τι ψυχωτικα βιωνετε; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 109
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    220
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα. τι ψυχωτικα βιωνετε οταν τα βιωνετε;
    εγω για παραδειγμα ακουω φωνες, βλεπω ανθρωποειδη μικρα οντα και μικρα παιδια γυρω μου, και νομιζω οτι καποιοι με παρακολουθουν.πριν κανα χρονο εβλεπα σφαγμενους νεους και ταβανια να σταζουν αιμα. εχει βιωσει κανεις κατι αντιστοιχο?
    σχετικα μ αυτο που ειπες οτι βλεπεις ανθρωποειδη μικρα οντα νομιζω ειναι γνωστο με τον ορο λιλιπουτεια οραση και την αναπτυσσουν συνηθως ατομα που περνουν καιρο μεσα σε ενα δωματιο(οχι απαραιτητα ) καθως οταν το ματι συνηθισει την ιδια εικονα για πολυ καιρο ο εγκεφαλος αρχιζει να παρερμηνευει αυτο που βλεπει το ματι ...
    what is normal for the spider is chaos for the fly

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Αφού ξέρεις κι εσύ ότι είναι :)
    Φοβάσαι?
    δεν είμαι σιγουρος ότι ηταν φαντασια... μετα από πολυ διάβασμα ειδα ότι υπαρχουν πολλοι που κουβαλαν την ιδια τρελλα και πιστευουν αυτά που βιωσα ως αληθινα..
    και αναρωτιέσαι αλλοι τα εχουν ως πιστη και εισαι που τα βιωσες τα λες ''αποκύημα φαντασιας''??

    δεν φοβάμαι όχι απλα με χαλαει λιγο το να μου βαλουν χειροπεδες παλι... πονανε οι ατιμες

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    δεν είμαι σιγουρος ότι ηταν φαντασια... μετα από πολυ διάβασμα ειδα ότι υπαρχουν πολλοι που κουβαλαν την ιδια τρελλα και πιστευουν αυτά που βιωσα ως αληθινα..
    και αναρωτιέσαι αλλοι τα εχουν ως πιστη και εισαι που τα βιωσες τα λες ''αποκύημα φαντασιας''??

    δεν φοβάμαι όχι απλα με ξενιζει λιγο το να μου βαλουν χειροπεδες παλι... πονανε οι ατιμες
    Α το μπουζουριάσουν ήταν στην ''πραγματικότητα''?
    Γιατί τι έκανες?

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Α το μπουζουριάσουν ήταν στην ''πραγματικότητα''?
    Γιατί τι έκανες?
    εγω? τιποτα απλα ειπα στους κοντινούς μου ανθρώπους αυτά που μου λεγαν... μου λεγαν να παω σε ψυχιατρο.. δεν πηγαινα και τσουπ μια μερα δυο police men στην πορτα μου

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    εγω? τιποτα απλα ειπα στους κοντινούς μου ανθρώπους αυτά που μου λεγαν... μου λεγαν να παω σε ψυχιατρο.. δεν πηγαινα και τσουπ μια μερα δυο police men στην πορτα μου
    Άλλους τους τρομάζει,άλλους τους κάνει να νιώθουν άσχημα,κουρασμένοι και διάφορα άλλα.Εσένα γιατί σου άρεσε?Τι το διαφορετικό είχαν αυτά που σου λέγανε?

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Άλλους τους τρομάζει,άλλους τους κάνει να νιώθουν άσχημα,κουρασμένοι και διάφορα άλλα.Εσένα γιατί σου άρεσε?Τι το διαφορετικό είχαν αυτά που σου λέγανε?
    το σπηλαιο του πλατωνα το εχεις ακουστα??ε φαντασου ότι ετσι ενοιωθα... σαν καποιον που βγηκε από το σπηλαιο στο φως για πρωτη φορα... και όταν γυρισε να τα πει στους αλλους τον ειπαν τρελλο

    https://www.youtube.com/watch?v=cZTgISTxNUM

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    το σπηλαιο του πλατωνα το εχεις ακουστα??ε φαντασου ότι ετσι ενοιωθα... σαν καποιον που βγηκε από το σπηλαιο στο φως για πρωτη φορα... και όταν γυρισε να τα πει στους αλλους τον ειπαν τρελλο

    https://www.youtube.com/watch?v=cZTgISTxNUM
    Κατάλαβα....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ουτε εγω το καταλαβινω οτι ειμαι σε επεισοδιο.φαινονται ολα τοσο πραγματικα που δε μπορεις να καταλαβεις τι ειναι πραγματικοτητα και τι οχι. αλλα οταν αρχισεις να μιλας σε αλλους οι αλλοι σου λενε οτι ειναι ωρα να επισκευτεις τον ψυχιατρο. ακομα και μετα απο το τελος του επεισοδιου λεω οτι ολα ειναι τοσο εντονα και αληθοφανη που και νορμαλ να ειμαι δε ξερω αν ειναι ολα της φαντασιας μου.
    οταν ομως πας να κατσεις σε μια καφετερια και πιανεις μια καρεκλα εξτρα για να κατσει και το κοριτσακι που βλεπεις ενω οι αλλοι οχι αρχιζουν τα ζορια..οταν ας πουμε πρπατας και παντου βλεπεις σφαγμενους να περπατανε ειναι επισης ζορι..εγω τρομαζω οταν τα βλεπω ειδικα αυτα τα παιδια να τριγυρνανε γυρω μου.οι φωνες ειναι που με κουραζουν.δε σταματανε.κλεινεις τα αυτια κι αυτες ακομα υπαρχουν στο κεφαλι σου.
    αυτα ειναι καποια ελαχιστα παραδειγματα απο μενα.παντα ομως νομιζεις οτι ειναι ολα πραγματικα.ειναι ολα τοσο εντονα..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by magdalene View Post
    σχετικα μ αυτο που ειπες οτι βλεπεις ανθρωποειδη μικρα οντα νομιζω ειναι γνωστο με τον ορο λιλιπουτεια οραση και την αναπτυσσουν συνηθως ατομα που περνουν καιρο μεσα σε ενα δωματιο(οχι απαραιτητα ) καθως οταν το ματι συνηθισει την ιδια εικονα για πολυ καιρο ο εγκεφαλος αρχιζει να παρερμηνευει αυτο που βλεπει το ματι ...
    δε νομιζω να ισχυει σε μενα τουλαχιστον.τα εβλεπα και στην κλινικη που ημουν για αρκετο καιρο εξω απο το δωματιο μου

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε οχι δεν πιστευω οτι ειναι παρανοια ειμαι σιγουρη οτι συμβαινει!

    @μπου και γω ακουω πολλες φωνες και αρκετες φορες μαλιστα μιλανε ταυτοχρονα αλλα ειναι αληθινες!
    σημερα ας πουμε ειχα οπτικα μετα απο τοσον καιρο και οι φωνες ηταν εφιαλτικες και με ειχε πιασει ζαλαδα και δεν μπορουσα να συνελθω ημουν οπως ειπε ο φιλος μου καταχλωμη

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    @εσωτερική_σήψη εισαι σε επεισοδιακι ή απλα ετσι σου σκαει στο ασχετο?

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ουτε εγω το καταλαβινω οτι ειμαι σε επεισοδιο.φαινονται ολα τοσο πραγματικα που δε μπορεις να καταλαβεις τι ειναι πραγματικοτητα και τι οχι. αλλα οταν αρχισεις να μιλας σε αλλους οι αλλοι σου λενε οτι ειναι ωρα να επισκευτεις τον ψυχιατρο. ακομα και μετα απο το τελος του επεισοδιου λεω οτι ολα ειναι τοσο εντονα και αληθοφανη που και νορμαλ να ειμαι δε ξερω αν ειναι ολα της φαντασιας μου.
    οταν ομως πας να κατσεις σε μια καφετερια και πιανεις μια καρεκλα εξτρα για να κατσει και το κοριτσακι που βλεπεις ενω οι αλλοι οχι αρχιζουν τα ζορια..οταν ας πουμε πρπατας και παντου βλεπεις σφαγμενους να περπατανε ειναι επισης ζορι..εγω τρομαζω οταν τα βλεπω ειδικα αυτα τα παιδια να τριγυρνανε γυρω μου.οι φωνες ειναι που με κουραζουν.δε σταματανε.κλεινεις τα αυτια κι αυτες ακομα υπαρχουν στο κεφαλι σου.
    αυτα ειναι καποια ελαχιστα παραδειγματα απο μενα.παντα ομως νομιζεις οτι ειναι ολα πραγματικα.ειναι ολα τοσο εντονα..
    Χωρίς δόση ειρωνίας.
    Τι το πραγματικό έχει να βλέπει σφαγμένους να περπατάνε?

    Ξέχασα να γράψω ότι η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.Ο άλλος για παράδειγμα είπε ''κι όμως γυρίζει'' και θα τον εκτελούσαν για να φτάσουμε στο σημείο μετά από χρόνια να βαδίζουμε με τέτοιες θεωρίες.Πιστεύω πολύ στην φυσική,στην μεταφυσική και σε διάφορα άλλα.Πχ διαστάσεις και τα σχετικά.Οπότε υπάρχει περίπτωση ο noumac να έχει και κάποιο δίκιο.
    Δυστυχώς όμως αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι η καταστολή τον γεγονότων αυτών γιατί δεν μπορούν να ''λειτουργήσουν'' στην εποχή αυτή..Σε μερικά χρόνια θα δείξει και μπορεί τους ανθρώπους με ψυχώσεις να τους λένε και ''προφήτες''.
    Αυτά για να μην παρεξηγηθώ.Πιστεύω τα πάντα και προσπαθώ να βρω μια λογική εξήγηση για τα πάντα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by boo View Post
    @εσωτερική_σήψη εισαι σε επεισοδιακι ή απλα ετσι σου σκαει στο ασχετο?
    δεν ξερω τιποτα πλεον....

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Χωρίς δόση ειρωνίας.
    Τι το πραγματικό έχει να βλέπει σφαγμένους να περπατάνε?
    θα σας πω κατι που το χω πει σε ελαχιστους.. κατά το δευτερο επεισοδιο ημουν με το αυτοκινητο στο φαναρι με κοκκινο σε έναν δρομο της θεσσαλονικης... στο πεζοδρομιο ειδα τον γιωργο έναν παλιο γνωστο... γιωργο του φωνάζω ρε ΓΙΩΡΓΟΟΟΟ τιποτα ο γιωργος!!! αναψε πρασινο και εφυγα..

    μετα από λιγες μερες εμαθα ότι ειχε πεθανει κανα δυο μερες πριν το σκηνικο από καρκινο...

    αλλα μαλλον αποκύημα της φαντασιας και αυτο

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχει ενα και μονο πραγματικο να βλεπεις σφαγμενους να περπατανε, παιδακια να σε κοιτανε και ναναι 10 μαζεμενα σε 1 δωματιο,μικρα ανθρωποειδη να θελουν να ανεβουν πανω σου αν πατησεις κατω κλπ.. το πραγματικο ειναι οτι τα βλεπεις με τα ματια σου.τιποτα αλλο.το βλεπεις ζωντανο μπροστα σου.δε μπορω να αμφισβητησω οτι βλεπω με τα ματια μου.κι ας μου λενε οι αλλοι οτι θελουν.το κραταω στην τελικη σαν προσωπικο μου βιωμα

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 10-10-2015, 00:09
  2. πως βιωνετε την καταθλιψη?
    By dipolikos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 06-01-2014, 02:01
  3. ψυχωτικά προβλήματα και κρίσεις πανικού
    By ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-03-2013, 13:18
  4. ΨΥΧΩΣΗ KΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΆ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 01-06-2010, 20:25
  5. Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
    By apegnosmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 13-11-2008, 14:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •