Φάρμακα και αδυνάτισμα. Είναι εφικτό; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    δεν είναι μόνο τα κιλα, είναι και η κατακράτηση που κάνουν τα ατιμα!!!... δεν τους καταλαβαίνω αυτούς τους επιστήμονες...πως είναι δυνατόν να νιώθουμε καλύτερα όταν γινόμαστε τοφαλάκια... φφφ!!!...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    και εγω με solian και zyprexa υψηλες δοσεις λογο προσφατης υποτροπης και παιρνω κιλα βεβαια τρωω και τρωω καλα τα φαρμακα γενικα με κοβουν και τη βρισκω με το φαι αλλα δεν ειναι ζωη αυτη, απο την αλλη παντα ειχα ταση για παχος απο μικρος
    θελει τσιγαρο και σκετο καφε και περπατημα καθε μερα για να χαθουν τα κιλα, ειναι να φας κολημα να πεις θα το κανω παντως με ολα αυτα που τραβαμε που ορεξη

  3. #33
    ΞΕΡΕΤΕ τι γινεται τα αντιψυχωσικα μπλοκαρουν ως γνωστο τους ντοπαμενεργικους υποδοχεις(ντι1 ντι 2 ντι3 ντι4) με αποτελεσμα να χρειαζομαστε παραπανω τροφη για να αισθανθουμε απολαυση που παιρνει καποιος απλος ανθρωπος με 1 μονο πιατακι φαι.ετσι τρωμε πολυ παραπανω και εκτος αυτου χαλαει και αισθητοτατα ο μεταβολισμος.αλλα τι να κανουμε να τα ελλατωσουμε πολυ δεν ειναι σωστο θα πειραχθουν τα νευρα μας αλλα και αν το κανουμε η διαφορα ποσοτητας αντιψυχωσικου θα μας κανει να φαμε ακομη παραπανω οποτε ουσιαστικα δεν μπορουμε να κανουμε κατι κ ισχυει αυτο που λενε τα στατιστικα οτι τα αντιψυχωσικα κοβουν 16,2 χρονια ζωης.οποτε αντε κ καλη μας ορεξη(ας το απολαυσουμε τουλαχιστον...)

  4. #34
    YΓ το αμπιλιφαυ μπλοκαρει τους ντοπαμενεργικους υποδοχεις d2 σας λεει τπτ αυτο?

  5. #35
    παντως αν μπορουσαμε θεωρητικα να αποκλεισουμε τελειως τις ντοπαμινουχες τροφες(το οποιο πρακτικα δεν γινεται με καμια κυβερνηση) ξηρους καρπους,μπανανες,οτιδηποτε ζωικο δεν θα χρειαζομασταν ψυχοφαρμακα.σοσ δεν γινεται αυτο με τπτ κ περικλυει κινδυνους στην αμεση υγεια.απλως το αναφερω...

  6. #36
    εγω παντως παιδια το εχω παραπονο την αρωστεια την σχιζο γτ πριν οχι να το παινευτω ημουν μεσα σε ολα κ τωρα δεν εχω τπτ χειροπιαστο καλο πανω μου...εγινα τζογαδορος,χαπακιας(πολλα αντιψυχωσικα),φαταουλας,πο� �ης κ.α. που δεν λεγονται δημοσιως....

  7. #37

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    .................................................. .............
    Last edited by σακης; 09-11-2015 at 15:27.

  9. #39
    TI EGINE DEN YPARXEI LYSH?

  10. #40
    Παιρνω και εγω φαρμακα συγκεκριμενα effexor xr 75 mg , xanax 0,5 και aloperidin solution 2 mg.Με εχουν βοηθησει ολα τους παρα πολυ με το προβλημα μου τωρα οσο για τα κιλα στην αρχη της φαρμακευτικης μου αγωγης πηρα 5-6 κιλα αλλα τα εχασα λογω πολυ αγχους και νευρικοτητας.

  11. #41
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΞΕΡΕΤΕ τι γινεται τα αντιψυχωσικα μπλοκαρουν ως γνωστο τους ντοπαμενεργικους υποδοχεις(ντι1 ντι 2 ντι3 ντι4) με αποτελεσμα να χρειαζομαστε παραπανω τροφη για να αισθανθουμε απολαυση που παιρνει καποιος απλος ανθρωπος με 1 μονο πιατακι φαι.ετσι τρωμε πολυ παραπανω και εκτος αυτου χαλαει και αισθητοτατα ο μεταβολισμος.αλλα τι να κανουμε να τα ελλατωσουμε πολυ δεν ειναι σωστο θα πειραχθουν τα νευρα μας αλλα και αν το κανουμε η διαφορα ποσοτητας αντιψυχωσικου θα μας κανει να φαμε ακομη παραπανω οποτε ουσιαστικα δεν μπορουμε να κανουμε κατι κ ισχυει αυτο που λενε τα στατιστικα οτι τα αντιψυχωσικα κοβουν 16,2 χρονια ζωης.οποτε αντε κ καλη μας ορεξη(ας το απολαυσουμε τουλαχιστον...)
    Τα αντιψυχωσικα κοβουν 16,2 χρονια ζωης? γιατι?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    O μικρότερος χρόνος ζωής ενός ψυχωσικού δεν είναι τόσο από τα φάρμακα.Δεν κόβουν 16 χρόνια τα φάρμακα αλλά ο τρόπος ζωής ενός σχιζοφρενή που μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο.Οι καταχρήσεις όπως κάπνισμα,αλκοόλ,η παχυσαρκία,οι υποτροπές με κίνδυνο την αυτοκτονία είναι παράγοντες που μειώνουν τον μέσο όρο ζωής.
    Όσο για το ότι αν κόβαμε τις ντοπαμινούχες τροφές νομίζω δεν στέκει πουθενά επιστημονικά.Είναι σαν να λες πως όσοι τρώνε πολλές μπανάνες θα πάθουν ψύχωση.Σίγουρα έχουμε μια ευαισθησία αλλά πιστεύω πως για να έχεις έκλυση ντοπαμίνης από τροφές χρειάζονται μεγάλες ποσότητες τροφής.

    Εγώ πάντως τρώω από όλα αλλά σε λογικές ποσότητες.Θα πιω τον καφέ μου με μέτρο (2 καφέδες την ημέρα),θα πιω τα ποτά μου(2 το πολύ σε κάθε έξοδο,2 φορές την εβδομάδα) και αν μου έρθει θα κάνω κ ένα τσιγάρο για να χαλαρώσω(δεν είμαι καπνιστής)
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    απο σασ ποιοσ κανει γυμναστικη με τα φαρμακα μονο εγω κι ο μαμρα κανουμε οι αλλοι δεν κανετε τιποτα
    το λεω αυτο γιατι εγω με τη γυμναστικη ειδα ωφελη και στην ποιοτητα ζωησ δηλαδη τα κανω ολα πιο ανετα
    βεβαιαι μετα απο χρονια και δευτερον και πνευματικα αντεχω τη ζωη μου καλυτερα νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ ήθελα να πάω γυμναστήριο αλλά δεν παίζει χρήμα...σκέφτομαι να κάνω σπίτι ότι μπορώ...και ο maus νομίζω έκανε βάρη.Είναι πολύ σημαντικό γιατί τονώνει κ την αυτοπεποίθηση και έχεις ενέργεια και δύναμη για δουλειά!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by elis View Post
    απο σασ ποιοσ κανει γυμναστικη με τα φαρμακα μονο εγω κι ο μαμρα κανουμε οι αλλοι δεν κανετε τιποτα
    το λεω αυτο γιατι εγω με τη γυμναστικη ειδα ωφελη και στην ποιοτητα ζωησ δηλαδη τα κανω ολα πιο ανετα
    βεβαιαι μετα απο χρονια και δευτερον και πνευματικα αντεχω τη ζωη μου καλυτερα νομιζω
    εεε και εγω κανω γυμναστικη... ξεκινησα και ορειβασια! τι να κανω πηρα τα βουνα :)

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Αδυνάτισμα.
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 53
    Last Post: 02-09-2015, 22:24
  2. Χρησιμη σελιδα για αδυνατισμα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-07-2015, 04:14
  3. Αδυνάτισμα!
    By kallia13 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 77
    Last Post: 06-03-2015, 23:12
  4. Αδυνατισμα και κομπλεξ.
    By crazyelena in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 28-06-2014, 05:50
  5. αδυνατισμα
    By ΜΑΡΙΑ97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 14-11-2010, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •