει να τρώω και πέτρες, αν είναι να σταματήσω να ακούω να καυγαδίζουν συνεχώς.
    Ntoub το προσπαθώ, δεν ξέρω όμως γιατί συνεχίζω να νιώθω ακόμα και μετά την εκλογίκευση ενοχές (;). Μου χαλά η ηρεμία πλέον, να τον βλέπω ταβλιασμένο στην καρέκλα να κοιμάται με ένα άδειο μπουκάλι δίπλα και τη μουσική στη διαπασών. Πλέον μου δημιουργεί αηδία αυτή η εικόνα και όλη αυτή η λαχτάρα που δείχνει πριν, όταν προετοιμάζει το μπουκάλι. Του φέρεται πιο ωραία από όσο φερόταν σε εμάς!
    Ένας άνθρωπος για να βοηθηθεί θα πρέπει πρώτα να καταλάβει ότι έχει πρόβλημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ο αλκοολισμός είναι απλά η κοινωνικά αποδεκτή μορφή του να κάνεις ναρκωτικά. Ο σκοπός είναι ο ίδιος (να ξεφύγεις, να μην σκέφτεσαι) και τα προβλήματα εξάρτησης τα ίδια. Προσοχή, δεν λέω ότι το αλκοόλ είναι κακό, σε μικρές ποσότητες είναι ότι πρέπει για να χαλαρώσεις, να περάσεις καλά κτλ.

    Καλύτερα πάντως να έκανε κάποιος μαριχουάνα που έχει και λιγότερα προβλήματα παρά κατάχρηση αλκοόλ.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Ο άνθρωπος είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του; Σας αφήνει νηστικούς, σας κακοποιεί;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    γιατι δεν πιανεις μια δουλεια?γατε?να φυγεις απο ενα ανυποφορο περιβαλλον?αλλαξε το στο χερι σου ειναι

  13. #13
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Πριν μια βδομάδα είχε μεθύσει ξανά και εκείνος τη 1 βδομάδα τη βάφτισε 3 μήνες. :) Είναι ψευδές λοιπόν.
    Ρέα, η μάνα μου λέει πως δεν αντέχει αυτήν την κατάσταση, και πως θα θα θα... Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Λέει πως θα έκανε αν είχε χρήματα. Πως θα ήθελε να χωρίσει αλλά επειδή δεν δουλεύω, δεν μπορεί, διότι κάθεται για να έχουμε ένα πιάτο φαγητό. Αυτό με γεμίζει ενοχές, διότι αισθάνομαι πως φταίω που δεν χωρίζει ή πως είμαι μέρος του προβλήματος ή πως πρέπει να σώσω την οικογένεια. :(
    Γατε μου, διακρινω μια σχεση οικειοτητας με την μητερα(συνηθως ενα παιδι στην οικογενεια ακουει συνεχεια τον γονεα και οι ρολοι αντιστρεφονται με αποτελεσμα το παιδι να νιωθει προστατης και οχι να συμβαινει το αντιθετο οπως θα εχριζε καλυτερα).
    Εχεις ηδη συσσωρευσει πιεση αγχος, αρνητικη εικονα για τον εαυτο σου και το να ριχνεις ακομη μια ενοχη στην ψυχουλα σου θα σε ριξει περισσοτερο. Ολοι λιγο πολυ εχουμε εναν ανθρωπο στην οικογενεια να το ριχνει---σε κατι παραπανω για να αντιμετωπισει τον εαυτο του και τη ζωη----. Το ζητημα ειναι πως δεν εισαι σωτηρας κανενος πρωτον και δευτερον ειδικα οταν δεν νιωθει οτι παραπαιει.

    Το θεμα εισαι ε σ υ. Προσπαθεις να βρεις τον δικο σου εαυτο, να μαθεις να διαχειριζεσαι τις αγχωτικες βασανιστικες εντασεις-κρισεις. Ο πατερας σου γνωριζει οτι διανυεις ευαλωτη περιοδο στην ζωη σου ? Μπορει και να μην το ομολογει αλλα να νιωθει ανικανος να βοηθησει και να το εχει ως ελαφρυντικο για να πιει ακομα μια φορα, ακομα μια νυχτα, ακομα ενα μεσημερι.

    Εσυ ομως τι θεση θα παρεις ? Θα ενωσεις την ψυχη σου με το "προβλημα" κανοντας στην ακρη τον δικο σου εαυτο που εχει ονειρα για το μελλον ή θα κοιταξεις να κουβεντιασεις με ψυχοθεραπεια τις πληγες σου? Κανοντας ψυχοθεραπεια αρχιζεις να μοιραζεσαι το φορτιο και να χτιζεις μια σχεση του εαυτου σου με την ζωη απο τα θεμελια. Χαπια σκετα δεν λυνουν την ριζα του προβληματος.

    Υ.Γ Δεν το παιζω ειδημων, σε ενιωσα σε αρκετες προτασεις και μπορει να εχω ενα τσακ αποτομο υφος γιατι εχω και προσωπικες εμπειριες.
    Συμφωνω με Ntoubroutza οτι σαν αναγνωρισμενη παθηση ειναι οταν ξερεις με ολες τις αισθησεις και την νοηση σου οτι κανει ζημια αλλα το εχεις αναγκη. Σιγουρα οσο ανεβαινεις κλιμακα συστηματικα σε βαθμους οινοπνευματος καποια στιγμη καις ηπαρ και εγκεφαλικα κυτταρα και με μια μπυρα εισαι γκολ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Ο άνθρωπος είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του; Σας αφήνει νηστικούς, σας κακοποιεί;
    Το να μην τους αφήνει νηστικούς και να μην τους κακοποιεί σημαίνει οτι είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του; Πού είναι η αγάπη στη συντροφό του και στο παιδί του; Η παρουσία του ως πατέρας και σύζυγος; Το ενδιαφέρον του να είναι ευτυχισμένη η οικογένειά του; Η συμμετοχή του ψυχικά και συναισθηματικά; Η γυναίκα και το παιδί δεν είναι οικόσιτα ζώα για να είναι εντάξει μόνο με το να έχουν τροφή και ηρεμία. Οικογένεια είναι και στην οικογένεια έχουν μεγάλη σημασία οι σχέσεις των μελών μεταξύ τους. Στους ανθρώπους!

  15. #15
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Το να μην τους αφήνει νηστικούς και να μην τους κακοποιεί σημαίνει οτι είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του; Πού είναι η αγάπη στη συντροφό του και στο παιδί του; Η παρουσία του ως πατέρας και σύζυγος; Το ενδιαφέρον του να είναι ευτυχισμένη η οικογένειά του; Η συμμετοχή του ψυχικά και συναισθηματικά; Η γυναίκα και το παιδί δεν είναι οικόσιτα ζώα για να είναι εντάξει μόνο με το να έχουν τροφή και ηρεμία. Οικογένεια είναι και στην οικογένεια έχουν μεγάλη σημασία οι σχέσεις των μελών μεταξύ τους. Στους ανθρώπους!
    Συμφωνω. Αυτη ειναι η φιλοσοφια προσφορας γενιας του '60. Μη πιασω εκεινο το -Γιατι να χωρισεις τον συζυγο και πατερα των παιδιων σου ? Σε χτυπαει ? Αν οχι... να κανεις υπομονη-
    Και καπως ετσι διαιωνιζεται ενας νοσολογικος φαυλος κυκλος ...
    Κατα τα αλλα ειμαστε πολυ μπροστα:rolleyes:
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο αλκοολικός πατέρας μου...
    By Γάτος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2014, 10:41
  2. Replies: 26
    Last Post: 02-12-2012, 22:55
  3. ο αλκοολικός πατέρας μου..
    By treislaloun in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2011, 21:48
  4. αλκοολικος καταστρεφει την ζωη αυτου και της οικογενειας του.βοηθηστε!
    By mexx in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2008, 23:36
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •