Aνεξαρτησία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Ζείτε ανεξάρτητα;;

Voters
13. You may not vote on this poll
  • Ζω ανεξάρτητα

    5 38.46%
  • Ζω με κάποιο συγγενικό πρόσωπο

    8 61.54%
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Aνεξαρτησία

    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με πρόβλημα ψύχωσης που να ζει ανεξάρτητα;;Δηλαδή να έχει μια δουλειά,να τακτοποιεί τις οικονομικές του υποχρεώσεις και γιατί όχι να έχει το δικό του διαμέρισμα;;

    Πρόσφατα ζήτησα την διάγνωση του γιατρού μου και μου είπε πως πάσχω από σχιζοφρένεια αποδιοργανωμένου τύπου.Νομίζω πως είναι σωστή διάγνωση από αυτά που διάβασα.
    Γενικά έχει κακή πρόγνωση αλλά ίσως είμαι από τους τυχερούς.Αναρωτιέμαι όμως αν ποτέ θα είμαι ικανός να τα βγάζω πέρα με τις υποχρεώσεις της ζωής.Η ανεξαρτησία είναι ο μεγάλος μου στόχος.

    Θα ήθελα να μου πείτε σε ποιον βαθμό πετύχατε να είστε ανεξάρτητοι και κάποια συμβουλή αν έχετε,κάτι που σας βοήθησε να προχωρήσετε μπροστά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    εγω προσπαθησα να δουλεψω κανονικα δε μπορεσα και τα παρατησα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    κι εμενα το ονειρο μου αυτο ειναι πλεον να ζησω μονοσ μου και να χω τα δικα μου λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    θεσσαλια
    Posts
    97
    Ανεξαρτησία είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου να είσαι σίγουρος με αυτό που κανείς ...να είσαι ψυχικά υγιής.όταν δε φοβάσαι τίποτα και κανένα.....και να το ενοεις....!!!!άλλο μένω μόνος μου άλλο είμαι ανεξάρτητος κατ εμέ...!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by rita-2 View Post
    Ανεξαρτησία είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου να είσαι σίγουρος με αυτό που κανείς ...να είσαι ψυχικά υγιής.όταν δε φοβάσαι τίποτα και κανένα.....και να το ενοεις....!!!!άλλο μένω μόνος μου άλλο είμαι ανεξάρτητος κατ εμέ...!!!
    Πιθανόν αυτό που λες να είναι εφικτό για κάποιον που δεν αντιμετωπίζει ψύχωση.
    Για αυτούς που αντιμετωπίζουν ένα τέτοιο πρόβλημα οι προκλήσεις είναι διαφορετικές και ο όρος ανεξαρτησία σημαίνει να είναι λειτουργικοί στην καθημερινότητα τους και να μπορούν να έχουν μια παραγωγική ζωή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rita-2 View Post
    Ανεξαρτησία είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου να είσαι σίγουρος με αυτό που κανείς ...να είσαι ψυχικά υγιής.όταν δε φοβάσαι τίποτα και κανένα.....και να το ενοεις....!!!!άλλο μένω μόνος μου άλλο είμαι ανεξάρτητος κατ εμέ...!!!

    Θα συμφωνησω απολυτως , αλλα δεν εχω ψυχωση να ξερω πως αισθανεται καποιος με αυτην την ασθενεια .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Τι θα κάνουμε αν πεθάνουν πρώτα οι γονείς μας;όσοι έχουν αδέρφια έχουν πολλές πιθανότητες να συνεχίσουν οι άλλοι;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    εγω εχω καποια χρονια δουλειασ στην πλατη αλλα ολα με προβληματα οποτε τωρα τα παρατησα ολα και το μονο οπυ θελω ειναι την ηρεμια μου τιποτα αλλο και να χω να φαω και να πιω ενα καφε βεβαια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα συμφωνησω απολυτως , αλλα δεν εχω ψυχωση να ξερω πως αισθανεται καποιος με αυτην την ασθενεια .
    εαν παθεις ψυχωση παρε φτυαρι να θαφτεις.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Τι θα κάνουμε αν πεθάνουν πρώτα οι γονείς μας;όσοι έχουν αδέρφια έχουν πολλές πιθανότητες να συνεχίσουν οι άλλοι;
    εμενα τρεμουν στην οικογενεια μου τι θα απογινω οταν φυγουν ειναι και μεγαλοι.εχω μια αδερφη που ζει στο εξωτερικο και δεν μπορω να της πω παρατα την ζωη σου να με φροντιζεις.θα φροντισει το ελληνικο κρατος για εμας απο 626 ευρω το διμηνο θα το κανει 630.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    εγω το χω αγορασει το φτυαρακι μου την καταλαβα τη μοιρα μου και αγορασα φτυαρακι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    ετσι φιλε μου πριν απο εσας για σας
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    να φαντστεισ οτι εχω και αρκετα χρονια δουλειασ στην πλατη μαυρα με ενσημα τα παντα και παλι δε βγαινει αυτο το πραγμα πρεπει να μαζευτουμε ολοι μαζι και να αλλαξει η κοινωνικη οπλιτικη εγω παντωσ εκανα οτι μπορουσα για καμια δεκαπεντια συνολικα παντου ειχα προβληματα και δεν ξανακανω τιποτα αφου δε βγαινει οτι και να κανουμε τι να λεμε τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •