αυτοκτονια γονεα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125

    αυτοκτονια γονεα

    πριν δυο χρονια περιπου αυτοκτονησε η μητερα ενος φιλου.ειχε καταθλιψη κ μαζι με καποια προβληματα που προεκυψαν η κακομοιρη λυγισε.δεν ηταν τοσο τρομερα προβληματα.απο υγεια ολοι ηταν καλα στην οικογενεια.οικονομικα ηταν μια χαρα.απλα αυτη ηταν στα ορια της κ το παραμικρο θα αποδεικνυοταν θανασιμο.βλεπω ομως οτι ο φιλος μου εδω κ καιρο εχει αλλοπροσαλη συμπεριφορα.πιανεται απο ατομα να νιωσει συναισθηματικο δεσιμο.βγαζει νευρα αναιτια.εναν αβασταχτο χαρακτηρα.ολα στη ζωη του πανε αρκετα καλα με εξαιρεση αυτο το μακαβριο γεγονος.βλεπω τα αδερφια του να εχουν σιγουρα καποιο πονο μιας κ ειναι σχετικα νωπη η απωλεια (μιλαμε για τη μητερα τους κ για νεα γυναικα) αλλα εχουν προχωρησει τη ζωη τους οπως κ πριν την απωλεια.ανησυχω μηπως κ η ''τρελα'' που οδηγησε τη μητερα του φιλου μου στην αυτοκτονια ειναι κληρονομικη εχουμε κ εκει προβλημα.καποιος σοτ παρελθον μου ειχε πει οτι αν καποιος αυτοκτονησει σε μια οικογενεια ειναι πιθανο να οδηγηθουν κ αλλα μελη σε αυτη τη πραξη.ισως λογω κληρονομικοτητας.ισως επειδη τους μπαινει η ιδεα κ μετα ειναι θεμα χρονου.οπως κα να χει θελω να ακουσω γνωμες

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    δεν ξερω καμια τετοια περιπτωση για να σε βοηθησω, μονο απο ταινίες ..και δεν μπορω να φανταστω καν την κατασταση αυτων των παιδιων που βιωνουν κατι τοσο σκληρο... αν εχαναν την μανουλα τους απο ατυχημα ή απο αρρωστεια θα ΄ταν πολυ διαφορετικο ...εκεινη όμως επέλεξε να τερματησει την ζωή της και αυτο κανει τα πράγματα ακομα χειρότερα... σιγουρα αυτα τα παιδια χρειαζονται την φροντίδα καποιου ειδικου, οχι για να το ξεπερασουν, αυτο δεν ξερω αν γινετε, αλλα για να μπορεσουν να πορευτουν παραλληλα με αυτην την τραγωδία!... πωπω ρε παιδι μου γιατι γινονται γονεις αυτοι οι ανθρωποι? αφου δεν μπορουν καλα καλα να στηριξουν τον εαυτο τους...τι τους φταινε αυτες οι αθωες ψυχουλες τωρα... μακαρι ολα να πάνε καλα για τον φιλο σου, χρειαζεται πολυ αγαπη και μπραβο σου που ενδιαφερεσαι!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σχετικα με το φιλο σου μπορει να προυπηρχαν διαφορα προβληματα κ απλα η αυτοκτονια της μητερας του να τα εκανε πιο ορατα.οστοσο θα χρειαστει βοηθεια τωρα ο φιλος σου γιατι η κατασταση ειναι δυσκολη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    συγνωμη τωρα ειδα τα μηνυματα.καταρχην rea η συκγεκριμενη κυρια αρχισε τα πρωτα δειγματα οταν τα παιδια της ηταν ηδη πτυχιουχοι τριτ.εκπαιδευσης αρα δε μπορουμε να τη κρινουμε ως αποτυχημενη αλλα κ επειδη μηδενα προ του τελους μακαριζε ουτε φυσικα πετυχημενη ως γονεα.κ σε σενα αλεξανδρε εχω να πω πως ο φιλος μου ηταν ενα κοινωνικο παιδι με πολλους φιλους κ ακρως φυσιολογικη συμπεριφορα.βεβαια κανεις δε ξερει τι εχει ο αλλος στο μυαλο του αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω πως κρυβοταν τετοιος ανθρωπος τοσο καλα για τοσο καιρο.το θεμα ειναι απο δω κ περα πως βοηθαμε?για ψυχολογο ουτε λογος κ ο κλασικος φιλος ψυχολογος (που θα πιεις μερικα ποτα μαζι κ θα πεις οσα σε βαραινουν) δε πιανει.το βραδυ δειχνει οτι εχει συνειδητοποιησει οσα του λες σε σημειο ολοι εμεις οι ερασιτεχνες ψυχολογοι φιλοι του να νιωθουμε τουλαχιστον φρουντ κ το επομενο πρωι να βλεπουμε τον ιδιο ανθρωπο κ να λεμε πως χαμενα πηγαν τα λογια μας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι θεμα ερασιτεχνη ψυχολογου για να γινεις ψυχολογος πρεπει να σπουδασεις κλπ αλλα αν γνωριζεις τον εαυτο σου καλα κ τον εχεις ψαξει πολυ με αυτο το τροπο μπορεις να αποκτησεις γνωσεις κ αν δεις καπιον σου μιαζει κ να εισαι σε θεση να του πεις πραγματα σωστα κλπ..
    δε πιστευω οτι στα καλα καθουμενα εγινε αλλος ανθρωπος μαλον ηταν κ τα δυο κ ηρεμος κ νευρικος κ δε το ηξερες

Similar Threads

  1. Μεταβίβαση σύνταξης θανόντος γονέα σε ανίκανα τέκνα
    By dimitsos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2015, 17:17
  2. Υποκατάστατο... γονέα
    By seek_4_answers in forum Κακοποίηση
    Replies: 49
    Last Post: 03-09-2011, 16:33
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  4. Σχέση γονέα - παιδιού
    By Kleiw in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2009, 19:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •