επικοινωνια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    επικοινωνια ?

    Ως αδαης με φεις και λοιπα σχετικα μεσα επικοινωνιας , και ως μεγαλυτερος σε ηλικια , θελω να ρωτησω ειναι φυσιολογικο η εστω ειθισται να μιλας μεσω γραπτου λογου με καποιαν-ον , που ξερεις οτι δεν θα συναντηθεις ποτε , και να παραμενεις στον γραπτο λογο , ειτε λογω αποστασεεως , ειτε λογω ηλικιακης διαφορας ? αναφερομαι κυριως στην επικοινωνια με το αλλο φυλο , ετσι κανετε εσεις της καινουριας γενιας , η εγω ειμαι ο περιεργος της υποθεσης ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαγκ στο μεσα δικτυωσης ο αλλος εχει αυτοπεποιθηση και παρουσιαζει τον εαυτο του σαν τον πιο δυναμικο σεξυ ομορφο κλπ και μπορει ακομη και στις φωτογραφιες του να βαζει καποιο μοντελο και οχι τον εαυτο του.. αρα οχι με ξενερωνει.. ειχα και γω οταν ημουν 15 σχεση με ενα παιδι απο σουηδια και οταν ηρθε να με βρει επεσα απο τα συννεφα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @μαγκ στο μεσα δικτυωσης ο αλλος εχει αυτοπεποιθηση και παρουσιαζει τον εαυτο του σαν τον πιο δυναμικο σεξυ ομορφο κλπ και μπορει ακομη και στις φωτογραφιες του να βαζει καποιο μοντελο και οχι τον εαυτο του.. αρα οχι με ξενερωνει.. ειχα και γω οταν ημουν 15 σχεση με ενα παιδι απο σουηδια και οταν ηρθε να με βρει επεσα απο τα συννεφα

    Δλδ , αν καταλαβα καλα , δεν ειναι φυσιολογικο να παραμενεις στον γραπτο λογο ? μπερδευτηκα !!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    οχι.. γνωμη μου παντα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    οχι.. γνωμη μου παντα


    Αρα δεν ειμαι εγω ο περιεργος , που θεωρω αυτονοητο να προχωρησει η σχεση σε φιλικη , με τηλεφωνο αν η αποσταση ειναι μεγαλη ( οχι ερωτικη , καλα και ντε ) .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @νταξ ναι οκ για τα τηλεφωνα αλλα εγω και με αυτα ειμαι καχυποπτη..
    δεν ξερω αν φταιει η ψυχωση..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπα , πολλες βλεπω καχυποπτες , μονο εγω δεν ειμαι ( καχυποπτος ) . Συνηθως , οταν αρχισω τα πολλα μνμτα , στελνω και φωτογραφια μου , οχι για δημιουργια ερωτικης σχεσης , απλως , λογω παλαιας γενεας , θελω να ξερει η αλλη πλευρα με ποιον μιλαει , αλλα συνηθως δεν λαμβανω αντιστοιχως φωτογραφια ,( μερικες φορες λαμβανω ομως ) , απο καχυποψια μου λενε . Γιατι τοση καχυποψια ?


    Μπας κι ειμαι εκτος τοπου εντελως , και χρονου ? η απλως αφελης ?

    Αυτο το συναντω σε μικρες ηλικιες ( κατω των 30 , και παντα λεω την ηλικια μου ) , σε μεγαλυτερες οχι τοσο .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ουτε και εμενα μου φενεται φυσιολογικο...και κατα την εμπειρία μου, υποπτο!.. ναι το ιντερνετ ειναι ο νεος τροπος γνωριμίας.. ειδικα στις μερες μας είναι απολυτα λογικο.. για μενα και για ανθρωπους σαν και εμενα που δεν εχουν την οικονομικη ευχερεια να βγαινουν συνεχεια εξω για να γνωρισουν κόσμο. και γιατι υπαρχει τεραστεια ποικιλία ανθρωπων που αναζητουν γνωριμια στο δυαδικτιο..η πρωτη επαφη γινεται εδω ομως..αν δεν προχωραει ...σχεδον πάντα κατι δεν πάει καλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ωστε Ρεα , κατι δεν παει καλα , ε ? τοχω καταλαβει οτι ειναι ο νεος τροπος γνωριμιας , της νεας γενεας τουλαχιστον , αλλα μηπως οι ανθρωποι που καταφευγουν στο φεις η σε παρομοια μεσα επικοινωνιας , μηπως λεω , στερουνται επικοινωνιακων και κοινωνικων δεξιοτητων ? πραγματικα εχω αρχισει και δεν καταλαβαινω , μια και ειχα αποσυρθει για αρκετα χρονια απο την ενεργο δραση , λογω απομονωσης ( κτθλψη ) . Τοσο πολυ αλλαξαν τα πραματα τα 8-9 τελευταια χρονια ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @νταξ ναι οκ για τα τηλεφωνα αλλα εγω και με αυτα ειμαι καχυποπτη..
    δεν ξερω αν φταιει η ψυχωση..
    Κι εγώ είμαι καχύποπτη με τα τηλέφωνα και δεν είναι η ψύχωση το βασικό μου πρόβλημα κι ας νιώθω κάπως περίεργα μερικές φορές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ωστε Ρεα , κατι δεν παει καλα , ε ? τοχω καταλαβει οτι ειναι ο νεος τροπος γνωριμιας , της νεας γενεας τουλαχιστον , αλλα μηπως οι ανθρωποι που καταφευγουν στο φεις η σε παρομοια μεσα επικοινωνιας , μηπως λεω , στερουνται επικοινωνιακων και κοινωνικων δεξιοτητων ? πραγματικα εχω αρχισει και δεν καταλαβαινω , μια και ειχα αποσυρθει για αρκετα χρονια απο την ενεργο δραση , λογω απομονωσης ( κτθλψη ) . Τοσο πολυ αλλαξαν τα πραματα τα 8-9 τελευταια χρονια ?
    οχι δεν καταλαβες,οι περισσοτεροι δεν μενουν μονο στην διαδυκτιακη επικοινωνία...μετα το πραγμα προχωραει οπως το ηξερες, απλα εδω εχεις την ευχαιρεια να γνωρισεις περισσοτερους ανθρωπους απο οτι στην πραγματικη ζωη, δεν ειναι μονο η επικοινωνιακη ικανοτητα, ειναι και η πυκνοτητα, μπαινεις σε εναν χωρο με 300 -500 ατομα και μπορεις να μιλησεις προσωπικα σε οποιον-α θες...κατι που εξω δεν υσχυει, ξερεις πόσες φορες εχω βγει εξω και κοιταζομαι με καποιον για ωρες και δεν με πλησιαζει?..εδω ο ιδιος ανθρωπος θα με πλησιασει αναγκαστικα και θα προσπαθησει να μου κρατησει το ενδιαφέρον.
    θες σχεση?..θες σεξ?...θες φιλους?...θες στηριξη? θες παιχνιδι?..θες παρεα?...ολα απο τον καναπε σου... και αν δεν εισαι επικοινωνιακος δεν την κρατας την αλλη...πρεπει να μου κρατας το ενδιαφερον, να μου μιλας... η πρωτη επαφη ειναι εγκεφαλικη.
    το υποπτο ειναι οταν δεν πάει παρακάτω... εκει κατι συμβαινει με το ατομο που συνομιλεις... δεν ειναι αυτος-η που λέει... ή κατι συμβαινει.
    το παρακατω ειναι το τηλεφωνο και η συναντηση..οπως τα ξερεις και τα θυμασαι...οι κανονες ειναι ιδιοι, η ενερξη εχει αλλαξει αλλα στην ουσια απλά εξελιχθηκε σε αλλο μεσον αλλα οι απαιτησεις ειναι ιδιες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ως αδαης με φεις και λοιπα σχετικα μεσα επικοινωνιας , και ως μεγαλυτερος σε ηλικια , θελω να ρωτησω ειναι φυσιολογικο η εστω ειθισται να μιλας μεσω γραπτου λογου με καποιαν-ον , που ξερεις οτι δεν θα συναντηθεις ποτε , και να παραμενεις στον γραπτο λογο , ειτε λογω αποστασεεως , ειτε λογω ηλικιακης διαφορας ? αναφερομαι κυριως στην επικοινωνια με το αλλο φυλο , ετσι κανετε εσεις της καινουριας γενιας , η εγω ειμαι ο περιεργος της υποθεσης ?
    καλα τωρα δεν θα επικοινωνησεις με τηλ και θα συναντηθεις με τον καθενα που μιλησες εδω μεσα ακομα και αν μιλας για χρονια με καποιους. εμενα δεν με χαλαει να μην γνωρισω απο κοντα η στο τηλ καποιον που του μιλαω βεβαια αν δημιουργηθουν συμπαθειες δεν βρισκω το λογο να μην βρεθουν δυο ανθρωποι ειτε του ιδιου ειτε διαφορετικου φυλλου αλλα να πω την αληθεια η περιεργεια υπαρχει για το πως ειστε εμφανησιακα δηλαδη πχ αν ηξερα οτι η ρεα η ο μαγκαιβερ ειναι στη διπλα καφετερια θα σηκωνομουν να τσεκαρω δεν θα μου ηταν αδιαφορο χαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Quote Originally Posted by rea View Post
    οχι δεν καταλαβες,οι περισσοτεροι δεν μενουν μονο στην διαδυκτιακη επικοινωνία...μετα το πραγμα προχωραει οπως το ηξερες, απλα εδω εχεις την ευχαιρεια να γνωρισεις περισσοτερους ανθρωπους απο οτι στην πραγματικη ζωη, δεν ειναι μονο η επικοινωνιακη ικανοτητα, ειναι και η πυκνοτητα, μπαινεις σε εναν χωρο με 300 -500 ατομα και μπορεις να μιλησεις προσωπικα σε οποιον-α θες...κατι που εξω δεν υσχυει, ξερεις πόσες φορες εχω βγει εξω και κοιταζομαι με καποιον για ωρες και δεν με πλησιαζει?..εδω ο ιδιος ανθρωπος θα με πλησιασει αναγκαστικα και θα προσπαθησει να μου κρατησει το ενδιαφέρον.
    θες σχεση?..θες σεξ?...θες φιλους?...θες στηριξη? θες παιχνιδι?..θες παρεα?...ολα απο τον καναπε σου... και αν δεν εισαι επικοινωνιακος δεν την κρατας την αλλη...πρεπει να μου κρατας το ενδιαφερον, να μου μιλας... η πρωτη επαφη ειναι εγκεφαλικη.
    το υποπτο ειναι οταν δεν πάει παρακάτω... εκει κατι συμβαινει με το ατομο που συνομιλεις... δεν ειναι αυτος-η που λέει... ή κατι συμβαινει.
    το παρακατω ειναι το τηλεφωνο και η συναντηση..οπως τα ξερεις και τα θυμασαι...οι κανονες ειναι ιδιοι, η ενερξη εχει αλλαξει αλλα στην ουσια απλά εξελιχθηκε σε αλλο μεσον αλλα οι απαιτησεις ειναι ιδιες
    καλα και εσυ τωρα τι θες να σου λεει ο αλλος για να σου κραταει το ενδιαφερον για το κυνηγι στρουθοκαμηλου?χαχα προτιμω εναν μετρημενο ανθρωπο που ξερει τι λεει και που παταει ας ειναι και λιγο ντροπαλος παρα καποιον ο οποιος θα ειναι φαφλατας και ψευτης προκειμενου να μου κεντρισει την περιεργεια και θα λεει τα φιδια του αιωνα και ομως κατι τετοιους τους εχει η κοινωνια μας περι πολλου

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    καλα και εσυ τωρα τι θες να σου λεει ο αλλος για να σου κραταει το ενδιαφερον για το κυνηγι στρουθοκαμηλου?χαχα προτιμω εναν μετρημενο ανθρωπο που ξερει τι λεει και που παταει ας ειναι και λιγο ντροπαλος παρα καποιον ο οποιος θα ειναι φαφλατας και ψευτης προκειμενου να μου κεντρισει την περιεργεια και θα λεει τα φιδια του αιωνα και ομως κατι τετοιους τους εχει η κοινωνια μας περι πολλου
    χαχχα...αστειευεσαι? αν δεν εχει γνωσεις περι στρουθοκαμηλοκυνηγιου ... τον εχω χωρισει!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    και αυτο ενα προβλημα της εποχης ειναι...αμα ο κοσμος ειχε το θαρος να κανει γνωριμιες στην πραγματικοτητα,δεν θα καθοταν πισω απο ενα κουτι.
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τηλεφωνικη επικοινωνια
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-2014, 08:33
  2. Επικοινωνία
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 05-05-2013, 01:20
  3. Επικοινωνια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-05-2009, 18:07
  4. αναζητω επικοινωνια
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 16-09-2006, 19:11
  5. επικοινωνια
    By evak in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-07-2006, 06:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •