Είναι κανείς εδώ; - Page 104
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 104 of 283 FirstFirst ... 45494102103104105106114154204 ... LastLast
Results 1,546 to 1,560 of 4232
  1. #1546
    Quote Originally Posted by drjai View Post
    Okαλλάζουμε thread...
    Ακομα να μεταφερθεις ;;; αστειακι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #1547
    Αφού στο άλλο thread έχετε αλλα θέματα και υψηλού επιπέδου διαλόγους

  3. #1548
    Quote Originally Posted by drjai View Post
    Αφού στο άλλο thread έχετε αλλα θέματα και υψηλού επιπέδου διαλόγους
    Υψηλο, χαμηλο, μεσαιο μια ιδεα με μπολικη κανελα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #1549
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Quote Originally Posted by drjai View Post
    Καλα αποτελεσματα κυκνε ...και ειμαστε εδώ .....να εκφράσεις τις ανησυχίες σου και να μιλήσεις....
    Έχω μια σκέψη, μην με κοροϊδέψετε όμως παρακαλώ...cc, γράφε κι εσύ κι εμένα μ' αρέσει η ιατρική και θα διαβάσω τι γράφεις μόλις ξυπνήσω και θα είμαι σε θέση να τα καταλάβω...μου έρχονται άσχημες αναμνήσεις στο μυαλό αυτές τις μέρες, αναμνήσεις από τη νοσηλεία μου όπως για παράδειγμα ότι με πονούσε πολύ ο ορός που μου είχαν στην φλέβα κι ενώ είχε πει ο γιατρός να μου βάλουν παυσίπονη ένεση οι νοσοκόμες αργούσαν πάρα πολύ, πέρασαν και τα μεσάνυχτα και στο τέλος τον έβγαλα τον ορό γιατί δεν άντεχα άλλο τον πόνο, ένιωθα εντελώς παρατημένη εκεί, δεν είχε έρθει και κανένας να με δει ούτε καν η μαμά μου τότε γιατί είχαμε τσακωθεί, ήρθε την άλλη μέρα...δεν ξέρω γιατί αλλά τα θυμάμαι ακόμα αυτά και πληγώνομαι...
    Η μελανιά τώρα έγινε εντελώς μωβ, τουλάχιστον αυτό το χρώμα μ' αρέσει lol! Κι εγώ βλέπω Grey's anatomy καμιά φορά, παλιά έβλεπα φανατικά ER εσύ το έβλεπες cc?
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #1550
    Καλημερα κυκνακι μου, αυτο το διαστημα τρεχω για υποχρεωσεις και μπαινω ακυρες ωρες.
    Καποια στιγμη παει ενας μηνας περιπου νομιζω επεσε η ψυχολογια σου και εγινες λιγο πιο ευαλωτη στο περιβαλλον και τα ξαφνικα γεγονοτα, μη ξεχναμε οτι μειναμε και χωρις υποστηριξη ενα μηνα.
    Το οτι επανερχονται λυπηρες αναμνησεις ειναι αμυνα μυαλου, δεν ξεχναει βλεπεις και ξανα αρχιζει την αναπαραγωγη φοβου, θλιψης, στεναχωριας, εκει ειναι το κομματι που καλεισαι να κανεις μια αλλαγη.

    Τι να κανω θα μου πεις ;
    προσπαθησε να κρατας μια ρουτινα προσωπικων σου ασχολιων παρα τα γεγονοτα τα οικογενειακα, ξερω πως καποιες μερες νυσταζεις περισσοτερο ή νιωθεις στο μηδεν. Δεν θα ειναι ολες οι ημερες παντοτε ετσι. Εισαι σινεφιλ, γλυκατζου γλυκια, νοικοκυρα, φιλοζωη, και προσεχεις τον εαυτο σου ( λουσιματακι και χαλαρωση) α ξεχασα και τη μουσικη.
    Καθε ημερα να κρατας ενα απο αυτα ομως να επιμενεις να ειναι μια θετικη εμπειρια για εσενα. Οχι αρνητικη. Οσο μπορεις κυκνε μου. Μακαρι να εγραφα κι αλλο αλλά πρεπει να βγω λογω συνθηκων. Σε φιλω και ξανα διαβασε το μηνυμα μπορει να το δεις με αλλο ματι...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #1551
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλημερα κυκνακι μου, αυτο το διαστημα τρεχω για υποχρεωσεις και μπαινω ακυρες ωρες.
    Καποια στιγμη παει ενας μηνας περιπου νομιζω επεσε η ψυχολογια σου και εγινες λιγο πιο ευαλωτη στο περιβαλλον και τα ξαφνικα γεγονοτα, μη ξεχναμε οτι μειναμε και χωρις υποστηριξη ενα μηνα.
    Το οτι επανερχονται λυπηρες αναμνησεις ειναι αμυνα μυαλου, δεν ξεχναει βλεπεις και ξανα αρχιζει την αναπαραγωγη φοβου, θλιψης, στεναχωριας, εκει ειναι το κομματι που καλεισαι να κανεις μια αλλαγη.

    Τι να κανω θα μου πεις ;
    προσπαθησε να κρατας μια ρουτινα προσωπικων σου ασχολιων παρα τα γεγονοτα τα οικογενειακα, ξερω πως καποιες μερες νυσταζεις περισσοτερο ή νιωθεις στο μηδεν. Δεν θα ειναι ολες οι ημερες παντοτε ετσι. Εισαι σινεφιλ, γλυκατζου γλυκια, νοικοκυρα, φιλοζωη, και προσεχεις τον εαυτο σου ( λουσιματακι και χαλαρωση) α ξεχασα και τη μουσικη.
    Καθε ημερα να κρατας ενα απο αυτα ομως να επιμενεις να ειναι μια θετικη εμπειρια για εσενα. Οχι αρνητικη. Οσο μπορεις κυκνε μου. Μακαρι να εγραφα κι αλλο αλλά πρεπει να βγω λογω συνθηκων. Σε φιλω και ξανα διαβασε το μηνυμα μπορει να το δεις με αλλο ματι...
    Καταλαβαίνω...κρίμα που έπρεπε να φύγεις τώρα...

    Ναι, περίπου τόσο έχει που ξανακύλησα, ελπίζω ν' ανακάμψω ξανά...θα προσπαθήσω αλλά ειδικά σήμερα δεν έχω την δύναμη για πολλά πολλά, να μου περάσει ο σωματικός πόνος κι εξάντληση πρώτα από την περίοδο, ξέρεις πως είναι οι πρώτες μέρες...
    Τι εννοείς άμυνα μυαλού; Νομίζω πως άμυνα θα ήταν αν τις ξεχνούσα εφόσον με βλάπτουν...
    Σήμερα θα την περάσω χαλαρά με μουσική και ταινία το βράδυ αν κι η μαμά μου με πιέζει να κάνω δουλειές αλλά δεν μπορώ, πονάω...κι εγώ θα το ήθελα γιατί φτιάχνω τώρα φθινοπωρινή διακόσμηση και θέλω να την αναδείξω αλλά δεν έχω πολλές δυνάμεις αυτή τη στιγμή, χθες να φανταστείς ξεσκόνισα μόνο το κομοδίνο κι ότι έχει πάνω και ζαλίστηκα ενώ δεν έκανα και καμιά βαριά δουλειά αλλά εξαντλούμαι εύκολα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #1552
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Κατάφερα και κοιμήθηκα επιτέλους χωρίς εφιάλτες το μεσημέρι...μακάρι να συνεχιστεί αυτό...
    Τώρα έφτιαξα καφέ, ελπίζω σιγά σιγά να νιώσω καλύτερα...

    Γιατρέ, αν δεις το ποστ μου λύσε μου μιαν απορία: είναι σίγουρο ότι οι ορμόνες σχετίζονται με την κατάθλιψη; Κι επίσης πώς είναι δυνατόν από μια μεγάλη στεναχώρια να καταρρέει όλο το σώμα; Ρωτάω γιατί την τελευταία φορά που μου πέθανε γάτα, έκλαψα τόσο πολύ και σε κάποια φάση ξύπνησα και δεν μπορούσα να πάρω ανάσα και με πήγε ο αδελφός μου με τη μαμά μου στο νοσοκομείο, εκεί έκανα εμετό και συνήλθα με ένεση primperan κι η γιατρός μου είπε ότι σφίχτηκε το στομάχι μου από τη στεναχώρια...κι αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #1553
    Δεν ξερωπως να στο εξηγησω ακριβως, οταν ο εγκεφαλος σοκαρεται μπορει ως αμυνα να παρουσιασει αποπραγματοπιηση, ετσι και εσυ ισως λογω πιεσης ασχημου μηνα ορμονων ως αμυνα ανακαλεις μνημες πονου...
    κυκνακι σκετο με αντικαταθλ σε ειχαν για καποια περιοδο ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #1554
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν ξερωπως να στο εξηγησω ακριβως, οταν ο εγκεφαλος σοκαρεται μπορει ως αμυνα να παρουσιασει αποπραγματοπιηση, ετσι και εσυ ισως λογω πιεσης ασχημου μηνα ορμονων ως αμυνα ανακαλεις μνημες πονου...
    κυκνακι σκετο με αντικαταθλ σε ειχαν για καποια περιοδο ;
    Ναι, παλιά ένα φεγγάρι έπαιρνα μόνο αντικαταθλιπτικά αλλά από τότε που άρχισα να τρομοκρατούμαι με εκείνον, να υποφέρω και να φοβάμαι να κοιμηθώ ο γιατρός μου έγραψε κι αντιψυχωσικά κι έτσι κοιμάμαι τώρα πια χωρίς αυτά φοβάμαι να χαλαρώσω τις άμυνες μου γιατί νομίζω πως θα μου κάνει πάλι κακό ή αλλιώς εγώ στον εαυτό μου...
    Για παράδειγμα το μεσημέρι χάρη στο seroquel μπόρεσα και κοιμήθηκα, τριγυρνάει στο μυαλό μου αυτή η σκέψη κι ειδικά όταν ξαπλώνω γίνεται πιο έντονη και μερικές φορές σωματοποιείται αν με καταλαβαίνεις κι επίσης μπορεί ν' αρχίσω να "φωνάζω" όχι, όχι, μέσα στο κεφάλι μου κατάλαβες τι εννοώ; Τέλος, ο πατέρας μου λέει ότι είναι φορές που φωνάζω και στον ύπνο μου "άσε με"...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #1555
    Καταλαβα κυκνακι μου. Πότε περιμενεις αποτελεσματα υγειας ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #1556
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καταλαβα κυκνακι μου. Πότε περιμενεις αποτελεσματα υγειας ;
    Αύριο το απόγευμα και φοβάμαι λίγο για το τι θα δείξει η μαγνητική...ε ρε και να έχω κανέναν όγκο στον εγκέφαλο εκεί να δεις γλέντια...(ειρωνικά το λέω προφανώς, μπορεί ν' αποζητώ τον θάνατο συχνά αλλά ανώδυνο, δεν θέλω να υποφέρω κι άλλο)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #1557
    Θα περιμενω νεα σου, δεν ειναι απαραιτητο το να εχεις καποιον ογκο ασε που μπορει να ειναι καλοηθη. Και εγω καποια στιγμη θελω να κανω για να γνωριζω τι γινεται.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #1558
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θα περιμενω νεα σου, δεν ειναι απαραιτητο το να εχεις καποιον ογκο ασε που μπορει να ειναι καλοηθη. Και εγω καποια στιγμη θελω να κανω για να γνωριζω τι γινεται.
    Θα σου γράψω μόλις τα έχω, ναι...εγώ δεν ήθελα να κάνω γιατί τον φοβάμαι τον τομογράφο αλλά τη ζήτησε ο νευρολόγος που πήγα οπότε αναγκαστικά έπρεπε...

    Τώρα έκλεισα το τηλέφωνο με μια φίλη αν και δεν προλάβαμε να μιλήσουμε πολύ γιατί έκανε ζημιά ο μικρός της αλλά μου είπε ότι αν είχα όγκο εδώ και 3 χρόνια που μου είχαν ξαναπεί να κάνω μαγνητική και δεν έκανα θα είχα πεθάνει οπότε κάπως ηρέμησα, έχει δίκιο...να, αν έρθει κι ο γιατρός θα μας πει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #1559
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Είναι κανείς εδώ για παρέα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #1560
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,546
    Μάλλον όχι τώρα...θα σας δείξω εγώ που δεν με παίζετε...

    Να δείτε:




    Ελπίζω να σας κάνει να χαμογελάσετε όπως κι εμένα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •