Ελπίδα για το αυριο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179

    Ελπίδα για το αυριο

    Γεια χαρά σε όλους,
    Καταρχήν συγχωρέστε με αν υπαρχει άλλο θέμα παρόμοιο με αυτό που ανοίγω τώρα. Θα ήθελα λίγο να συζητήσουμε το εξής οταν κάνετε άσχημες σκέψεις για το μέλλον για εσάς και γενικότερα για την κοινωνία που ζούμε τι λέτε στον εαυτό σας και δεν το αφήνετε να το βάζει κάτω; Ποιο ειναι το κίνητρο σας κάθε μέρα ; Τι όνειρα έχετε ;
    Σαν άνθρωπος και γω που εχω περάσει και περνάω συμπτώματα κατάθλιψης και εχω φτάσει σε σημείο να θελω να μη θελω να ζω άλλο αλλα ευτυχώς τα εχω ξεπεράσει αυτό ερώτημα με έκανε μα τα βλέπω αλλιώς τα πραγματα ..
    Με έκανε να ονειρεύομαι πραγματα που ήθελα πολυ να κάνω στο παρελθόν αλλα δυςταζα να κάνω
    Άλλωστε για ενα όνειρο ζούμε ο καθένας
    Ευχαριστω!

    Το κάνω το ερώτημα και γιατι θελω να ακούσω κάποιες απόψεις που θα με βοηθήσουν αλλα πιο πολυ το κάνω και για σας . να το "ψάξετε " μέσας!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    Θα κατέθεσε και την άποψη μ σύντομα οταν θα ειναι έτοιμη :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Οποιαδηποτε αλλαγη στο παρελθον δημιουργει αλυσσιδωτες αντιδρασεις που δημιουργει διαφορετικο δυνητικο παρον.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το παρον καθε ατομου αποτελειται απο επιλογες που στην δεδομενη χρονικη στιγμη καναμε επειδη θεωρουσαμε την καλυτερη εκεινη την χρονικη στιγμη.Οποτε να μην σκοτιζεις το μυαλουδακι σου με τις υποθετικες καταστασεις που θα βιωνες αν εκανες αλλες επιλογες στο παρελθον.Να κοιτας το παρον και να προσπαθεις να αξιοποιησεις καθε νεα ευκαιρια που θα εντοπισεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Ορέστη,
    θα σου πω την άποψή μου για το θέμα που θέτεις, μέσα από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, τα όνειρα και οι προσδοκίες πολλές φορές μας εμποδίζουν να ζούμε ελεύθεροι, εγώ δεν τα πολυθέλω... πιστεύω τελικά ότι κίνητρα μπορεί να βρει ένας άνθρωπος σε πολύ απλά πράγματα, σε πράγματα που κάνει που τον ευχαριστούν και τον κρατούν δραστήριο και για να το πω και καλύτερα αυτό, σε ό,τι και αν κάνει στη ζωή του να βρίσκει τον τρόπο να χαίρεται αυτό που κάνει.
    Και οι συναναστροφές με τους άλλους, η καλλιέργεια καλών ανθρώπινων σχέσεων βοηθάει, όσο και αν ακούμε τα άσχημα της κοινωνίας, τα προβλήματα που παρουσιάζονται στον καθένα από εμάς, αγωνίες κλπ, πάντα μα πάντα υπάρχει κάτι μικρό ή μεγάλο που περνάει από το δικό μας χέρι, ε αυτό ας το κάνουμε, είναι ένα κίνητρο αυτό.
    Επίσης το να ζει όσο το δυνατόν το τώρα ο άνθρωπος το θεωρώ πολύ σημαντικό και να αντιλαμβάνεται κάθε μέρα την ανατολή του ηλίου, την αξία της κάθε ημέρας, τη μοναδικότητά της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Θα συμφωνήσω πολυ με την παραπανω τοποθέτηση και θα έλεγα ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ για εμάς που τραβαμε τα διάφορα ψυχολογικά μας! Δώστε πολυ βάση σε αυτά(τα λόγια). Για άλλους ειναι κτ κοινό και δεδομένο ΚΑΙ κανονικα ουτε σε αυτούς θα επρεπε δηλαδη. Η ουσία κρύβεται στην αξία της καθε ημέρας και μόνο. Αφήστε παρελθόν και μελλον. Βρείτε τρόπους καλούς και δημιουργικούς να περνάτε καλα. Αφήστε τη μιζερια και τα οικονομικά κυρίως θεματα στην ακρη οσο γίνεται. ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν , ειδικα στην ελληνικη επικράτεια. Η ψυχική μας υγεία πρεπει να διοχετεύει την ενέργεια της σε άλλα ουσιαστικα πράγματα. Εκει κρύβεται η αληθινη ευτυχία. Ψαχτειτε

  6. #6
    Το κίνητρο μου κάθε μέρα για να προσπαθώ, είναι να μην ξανά βιωσω μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο.
    Να μην ξανά φτάσω σε εκείνο το έρεβος.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 17-09-2015, 16:31
  2. ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 28-08-2015, 10:27
  3. τι θα κανετε αυριο του αγιου βαλεντινου;
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 14-02-2010, 19:37
  4. Αυριο...
    By zaphod in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2008, 08:55
  5. ΤΟ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2007, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •