Ελλειψη συγκεντρωσης , πολυ ευερεθιστος , δακρυσμα ματιων βοηθειααα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48

    Ελλειψη συγκεντρωσης , πολυ ευερεθιστος , δακρυσμα ματιων βοηθειααα!!

    Νομιζω επισης πως το κυριοτερο ειναι πως ειναι σαν να ειμαι παρατηρητης του εαυτου μου ... Νιωθω αδυναμος .. Νομιζω πως εχω αγχωδης διαταραχη ... Καθως εξω στον κοσμο ειμαι εξαιρετικα ευερεθιστος δακρυζουν τα ματια κ δν μπορω ν συγκεντρωθω .. Στο οτιδηποτε καθως ασχολουμαι πολυ μ αυτο π νομιζω οτι εχω .. Κ δν μπλρω ν κοιταξω τον κοσμο στα ματια καθως νομιζω οτι γνωριζουν κατα μαγειας τι περναω κ τι ειμαι ουτε σπιτι μ μπορω νιωθω πολυ καλα ειναι σαν να σκοτωνω την ωρα μου ... Γινομαι δυσλειτουργικος .. Κοιμαμαι πολλες ωρες .. Χρειαζομαι βοηθεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλημέρα φίλε μου,
    είχα τα ίδια (και έχω σε μικρότερο βαθμό) συμπτώματα (μεταξύ πολλών άλλων) και είναι λόγω κοινωνικής φοβίας.
    Όπως ακριβώς το γράφεις ότι σπίτι είσαι μια χαρά αλλά μπροστά σε κόσμο όλοι νομίζεις πως κοιτάνε εσένα, πως ξέρουν τι σκέφτεσαι, πως σε κοροιδεύουν που έχεις δακρυσμένα (απλά υγρά είναι) μάτια...

    Ακούς γέλια και νομίζεις πως γελάνε με εσένα. (το πιο συχνό...)....

    Η κοινωνική φοβία ευτυχώς είναι από τις πιο καλά διαχειρίσιμες διαταραχές μέσω ψυχολόγου που σημαίνει πως αν μόνο αυτό σε απασχολεί δεν χρειάζεσαι φάρμακα ή ψυχίατρο αλλά ένα καλό ψυχολόγο...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Καλημέρα φίλε μου,
    είχα τα ίδια (και έχω σε μικρότερο βαθμό) συμπτώματα (μεταξύ πολλών άλλων) και είναι λόγω κοινωνικής φοβίας.
    Όπως ακριβώς το γράφεις ότι σπίτι είσαι μια χαρά αλλά μπροστά σε κόσμο όλοι νομίζεις πως κοιτάνε εσένα, πως ξέρουν τι σκέφτεσαι, πως σε κοροιδεύουν που έχεις δακρυσμένα (απλά υγρά είναι) μάτια...

    Ακούς γέλια και νομίζεις πως γελάνε με εσένα. (το πιο συχνό...)....

    Η κοινωνική φοβία ευτυχώς είναι από τις πιο καλά διαχειρίσιμες διαταραχές μέσω ψυχολόγου που σημαίνει πως αν μόνο αυτό σε απασχολεί δεν χρειάζεσαι φάρμακα ή ψυχίατρο αλλά ένα καλό ψυχολόγο...
    φιλε ν σ πω πως αντιδρω ... Οταν βγενω εξω κοιταω συνεχεια αμα με κοιτουν ... Οταν περναω απο καποιον διπλα κοιταω αλλου η κατω .... Αμα κατσω σ μια παρεα νιωθω λιγο αβολα ... Οταν περπαταω μονος μ εξω νομιζω οτι ολοι με κοιτανε καθως ξερουν την φοβια μου ... Κανω σπαστικες κινησεις χωρις λογο... Παντως δν ξερω γτ τ εχω αυτο γτ συνηθως λαμβανω πολλα θετικα σχολια για την εμφανιση μου κ πολλοι μ κανουν παρεα λογω της εμφανισης μου αλλα δν δινω τοσο σημασια στα θετικα που με λενε αλλα αμα μ πουν αρνητικο θα μ πειραξει ... Τωρα τελευταια ασχολουμαι με αυτο που εχω ... Κ γινομαι δυσλειτουργικος ... Ελειψη συγκεντρωσης πολυ ευερεθιστος υγρα ματια ... Ψιλοβαρυ κεφαλι κ δν μπορω ν κοιταω τον αλλο στα ματια γ πολυ ωρα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Σε καταλαβαίνω εδώ εμένα μου την έπεφτε κοπέλα πχ και νόμιζα πως με κοροιδεύει...
    Και εγώ το χα με την εμφάνιση (και το χω) και ενώ μου το έλεγαν εγώ εκεί κολλημένος πως όχι όλοι με κοροιδεύουν, όλοι με κοιτάνε, γελάνε μαζί μου κτλ
    Και βέβαια από άγχος θα σου φύγουν και αδέξιες κινήσεις ή σαρδάμ στην ομίλια...

    Με ψυχολόγο θα το δουλέψεις τέλεια νομιζω

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Σε καταλαβαίνω εδώ εμένα μου την έπεφτε κοπέλα πχ και νόμιζα πως με κοροιδεύει...
    Και εγώ το χα με την εμφάνιση (και το χω) και ενώ μου το έλεγαν εγώ εκεί κολλημένος πως όχι όλοι με κοροιδεύουν, όλοι με κοιτάνε, γελάνε μαζί μου κτλ
    Και βέβαια από άγχος θα σου φύγουν και αδέξιες κινήσεις ή σαρδάμ στην ομίλια...

    Με ψυχολόγο θα το δουλέψεις τέλεια νομιζω
    Ασε φιλε ... Εγω οσες κοπελες ειχα δν ξεπερνουσαν τον μηνα .. Αλλα μ ενοχλει που δν μπορω ν ειμαι ανετος ... Εξω οταν βγενω συχνα προσποιουμαι οτι περναω καλα χωρις στα αληθεια να περναω καλα χαμογελαω συχνα χωρις να θελω ...κ δν περναω ουσιαστικα καλα γτ με βασανιζει η φοβια αυτη.. Μεχρι κ στο μπασκετ τωρα τελευταια ... Που παιζω .. Που δν τ παθαινα σχεδον ποτε το παθαινω... Δινω πολη σημασια στο ν φερθω φυσιολογικα .. Κ τ σκευτομαι συνεχεια ... Μ αποτελεσμα στο τελος .. Ν μην φερομαι φυσιολογικα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Η κοινωνική φοβία όσο την τροφοδοτείς μεγαλώνει.
    Θα σου στερεί όλο και πιο πολλά πράγματα αν δεν βρεις τρόπο να την διώξεις.

    Σαν έναν σκύλο που τον τάισες μια φορά, σε ακολούθησε και τον ξανατάισες, και ξανά και τώρα θες να τον ξεφορτωθείς και δεν φεύγει με τίποτα και ζητάει όλο και πιο πολύ φαγητό...

    Πρέπει να σπάσεις αυτά τα μοτίβα σκέψεων και συμπεριφορών αφού σου στερούν όλο και πιο πολύ την χαρά όσο είναι ακόμα νωρίς.
    Απλά επισκέψου ένα ψυχολόγο

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Η κοινωνική φοβία όσο την τροφοδοτείς μεγαλώνει.
    Θα σου στερεί όλο και πιο πολλά πράγματα αν δεν βρεις τρόπο να την διώξεις.

    Σαν έναν σκύλο που τον τάισες μια φορά, σε ακολούθησε και τον ξανατάισες, και ξανά και τώρα θες να τον ξεφορτωθείς και δεν φεύγει με τίποτα και ζητάει όλο και πιο πολύ φαγητό...

    Πρέπει να σπάσεις αυτά τα μοτίβα σκέψεων και συμπεριφορών αφού σου στερούν όλο και πιο πολύ την χαρά όσο είναι ακόμα νωρίς.
    Απλά επισκέψου ένα ψυχολόγο
    Εσυ την ξεφορτωθηκες ? Και αν πως ρε παιχτη

Similar Threads

  1. βοηθειααα!!!!!
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 26-04-2014, 18:01
  2. Ελλειψη συγκεντρωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2012, 18:30
  3. Άγχος & Ανασφάλεια! *Βοήθειααα!*
    By StreetLights in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2012, 18:52
  4. βοηθειααα...!
    By Kira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-2009, 22:29
  5. πρόβλημα συγκέντρωσης
    By Christiana in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2009, 13:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •