Διαφορετικα χομπυ= χωρισμος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1

    Διαφορετικα χομπυ= χωρισμος?

    Καλησπερα,

    το θεμα που θα ηθελα να συζητησω μαζι σας ειναι το εξης. Με τον φιλο μου ξεκινησαμε να συγκατοικουμε στην πολη του. Εγω οντας καινουρια στην πολη προσπαθω να δικτυωθω κανοντας διαφορες δραστηριοτητες εδω με την ελπιδα να γνωρισω ανθρωπους εδω. Ετσι γραφτηκα σε γυμναστηριο και σε διαφορες ομαδες χορου. Ο φιλος μου ομως αρνειται να ερθει μαζι μου διοτι π.χ δεν του αρεσει ο χορος οπως επισης και επειδη δουλευει πολλες ωρες και εχει ελλειψη χρονου. Ετσι τελικα καταληγουμε ο καθενας να εχει διαφορετικα προγραμματα και χομπυ και να βρισκομαστε στη ουσια το βραδυ. Απορω, ολα τα ζευγαρια ετσι ειναι? Εχω αρχισει να ξενερωνω με την ιδεα της συγκατοικισης γιατι τελικα παλι μονη μου καταληγω!:mad: Αναρωτιεμαι, οσοι συγκατοικειτε ποσο τελικα χρονο περνατε μαζι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ξερεισ ποτε γνωριζονται τα ζευγαρια πραγματικα στα γεραματα ισωσ καπου εκει μεχρι τοτε ουτε ιδεα εχεισ για τον αλλο
    και δε πα να σαι και παντρεμενοσ και με δεκα παιδια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ετσι νομιζω εγω που δεν εχω συγκατοικησει ποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εγω λεω να περιορισεις τα χομπυ σου οχι να τα καταργησεις απλα να βρεις πχ μκα δυο σχολες χορου και μονο γυμναστιριο η μονο γυμναστια και μια σχολη χορου γενικα βρες χομπυ ωστε να μην επηρεαζουν καταπολυ τον χρονο που εχετε μαζι
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε ακομα κ να του αρεσαν τα ιδια χομπυ με σενα κ να ειχε το χρονο να ερθει τις ωρες εκεινες, μη νομιζεις οτι θα βοηθουσε και πολυ το να σαστε μαζι. Δηλ στο γυμναστηριο τι θα σε ωφελησει? εκει πας να κανεις το προγραμμα σου, δεν πρεπει να αποσπαται η προσοχη. Το ιδιο κ στο χορο, μαθαινεις τι σου λεει ο δασκαλος, κανεις προβες με τους υπολοιπους κλπ, δεν ειναι χρονος για να τον περνας μαζι με το φιλο σου. Εγω υποψιαζομαι οτι το προβλημα ειναι οι λιγες ωρες γενικοτερα που βρισκοσαστε λογω δουλειας κ οχι οι διαφορες στα χομπυ σας, που ουτως ή αλλως πρεπει να τα ξερες απ οταν τον πρωτογνωρισες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Συμφωνώ με το κεράσι. Αν ήταν αλλιώς, θα είχαμε όλοι 2-3 χόμπι και θα ήμασταν καρμπόν.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Ναι πιθανοτατα ειναι αυτο που λεει το κερασι. Καλα οταν λεμε για χορο εννουμε αυτα που χορευουνε ζευγαρια π.χ tango, salsa, swing. Φυσικα και θα προτιμουσα να ημασταν μαζι και να γινομασταν παρεα με τα παιδια απο εκει.. Αλλα λεει δεν μου αρεσει, δεν προλαβαινω, δεν εχω χρονο κλπ κλπΓενικα αισθανομαι οτι δεν συμβαδιζουμε.. Αυτος εχει πολλη δουλεια που απαιτει ωρες πολλες κ εγω αφου ειμαι μονη ψαχνω τροπους εκτονωσης! Καθενας το βιολι του δηλαδη και καπου εκει εχω αρχισει να ανησυχω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για πες περιπου τι ωραριο εχει ο φιλος σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    το εχεις παρει πολυ λαθος το θεμα.δηλαδη σε ενοχλει επειδη ο ανθρωπος δουλευει κ δεν εχει χρονο η επειδη δε του αρεσει η σαλσα κ το τανγκο?δε παμε καλα.βρες εσυ μια πρωινη δουλεια να εχετε τα απογευματα ελευθερα κ να κανετε κατι που απαιτει λιγοτερη ενεργεια οπως ενα καφε με φιλους.

    αν δε μπορεις να βρεις δουλεια (που εννοειται ειναι δυσκολο σε αυτη τη χωρα αυτη την εποχη) περιορισε εσυ τα χομπυ σου σε ωρες που εκεινος δουλευει ωστε να εχετε χρονο μαζι.αλλα δε προκειται να το κανεις γιατι το πραγματικο σας προβλημα δεν ειναι αν βρισκεστε αλλα το οτι δεν εχετε τα ιδια ενδιαφεροντα κ πλεον δεν εχεις λογω αλλαγης πολης τις φιλες σου να σε ακολουθησουν στα δικα σου.

    ειναι μεγαλη αποφαση να ακολουθησεις τον αντρα σου σε αλλη πολη κ σου αξζουν συγχαρητηρια για αυτο.αλλα αφου το εκανες στηριξε τον κ κυριως στηριξε την αποφαση σου πριν σας διαλυσει.αν το κανεις με βαρια καρδια σε λιγο βλεπω να το διαλυετε για ποικιλους λογους (βαρεμαρα,απιστια).αν θες τη γνωμη μου σεβασου πως παει για δουλεια.δε σε αφηνει να τρεχει γηπεδο η σε μπαρ με φιλους καθε μερα.

    κ ναι να ξερεις πως ολοι οσοι συγκατοικουν κ εχουν ζωη τοσο βρισκονται.εγω με τη γυναικα μου καθε βραδυ βρισκομαστε πραγματικα.το μεσημερι ειναι τα αψυχα κορμια μας στο κρεβατι ξεθεωμενα απο τη κουραση.κ το σεξ γινεται πιο αραια κ ακομη κ τα κοινα γευματα.φροντισε να αξιζει τις μερες που εχει ρεπο.πατε μια εκδορμη η κατι τετοιο.η καθημερινοτητα σκοτωνει.σκοτωνει.δεν υπαρχει χειροτερος εχθρος για ενα ζευγαρι

  10. #10
    Eυχαριστω για την απαντηση σου soking. Απλα ολοι φανταζομαστε τα πραγματα πιο ιδανικα και τελικα δεν γινονται ετσι στην πραγματικοτητα. Πιστευα δλδ οτι οταν συγκατοικουσαμε θα ημασταν πιο πολλες ωρες μαζι αλλα τλκ αυτο δεν ισχυει. Δουλευει σπαστο ωραριο πρωι απογευμα εκτος απο ελαχιστα απογευματα που ακομα κι αν δεν εχει δουλεια θα εχει μελετη στο σπιτι.. Εγω δουλευω ελαχιστα και οπως ειπατε δεν εχω και φιλους οποτε απο εκει ξεκινανε τα προβληματα.. :-(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πρεπει ο φιλος σου να περιορισει τις ωρες δουλειας ή να πας κ συ να δουλεψεις εκει αφου ειναι δικη του δουλεια. Δεν εχει να κανει με τη συγκατοικηση, και σε αλλα σπιτια να μενατε κ μαζι να μενατε οι ωρες ειναι στανταρ που λειπει. Μαλλον δεν το χες σκεφτει καλα απο πριν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Το κεράσι τα λεει σωςτα νομίζω.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πρεπει ο φιλος σου να περιορισει τις ωρες δουλειας ή να πας κ συ να δουλεψεις εκει αφου ειναι δικη του δουλεια. Δεν εχει να κανει με τη συγκατοικηση, και σε αλλα σπιτια να μενατε κ μαζι να μενατε οι ωρες ειναι στανταρ που λειπει. Μαλλον δεν το χες σκεφτει καλα απο πριν.
    μακρυα....δεν ειναι αναγκη να πατε στο αλλο ακρο.απο εκει που δε βλεπεστε να ειστε ολη μερα μαζι?κ να εχετε κ τα προβληματα της δουλειας?οχι καθετα αντιθετος ειμαι εγω.ουτε η πολλη τριβη ειναι καλη.ασε που αν σε ηθελε θα στο ειχε προτεινει ο ιδιος (εννοω σαν βοηθο η συνεργατη κ καμια σχεση με το αν σε θελει ως συντροφο).απλα βρες χομπυ τις ωρες που λειπει αυτος.τα χομπυ θα σου φερουν κ φιλιες.δε ξερω βεβαια ποσο καιρο εχεις στο νεο σπιτι.γιατι αν εχεις ενα μηνα κ ηδη εχεις αυτη τη κουραση δνε ειναι καλο.αν ειστε ενα χρονο κ δε προεκυψε μια φιλια τοτε ναι σε καταλαβαινω.αλλα εκει που πας για χορο πως κ δε βρηκες μια κοπελα που να θες να βγειτε για ενα καφε?κ μια αλλη ιδεα ειναι να του ζητησεις να βγειτε με φιλους του ζευγαρια.σιγουρα με καποια κοπελα φιλου του θα βρειτε κοινα ενδιαφεροντα να γεμισεις λιγο τον χρονο σου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by dilimma View Post
    Καλησπερα,

    το θεμα που θα ηθελα να συζητησω μαζι σας ειναι το εξης. Με τον φιλο μου ξεκινησαμε να συγκατοικουμε στην πολη του. Εγω οντας καινουρια στην πολη προσπαθω να δικτυωθω κανοντας διαφορες δραστηριοτητες εδω με την ελπιδα να γνωρισω ανθρωπους εδω. Ετσι γραφτηκα σε γυμναστηριο και σε διαφορες ομαδες χορου. Ο φιλος μου ομως αρνειται να ερθει μαζι μου διοτι π.χ δεν του αρεσει ο χορος οπως επισης και επειδη δουλευει πολλες ωρες και εχει ελλειψη χρονου. Ετσι τελικα καταληγουμε ο καθενας να εχει διαφορετικα προγραμματα και χομπυ και να βρισκομαστε στη ουσια το βραδυ. Απορω, ολα τα ζευγαρια ετσι ειναι? Εχω αρχισει να ξενερωνω με την ιδεα της συγκατοικισης γιατι τελικα παλι μονη μου καταληγω!:mad: Αναρωτιεμαι, οσοι συγκατοικειτε ποσο τελικα χρονο περνατε μαζι?
    μα αν δεν του αρεσει ο χορος, τι φταιει να ερθει μαζι σου στις "διαφορες ομαδες χορου"??? εσυ θα πηγαινες μαζι του να βλεπετε ποδοσφαιρο με τους φιλους του, αν δεν σου αρεσει το ποδοσφαιρο?
    περιεργα το βλεπεις το θεμα.
    λιγο αγχωτικο το προγραμμα σου. εχεις γεμισει ολο σου τον χρονο με δραστηριοτητες ,οχι επειδη τις θελεις, αλλα για να γνωρισεις ανθρωπους? μονη σου εισαι? δεν εισαι με τον συντροφο σου, εκει? δεν κανετε καλη παρεα?
    το θεμα ειναι να ζεις οπως θελεις , να εχεις κοινη ζωη και διασκεδασεις με τον ανθρωπο σου, και στην πορεια θα γνωρισεις και μερικους ανθρωπους. οχι να τρεχεις ολη μερα μηπως κανεις γνωριμιες, και μαλιστα τοσο πολυ ωστε να μην εχετε καν κοινο χρονο με τον συντροφο σου, ενω μενετε μαζι (!!!) αλλο και τουτο.

    κατα τα αλλα, μηπως σου φταιει κατι αλλο κι οχι το οτι δεν ερχεται για χορο?
    περνατε καλα, ΜΑΖΙ? εχετε ΚΑΙ κοινες δραστηριοτητες?
    εμεις, μιας και ρωτας εμπειριες, εχουμε και κοινες και χωριστες δραστηριοτητες και εχουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κοινο χρονο. αλλα δεν θα κατσω να δω 3 αγωνες απανωτα αν ερθουν φιλοι του για ποδοσφαιρο, εχω και δικα μου ενδιαφεροντα και εντος και εκτος σπιτιου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ νομίζω ότι δεν έχεις πώς να σκοτώσεις το χρόνο σου και έχεις βαρεθεί.
    Και φίλους πολλούς να βρεις, θα πρέπει να μην έχουν άλλη δουλειά για να γεμίζουν τον ελεύθερο χρόνο σου.
    Καλό το γυμναστήριο και ο χορός, αλλά καλό είναι να βρεις κάποια δουλειά ή να ξεκινήσεις κάτι που θα γεμίζει μεν το χρόνο σου αλλά θα έχει και κάποια απόδωση.
    Έτσι και τον φίλο σου θα καταλαβαίνεις που δουλεύει πολύ και πιο γεμάτη θα αισθάνεσαι.
    Και αφού έχεις τη δυνατότητα και την ευελιξία, οργάνωσε τις δραστηριότητές σου με τέτοιον τρόπο, ώστε να βλέπεστε περισσότερο με τον φίλο σου.
    Το να περιμένεις να σε ακολουθεί σε μία δραστηριότητα που δεν του αρέσει, είναι εγωιστικό.

    (Εγώ μπορώ να τον καταλάβω. Αν μου πρότεινε κάποιος να πάμε σε σχολή χορού για ταγκό, θα είχα φύγει τρέχοντας! Πόσο τις αντιπαθώ τέτοιες δραστηριότητες! Άσε, που μ' αυτή τη μόδα τα τελευταία χρόνια, και η κουτσή μαρία την έχει δει χορεύτρια. Και πέρνουν και ύφος κάποιοι όταν χορεύουν, για γέλια είναι!)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ενασχολησεις-χομπυ
    By korman709 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-11-2011, 23:03
  2. Ψάχνω ένα χόμπυ
    By mach in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 05-07-2011, 02:16
  3. Μια απο τα ιδια...αλλα διαφορετικα.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-04-2011, 10:00
  4. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 18:45
  5. ΧΟΜΠΥ?
    By Sadness in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 03-09-2008, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •