Γιατι κανουμε ολη την ωρα νεες σχεσεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306

    Γιατι κανουμε ολη την ωρα νεες σχεσεις;

    Καθε ατομο κανει ενα σωρο σχεσεις που ειναι μαζι καποιο χρονικο διαστημα και μετα χωριζουν και κανουν νεες σχεσεις και συνεχιζεται αυτο.Αυτο ειναι ενα φαινομενο που συμβαινει στα περισσοτερα ατομα.Γιατι πιστευετε οτι δυσκολευομαστε να βρουμε απο την αρχη τη σχεση που θα ειμαστε συνεχως μαζι;Ποιος ο λογος που δεν εντοπιζουμε το ετερον μας ημισι που θα αγαπιομαστε ωστε να ειμαστε ευτυχισμενοι;Σε τι πιστευετε οφειλεται οτι δεν βρισκουμε τη σχεση που θα κραταει στην παροδο του χρονου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Στο οτι ειναι δυσκολο να ζητατε τ ιδια πραγματα, να ταιριάζετε τοσο ωστε ν κρατησει μακροχρονια ειδικα στις νεοτερες ηλικιες. Ενω δεν εχω κανει πολλες σχεσεις εχω ξενερωσει παντως...γιατι θελω μια να κρατησει επιτελους!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Εγω εχω κανει 15 σχεσεις που κρατουσαν καποιους μηνες.Δεν κοροιδεψα καποια κοπελα και σταματησα τις σχεσεις μετα απο καποιους μηνες οταν ειδα οτι δεν υπηρχαν αισθηματα καψουρας,ερωτα η αγαπης και απλα μου αρεσαν επειδη δεν με ενδιαφερει να περναω απλα την ωρα μου.Εμενα δεν με απασχολει να ταιριαζουμε τοσο πολυ.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι μια ωραια σχεση που να αγαπιομαστε αφου αυτο εχει σημασια ωστε να κρατησει στην πορεια αυτη η σχεση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    αυτο συμβαινει γιατι οι περισσοτεροι κανουν σχεσεις πρωτον απλα για να το λενε (σε μικρες ηλικιες σχετικα) δευτερον γ προσωρινη ικανοποιηση και συναισθηματικη καλυψη ( ανασφαλειες ) τριτον χωρις να νιωθουν κατι ιδιαιτερο το ξεκινουν με τη προοπτικη οπου βγει και στη συνεχεια συνηδειτοποιουν οτι δν ταιριαζουν η οτι τα πραγματα δν ειναι οπως τ περιμεναν ακριβως γτ δν υπαρχουν δυνατα συναισθηματα και τελευταιο γ μενα τουλαχιστν οταν ξεκινας μια σχεση με σκοπο να τη τελειωσεις καποια στιγμη προφανως και ειναι τελειωμενη υποθεση . εχουν ισοπεδωθει ολα πλεον κατα τη γνωμη μου ...
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    πριν 100 χρονια οι γυναικες γνωριζαν εναν αντρα στην ζωη τους και με εναν εμεναν, τον παντρευόντουσαν εκαναν τα παιδια του και καλος- κακος ...αυτος ηταν!..οτι είναι το τυχερό σου. αν εχεις διαβάσει την φόνισσα του παπαδιαμάντη θα έχεις πάρει μια ρεαλιστική εικόνα για την κατάσταση της εποχής εκείνης.

    σημερα τα πράγματα ευτυχώς για το ανθρωπινο είδος ειναι διαφορετικά. ο καθε ανθρωπος που γνωρίζεις ουσιαστικά, είναι ενα ταξίδι..είτε ειναι φίλος ειτε ειναι σχεση. το γεγονός οτι δεν το έζησες εντονα αυτό πλέον ειμαι πεπεισμένη οτι εχει να κάνει με την δική σου αποστασιοποίηση δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος ...πάντως σίγουρα μετα απο 15 σχεσεις που έχεις κανει δεν είναι πλέον τυχαίο και δεν αφορά τις πρώην σου.
    σε αυτήν την ζωή για τους ςπολλούς ο έρωτας είναι η πιο ουσιαστική εμπειρία στην ζωή μας και είναι υπέροχο να την επαναλαμβανουμε αυτήν την εμπειρία όσο συχνότερα γινετε... εγω θέλω μέχρι να γεράσω να ζήσω όσα περισσοτερα ταξίδια μπορώ!
    για σένα φίλε ιππότη μου όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά... και καλά κανεις. απλά το ψάχνεις λάθος... υπάρχουν γραφεία συνοικεσίων που μπορούν να σε βοηθήσουν να βρεις την καταλληλη για σενα σχεση... το λιμάνι σου, χωρίς κόπο. εγω στην θεση σου αυτό θα έκανα ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Με ενδιαφερει να βρω καποια καλη σχεση και για αυτο εχω κανει αρκετες σχεσεις.Με απασχολει να βρω την κοπελα τετ α τετ επειδη υπαρχουν αισθηματα και οχι τυπικα οπως λες μεσω γραφειων συνοικεσιων που το θεωρω ξεφτιλα.Ειναι υπεροχο να βρω την κοπελα που να αγαπιομαστε.Καθε ανθρωπος αγαπαει μονο μια φορα στη ζωη του και ειναι κατι ωραιο τοτε να ειστε καθε στιγμη μαζι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Οσον αφορα οτι ημουν αποστασιοποιημενος οπως λες δεν ισχυει κατι τετοιο εδειχνα παθος στις σχεσεις μου και ημουν διπλα σε καθε κοπελα.Εμενα με ενδιαφερει να βρω την κοπελα που θα κανουμε σχεση να αγαπιομαστε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by magdalene View Post
    . εχουν ισοπεδωθει ολα πλεον κατα τη γνωμη μου ...


    Η τελευταια φραση , ειναι απολυτως ακριβης , συγκρινω την γενια μου , των 80s με την τωρινη , ε , καμμια σχεση , τοτε καναμε ουσιαστικες σχεσεις , συνολικα στην ζωη μου εχω κανει 4 ουσιαστικες σχεσεις , 4 με μικρη διαρκεια , και μονο 2 one night stand , πιτσιρικας . Δλδ στα 54 χρονια μου , εχω ' παει ' με συνολικα 10 γυναικες , και ειμαι ικανοπιοημενος , δεν αισθανομαι στερημενος .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,643
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Με ενδιαφερει να βρω καποια καλη σχεση και για αυτο εχω κανει αρκετες σχεσεις.Με απασχολει να βρω την κοπελα τετ α τετ επειδη υπαρχουν αισθηματα και οχι τυπικα οπως λες μεσω γραφειων συνοικεσιων που το θεωρω ξεφτιλα.Ειναι υπεροχο να βρω την κοπελα που να αγαπιομαστε.Καθε ανθρωπος αγαπαει μονο μια φορα στη ζωη του και ειναι κατι ωραιο τοτε να ειστε καθε στιγμη μαζι.
    μηπως τρολαρεις, βρε ιπποτης?
    πως ειναι δυνατον να εχεις αισθηματα για μια γυναικα που μολις συναντας??? τι ειναι η καρδια? καφετιερα να αναβει με το ον?

    μια μας λες οτι θες μια σχεση με πλουσια αισθηματα και διαρκεια, μια μας λες οτι ολες οι σχεσεις σου ξεκινησαν με χλιαρο ενδιαφερον, χωρις ερωτα και καψουρα.
    εμ αν ξεκινας χλιαρα, που να βρεθει η σχεση που θα διαρκεσει.
    προσανατολισου σε γυναικες που θα ερωτευεσαι, οχι σε χλιαρο ενδιαφερον.
    ο ερωτας δεν προκυπτει με τα χρονια. προκυπτει απ την αρχη.
    η αγαπη και η επιθυμια για κοινη ζωη και διαρκεια, προκυπτουν μονο αν γνωρισεις καποια καλα και σου αρεσει μαζι της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,643
    Quote Originally Posted by rea View Post
    πριν 100 χρονια οι γυναικες γνωριζαν εναν αντρα στην ζωη τους και με εναν εμεναν, τον παντρευόντουσαν εκαναν τα παιδια του και καλος- κακος ...αυτος ηταν!..οτι είναι το τυχερό σου. αν εχεις διαβάσει την φόνισσα του παπαδιαμάντη θα έχεις πάρει μια ρεαλιστική εικόνα για την κατάσταση της εποχής εκείνης.

    σημερα τα πράγματα ευτυχώς για το ανθρωπινο είδος ειναι διαφορετικά. ο καθε ανθρωπος που γνωρίζεις ουσιαστικά, είναι ενα ταξίδι..είτε ειναι φίλος ειτε ειναι σχεση. το γεγονός οτι δεν το έζησες εντονα αυτό πλέον ειμαι πεπεισμένη οτι εχει να κάνει με την δική σου αποστασιοποίηση δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος ...πάντως σίγουρα μετα απο 15 σχεσεις που έχεις κανει δεν είναι πλέον τυχαίο και δεν αφορά τις πρώην σου.
    σε αυτήν την ζωή για τους ςπολλούς ο έρωτας είναι η πιο ουσιαστική εμπειρία στην ζωή μας και είναι υπέροχο να την επαναλαμβανουμε αυτήν την εμπειρία όσο συχνότερα γινετε... εγω θέλω μέχρι να γεράσω να ζήσω όσα περισσοτερα ταξίδια μπορώ!
    για σένα φίλε ιππότη μου όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά... και καλά κανεις. απλά το ψάχνεις λάθος... υπάρχουν γραφεία συνοικεσίων που μπορούν να σε βοηθήσουν να βρεις την καταλληλη για σενα σχεση... το λιμάνι σου, χωρίς κόπο. εγω στην θεση σου αυτό θα έκανα ;)
    εγω παλι προτιμω ενα ταξιδι που να κρατησει μια ζωη και να ειναι ο γυρος του κοσμου, απο το να πηγαινω 100 φορες ριο-αντιρρο η διακοφτο- κωλοπετινιτσα...
    το θεμα ειναι τι ειδους ταξιδι και οχι ποσα ταξιδια (φορ μι).

    δεν χρειαζεται να ειναι με τον πρωτο, αλλα δεν πιστευω καθολου στην ποσοστητα, σε τιποτε, δε...
    μπορει την σχεση της ζωης σου να την βρεις στον πρωτο η στον δευτερο η στον δεκατο, αλλα ποτε δεν θεωρησα αυτοσκοπο τις πολλες σχεσεις και ειχα παντα σχεσεις σταθερες με διαρκεια γιατι ετσι μ αρεσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    εγω συμβιβαζομαι με ενα υπερσιβηρικο
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Στην αρχη απλα μου αρεσαν οι κοπελες και αφου στην πορεια της σχεσης δεν ενοιωσα συναισθηματα καψουρας,ερωτα η αγαπης κοιταω μπροστα.Δεν επιδιωξα να ειναι χαλαρα ουτε τρολαρω.Με νοιαζει να βρω μια σχεση να νοιωθουμε αναμεσα μας αγαπη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,643
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Στην αρχη απλα μου αρεσαν οι κοπελες και αφου στην πορεια της σχεσης δεν ενοιωσα συναισθηματα καψουρας,ερωτα η αγαπης κοιταω μπροστα.Δεν επιδιωξα να ειναι χαλαρα ουτε τρολαρω.Με νοιαζει να βρω μια σχεση να νοιωθουμε αναμεσα μας αγαπη.
    ναι βρε παιδακι μου, αλλα την σχεση με την αγαπη αναμεσα σας, την δημιουργεις με την αλλην, δεν σου ερχεται ετοιμη. αυτο σου λεω τοσες μερες..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Προσπαθησα οσο πιο πολυ γινεται να δημιουργησω με αυτες τις κοπελες που μου αρεσαν,μια σχεση οπου να υπαρχει αγαπη αλλα περα απο τον ερωτικο τομεα που ερχομασταν πιο κοντα δεν ενοιωθα ετσι ακομα και μετα απο καποιους μηνες σχεσης που ειμασταν μαζι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,643
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Προσπαθησα οσο πιο πολυ γινεται να δημιουργησω με αυτες τις κοπελες που μου αρεσαν,μια σχεση οπου να υπαρχει αγαπη αλλα περα απο τον ερωτικο τομεα που ερχομασταν πιο κοντα δεν ενοιωθα ετσι ακομα και μετα απο καποιους μηνες σχεσης που ειμασταν μαζι.
    προφανως δεν ταιριαζατε βρε ιπποτη και μια ενδειξη γι αυτο ειναι το γεγονος οτι δεν τις ειχες ερωτευθει καν.
    απλα θα θελες να αγαπηθειτε.
    δεν αρκει να το θελεις . πρεπει να ειναι ταιριαστη και η σχεση.
    δεν ειναι κατι απλο η ευκολο η αυτονοητο η διαρκεια και η σχεση με συνεχεια και αγαπη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί κάνουμε παιδιά;
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 200
    Last Post: 30-01-2018, 20:42
  2. Γιατί οι νέες γυναίκες μπλέκουν με παντρεμένους ??
    By Αναζητηση in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 06-10-2013, 20:46
  3. Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε σχέσεις όταν δεν είμαστε καλά;
    By stirixi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-2012, 13:37
  4. Γιατί σε όλες μου τις σχέσεις δεν νιώθω ευχαριστημένη?
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 17-06-2011, 12:35
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •